המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
נאום רוחאני: המעצמות הכירו רשמית באיראן גרעינית
16/7/2015

נאום רוחאני לאומה לאחר ההודעה על הגעה להסכם גרעין כולל בין איראן למעצמות: המעצמות הכירו רשמית באיראן גרעינית

 

להלן נאום נשיא איראן, חסן רוחאני, מייד לאחר ההודעה בווינה על השגת הסכם גרעין כולל בין איראן לקב' ה-5+1 כפי שפורסם באתר תסנים. (כל ההדגשות הן במקור). [1]

 

"השלום והברכה על הנשמות הטהורות של הנביאים והקדושים, הנביא הגדול של האסלאם [מוחמד], האמאמים, האמאם של השהידים [איתאללה רוחאללה ח'ומיני] והשהידים הנשגבים ובמיוחד השהידים [מדעני] הגרעין והשלום והברכה לאמאם הנעלם,

 

חודש הרמדאן הוא תמיד חודש של טוב וברכה, חודש של התקרבות בין העם לאל, ולפי מה ששמעתי השנה בחודש הרמדאן רבים מהעם התפללו בתפילותיהם... שצוות המו"מ יצליח להשיג הסכם טוב.

 

אני מודיע כעת לאומה האיראנית הגדולה שתפילותיהם נענו. אנו נמצאים היום בשלב חשוב בהיסטוריה של המדינה ושל המהפכה [האסלאמית] שלנו ושל תנאי האזור. נסיבות שעלי לומר נמשכו ב- 12 השנים האחרונות שאליהן התלוו אשליות מצד המעצמות שהפיצו אותן בחברה ובדעת הקהל.

 

הדף חלף, ודף חדש החל.

 

דף חדש זה מתחיל כאשר הדרך לפתרון הבעיות הקשות בעולם קצרה יותר ולה מחיר נמוך יותר. הנושא החשוב של הגרעין האיראני היה מצד אחד פוליטי ובינ"ל ובעטיו הוטלו [על איראן] במועבי"ט החלטות סנקציות רבות מתוקף פרק 7 של אמנת האו"ם. מצד שני, [מנושא הגרעין] נגזר קמפיין האיראנופוביה בחברה ובעולם שבו נטען שאיראן שואפת להשיג נשק להשמדה המונית ו[נשק] גרעיני.

 

הגרעין הפך לנושא חשוב עבורנו מבחינה מדעית וטכנולוגית וקידום המדינה. מבחינה חברתית הפך לסוגיה של גאווה וכבוד לאומיים. מבחינה כלכלית, בשל הלחצים שמטילי הסנקציות הפעילו נוצרו בחברה תנאים קשים, אם כי כפי שהדגשתי כבר בעבר הסנקציות מעולם לא קצרו צלחה, אף שהשפיעו על חיי העם.

 

אני שמח שהצלחנו היום להגיע לנקודה חדשה באמצעות מו"מ שנמשך 23 חודשים בין הרפובליקה האסלאמית של איראן לשש מעצמות העולם... בנושא תכנית הפעולה הכוללת המשותפת (Joint Comprehensive Plan of Action).

 

איראן הסכימה להדברות וקב' ה-5+1 הסכימו לכבד את איראן

כדי לפתור את נושא ובעית הגרעין היה עלינו לבצע צעדים נדרשים בתחומים שונים. בתחום הפוליטי, היה עלינו להכין את הצעדים המקדימים הפוליטיים הדרושים. גם מבחינת דעת הקהל, [היה צורך לגרום] לכך שהם יבינו שהמו"מ אינו הקראת הצהרות אלא תן וקח. משמעו של מו"מ הוא שנותנים כסף וקונים את הבית הרצוי. לא חפשנו צדקה, איש לא יתן לנו דבר בחינם. שאפנו למו"מ, שאפנו לקדם תן וקח הוגן וצודק, על בסיס האינטרסים הלאומיים. תמיד הדגשנו את הנקודה לפיה המו"מ הזה לא יהיה win-lose כי מו"מ כזה אינו בר קיימא. מו"מ והסכם יוכלו להיות איתנים וקבועים רק אם עבור שני הצדדים יהיה מצב של win-win. הסברנו זאת לחברה שלנו וצוות המו"מ שלנו החל את המו"מ על בסיס [הנוסחה] הזו לפני 23 חודשים [עם כניסתי לתפקיד].

