המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי ירדני: ערכי הרפובליקה של נשיא צרפת פוסחים על העולם הערבי
3/12/2015


עיתונאי ירדני: ערכי הרפובליקה של נשיא צרפת פוסחים על העולם הערבי

 

בתגובה לנאום שנשא נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, ב-27.11.2015 בטקס לזכרם של 132 קורבנות סדרת הפיגועים  בפריז, בו התייחס לערכי הרפובליקה הצרפתית, פרסם עבד אל-האדי ראג'י אל-מג'אלי, בעל טור קבוע ביומון הממסדי הירדני אל-ראי, מאמר בו טען כי צרפת והמערב נוקטים מדיניות איפה ואיפה כיוון שערכי הרפובליקה שלהם לא חלים על הערבים.

 

להלן תרגום עיקרי מן מהמאמר[1]:

 

"נשיא צרפת נשא נאום חשוב שלשום, במהלכו דיבר על החיים ועל ערכי הרפובליקה, על מוזיקה, על שמחה ועל הרוצחים שרצו לחטוף את הדת והדגיש כי צרפת לא תובס. הוא גם הדגיש כי נחישותם של הצרפתים לחיות ולשמוח תימשך ואף תגבר, כשהוא שב  ומזכיר את 'ערכי הרפובליקה'.

 

אדוני הנשיא הולנד, [הטרור] שפגע בצרפת הוא פשע מתועב ושפל, והאנשים הללו הם חיות פרא וזאבים, שלא רק שיבשו את חייהם של בני אדם, אלא גם סילפו את הדת, חטפו אותה והרגו את החיים. אך, אני שואל, אדוני הנשיא, היכן היו ערכי הרפובליקה [שלכם] כשפצצות ניתכו על סראייבו בראשית שנות ה-90 [של המאה הקודמת], בשעה שהסרבים הטילו עליה מצור וביצעו בה את כל סוגי הפשעים?. אז אירופה שתקה נוכח המראות ההם, והרוצחים הובאו לבושים בחליפות אלגנטיות ועניבות איטלקיות לבית הדין הפלילי [הבינ"ל בהאג – ה-ICC], וקיבלו אפשרות להופיע בתקשורת, כשלסרבים הותר להניף את תמונותיהם ולהציגם כגיבורים.

                         

היכן היו ערכי הרפובליקה כשכוח של הנחתים לקח בשבי את סדאם חוסיין, והעולם נהג בסלחנות והתיר להם לשפוט אותו בבסיס אמריקני [ולא בבית דין בינ"ל]? מדוע הרוצחים הסרבים נשפטו בהאג כשהם לבושים בחליפות אלגנטיות, לימדו סנגוריה על עצמם וזכו לכל הכבוד ולעומת זאת, נשיא ערבי הוצא להורג כשברקע קריאות עידוד עדתיות [כלומר, מצד השיעים] ושתיקה מבישה של העולם? מדוע ערכים אלה לא קוימו אז ולא הביאו את סדאם חוסיין לבית הדין  בהאג, בדומה למנהיגים הסרבים?

 

היכן הם הערכים, שחושפים את הקלון של תפקיד הקואליציה [הבינ"ל שהוקמה על פי החלטה 1973 של מועבי"ט] בלוב? מספר דיווחים מצביעים על כך שמטוסים אירופיים ואמריקאים  הם שאיתרו את מיקומו של [מועמר] אל-קדאפי, והובילו לשם את המורדים [הלובים]. [במקרה הזה] התירו לתקשורת ולתחנות הטלוויזיה לפרסם את תמונותיו כשהוא עירום לחלוטין ומתעללים בגופתו. יתרה מכך...  הדברים הגיעו לכדי כך שגופתו  הוצגה [בתקשורת] כשהיא מוטלת באחת הערים בלוב לעיני הקהל והילדים, לאחר שעונתה בצורות הנתעבות ביותר. היכן היו הערכים האלה? מדוע הוא לא נשלח להישפט בבית הדין בהאג? או שמא המנהיגים האירופים, כיוון שהם מלב אירופה, זוכים לכבוד גדול בעוד שמנהיגים ערבים נאסרים או נשחטים, או שמפרסמים תמונות המחללות את כבודם? האם אלו הם ערכי הסובלנות של אירופה?

 

אדוני הנשיא הולנד, ומה לגבי [יאסר] ערפאת שמת אצלכם בבית חולים צרפתי ואיננו יודעים כיצד הוא מת[?]. אולם בטרם מותו הוטל עליו מצור במקום מגוריו, ניתקו לו את החשמל ואת המים, רצו לחסלו והפרו את כל ההסכמים. אחר כך, התירו לו [לצאת] לנסיעתו האחרונה כדי לפגוש את ריבונו... היכן הם ערכי הרפובליקה, שעד היום לא הציגו בפנינו את סיבת מותו של ערפאת?

 

האם [יתכן] שהמנהיגים הערבים נהרגים, נשפטים ונתונים תחת מצור בדרכים הנתעבות ביותר בשעה שהמנהיגים הסרבים זוכים לחמלה של אירופה ולהומאניות שלה...? היכן ערכי הרפובליקה? היכן הם?

 

וכעת האם נדרש מבשאר אל-אסד לזכות בגורל כשל קדאפי או סדאם [חוסיין] או שיהיה נצור בארמונו וייהרג בידי [ג'בהת] אל-נוצרה או ג'יש אל-שאם? האם זה מה שמתבקש מערכי [הרפובליקה] ומה שנדרש באירופה בעת הנוכחית?

 

זה 60 שנה אירופה מתנצלת בפני ישראל על השואה, מתרפסת בפניה, משלמת לה [פיצויים] ומרכינה ראשה בפני מנהיגי ישראל. לנו יש אלף שואות. דאעש לא הניח אף ילד עיראקי לנפשו, ערף ראשים ושרף [אנשים ומקומות]. בסוריה המוות הוא בחינם והתפתח אף מעבר לשריפה - אנשים שם נקברים בעודם בחיים... בלוב הדם בוהק בצבע אדום עז כלהט השמש המפציעה בבנגאזי. במצרים המבולבלת חיילים הפכו למטרה ושחיטתם היא חובה שרעית, ישנם שיח'ים שפרסמו פסקי הלכה המתירים זאת. אולם, אף אחד לא מתנצל על דמנו ומבקש את סליחתנו. לעומת זאת, הם מתנצלים בפני ישראל, ואפילו כשהיא הורגת בנו הם מתנצלים.

 

אדוני, מאז שהתמנית לנשיאות צרפת אתה מדבר בכל נאום רק על שמירת ערכי הרפובליקה. מה לגבי הדם שלנו? מה לגבי ראשינו, חיינו ושמחתנו? או שמא  הערכים הללו לא תקפים לגבינו? השאלות הללו הורגות אותי, שוחטות אותי, ואינני יודע איך להשלים [את דבריי]. אך, הדם הערבי השותת בכל מקום הוא שמשלים את המאמר שלי. יחי הערכים!"[1]  אל-ראי (ירדן), 1.12.2015