המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
דיווחים בתקשורת הלבנונית והסעודית על דיאלוג סעודי-איראני
8/12/2015


דיווחים בתקשורת הלבנונית והסעודית על דיאלוג סעודי-איראני

 

לאחרונה מדווחת התקשורת הערבית בכלל והלבנונית בפרט כי גוברים הסיכויים שהגורמים הפוליטיים בלבנון יגיעו להסכמה על בחירתו של חבר הפרלמנט סולימאן פרנג'יה לתפקיד הנשיא, לאחר תקופה של שנה וחצי בה ללבנון אין נשיא. מדיווחים אלה עולה כי סעודיה ואיראן בירכו על מועמדותו של פרנג'יה וכי התקדמות זו בלבנון היא ביטוי ל"אווירה חדשה השוררת במישור הבינ"ל ובמישור האזורי" כדברי היומון הסעודי אל-חיאת ולדיאלוג שנפתח לאחרונה בין סעודיה לאיראן בנושאים רבים שבמחלוקת, שלבנון היא אחד מהם.

 

ב-6.12.15 דיווחו היומון הלבנוני אל-ספיר, המקורב למשטר אסד, והיומון הסעודי אל-חיאת היוצא לאור בלונדון, על הדיאלוג שנפתח לאחרונה בין איראן לסעודיה, לאחר נתק ממושך ביניהן וכי כי ב-14.11.15, בשולי ועידת וינה שהתכנסה לדון בפתרון למשבר הסורי, נפגשו שה"ח הסעודי, עאדל אל-ג'וביר, ושה"ח האיראני, מוחמד ג'ואד זריף וסיכמו על הקמתן של שתי וועדות משותפות. עוד דווח כי ועדות אלה כבר החלו את פגישותיהן בעומאן והן דנות בכל הסוגיות שבמחלוקת בין שתי המדינות בניסיון להגיע להבנות.

 

 

להלן פרטים מהדיווחים שהופיעו בשני היומונים[1]:

 

פגישה ממשוכת בארבע עיניים בין שה"ח הסעודי ושה"ח האיראני בשולי ועידת וינה

היומון הלבנוני אל-ספיר, המקורב למשטר אסד, דיווח על התקרבות בין סעודיה לאיראן: "ההתחלה היתה בפגישת שרי החוץ של המדינות הנוגעות למשבר הסורי ב-14 בנובמבר [בווינה], שנערכה הודות למאמצי  כמה גורמים בינלאומיים שהצליחו להביא לפגישה מדינית ראשונה רצינית בין ריאד לטהראן, לאחר נתק שארך יותר משנה ובמיוחד מאז תחילת המלחמה בתימן. מקורות ערביים יודעי דבר גילו לאל-ספיר, כי שר החוץ של איראן, מוחמד ג'ואד זריף, ושר החוץ של סעודיה, עאדל אל-ג'וביר, נפגשו בארבע עיניים למשך יותר משלוש שעות".

 

לפי הדיווח, פגישה זו סוכמה מראש  על ידי ההנהגות של שתי המדינות, ושני השרים "דנו במהלכה בכמה נושאים אזוריים, וכן ביחסים הבילטרליים". אל-ספיר הוסיף: "זריף ואל-ג'וביר לא יצאו מפגישה זו כשבידם הסכם על רוב הסעיפים שדנו בהם, ובמיוחד הנושאים של תימן וסוריה, אולם הם הסכימו כי יש הכרח להגיע לפתרונות מדיניים ברוב הזירות, ושסכנת הטרור אינה פוסחת על אף מדינה באזור. האיראנים אמרו לשכניהם הסעודים כי יש להם [לאיראנים] אינטרס להגן על יציבות המפרץ, ובפרט של סעודיה, כיוון שלכל פגיעה בה יהיו רסיסים שיפגעו בכל אזור המפרץ, כולל באיראן..."

 

היומון הסעודי אל-חיאת שדיווח אף הוא על פגישה זו, הוסיף: "לפי מקורות לבנונים, נקודת ההתחלה של הדיאלוג [בין איראן לסעודיה] היתה הפגישה בין שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ביר ושה"ח האיראני מוחמד ג'ואד זריף, שהתקיימה במושבים האחוריים של [האולם בו התכנסו] שרי החוץ שהשתתפו בוועידת וינה לאחר שהועידה התפזרה, וזאת לעיני כמה משרי החוץ שיצאו מהאולם, ובהם שה"ח הלבנוני ג'ובראן באסיל. אותם מקורות מסרו כי באסיל דיווח לבכירים בבירות על פגישה זו מיד עם שובו [מווינה]."

 

היומון אל-ספיר הצביע על איתותים חיוביים בין שתי המדינות שקדמו לפגישה זו ואפשרו אותה. לדבריו,  "האיראנים חשו בתחילתה של תפנית בעמדת סעודיה, שפירותיו הראשונים היו הסכמתה להשתתפות איראן בפגישות בווינה, [צעד] שמשמעותו הכרה מפרצית ראשונה בכך שטהראן צריכה להיות שותפה בדיון על נושא ערבי [פתרון המשבר הסורי], גם אם הוא החל לקבל ממד בינ"ל כחלק מהמלחמה בטרור.

