המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עורך אל-חיאת: נחוצה מלחמת עולם בטרור; העולם הערבי והמוסלמי נדרש לחשבון נפש
16/11/2015

 

עורך אל-חיאת: נדרשת מלחמת עולם בטרור; העולם הערבי והמוסלמי נדרש לחשבון נפש


בתגובה למתקפת הטרור שביצע ארגון המדינה האסלאמית (להלן, דאעש) בפריז פרסם ר'סאן שרבל, עורך היומון הסעודי היוצא לאור בלונדון, אל-חיאת, מאמר שבו טען כי פיגועי הטרור בפריז חמורים ומזוויעים יותר מכל פיגועי הטרור שהעולם ידע עד היום, כולל מתקפת ה-11.9, הן בשל הקלות הבלתי נסבלת שבה הם התרחשו ועלולים להתרחש שוב והן משום שהם עלולים להוביל להתנגשות איומה בין הערבים והמוסלמים לשאר העולם.

 

שרבל תקף בחריפות את מדינות העולם, ובייחוד את המעצמות שאפשרו, לדבריו, לדאעש להתבסס בסוריה ובעיראק ולהתחזק באין מפריע. הוא טען כי דאעש הכריז מלחמה כנגד העולם כולו, המאיימת על הביטחון, על היציבות, על הכלכלה ועל הקדמה האנושית, ולכן קרא לעולם להתעורר לאלתר בטרם יהיה מאוחר מדי ולהכריז על מלחמת עולם נגד הטרור. לדבריו, הערבים והמוסלמים חייבים להיות שותפים למלחמה זו המאיימת עליהם "כפי שהנאציזם איים על אירופה והעולם". במסגרת זו קרא שרבל  לעולם הערבי והמוסלמי למגר את כל מפיצי הקיצוניות והשנאה הקיימים בבתי הספר, במסגדים, בערוצי הטלוויזיה ובאתרי האינטרנט ולבצע חשבון נפש עמוק ועימות רעיוני כולל עם הקיצוניות.


ר'סאן שרבל

להלן תרגום עיקרי המאמר[1]:

 

"'ההתקפה נגד פריז' חמורה יותר מההתקפות נגד ניו יורק וושינגטון. רצח אנשים לאחר נעיצת מבט בעיניהם המבועתות הוא דבר מזוויע הרבה יותר מהתנגשות מטוס בבניין. הטבח בפריז מחריד הרבה יותר מפיגועי ה-11.9 בארה"ב. [בפריז] מדובר על הוצאות להורג בשטח בברבריות שיכולות להתרחש שוב בבירה כזו או אחרת, ללא צורך במטוסים או טייסים. די בקומץ של זאבי החושך השותים מנהר השנאה המוחלטת.

 

'ההתקפה על פריז' היא החמורה ביותר [מהסיבות הבאות:] היא מתבססת על הפצעים שגרמו המתקפות הקודמות ושופכת עליהם כמויות עצומות של מלח וגופרית; היא מעמיקה את תכנית ההפרדה בין הערבים והמוסלמים לבין שאר העולם; היא דוחפת את הקהילות הערביות והאסלאמיות להתנגשות איומה במדינות שמארחות אותם; היא בונה נדבך חדש בתוכנית לעורר מלחמות דת ומלחמות של ביטול [האחר] בין הציביליזציות; היא מבשרת על גלי שנאה לפליטים שנמלטו ממלחמותינו ומהחברה האכזרית שלנו. [מתקפה זו] היא איום קטלני על היחסים בין מדינות, עמים, דתות ואנשים. זוהי תכנית להתאבדות גלובלית.

 

[מנהיג דאעש,] אבו בכר אל-בגדאדי מסוכן יותר מאוסמה בן לאדן. דאעש מסוכן יותר מאל-קאעדה. העולם ביצע עוון איום ונורא כשאפשר למכונת ההרג השחורה [דאעש] להתבצר בחלקים נרחבים מעיראק ומסוריה; כשברק אובמה בחר את מדיניות ההימנעות [מעשייה] וכשוולדימיר פוטין המתין להזדמנויות הציד באגם הדם הסורי. מה שנכון לגביהם נכון גם לגבי רבים אחרים.     

 

העולם ביצע פשע גדול. הוא אפשר ל'מדינה של אל-בגדאדי' לחוש רוגע וביטחון מיד לאחר שהכריזה על עצמה. הוא אפשר לה להשתלט על שדות הנפט, להסדיר גביית מיסים ולהשתמש בבנקים ובצבאות שהיא השתלטה עליהם. הוא אפשר לה להתבצר במקומות בטוחים ולקלוט לשורותיה קנאים היכולים לנצל את הטכנולוגיה בשירות תכנית השנאה וההרס. הוא אפשר לה לפתות קצינים קיצונים מצבאות קרובים ורחוקים, ונתן לה זמן להקים חדרי תכנון ומבצעים ולייצר דורות חדשים של מתאבדים.

