המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
היומון אל-ריאד לאובמה: לעתים נחוץ שימוש בכוח כדי להשיב דברים למסלולם
18/2/2016


היומון הסעודי אל-ריאד בביקורת על מדיניות אובמה כלפי המשטר הסורי:

"לעתים יש צורך בתקיפות להשבת העניינים למסלולם"

 

על רקע הסלמת הפעילות הצבאית הרוסית בסוריה והצהרות הבכירים הסעודים בדבר אפשרות של התערבות קרקעית קרובה בסוריה, פרסם אימן אל-חמאד, כותב מאמרי המערכת של היומון הסעודי הממסדי אל-ריאד, מאמר חריף בו תקף את מדיניות ממשל אובמה במזה"ת. לדברי אל-חמאד, ממשל אובמה נוקט במדיניות של עוצמה רכה[1] במזה"ת ובמיוחד במשבר בסוריה - תוך ויתור על הממד הצבאי, ובכך מעניק בכך לרוסיה ובעלות בריתה מעמד של בכורה באזור. בביקורתו מתייחס הכותב להיעדרות הצבאית של ארה"ב מהאזור, ל"וויתור האמריקאי על סוריה", להזנחת הנושא הפלסטיני ע"י ארה"ב ולהתקרבותה לאיראן, וטוען כי מדיניותה זאת פגעה בתדמיתה בעיני מדינות ערב, החשות שהיא הפנתה להן את גבה. אל-חמאד אף קרא לממשל אובמה לא להתנזר מהפעלת כוח צבאי, הנחוץ לעיתים "כדי להשיב את הדברים למסלולם".

 

אימן אל-חמאד[2]

 

להלן תרגום קטעים מן המאמר[3]:

 

"...ד"ר ג'וזף ניי הגה את המונח 'עוצמה רכה', המציין שימוש של מדינה בשיטות ובדרכים לא-צבאיות כדי ליצור לעצמה יכולת להשפיע, לפעול ולשכנע. שיטות אלו, המתמקדות בהבלטת המורשת התרבותית של המדינה, תורמות לשיפור תדמיתה ברמה הבינ"ל...

 

מונח זה היה רווח מאוד בספרות של הדיפלומטיה הציבורית והפוליטיקה הבינ"ל במהלך העשור הקודם, ובמיוחד לאחר אירועי ה-11 בספטמבר, ולאחר המבצעים הצבאיים והצעדים הביטחוניים הנוקשים שננקטו לאחר מכן ואשר השפיעו באופן ניכר על תדמיתה של ארה"ב כמדינה פלורליסטית וחופשית. בעקבות אירועים אלה, לא היה [לארה"ב] מנוס אלא להבליט ולהדגיש משהו מהמורשת האידיאלית [שלה] כדי לשפר את תדמיתה ולהפנות את אור הזרקורים פעם נוספת לפן החיובי של הנוכחות האמריקאית.

 

במהלך העשור הקודם, התאפיינה כהונתו של הנשיא האמריקאי ברק אובמה בהימנעות מנקיטת פתרונות צבאיים ומקבלת החלטות לשלוח חיילים אמריקאים לאזורי לחימה, ובהחלפת [הפתרונות הצבאיים] ביוזמות פוליטיות. בהקשר זה בולטת הדוגמה של המשבר הסורי. ההיעדרות הצבאית האמריקאית מהאזור, בין אם בעיראק או באפגניסטן, והוויתור של ארה"ב על סוריה למשל, תרמו לפגיעה בתדמיתה של ארה"ב בעיני מדינות האזור. בראייתן של מדינות אלה, ארה"ב הפנתה את גבה אליהן בזמן שרוסיה ובעלות בריתה לקחו על עצמן את התפקיד הזה. לכך הייתה השפעה משמעותית על התדמית של ארה"ב והנשיא אובמה, אשר ניתן לראות בהגעתו לבית הלבן את השיא של [יישום מדיניות] העוצמה הרכה האמריקאית. הוא [אובמה] אכזב את מדינות ערב, שציפו ממנו להפגין גישה אוהדת לבעיותיהן, בניגוד לקודמו ג'ורג' בוש הבן.

 

האם [שימוש] מועט בעוצמה קשה נחוץ כדי לחזק את העוצמה הרכה? האירועים באזור לכל הפחות, מעידים כי הימנעותה של ארה"ב מהתערבות צבאית בסוריה, הזנחת הסוגיה הפלסטינית וההתקרבות לאיראן פגעו בתדמיתה של ארה"ב ובפופולאריות של אובמה, הן בקרב העם והן בקרב האליטות. אם נתחקה אחר עליית כוחה של ארה"ב ושליטתה כמעצמה עולמית, נמצא כי שליטה זו נבעה רק מכוח הנשק ומסרטי הקאובוי ומלחמת הכוכבים. מאז שארה"ב הטילה את שתי פצצות האטום על הירושימה ונגסאקי, היא הפכה למעצמה מספר אחת בעולם. כמובן שאין משמעות הדבר הבעת תמיכה בהרפתקאותיה הצבאיות של ארה"ב, והן רבות. שכן, המלחמה היא האמצעי הרע ביותר, אך לעיתים נראה שאין מנוס אלא להשתמש בה. לפעמים, יש צורך במעט תקיפות כדי להשיב את הדברים למסלולם".

 


[1]  עוצמה קשה ועוצמה רכה הם מונחים במדע המדינה, המתייחסים ליכולתה של המדינה לממש את יעדיה – הראשון באמצעות כפייה בכוח כגון שימוש בכוח צבאי, והשני בדרכים שאינן כאלה.

[3]  אל-ריאד (סעודיה), 14.2.2016