המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
המדינה האסלאמית בקמפיין לעידוד פלסטינים לבצע פיגועי בודדים
21/10/2015


המדינה האסלאמית בקמפיין לעידוד פלסטינים לבצע פיגועי בודדים

 

מאת מ. שמש ור. גרין*


בימים האחרונים פרסמו כמה גופי מדיה של ארגון המדינה האסלאמית (להלן דאעש) סדרת סרטונים הפונים לפלסטינים במסגרת קמפיין לתמיכה בפעולות הטרור שבוצעו בשבועות האחרונים.[1] אף שהקריאה לביצוע פיגועים זוכה מטבע הדברים למירב תשומת הלב, חלק ניכר מן הסרטונים מוקדש למאבק האידיאולוגי בחמאס ובפת"ח.הסרטונים הופקו ופורסמו בידי "מחוזות" שונים של המדינה האסלאמית, כדי להעניק רושם של גלובאליות.

 

מעבר לקריאה להמשך הפיגועים הקמפיין משרת מטרות הסברה של המדינה האסלאמית.

ראשית, הקמפיין מאפשר לדאעש ליטול חלק בהתרחשויות סביב הנושא הפלסטיני שזוכות לכותרות ראשיות ברחבי העולם. שנית, דאעש רואה בעצמו כוח המגן של המוסלמים ברחבי העולם, וככזה עליו להציג עצמו כבעל השפעה בכל הנוגע לעניין הפלסטיני ולמאבק על מסגד אל-אקצא, הנחשב לאחת הסוגיות הראשונות במעלה עבור מוסלמים. שלישית, הקמפיין מאפשר לדאעש להדוף את הביקורת שנשמעה בחוגים יריבים על-כך שאינו מתייחס לנעשה בירושלים ואינו נלחם בישראל.  

 

יודגש כי מלבד מדברי תמיכה ועידוד למפגעים אין בסרטונים הצהרת כוונות של המדינה האסלאמית להצטרף מעשית למלחמה נגד ישראל בטווח הנראה לעין. דוברי הארגון מדגישים שבשלב הנוכחי הם עסוקים במלחמתם בעיראק ובסוריה ובמקומות אחרים.

 

הסרטונים מעבירים כמה מסרים דומים:

·         תמיכה ללא סייג ב"מוג'אהדין של בית אל-מקדס [ירושלים, כינוי סמלי לפלסטין כולה]" והמרצתם להמשיך להרוג ולשחוט יהודים בשיטות של "זאבים בודדים" ובכל אמצעי שברשותם – דקירה, דריסה, מכוניות תופת, השלכת אבנים, מטעני צד, הרעלה ועוד.

·         קריאה למוסלמים ב"בית אל-מקדס" להצטרף לג'יהאד נגד היהודים "למען אללה".

·         קריאה לכלל המוסלמים להילחם למען האסלאם, ולא למען ערכים ריקים של חילוניות, לאומיות או למען אינטרסים של מפלגות.

·         ביקורת חריפה נגד ארגונים וקבוצות פלסטיניות המתיימרות לטענת דאעש להגן על האסלאם ובראשן חמאס. לטענת הדוברים, הפת"ח הפך לסוכן של היהודים והנוצרים הכופרים ואילו החמאס הינו עושה דברם של השיעים [האיראנים] והעלווים [השלטון הסורי].

·         הבטחה כי חיילי הח'ליפות האסלאמית עתידים להגיע לירושלים ולשחרר את מסגד אל-אקצא. הדוברים שבים ומכריזים כי אמנם הם וחבריהם לוחמים בסוריה ובעיראק, אך עיניהם נשואות למסגד אל-אקצא.

·         קריאה ללוחמים הג'יהאד להתאחד תחת דגל אחד, דגל דאעש.


