המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
היומון הסעודי אל-ריאד: יש לקבוע לוח זמנים לתכנית הגרעינית האזרחית של סעודיה
18/1/2016

היומון הסעודי אל-ריאד: יש לקבוע לוח זמנים לתכנית הגרעינית האזרחית של סעודיה

 

בעקבות יישום הסכם הגרעין עם איראן והסרת הסנקציות נגדה, פרסם היומון הסעודי הממסדי אל-ריאד ב-17 בינואר 2016 מאמר מערכת בחתימתו של אימן אל-חמאד, שכותרתו "מה יהיה עוד 15 שנה?". המאמר הביע חשש מכך שבשנת 2031 יוסרו רוב ההגבלות המופיעות בהסכם הגרעין והיא תהיה חופשיה לפתח את תכניתה הגרעינית ללא מגבלות, וקרא לסעודיה לנסות להצטרף למועדון הגרעין היוקרתי ולגבש "מפת דרכים" להקמת כורים גרעיניים למטרות אזרחיות, שתושלם עוד לפני שנת 2031.[1]

 

יצוין כי מאז ההכרזה על הסכם גרעין כולל בין איראן למעצמות ב-14.7.2015, קראו מאמרים רבים בעיתונות הסעודית לסעודיה ולמדינות המפרץ לנצל את העשור הקרוב לפיתוח תכנית גרעין צבאית, כמענה לאיום הגרעין האיראני, הצפוי להתממש עם פקיעת תוקף ההסכם.[2]

 

להלן קטעים מן המאמר באל-ריאד:

 

"אתמול אמר שה"ח האיראני, מוחמד ג'ואד זריף, כי הסנקציות על ארצו יוסרו מיד עם פרסום דו"ח סבא"א על כך שאיראן עמדה בהתחייבויותיה להסכם הגרעין שנחתם עם המעצמות בחודש יולי בשנה שעברה [2015]. [אף] אם נתעלם מההשלכות המדיניות והכלכליות שיהיו להסכם זה על האזור בעתיד הקרוב והרחוק, ישנו דבר אחר שעלינו לקחת בחשבון בנוגע להסכם זה.

 

בשנת 2031 הסכם הגרעין [הזה] יונח בארכיון של האו"ם ואיראן תהיה חופשיה לנהוג כרצונה עם תכנית הגרעין שלה. שכן, רב ההגבלות [על איראן] שנקבעו בסעיפי ההסכם יגיעו לקיצן לאחר 15 שנים. במהלך תקופה זו איראן תעשיר אורניום ברמה שאינה עולה על 3.67% וזהו אחוז בטוח, אך מה יהיה לאחר 15 שנים...?

 

הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, סומך על כך שבמהלך התקופה הזו יחול שינוי בהתנהגות האיראנית הפוגעת בשכניה. פילוסופיה [זו] של הנשיא נובעת מתחושת המשוכנעות שלו שברגע שיאפשרו לעם האיראני לטעום את טעם הסרת הסנקציות זה יבטיח שיהיה שוחר שלום. [על פי תפיסה זו] במצב זה מגבשי המדיניות באיראן לא יחשבו לנקוט דרך שתוביל  לייצור פצצה גרעינית, דבר שעלול לגרום בעיות למשטר האיראני ולעם האיראני, אשר לא יסכים לחזור לתקופת הסנקציות לאחר שטעם את טעם הסרתן. האמת היא שהנשיא האמריקאי זרק למשטר האיראני חבל הצלה כדי לשמור על המשכיותו, וצפון קוריאה מהווה עבורנו דוגמה כיצד אנרגיה גרעינית יכולה להגן על משטרים חולים... הפילוסופיה הזו [של אובמה] כלל לא צריכה לעניין אותנו...

 

אנו חייבים כבר היום להתחיל להכין תכנית גרעינית למטרות שלום שתאפשר לנו להשיג את הידע הדרוש של מערכת הדלק הגרעיני ולבנות כורים גרעיניים שישמשו לייצור חשמל ולהתפלת מים לגיוון מקורות האנרגיה שלנו. הרי הממלכה היא ארץ שצמיחתה רצופה, ולפי הנתונים היא שורפת בכל יום למעלה מארבעה מיליון חביות נפט כדי להפיק חשמל ובשנת 2035 תגיע לעשרה מיליון חביות, כלומר הפסד של משאב הטבע הזה והכנסותיו הנאמדות במיליוני דולרים ביום.

 

בנוסף, זכותה של הממלכה להעשיר אורניום ברמה המותרת לה מבחינה בין-לאומית, כלומר בשיעור של 3.75%. התנהגותה החיובית של סעודיה ומגמתה לשלום עם מדינות האזור מסייעות לה ללכת בדרך הזאת וכך גם התרחקותה מכל התכונות של המדינות התועות בעלות הטכנולוגיה הזאת שהשגתה נחשבת לחלק מהיוקרה הבין-לאומית. זאת עובדה שאי אפשר להתכחש לה שהרי מועדון הגרעין הוא מועדון של מדינות עילית גם אם חלקן מתוארות כתועות, תומכות טרור וחברות בציר הרשע.    

 

מבט כללי ומהיר על תכניות הגרעין באזור גורם לנו להיות בטוחים ביכולתה של סעודיה להתחיל להקים כורים גרעיניים ולסיים את הקמתם לפני שנת 2031. איחוד האמירויות הערביות שבכוונתה להקים 4 כורים הצהירה בשנת 2008 על מדיניות כללית לפיתוח התוכנית לאנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות. עבודות החפירה החלו בשנת 2012 וכעת פועלים [שם] להפעלת התחנה הראשונה בשנת 2017. שאר התחנות יכנסו לפעול בהדרגה עד שנת 2020.

 

גם מצרים שניצבת בפני מכשולים הנוגעים ל[יכולתה] להיענות לצרכי האנרגיה, הצהירה בשנה שעברה שהיא חתמה עם רוסיה על הסכם לבניית 4 כורים גרעיניים, שהראשון ביניהם יחל לפעול בשנת 2024.

 

דוחות וידיעות אלה דוחפים אותנו להתחיל לקבוע לוח זמנים או מפת דרכים ברורה לתוכנית הגרעין למטרות אזרחיות של סעודיה. על תכנית זו תפקח, מתוקף התמחותה, קריית המלך עבדאללה לאנרגיה גרעינית ומתחדשת. שנת 2030 תקבע כמועד להפעלת תחנת הגרעין הראשונה".[1] אל-ריאד, (סעודיה), 17.1.2016