 

האינדיקציה השנייה שהאיראנים שמו לב אליה [ואשר מעידה של תפנית בעמדה הסעודית] היתה פגישה ראשונה מסוגה מזה למעלה משנה... בין בכיר סעודי לבין שגריר איראן בסעודיה, שבמהלכה הודיע לו הבכיר הסעודי על החלטת הממלכה למנות שגריר חדש בטהראן.[2] החלטה זו התקבלה על ידי הוועדה המדינית-הביטחונית האסטרטגית בראשותו של יורש העצר מחמד בן נאיף ובנוכחות יורש יורש העצר מחמד בן סלמאן, שר החוץ עאדל אל-ג'וביר ושאר החברים."

 

שתי ועדות משותפות לסעודיה ואיראן כבר החלו פגישותיהן בעומאן

היומונים אל-ספיר ואל-חיאת דיווחו כי בעקבות פגישת זריף ואל-ג'ביר ב-14.11 בשולי ועידת וינה, סוכם על הקמת שתי ועדות משותפות לשתי המדינות, וכי ועדות אלה כבר החלו לקיים דיונים בעומאן. אל-חיאת דיווח כי הרעיון להקים ועדות אלה התקבל לאחר שנדחתה "הצעה אחרת מצד איראן שמשלחת איראנית תבקר בסעודיה כדי לדון בסוגיות שבמחלוקת". לדברי אל-חיאת, שני הצדדים "הסכימו להמשיך בדיאלוג סביב הסוגיות הרבות שבמחלוקת בין שתי המדינות... על ידי הקמת שתי ועדות [משותפות] לשתי המדינות. ה[וועדה] הראשונה- מדינית שתדון במשברים האזוריים – החל מסוריה, לבנון ותימן וכלה במצב במפרץ, והשנייה - ביטחונית שתדון בכל החיכוכים הישירים והעקיפים [בין המדינות]."  

 

כאמור,  שני העיתונים ציינו כי הוועדות המשותפות כבר החלו בפגישותיהן במסקט לפני כמה ימים.

 

היומון אל-חיאת הביא עדות נוספת לתחילת ההידברות בין שתי המדינות, בצטטו מקורות לבנונים שאמרו כי "עוזר שה"ח האיראני, חוסין עבד אל-אמיר אל-להיאן אמר ל[בכירים הלבנונים] עמם נפגש בביקורו האחרון בבירות בתחילת השבוע שעבר כי הדיאלוג בין ארצו לבין בממלכה הערבית הסעודית כבר החל."

 

פתרון משבר הנשיאות בלבנון תלוי גם הוא בהתקדמות הדיאלוג בין המדינות

כאמור, נראה כי הדיווחים האחרונים על התקדמות לקראת פתרון משבר הנשיאות בלבנון באים על רקע ההתקרבות שחלה בין סעודיה לאיראן. אישור לכך ניתן לראות בדיווח של אל-חיאת, כי היוזמה לבחור בסולימאן פרנג'יה לנשיא לבנון היא תוצאה של "אווירה חדשה השוררת במישור הבינ"ל ובמישור האזורי", שהתבטאה, בין היתר, ב"דיאלוג הסעודי-איראני [שהחל] בשולי ועידת וינה האחרונה ב-14 בנובמבר".

 

לפי הדיווח באל-חיאת, הן איראן והן סעודיה עקבו אחר התגבשות היוזמה לבחור בפרנג'יה לנשיאות. "סעודיה עודכנה לגבי הדיאלוג הלא ישיר שהתנהל בין [יו"ר זרם אל-מסתקבל] סעד אל-חרירי לפרנג'יה מתחילת הקיץ האחרון והחלה להשתכנע שהאופציה הזו אפשרית עוד לפני ועידת וינה, ולבסוף הודיעה שהיא מברכת על כך... ואילו איראן, עודכנה על ידי חזבאללה לגבי התקדמות הרעיון לבחור בפרנג'יה... והודיעה לחזבאללה וליו"ר הפרלמנט נביה ברי בתחילת נובמבר, שהיא תסכים למה שיסכימו ברי ו[מזכ"ל חזבאללה, חסן] נאסרללה."

 

אל-ספיר אל-חיאת הוסיפו כי ישנה הסכמה סעודית-איראנית "להמשיך ברגיעה בלבנון, לשמור על יציבותה ולנטרל אותה מהסכסוכים באזור". יחד עם זאת, הדיווח באל-חיאת רמז כי פתרון משבר הנשיאות בלבנון תלוי בהתקדמות שתושג בשיחות בין איראן וסעודיה. לדברי היומון, חזבאללה שבינתיים דבק במועמדותו של מישל עון לנשיאות, "לא יתקדם בהסדר עם סעד אל-חרירי [לגבי פרנג'יה] עד שיתברר לאן יוביל הדיאלוג האיראני-סעודי."[1] אל-חיאת (לונדון), אל-ספיר (לונדון) , 6.12.2015

[2] ככל הנראה הכוונה לפגישה בין שה"ח הסעודי עדאל אל-ג'וביר לבין שגריר איראן בסעודיה ב-25.11.15

אל-ריאד (סעודיה), 26.11.2015