המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ח'אמנאי באוגוסט 2015: "ארה"ב היא ההתגלמות הברורה של 'מושג האויב'"
2/9/2015


מנהיג איראן ח'אמנאי באמצע אוגוסט 2015: "ארה"ב היא ההתגלמות המושלמת והברורה של 'מושג האויב'"; יש להיאבק בתכניותיה באזור באמצעות ג'יהאד למען אללה

 

בנאום שנשא מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, בכנס של הארגון האיראני שיעי "אהל אל-בית" ב-17.8.2015 (כחודש לאחר הסכם הגרעין), הוא אמר כי ארה"ב היא התגלמות האויב של עמי האסלאם ושל איראן ויש להיאבק בה בג'יהאד צבאי, תרבותי, כלכלי ופוליטי. לדבריו, איראן האסלאמית אינה מעוניינת להתפייס עם ארה"ב. ח'אמנאי טען כי ארה"ב מנסה לפלג את אומות האסלאם לסונים ולשיעים שיילחמו ביניהם במלחמת דת  ובדרך זו להשיג שליטה על עמי האזור.[1]

 

ח'אמנאי הדגיש כי איראן עומדת מאחורי "ציר ההתנגדות", מתנגדת לפיצול סוריה ועיראק והיא תמשיך לתמוך במי שיילחם בישראל.

 

להלן קטעים מתוך דיווח על הנאום שפורסם באתרו  של ח'אמנאי www.leader.ir:

 

[ח'אמנאי אמר]: "יש להיאבק בתכניות היהירות [המערב בראשות ארה"ב] באזור באמצעות ג'יהאד למען אללה". המנהיג הצביע על "מאמצי אמריקה לנצל לרעה את תוצאות המו"מ הגרעיני ולהשפיע כלכלית, פוליטית ותרבותית באיראן ועל מזימות הסדר רודף השררה [הכוונה למערב בראשות ארה"ב] לזרוע סכסוכים ולרכוש השפעה באזור. המנהיג קרא "לאמץ תכניות התקפיות והגנתיות נכונות כדי להיאבק בחוכמה ובעקביות במזימה זו."

 

[ח'אמנאי אמר]: "ג'יהאד למען האל אין משמעותו רק מלחמה צבאית אלא גם מאבק תרבותי, כלכלי ופוליטי. המהות הברורה ביותר כיום של ג'יהאד למען האל היא זיהוי מזימות היהירות [המערב בראשות ארה"ב] באזור האסלאמי ובמיוחד באזור מערב אסיה האסטרטגי והרגיש. התכנון למאבק נגדם צריך לכלול מגננה ומתקפה כאחד.

 

מזימות היהירות באזור נמשכות מזה מאה שנה אך הלחצים והמזימות [שלהם] הוחרפו לאחר המהפכה האסלאמית באיראן [1979] כדי למנוע ממנה להתפשט אל מדינות אחרות. זה 35 שנה שהמשטר באיראן נתון לאיומים, סנקציות, לחצים ביטחוניים ומזימות פוליטיות שונות. האומה האיראנית התרגלה ללחצים האלה. לאחר שתנועת ההתעוררות האסלאמית פרצה בשנים האחרונות בצפון אפריקה [הכוונה ל'אביב הערבי'] האויב הגביר מאד את מזימותיו באזור מערב אסיה בשל הפניקה שלו. 

 

האויבים חשבו שהם יצליחו לדכא את תנועת ההתעוררות האסלאמית אבל היא בלתי ניתנת לדיכוי והיא נמשכת, ובמוקדם או במאוחר היא תוכיח שהיא מציאות [קיימת].

 

הסדר רודף השררה ובראשו ארה"ב של אמריקה הוא ההתגלמות המושלמת והברורה של 'מושג האויב'. לאמריקה אין שום מוסר אנושי. היא מבצעת פשעי רשע בכיסוי של התבטאויות יפות וחיוכים. מזימת האויב מבוססת על שניים: על יצירת סכסוכים ועל השפעה. [האויב זורע סכסוכים] בין ממשלות ואף גרוע מזה בין האומות. בשלב הנוכחי הם משתמשים בשיעה ובסונה כדי לסכסך בין האומות. בריטניה היא מומחית בזריעת סכסוכים. האמריקאים הם חניכים שלה.

 

הקמת חוגים תכפירים נפשעים אלימים וגסים שהאמריקאים הודו בהקמתם, היא האמצעי החשוב ביותר לזריעת סכסוכים, לכאורה דתיים, בין האומות [המוסלמיות]. לצערי, כמה מוסלמים תמימים וחסרי תבונה הלכו שולל אחר המזימה הזאת ונפלו בפח האויב. סוריה היא דוגמא ברורה לנושא הזה. כשתוניס ומצרים הדיחו את ממשלותיהן הכופרות באמצעות סיסמאות אסלאמיות, האמריקאים והציונים החליטו להשתמש בנוסחה הזו כדי לחסל את מדינות ההתנגדות [ציר ההתנגדות הכולל את איראן, סוריה וחזבאללה] ולכן הם פנו לטפל בסוריה. לאחר שהחלו האירועים בסוריה, כמה מוסלמים חסרי תבונה נפלו בפח האויב וגררו את סוריה למצבה הנוכחי. מה שקורה היום בעיראק, סוריה, תימן ומדינות אחרות ומתאמצים לכנותו בשם "מלחמת דת" אינו בשום אופן מלחמת דת [סונים בשיעים] אלא מלחמה פוליטית. החובה החשובה ביותר היום היא לסלק את הסכסוכים האלה.