עוד יצוין כי הסרטונים מצטרפים לקמפיין נרחב שמתנהלים לאחרונה ברשתות החברתיות, בין היתר ע"י תומכי דאעש, לעידוד המשך רצח יהודים[2]. ברשתות חברתיות ובפורומים ג'יהאדים יש "באנרים" רבים המעודדים את המשך הפיגועים. כך לדוגמא, סוכנות הידיעות של דאעש, אעמאק, פרסמה בדף הפייסבוק שלה תרשים ובו שיטות מומלצות לרצח: דקירה, שריפה, הרעלה, דריסה, שימוש במטעני נפץ (ראו תמונה).[3]

 


 

להלן תקציר של שישה מהסרטונים שהופצו, בין השאר, בטוויטר ובפורום הג'יהאדי שמוח' אל-אסלאם:

 

מחוז נינאוא "הטילו עליהם אימה במכוניות תופת"

משרד ההסברה של המדינה האסלאמית במחוז נינוא (מוצול) פרסם סרטון בין כ-9 דק' בשם: "מסר למוג'אהדין בבית אל-מקדס",[4]  בו אומר הקריין כי התשובה לפשעי היהודים נגד המוסלמים היא באמצעות שימוש של  צאצאי צלאח אל-דין בסכינים וקיום מצוות הג'האד למען אללה.

 

הדובר הראשון בסרטון מברך את המפגעים הפלסטינים על התקפותיהם האחרונות נגד היהודים, ומכריז: "הוי המוג'אהדין, אנו קוראים לכם להכין את עצמכם מבחינה רוחנית וחומרית כדי להטיל אימה ופחד על היהודים.. הוי המוג'אהדין, המשיכו בג'יהאד נגד היהודים, תוך גילוי אורך רוח וקיום המצוות, הטילו עליהם אימה במכוניות תופת, הפיצו אותם לכל עבר, הפכו אותם לגופות נטולות חיים, ולחלקי גופות מפוזרות, ואל תילחמו רק כתגובת נגד, אלא למען העלאת קרנה של הדת והצלת האומללים. דעו כי חיילי האסלאם נלחמים כאן בעיראק, בסוריה, בח'וראסאן ומערב אפריקה, אבל עיניהם נשואות אל בית אל-מקדס. והם עוד ייכנסו אליה ויכבשו אותה בעזרת אללה, זו הבטחתו של אללה ואללה אינו מפר את הבטחתו".  

 

אחד הדוברים בסרטון של מחוז נינאוא


 

הדובר השני בסרטון  מותח ביקורת על פת"ח וחמאס וטוען כי אין כל הבדל ביניהם. על רקע תמונות של אסמאעיל הניה לוחץ את ידי אבו מאזן, הוא מציין כי הם, ויתר הארגונים, פועלים ממניעים אינטרסנטיים. לדבריו, חלק מהגופים הללו, סוכן/ סוכנים? של הצלבנים וחלקם סוכן/סוכנים? של ה"צפוים" [השיעים]. כמו כן הוא תוקף את שליטי ערב ה-"עריצים" אשר לדבריו סיפסרו בעניין הפלסטיני לטובת מימוש האינטרסים שלהם.

 

הדובר השלישי משבח את המוג'אהדין ב"בית אל-מקדס" על הצלחתם להחדיר אימה ופחד בקרב היהודים ומדגיש כי הדרך היחידה המותרת על ידי אללה ללחום באויבי האסלאם הינה דרך הג'יהאד ולא באמצעות מו"מ, קיום בחירות, הקמת מפלגות וכיו"ב, בהמשך הוא רומז על השתתפות החמאס בתהליך הפוליטי ומוסיף: "אני קורא לכם [לוחמי הג'יהאד] להמשיך את המומנטום של לחימתכם, אני מבקש מכם כי המערכה שלכם לא תתבסס על תגובות נגד בלבד ושהיא לא תדעך. זכרו שמלחמתנו עם היהודים, הינה מלחמה בין אמונה ובין כפירה, אז המשיכו בלחימתכם והשתמשו בכל האמצעים המותרים ללחימה בהם: דקירה, דריסה. אל תשכחו את מטעני הצד אשר אחיכם בעיראק, סוריה וח'וראסאן [אפגניסטן], השתמשו בהם על מנת לפגוע בכופרים."