 

בנוסף, כדי לקצור הצלחה במו"מ נזקקנו לקונצנזוס פנימי לאומי. ברור שבתוך איראן לפוליטיקאים, להתארגנויות, ולסיעות אין דעה אחידה ... אך לשמחתי הצלחנו להשיג בחברה שלנו קונצנזוס בנושא הזה באווירה פתוחה ודמוקרטית. הדרך למו"מ החלה עוד לפני תחילת הממשלה הזו. למעשה כבר למן היום הראשון של בעיית הגרעין, כלומר לפני 12 שנה, החל מסלול המו"מ בהוראת המנהיג [ח'אמנאי] ומאז 2003 המשכנו את המו"מ הזה בטהראן, בבירות של מדינות שכנות ובבירות של מדינות אירופאיות מערביות.

 

לבסוף העם האיראני אמר את דברו בנושא זה בבחירות [לנשיאות] ב-2013 והודיע מפורשות – אנו רוצים ממשלה שתיקח בחשבון את הישגי הגרעין לצד השלום, קידום המדינה, ורווחת העם גם יחד. זה היה המסלול שממשלתי בחרה וקדמה...

 

מאז שהושבעתי כנשיא אמרתי שהמערב יוכל לקיים אתנו הידברות רק אם יזנח את האיומים וההשפלה ויתחיל לכבד [אותנו]. ההסכם, תכנית הפעולה הכוללת המשותפת, שהושג היום שורשו באותה הידברות מצד איראן וכבוד מצד קב' ה-5+1. לולא שני מרכיבים אלה לא היינו משיגים דבר.

 

היה עלינו לארגן את כלכלת המדינה בתנאי הסנקציות ומשבר האינפלציה כדי שהמו"מ יצליח. התחלנו את המו"מ בתנאי סנקציות ואינפלציה של מעל 40% וצמיחה שלילית בשיעור מינוס 6.8. אבל תוך כדי המו"מ ארגנו את הכלכלה, ריסנו את האינפלציה והגענו לצמיחה חיובית. זה המסר החזק ביותר ששיגרה ממשלתי לקב' ה-5+1. חשובים מכל היו גם העמידה האיתנה, ההתנגדות, נשיאה בקשיים מצד העם האמיץ ... שהביאו  את הצד השני לשולחן מו"מ.

 

ארבעת יעדי איראן - הושגו

במו"מ שאפנו להשיג 4 יעדים:

הראשון היה להמשיך את היכולת הגרעינית, את טכנולוגית הגרעין ואפילו את פעילות הגרעין.

השני היה להסיר את הסנקציות השגויות, העושקות והאנטי אנושיות.

השלישי היה להסיר את ההחלטות הבלתי לגיטימיות בעינינו במועבי"ט.

הרביעי היה להוציא את תיק הגרעין [של איראן] מהפרק השביעי של הצ'רטר של האו"ם וממועבי"ט בכלל.

כל ארבע המטרות הושגו. היום בהסכם ובתכנית הפעולה הכוללת המשותפת. כמובן, כפי שידוע לנו המאמץ יוצא הדופן מצד הדיפלומטים, המשפטנים, הכלכלנים ומדעני הגרעין נמשך במהלך 23 החודשים האלה כדי להשגיח על הקווים האדומים וכדי שנוכל להשיג את יעדינו.

 

דרישות המערב מול הישגי איראן בהסכם

יותר מ-6000 צנטריפוגות

בתחילת המו"מ הצד השני נהג לומר לנו שבתקופת ההגבלות – שנקבעה היום ל-8 שנים – איראן תוכל להחזיק רק 100 צנטריפוגות. לאחר דיונים רבים הם הגיעו לאלף. בשל התנגדות רבה [מצדנו] הם אמרו '4,000 וזה לא ניתן לשינוי.'

היום ההסכם מבוצע בתנאים לפיהם [לאיראן] יישארו יותר מ-6000 צנטריפוגות, כאשר יותר מ-5000 מתוכן יהיו בנטנז ויותר מאלף בפורדו. כל הצנטריפוגות בנטנז ימשיכו להעשיר [אורניום].