 

אמרתי במפורש שאיראן מושיטה יד של ידידות לכל הממשלות האסלאמיות באזור ושאין לנו שום בעיה עם הממשלות המוסלמיות. לאיראן יחסי ידידות עם רוב שכנותיה, לחלקן יש עדיין סכסוך עמנו, הן מתעקשות ומבצעות מעשים זדוניים אך איראן שואפת ליחסים טובים עם שכנותיה ועם הממשלות האסלאמיות ובמיוחד עם ממשלות האזור. הבסיס להתנהלותה של איראן הם העקרונות שהאמאם ח'ומיני התווה והצליח באמצעותם להנחיל ניצחון למהפכה האסלאמית, ולהביאה לשלב של יציבות.

 

אחד מעקרונות המשטר הוא להיות "קשים עם הכופרים ורחומים זה לזה [סורה 48 פסוק 29 בקוראן]". על בסיס השיעור של האמאם ח'ומיני, איננו מעוניינים להתפייס עם היהירות אך אנו שואפים לידידות עם אחינו המוסלמים. כאשר אנו תומכים בעשוק [כלשהו], אנו מתעלמים מן הגורם הדתי ומגישים [את] אותו הסיוע לאחינו השיעים בלבנון ולאחינו הסונים בעזה. אנו רואים בסוגיה הפלסטינית כסוגיה הראשית של עולם האסלאם.

 

אסור להחריף את הסכסוך בעולם האסלאם. אני מתנגד לכל התנהלות היוצרת סכסוך אפילו מצד חוגים שיעים. אני מגנה את הטחת העלבונות בקודשי הסונה.

 

ארה"ב שואפת לחדור זה עשרות שנים לאזור ולשקם את המוניטין האבוד שלה.

האמריקאים רוצים לחדור לאיראן באמצעות ההסכם שגורלו באיראן ובארה"ב עדיין לא ידוע, אך אנו סגרנו בהחלטיות את הדרך הזו ולא נתיר להם בכל יכולותינו לחדור כלכלית, פוליטית ותרבותית לאיראן.

 

מדיניותה האזורית של איראן מנוגדת למדיניותה האזורית של אמריקה. הם שואפים לפצל את מדינות האזור וליצור מדינות קטנות המצייתות לאמריקה אך זה לא יקרה. היו שהתפלאו מדברים שאמרתי בעבר על ניסיונה של אמריקה לפצל את עיראק אבל היום האמריקאים מודים בכך בכנות בעצמם. מטרתם הברורה של האמריקאים היא לפצל את עיראק, ואם יוכלו, גם את סוריה, אבל השלמות הטריטוריאלית של מדינות האזור, עיראק וגם סוריה, חשובה לאיראן מאוד.

 

איראן תומכת בהתנגדות באזור, ובכלל זה בהתנגדות הפלסטינית, ואנו נתמוך בכל מי שייאבק בישראל ויכה במשטר הציוני. מדיניותה הראשית של איראן היא מאבק במדיניות המפצלת של אמריקה וזריעת הסכסוכים מצדה. איננו מכירים בשיעה שבסיסה ומרכז הפצתה בלונדון והיא פועלת בשירות היהירות [ארה"ב].

 

בניגוד לטענות חסרות היסוד, איראן לא מתערבת בבחריין ובתימן אך תמשיך לתמוך במדוכאים. הטבח במדוכאים של תימן והרס המדינה שם ראוי לכל גינוי. קידום מטרות פוליטיות [של הסעודים] בשיטות טיפשיות גורם להמשך הפשעים נגד העם התימני.

 

גם בפקיסטן ואפגניסטן מתרחשים אירועים כואבים. על המוסלמים לנהוג בתבונה ובערנות וכך לפתור את הבעיות האלה.

 

התאחדות הרדיו והטלוויזיה האסלאמית היא מרכז חשוב מאד במאבק נגד האימפריה המסוכנת של המאפיה התקשורתית האמריקאית-ציונית המשוכללת. יש לחזק ולהגדיל את התנועה הזאת...

 

עתיד האזור שייך לאומות המוסלמים, עוצמת האסלאם ברורה ותישמר בזכות נוכחות הגברים והנשים הלוחמים."[2]

 [1] יצוין כי בדרשת יום השישי המרכזית של טהראן, ב-29.8.15 ייעץ מנהיג התפילה, איתאללה כאזם צדיקי, לפקידי ממשלת רוחאני לבל ילכו שולל אחר מדינות המערב וארה"ב לאחר הסכם הגרעין שכן הם "קניבלים, אוכלי כבדים ואנטי-דתיים". פארס (איראן), 29.8.2015

[2] ו/www.leader.ir/   18.8.2015