אחד הדוברים בסרטון של מחוז נינאוא

 

 

מחוז אל-ג'נוב: לא ננוח "עד שנשחרר את מסגד אל-אקצא מטומאת צאצאי הקופים והחזירים"

משרד ההסברה של דאעש במחוז אל-ג'נוב (דרום עיראק) פרסם סרטון בן של  וחצי דק' בשם: "ההבטחה קרובה לידי מימוש"[5], בו טוען הדובר המכונה אבו נור אל-אנצארי, כי חובתו של כל מוסלמי להילחם נגד מי שתוקף את דת האסלאם ולכן יש להילחם ביהודים והנוצרים שעובדים יום וליל כדי להמיר את המוסלמים מדתם.

 

הוא תוקף את הממשלות הכופרות והמפלגות החילוניות (קרי, פת"ח) שמשתפות פעולה עם היהודים והנוצרים ומפנה מסר למוג'אהדין ב"בית אל-מקדס" בציינו: "לא שכחנו ולא נשכחכם, לא נהנה מחיינו ולא נתענג על משכן מהודר, עד שנשחרר את מסגד אל-אקצא מטומאת צאצאי הקופים והחזירים [בהתכוונו ליהודים].[6] הנה הם, חיילי הח'ליפות בדאעש, נלחמים בעיראק ובסוריה, ומתקדמים אל פלסטין. יומכם מתקרב, הוי עדת היהודים."

 

אבו נור אל-אנצארי


 

הסרטון של מחוז פלוג'ה קורא לדקור, לדרוס או לשרוף את היהודים

משרד ההסברה של דאעש במחוז פלוג'ה פרסם סרטון בן  כ-9 דק' בשם : "מסר אל הגאים במקום הקדוש השלישי"[7]. הדובר הראשון בסרטון, אבו עבדאללה אל-אנצארי, המליץ למוסלמים ב"בית אל-מקדס" לדקור את היהודים בחוכמה, במיוחד בלב ובצוואר בציינו כי במעשיהם הכניסו המפגעים שמחה בלבבות כלל המאמינים. הוא הדגיש כי מלחמתם של המוג'אהדין היא ג'יהאד למען אללה ולא למטרות לאומיות, ואין בה מקום לשיתוף פעולה עם גורמים חילוניים או עם השיעים האיראנים או עם  העלווים [שלטון אסד].

 

אבו עבדאללה אל-אנצארי


 

הדובר השני בסרטון, אבו חניפה אל-מקדסי, פלסטיני לפי כינויו, קרא למוסלמים בבית אל-מקדס: "השליכו עליהם [על היהודים]  חץ או אבן, דרסו אותם במכונית, דקרו או אותם בסכין, שירפו אותם באש או בשמן לוהט". כמו כן הוא קרא ל"זאבים הבודדים" לנצל כל הזדמנות שתיקרה בדרכם על מנת לפגוע ביהודים.

 

אבו חניפה אל-מקדסי


 

מחוז אלח'יר: בשבח פעולות של זאבים בודדים

משרד ההסברה של מחוז אל-ח'יר (דיר אל-זור) פרסם סרטון בן כ-10 דק' בשם: "השיבו את האימה ליהודים[8]".

בתחילתו מגיש הקריין סקירה היסטורית של פשעי הנצרות והיהדות וטוען כי היהודים הינם אם כל חטאת: הם מנהיגים את כל הרוע בעולם, מפיצים שחיתות, תומכים בזורואסטרים [האיראנים] וב"עריצים" [מנהיגי ערב]. הוא אומר כי לא ניתן להגיע עימם לדבר  באמצעות הסכמים ומו"מ וקורא למוסלמים לתקוף אותם בבתיהם,  לדקור אותם, לשרוף אותם, להרעילם ולהטיל עליהם אימה ופחד. הוא מבטיח ליהודים כי אנשי דאעש יכבשו את מסגד אל-אקצא , ירדפו אחר היהודים וינהגו בהם כפי שעשו אבותיהם המוסלמים לבני השבט היהודי בנו קריט'ה.[9]

