המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עבאס: חמאס מנהלת מו"מ ישיר עם ישראל על הקמת מדינה בעזה
10/7/2015

מחמוד עבאס: בקיץ 2014 גררה חמאס את הפלסטינים למלחמה עם ישראל; עכשיו היא מנהלת מו"מ ישיר עם ישראל על הקמת מדינה בעזה

 

בראיון שהעניק יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ליומון המצרי רוז אל-יוסף ב- 18.6.15, הוא הסביר כי בהעדר פתרון מדיני, פועלת הרש"פ כעת בשני מישורים: פניה לבית הדין הפלילי הבינלאומי; ועיון מחדש בהסכמים שבינה לבין ישראל. עבאס האשים את חמאס באי כיבוד כל ההסכמים שעשתה עם הרש"פ ובשיבוש הניסיונות להקים ממשלת אחדות; באי שיקום עזה וסירוב לקבוע מועד לבחירות, והטיל עליה את האחריות להתמשכות המלחמה בעזה בקיץ 2014 ולמחיר הכבד בחיים ובכסף ששילמו הפלסטינים ברצועה.

 

עבאס טען כי לא רק שחמאס מקיימת תיאום ביטחוני עם ישראל, אלא היא גם מנהלת מו"מ ישיר עמה לגבי הקמת מדינה בעזה, מהלך שההכנות לקראתו החלו עוד בתקופת שלטון מורסי במצרים. הוא הוסיף כי אין בכוונתו להכריז על בחירות עכשיו, משום שהדבר יוביל לניתוק רצועת עזה מהגדמ"ע.   


מחמוד עבאס

 

להלן תרגום קטעים מן הריאיון[1]

 

אנו מעיינים מחדש בהסכמים עם ישראל ופניה לבית הדין הבינ"ל בהאג

ש: היכן עומד כעת נושא הפניה לבית הדין הפלילי הבינלאומי?

ת: לאחר שהפכנו לחברים-משקיפים באו"ם[2] התאפשר לנו להצטרף ל- 522 ארגונים בינ"ל. בעבר נהגנו לומר לאמריקאים ולישראלים במלוא הכנות כי בסופו של דבר נפנה לארגונים הבינ"ל. הם היו אומרים לנו: 'התאזרו בסבלנות עוד כמה זמן' ואנו השבנו: 'עד מתי? אנו מוכנים להמתין שבוע, שבועיים, שלושה ואף חודש ימים לתגובה כלשהי, אך בשום אופן לא נמתין זמן רב [יותר]'. ב-1 באפריל 2014, שנקבע כמועד סיום המו"מ בינינו לבין הישראלים, שלא הניב דבר, כאשר נתניהו סרב לשחרר אסירים [פלסטינים הכלואים בישראל] מלפני 1993, כפי שסוכם בינינו - [באותו יום] אמרנו להם, בפעם הראשונה, שלמחרת בכוונתנו לחתום על [הצטרפות] לכמה ארגונים ואמנות בינלאומיות וכך עשינו. חתמנו על [הצטרפות] ל-20 ארגונים והתמדנו בדרכנו. הפעם השנייה הייתה ב-30 בדצמבר 2014, אז אמרנו לאמריקאים: 'לא הצלחתם להשיג לנו צדק והמו"מ לא עלה יפה, לכן נפנה למועצת הביטחון. הם [האמריקאים] לא חסכו שום מאמץ כדי להכשיל את הגעתנו למועצת הביטחון וקיבלנו [רק] שמונה קולות, לאחר שהם [האמריקאים] הצליחו לשכנע את ניגריה ברגע האחרון [שלא] להצביע עבורנו במועצת הביטחון. ו[עם זאת] לא נכנענו ולמחרת, ב- 31 בדצמבר [2014] נועדתי עם ההנהגה המרכזית [של אש"פ והרש"פ] וקיבלנו החלטה לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי.

 

ש: כיצד התכוננתם לכך?