 

משך ההגבלות – 8 שנים

הם אמרו 'תקופת המגבלות שלכם תהיה 20 שנה בנוסף ל-25 שנה'. אח"כ נהגו לומר '20 שנה ו-10 שנים', ואז הם אמרו: 'מילה אחרונה 20 שנה ויותר לא נתקפל'. אבל במו"מ בימים האחרונים הם ירדו ל-8 שנים.

 

נמשך מו"פ – הזרקת גז לדור IR-8

בנושא מחקר ופיתוח, הם נהגו לומר שתותר רק [צנט' מדגם דור ראשון] IR-1. זה היה מגוחך ולא מציאותי. מו"פ במצב כזה הוא חסר משמעות. אח"כ אמרו: 'מקס' IR-2.' אנו רצינו הסכם שביום יישומו נתחיל להזריק גז ל[צנט' מדור מתקדם] IR-8 וזה בדיוק מה שהשגנו היום.

 

כור המים הכבדים באראכ יושלם ככזה

בנושא אראכ הם נהגו לומר: 'הריאקטור יישאר אבל ל[מתקן] המים הכבדים אין משמעות [כך במקור, כנראה הכוונה אראכ יישאר אך לא מתקן המים הכבדים]. זהו הקו האדום המוחלט שלנו.

היום הוסכם על תנאים לפיהם בהסכם המשותף צוין במפורש "ריאקטור המים הכבדים של אראכ". הריאקטור הזה יושלם עם אותה מהות של מים כבדים ועם המאפיינים שצוינו בהסכם.

 

פורדו – גם צנטריפוגות וגם מו"פ

בנושא פורדו, הם נהגו לומר 'קשה לבטא את השם פורדו וקשה עוד יותר לשמוע אותו, אתם לא תגידו אותו ואנחנו לא נשמע.' [הדגשה במקור] אח"כ הם אמרו 'בפורדו לא תהיה שום צנטריפוגה וזה יהיה מרכז לחקר איזוטופים'. אחרי חודשים של התייעצות הם אמרו 'רק קסקדה אחת עם 164 צנטריפוגות'.

אקצר ואומר שהיום בפורדו יותקנו יותר מאלף צנטריפוגות, חלק מפורדו ישמש למחקר ופיתוח בנושא איזוטופים יציבים.

 

סנקציות – כל הסנקציות כולל אמברגו נשק וטילים יוסרו

בנושא הסנקציות הם נהגו לומר 'חודשים צריכים לחלוף ואנו צריכים לרכוש אמון [בכם] כדי שלאחר מכן הסנקציות יוקפאו – ולא יוסרו – בהדרגה. אל תשתמשו במונח הסרה. בשנים שלאחר מכן, אם סבא"א תפרסם דו"ח חיובי וניתן [בכם] אמון, הסנקציות יוסרו בהדרגה'.

היום אני מודיע לאומה האיראנית שלפי ההסכם הזה, ביום יישומו של ההסכם, כל הסנקציות – אפילו אמברגו הנשק, הטילים והפצת [נשק גרעיני] – יוסרו כמצוין בהחלטת [מועבי"ט]. כל הסנקציות הפיננסיות והבנקאיות ואלה הקשורות לביטוח, תעבורה, [תעשיה] פטרוכימית, מתכות יקרות, וכל הסנקציות הכלכליות – יוסרו, ולא יוקפאו, לחלוטין. אפילו אמברגו הנשק יופסק. יהיה סוג של מגבלות למשך 5 שנים ולאחריהן הן יוסרו.

בנושא הפצת [נשק גרעיני] וועדה תבחן סחורות [ששימושן] דו משמעי [אזרחי לצד גרעין צבאי].

 

מועבי"ט תבטל מידית ובימים הקרובים את ההחלטות נגד איראן

ביחס לביטול החלטות מועבי"ט הם נהגו לומר 'לא יישמתם החלטה כלשהי, כיצד נבטל החלטה שלא בצעתם? לכל הפחות תיישמו [אותה] למשך 6 חודשים.'

לפי ההסכם היום שיאושר בימים הקרובים במועבי"ט של האו"ם כל 6 ההחלטות הקודמות [נגד איראן בדבר אי שת"פ עם סבא"א והפרות] יבוטלו.