 

 בהמשך מופיע דובר בשם אבו מוסלם אל-מצרי המשבח את ה"זאבים בודדים", וממליץ להם להמשיך לפעול לבד ולא במסגרת אחד הארגונים, בציינו: "הוי אנשי המונותיאזים [הסלפים] בפלסטין, עדיף לכם להיות  זאבים בודדים ההורגים באויבי אללה, מאשר להיות עם קבוצות ומפלגות הטוענות שהן פועלות למען דת אללה בעודן מהוות חיץ בין המוג'אהדין לבין הג'יהאד"... הוי בחורי המונותיאיזם, למה אתם מחכים? האם אתם מחכים שהקבוצות הללו יפתחו את מחסניהן יספקו לכם נשק כדי ללחום באויבי אללה?!... הוי אחינו לאסלאם, קומו כזאבים הבודדים [נגד] אויבי אללה, שאו כל אמצעי נשק שאתם יכולים לשאת, והרגו אותם היכן שאתם נתקלים בהם." 

 

אבו מסלם אל-מצרי

 

 

סרטון מחוז כרכוכ: הדקירות ביטוי לנאמנות לאללה

משרד ההסברה של מחוז כרכוכ פרסם סרטון בן כ-7 דק' בשם: "הטילו אימה ופחד על היהודים, הוי בני בית אל-מקדס"[10]. הדובר בסרטון המכונה אבו ד'ר אל-אנצארי, מברך אף הוא את המוג'אהדין ב"בית אל-מקדס" ומאחל להם שימשיכו להילחם ולהרוג ביהודים, בהדגישו. את הצורך לבצע את פיגועי הדקירות מתוך נאמנות לאללה ולמען שלושת המקומות הקדושים [מכה, מדינה ואל-אקצא] ולא כדי לרצות חילוניים, לאומניים או סוכנים המשרתים את מעצמות המזרח או המערב. על רקע צילומים של דגל דאעש, אבו ד'ר קורא למוג'אהדין להילחם מאוחדים תחת דגל אחד [ובמשתמע, תחת דגל המדינה האסלאמית].

 

אבו  ד'ר אל-אנצארי


 

מחוז חלב: הפתרון הוא ג'יהאד ולא מו"מ

פעיל דאעש בסרטון מטעם מחוז חלב[11] הדגיש שאין כל מקום למשא ומתן עם היהודים, ובפרט כאשר מנהל אותו יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס "הציוני". לדבריו, "האמת היא שהמו"מ [בין ישראל] לעבאס היא בין יהודים ליהודים... הפיתרון להשבת פלסטין, ירושלים ומסגד אל-אקצא הוא ג'יהאד למען אללה והצטרפות לאחיכם במדינת הח'ליפות האסלאמית, מבצר האומה ותקוותה."  דובר נוסף קרא לפלסטינים: "הרגו את היהודים וגרשו אותם. עליכם [להשתמש] במכוניות תופת, שהם הדרך להטיל עליהם מורא. אחיי, אל תאחרו את השיירה – הרי הח'ליפות קיימת. חיילי הח'ליפות פרושים על כל הארץ, עד כדי כך שהכופרים אינם יודעים מניין יתקפו... בינינו לבינם לא יתכן שלום, בינינו לבינם ישנו רק דם... אל תחשבו שהניצחון יגיע מהחלומות של פת"ח וחמאס שהוליכו רבים שולל. דרכנו לגדולה ולניצחון היא באמצעות חוקי אללה והתנערות מכל העריצים הללו [פת"ח וחמאס]"

 

פעיל דאעש מחלבסרטון מחוז חדרמות: הסכסוך עם היהודים הוא סכסוך בין אמת ושקר

פעיל ממחוז דאעש בחדרמות שבתימן הדגיש שהמלחמה ביהודים היא מלחמה דתית: "הסכסוך עם היהודים אינו על טריטוריה או פיסת אדמה. זהו סכסוך בין האמת לשקר. היהודים נלחמים בנו רק בשל דתנו... זוהי מלחמה, ולא שום דבר אחר, עד שהאמת תעלה ותנצח והשקר יתום ויישפל."