ת: הדבר דורש מאתנו מאמץ כביר. בית הדין הפלילי הבינלאומי אמור לחקור עבורנו שני נושאים: האחד הוא ההתקפות שהיו נגד רצועת עזה ובפרט אלו שאירעו לאחרונה [קיץ 2014]; והשני הוא ההתנחלויות. התחלנו להכין עצמנו בשני הנושאים הללו ואנו כעת בשלב האחרון בשני עניינים והם: הפניה אל בית הדין הפלילי הבינלאומי והעיון מחדש בכל ההסכמים עם הצד הישראלי, משום שהם הפרו את כל ההסכמים שנחתמו מאז הסכם אוסלו ועד היום. אנחנו מוכנים בכל עת לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי. שר החוץ שלנו מקיים שם ביקורים כדי להסדיר את העניין הזה ואין לנו שום בעיה. הישראלים אמרו לנו תחילה: 'אל תפנו לבית הדין הפלילי הבינלאומי כשיש אצלנו בחירות פנימיות', אח"כ אמרו 'אל תעשו זאת כשאנו מקימים ממשלה חדשה'...

ש: אם כך, מה צפוי אחרי [ירידת] הפתרון המדיני [מסדר היום], בהעדר [פתרון] אחר [באופק]?

ת: נכון, עכשיו לא קיים פתרון מדיני, אבל אנחנו פועלים בנושאים אחרים כפי שציינתי קודם לכן, והם בית הדין הפלילי הבינלאומי ועיון מחדש בהסכמים שבינינו לבין הצד הישראלי, כמו הסכם פריז, שקיפחנו [מלכתחילה], וזאת משום שהישראלים מעכבים, מונעים, דוחים וגונבים את כספי הרשות [הפלסטינית]. בעבר הם עיכבו את [כספי הרשות] במשך ארבעה חודשים ואני אמרתי להם: 'עשו כטוב בעיניכם, אנחנו בשום אופן לא נחזור בנו'. אולם הם שבו ועשו זאת ו[רק] לאחר שאף ניכו [סכום מכספי הרש"פ, עשינו מעשה]  שכן למרות הגמישות הדיפלומטיות והמתינות שלנו, אנו נחרצים בכל מה שנוגע לסוגית היסוד שלנו שהיא סוגיית העם הפלסטיני והמרכיבים הקשורים אליה כפי שאושרו בשנת 1988 כאשר הוכרז על עצמאות [פלסטינית] והתקבלו החלטות מדיניות. אני מחויב לכל ההחלטות הללו, כל עוד המועצה הלאומית [הפלסטינית, המל"פ] לא שינתה אותן...

 

אלמלא עקשנות חמאס במלחמת קיץ 2014 בעזה, יותר מ-2000 פלסטינים היו ניצלים

ש: ישנם דיווחים לפיהם נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ימי קרטר, התערב אצלכם כדי שתחתמו על מה שמכונה 'הסכם מכה 2' דוגמת [הסכם] מכה 1[3]. מה עמדתך [בנדון] והיכן עומד תהליך הפיוס הפלסטיני?