 

אינך יכול לטעון שהמדינה שלך רחוקה [מהתרחשויות אלה], ולשגות באשליות שעיר הבירה שלך מבוצרת. זוהי מלחמה שאינה דומה לשום דבר שידענו עד כה ושקראנו עליו. זוהי מלחמה עולמית [שהכריז דאעש] במטרה להתנגש בעולם [כולו], בכל מי שלא מאמץ את קווי המחשבה הנוקשים והסגורים האלה ובכל מי שלא שותה מאותו מעיין. מטרתה להחזיר את המדינות ל[תקופת] המערות ולהפוך את הפזורה והמיעוט [המוסלמי] למטעני נפץ. [מלחמה זו] היא תכנית חיסול נרחבת של הזכות להיות שונה [בדעה או באמונה] ושל סיכויי דו הקיום והקדמה. [מלחמה זו] היא לילה שחור משחור המנסה לחסל את אורות החירות והכבוד.

 

במלחמה מסוג זה עליך לבחור צד. אל תתחמק ואל תחכך את ידיך [במבוכה]. יש צורך דוחק להבין את שורשי לידתו של הדינוזאור הטורף הזה, אך היזהר מפני הצדקת הרצח בתירוץ של דחיקת [המוסלמים באירופה] לשוליים, התסכול, העוני והעושק המכה פה או שם. העושק אינו מצדיק את הפצת החושך. שום דבר אינו מתיר את הטבח הנודד הזה.

 

הדבר אינו קשור [רק] לסוריה, לעיראק ולאזור [שבו] נערפים ראשים. העולם כולו מאוים. זו אינה הגזמה. הביטחון, היציבות, התיירות, הכלכלה, דו הקיום ותנאי הקדמה של העולם - כולם מאוימים. הטיפול [באיום זה] הוא ללא ספק מעבר לסכסוך בין המשטר הסורי למתנגדיו ובין [ר"מ עיראק] חידר אל-עבאדי ואויבו המר נורי אל-מאלכי [ר"מ עיראק לשעבר]. ההתמודדות עם ההחלטה [של דאעש] לפתוח במלחמת עולם צריכה להיעשות על ידי קבלת החלטה מאותו סוג [על ידינו].

 

העולם צריך להתעורר כעת לפני שיהיה מאוחר מדי. האו"ם צריך להציל את בטחון העולם ואת יציבותו. מועצת הביטחון צריכה לקבל החלטה לפתוח במלחמת עולם נגד הטרור. על המעצמות להיות אחראיות לביצוע החלטה זו. מלחמה זו זקוקה לצי של ספינות ומטוסים וכן לתמיכה כספית ותקשורתית. אין מנוס מכך שהעולם הערבי ישתתף בהצלת עצמובמלחמה שתסגור את כל המעוזים המספקים לקיצונים את היכולות להתבצר, להתרבות ולבצע תקיפות. לצד מלחמה זו, אין מנוס מסגירת בימות השנאה לאחר, מעימות רעיוני כולל. אין מנוס מחשבון נפש עמוק המחייב להחזיר את האוניברסיטאות, את בתי הספר, את המסגדים, את מרקעי הטלוויזיה ואת אתרי האינטרנט משליטתם של מפיצי התכפיר וביטול האחר...

 

זוהי שעת ההכרעה הגדולה. מוטב שהעולם ייכנס למלחמה הזאת כעת. על מועצת הביטחון לגבש עמדה בינלאומית נחושה ולנצל את כל היכולות שיש למדינות כדי להגן על הקדמה האנושית.

 

הסכנה המרחפת כיום על העולם הערבי והמוסלמי אינה פחותה מסכנת הנאציזם על אירופה ועל העולם בעבר. העולם נתון בצומת דרכים. ההחלטה להציל את הקדמה האנושית מחייבת שיעור קומה יוצא דופן [מצד המדינאים]. נדרש הרבה מעבר להברקות של לברוב והנאיביות של קרי. [נדרשת] מלחמה עולמית נגד החושך שתהיה מלווה ברצון בינלאומי לסיים את הסכסוכים על בסיס דיאלוג, צדק ושותפות. התמהמהות בפתיחת במלחמה תביא לעולם אך ורק 'מתקפות' חדשות."

 [1] אל-חיאת (לונדון) , 15.11.2015