 

פעיל דאעש ממחוז חדרמות


 

פעיל דאעש פלסטיני מאיים לפגוע ביהודים ובחמאס

בסרטון שהופק בידי מחוז אל-ברכה (מחוז אל-חסכה בסוריה) התייחס פעיל בשם אבו אסאמה אל-פלסטיני ישירות לביקורת כנגד דאעש בגין אי-מעורבתו בעניין הפלסטיני. הוא רמז כי ממשל חמאס המונע ביצוע פיגועים נגד ישראל משטח רצועת עזה אחראי לכך, באומרו: "מדוע חיילי הח'ליפות אינם באים לשחרר את פלסטין? מדוע המג'אהדין יוצאים מלכתחילה מפלסטין, שהיא ארץ של ג'יהאד? אנו אומרים להם [למי שמשמיעים את הביקורת הזאת]: לא יצאנו ממנה אלא בגלל החציצה בינינו לבין הג'יהאד שם, ובגלל החציצה בינינו לבין היהודים. מי שנמצא בפלסטין יודע זאת." אבו אסאמה אף שיגר איום כלפי חמאס באומרו: "אנו אומרים להם: חי אללה, כאשר נגיע ליהודים נגיע גם אליהם, ברצון אללה. אללה יַראה את שנעשה."[12] 


אבו אסאמה אל-פלסטיני


 

בנוסף לסרטונים של גופי המדיה הרשמיים של דאעש, פרסם גוף התקשורת אל-נוצרה אל-מקדסיה המופעל בידי אוהדי דאעש ברצועת עזה, סרטון בן כ-8 דק' בשם: "שחיטת היהודים"[13]. הסרטון מלווה בשיר המיליטנטי של דאעש "בקרוב, בקרוב"[14] וכן בקטעים מנאומיהם של אבו עמר אל-בגדאדי, לשעבר מנהיג דאעש ושל המנהיג הנוכחי אבו בכר אל-בגדאדי, המבטיחים כי המוג'אהדין יגיעו בקרוב ל-"בית אל-מקדס" ויכבשו את מסגד אל-אקצא, ומעודד את המשך פיגועי הדקירה.

 

הסרטון של מוסד התקשורת al-nusra al-maqdisiya


 

* מ. שמש ור. גרין חוקרים את זירת הג'יהאד העולמי


[1] ראו פרסום ממרי מה-18.10.15

[2] ראו דוחות ממרי על הרשתות החברתיות כבמה להסתה  לפיגועים  וכבמת הדרכה ל"ייעולם"

[3] ו Shamikh1.info, 19.10.2015
Facebook.com/وكالة-اعماق-الأخبارية-494495784064525, 19.10.2015

 [4]ו Shamikh1.info, 18.10.2015

[5] ןShamikh1.info, 18.10.2015

[6] המקור לכינוי היהודים 'צאצאי קופים וחזירים' הוא בפסוקי קוראן בהם מסופר כי "אנשי השבת" [היהודים] שהפרו את מצוותיו של אללה נענשו על-ידו בהפיכתם לקופים ולחזירים.

 [7] במסורת האסלאמית נחשב מסגד אל-אקצא לשלישי בחשיבותו לאחר המקומות הקדושים במכה ומדינה. 
Shamikh1.info, 18.10.2015

[8]ו Shamikh1.info, 18.10.2015

[9] בנו קריט'ה היה אחד השבטים היהודיים במדינה בימי מוחמד. בשנת 627, לאחר "קרב השוחה" הואשמו בני השבט בבגידה. הגברים הוצאו להורג בעריפת ראש ואילו הנשים והילדים נמכרו לעבדים ושפחות.

[10] וShamikh1.info, 19.10.2015

[11] ו Shamikh1.info, 19.10.2015

[12] וShamikh1.info, 19.10.2015

[13] ו Twitter.com/ kademoon0000, 19.10.2015

תגיות