ת: נתחיל בחזרה אחורה: ב-1 אפריל 2014 שלחתי משלחת לרצועת עזה כדי להגיע להסכם לגבי הפיוס או לרענן את ההסכם שנחתם עם תנועת החמאס בדוחה ואח"כ בקהיר, וכדי לבחון את מידת המחויבות שלה כלפי מה שהוסכם על כולם. הם אמרו שהם מסכימים לפיוס באמצעות הקמת ממשלת הסכמה לאומית של טכנוקרטים עצמאיים תחילה ואח"כ קיום בחירות. התחלנו להקים את הממשלה בפועל, בהסכמה עמם... הם הגישו לנו שמות [של מועמדים] אבל היו אלה שמות של אנשים המשתייכים אליהם, אמרנו להם לתת לנו שמות של אנשים עצמאיים כפי שסיכמנו לגבי הרכב הממשלה. הקמנו ממשלה ב-2 ביוני 2014, וב- 12 ביוני הם חטפו שלושה ישראלים. שאלתי אותם: 'האם אתם ביצעתם זאת', הם השיבו: 'לא ידוע לנו [על כך]' או כפי שצוטט [ח'אלד] משעל: 'לא ידוע לי [על כך], לחלוטין'. ונתניהו מתקשר אליי מידי יום ואומר לי 'חמאס ביצע את זה', ואני משיב לו: 'זה לא חמאס, ע"פ השיחה שלי עם משעל' . ואז [לפתע] יוצא אחד מחברי החמאס באיסטנבול, צאלח אל-עארורי, ואומר במסיבת עיתונאים: 'אנחנו חטפנו את שלושת הישראלים והרגנו אותם כדי לעורר את העם לאינתיפאדה חדשה בגדמ"ע וברצועת עזה ובקרב ערביי 48'. אמרתי לח'אלד משעל כיצד קורה דבר כזה, הרי הוא נשבע באללה שלא ידוע לו [על כך דבר]. אמרתי לו: 'מי שיצא בהצהרה זו הוא חבר בלשכה המדינית שלך, של תנועת [החמאס]'. ואז הכל השתבש ונכנסו למלחמה ברצועת עזה.

 

ש:  האם התערבת כדי להפסיק את המלחמה הזו?

ת: ... מה יכולתי לעשות? התקשרתי אל נשיא [מצרים, עבד אל-פתאח] אל-סיסי ואמרתי לו: 'אנו מבקשים שתגיש יוזמה להפסקת המלחמה הזו'. הוא אמר לי: 'מה זאת אומרת?'. אמרתי: 'אין מנוס מכך שאתה הוא זה שיגיש יוזמה, שכן מצרים גובלת [ברצועת עזה] ומדובר בביטחון הלאומי [שלה], ו[בסופו של דבר] אתם מצרים [המדינה המכובדת]'. הוא השיב: 'למענך ולמען העם הפלסטיני אציע יוזמה'. אלא שחמאס דחתה את היוזמה [המצרית], המשיכה את המלחמה ואף הקשיחה את דרישותיה. [אציין כי] כאשר הועלתה היוזמה [המצרית] היו לנו [רק] 50 שהידים. בזמן המלחמה יצאתי פעמיים למצרים, לתורכיה ולקטר... ללא הועיל. ביום החמישים למלחמה הגיע מספר השהידים ל- 2200, מספר הפצועים לעשרת אלפים ומספר הבתים שנהרסו בדרגות שונות הגיע ל-80 אלף, וחמאס שבה ואמרה: 'לא נסכים [להודנה] אלא תמורת [הקמת] נמל ושדה תעופה'. [אמרתי לחמאס:] 'מה שחשוב לי הוא להציל כל שהיד נוסף, שכן מבחינתי כל ילד חשוב יותר מהנמל ומשדה התעופה שאתם דורשים', אך הם לא שעו ולא הגיבו לקריאות הללו. חשוב מאוד לציין גם כי במלחמה הזאת שחמאס גררה אותנו אליה נמחקו 93 משפחות לחלוטין ממרשם האוכלוסין משום שכל בני המשפחה נהרגו: הסב, הסבתא, האב, האם, הילדים והנכדים – כולם נהרגו! ומי אחראי לכך? ביום החמישים למלחמה שלח אליי עזאם אל-אחמד מפקד בתנועת הפתח, פתק בו כתב: 'אני מבקש ממך להכריז על הפסקת אש ללא תנאי, שכן מי יישא באחריות לדם שנשפך?'. הכרזתי על הפסקת אש מתוך רצון למנוע הרג נוסף ואת המשך עליית מספר [השהידים].