 

תיק הגרעין יוצא ממועבי"ט לאחר 10 שנים מבלי להתחשב בסבא"א

בנושא הוצאת תיק הגרעין האיראני לתמיד ממועבי"ט הם נהגו לומר 'תחילה סבא"א צריכה לדווח במשך 20 שנה, אח"כ 15 שנה.'  

היום, תיק הגרעין ייצא לחלוטין מידי מועבי"ט, לאחר 10 שנים של יישום ההסכם ומבלי להתחשב בסבא"א.

 

מענה לזרם האידיאולוגי – ההסכם הדדי

יתכן שישאלו אותנו האם ההסכם הזה מבוסס על אמון כלפי קב' ה-5+1... עבורנו בנושא האמון, ביצוע ההסכם הזה הוא התחלה של מבחן. אם ההסכם יבוצע באופן מדויק וטוב, זה יכול להסיר צעד אחר צעד ובאופן מדורג את הלבנים בקיר אי האמון. ברור שאנו מקדמים היום את ענייננו על בסיס דקדקנות מוחלטת ופיקוח על [יישום] ההסכם, מבלי שנצטרך קודם לכן לבטוח במדינות בעלות רקורד שלילי לחלוטין ביחס לאיראן ... 

 

כמובן שההסכם הזה הוא הדדי...היום [מדובר] בביצוע של הסכם הדדי. אם הם לא ידבקו בהסכם הזה כמובן שגם אנו לא נדבוק בו. איראן תמיד עמדה במהלך ההיסטוריה מאחורי בריתות להן התחייבה. אנו נידבק בתוקף בהסכם הזה, בתנאי שגם הצד השני ידבוק בו בתוקף.

 

שלבי ההסכם

כמובן שלהסכם הזה יש שלבים שונים. היום היה השלב הראשון. כלומר כל שבע המדינות סיכמו על נוסח ההסכם וקיבלו את חמשת נספחיו. השלב הבא שיהיה בימים הבאים: נוסח ההסכם וכן הנוסח שהוכן עבור מועבי"ט צריך לעבור את אישורה תחת סעיף 25 ולא תחת פרק 7 [המאפשר הטלת סנקציות] ובמקרים של ביטול החלטות קודמות [של מועבי"ט] תחת סעיף 41. לאחר מכן השלבים יימשכו במדינות השונות.

 

ביום שייקרא יום ההסכם, שהרי היום הוא [רק] יום ההצהרה המשותפת [על ההסכם], כמה ימים לאחר שהאו"ם יאשר [את ההסכם] זה יהיה יום סיום [הסנקציות]. בעוד כחודשיים נגיע ליום שהוא יום ההסכם. באותו יום אירופה ואמריקה יכריזו מפורשות על הסרת כל הסנקציות ויביעו את החלטתן ואז יחלו צעדיה של איראן, שייקח זמן עד לביצועם בשל צעדי הביצוע [של אמריקה ואירופה] בנושא ביטול הסנקציות. ייתכן שייקח יותר מחודשיים עד שנגיע ליום זה. אותו יום יהיה יום ביצוע ההסכם כלומר בעוד כמה חודשים יהיה יום הביצוע המוחלט של ההסכם.

 

איראן – מעצמה גרעינית מוכרת ע"י המעצמות

היום הוא היום החשוב מבין 12 הימים האחרונים. זהו יום שמבחינה היסטורית הכירו המדינות הגדולות בעולם והמעצמות רשמית בפעילות הגרעינית של איראן. היום זהו יום שבו בחלוף 12 שנה [מאז תחילת המו"מ] הודיעו מעצמות העולם שהן יסייעו לאיראן בנושא טכנולוגית הגרעין וטכנולוגיות מודרניות. היום זהו יום שבו הודיעו המעצמות שכל הסנקציות יוסרו וכל ההחלטות העושקות [של מועבי"ט] יבוטלו ויחלו יחסים נורמליים עם איראן. היום זה יום סיום והתחלה. סיום לעושק ולהאשמות השגויות כלפי האומה האיראנית הגדולה והתחלה של תהליך חדש לשת"פ חדש בעולם.

 

היום לא רק העם בשיראז, אספאהאן, תבריז, חוראסאן, אהואז, טהראן, כרמאן ויתר ערי איראן שמח כשהוא רואה ששרשרת הסנקציות מתמוססת אלא אף העם בעזה, בגדה מערבית, בירושלים ובלבנון שמח גם הוא בגלל שנכשלו מאמציו החלולים של המשטר הציוני העושק להכשיל את המו"מ במהלך 23 החודשים האלה.

 

היום גם האזור שמח כיוון שרבים מהתירוצים החלולים לדיכוי האזור והלחץ עליו על בסיס הטענה שאיראן רוצה לייצר נשק גרעיני, הסתיימו.

 

הפתוא ערובה לכך שאיראן לא חותרת לנשק גרעיני

אם כמה מקב' ה-5+1 רוצים להודיע 'מנענו מאיראן לייצר נשק גרעיני' הרי שכל העולם יודע היטב שלפי השקפת מדעני הגרעין [של איראן] ייצור פצצת אטום הוא עניין שגוי, אנטי אנושי ואסור בהתאם לפתוא של המנהיג [ח'אמנאי] ואיראן לעולם לא תשאף לפצצה גרעינית, בין אם יהיה הסכם או לא, בין אם יבוצע בין אם לאו. מוטב שידברו על ההישג האמיתי שהוא האווירה החדשה שנוצרה היום באזור לפיה השת"פ באזור ובעולם יתרחב.

 

אני מוצא לנכון להודות לכל אלו שמילאו תפקיד כדי להגיע ליום החשוב וההיסטורי הזה החל מהאומה האיראנית הגדולה בזכות עמידה איתנה וההתנגדות במשך 12 השנים נגד מגוון לחצים שגויים,

למנהיג [ח'אמנאי] שתמיד סייע לאומה, למדינה, למשטר ולממשלה בתנאים קשים בזכות ידיו מלאות היכולת ובמסלול הזה גם ההדרכה, הפיקוח והדקדוק שלו הוא נשא עול כבד על כתפיו.

אני מודה למג'לס ולעומד בראשו, לרשות השופטת ולראשה, לכל הכוחות המזויינים שתמיד גיבו את האומה, את המשטר ואת הממשלה, למועצה לקביעת האינטרס של המשטר, למועצת המומחים, לסמינרים הדתיים, לאיתוללות הבכירים, לאוניברסיטאות ולאנשי התרבות, לצעירים ולצעירות ולכל העם שחיוכיהם תמיד הפיחו בנו תקווה ונחישותם העניקה לנו כוח.

 

אזהרה לזרם האידיאולוגי

כאן אני מודיע שאם מישהו רוצה למתוח ביקורת – ביקורת אוהדת – היא מותרת, אך לא אתיר שיפגעו בתקווה של העם לעתיד הזוהר של המדינה הזו, לתקוות העם לזינוק כלכלי, לתקוות העם לשלום ולביטחון בארצנו ובאזור. אם מישהו ירצה לפגוע בתקוות העם ובאמונו בשקרים, האשמות ובדיבורים בלתי הולמים לא אתיר זאת.

 

היום זה לא יום של סיום עבור האומה האיראנית הגדולה, זה יום של ההתחלה, יום של תנועה קדימה ושל תקווה חדשה. התחלה לעתיד טוב יותר עבור צעירינו, התחלה לתנועה מהירה יותר, לשגשוג ולפיתוח מדינתנו היקרה איראן.

 

פניה למדינות ערב – נגד ישראל

ולבסוף, אומות האזור, המדינות השכנות. אל תלכו שולל אחר התעמולה של המשטר הציוני ושל שוחרי הרוע של האומה הזו. איראן ועוצמתה הם תמיד עוצמתכם. אנו רואים בביטחון האזור – ביטחוננו וביציבות האזור –יציבותנו. המדע, הטכנולוגיה השגשוג והפיתוח של איראן יועילו לשכנים. איראן לא שואפת ולא תשאף להשיג נשק להשמדה המונית. איראן לא רוצה ללחוץ על מדינות האזור ולא תרצה.

 

מדינות האזור!  ליחסים בינינו וביניכם יש היום התחלה חדשה. אנו רוצים יותר כנות, יותר קירבה ואחווה ויחסים מפותחים יותר.

 

האומה  האיראנית הגדולה – הודות למאמצים, לפעילות ואמון שלכם בממשלה נמשיך במסלול עד הסוף בהצלחה."

 [1]  תסנים (איראן), 14.7.2015