יצאנו לקהיר, לוועידת שיקום עזה בסיוע המדינות התורמות אשר אישרו מתן סיוע של 5 מיליארד דולר, בתנאי שסיוע זה יועבר [ליעדו] דרך הרש"פ ולא דרך חמאס. שליח האו"ם רוברט סרי סיכם עם מוסא אבו מרזוק שהרש"פ תהיה על הגבול, תקבל את המזון ותמסור אותו לאו"ם  ושהאחרון [קרי האו"ם, יהיה זה ש]יבצע את משימת הבנייה. כך סיכמנו, אלא ששבוע לאחר מכן הופסק הסכם זה והם [אנשי חמאס] לא אפשרו אפילו לבצע את הסעיף הראשון  שלגביו הושגה הסכמה בין החמאס לבין האו"ם... אמרתי שאין מנוס מקיום בחירות תוך 6 חודשים כפי שהוחלט, אלא שחמאס הפגינה בריונות גם כלפי סעיף זה, בלא כל כוונה מצידה לקיים את [הבחירות] או [להקים] ממשלה. [אם כך, נכון לאותה נקודת זמן] החמאס שולטת ברצועת עזה, אין בחירות והמדינות [התורמות] לא יעניקו את כספן והמצב נכנס לקיפאון. כאן בא [עניין ג'ימי] קרטר.  

 

ש: מה הוא אמר לכם?

ת: הוא אמר לי שהוא היה בסעודיה ודיבר עם המלך סלמאן על [אפשרות הגעה להסכם] 'מכה 2' ושמלך סעודיה אמר לו: 'אם שני הצדדים יסכימו לכך, נקדם זאת בברכה'. קרטר הציג את העניין בפניי. הסברתי לו שהמלך סלמאן אמר 'אם שני הצדדים יבקשו' והדגשתי בפניו שלא אבקש בשום אופן לקיים 'מכה 2'. אמרתי לו כי: 'די לנו עם מכה 2 ו-3 וז'נבה 3 ו-4, איזה צורך יש לנו בכל אלה? הרי יש לנו הסכם חתום [עם חמאס] שעלינו לחתור לביצועו והוא הסכם הפיוס בקהיר'. קרטר השיב לי: 'מה אתה רוצה?'. אמרתי לו: 'אני רוצה מסמך מח'אלד משעל או מאסמאעיל הניה שיאשר קיום בחירות תוך שלושה-ארבעה חודשים מהיום'. והוא [קרטר] הלך ולא שב...

 

חמאס שודדת כספי תושבי עזה במסווה של גביית מיסים ומסרבת לקיים בחירות

ש: אם כך, תנועת חמאס החלה לאבד את בעלי בריתה, כפי שקרה לסוריה, אז מי מממן אותה כעת?

ת: איראן ותורכיה נמנות עם בעלי בריתה של חמאס, וכמו כן היא ממומנת על ידי כמה מדינות ערביות ואסלאמיות ומכספי המיסים הכבדים [שהיא גובה]... שהאחרון שבהם הוא 'מס הערבות ההדדית'. כידוע חצי מתקציב הרש"פ הולך לרצועת עזה, עבור מגזרי החינוך, הבריאות, החשמל והמים וכל חודש מנכים זאת מאתנו למען רצועת עזה [ולמרות זאת, חמאס מטילה מיסים על התושבים] כלומר חמאס גונבת כספים [מהתושבים] באמתלה של מיסים ואומרת להם 'שלמו או שתסתלקו', ואני אומר לך שאם חמאס הייתה פותחת את המעבר איש לא היה נשאר בעזה, והראיה לכך היא שכשהמעבר נפתח לאחר המלחמה [בקיץ 2014] אלפי אנשים שילמו אלפי [דולרים] כדי לצאת מרצועת עזה ומתו בלב ים.[4]

 

ש: לאור הקיפאון הזה בנושא הפיוס, האם יש בכוונתכם להוציא הודעה בנוגע למועד הבחירות?

ת: אינני יכול להכריז על קיום בחירות, משום שפירוש הדבר יהיה ניתוק רצועת עזה מהגדמ"ע. אני לא מעוניין בכך, אני רוצה אך ורק מולדת שלמה הכוללת את עזה, הגדמ"ע וירושלים המזרחית. אני יודע שהם [חמאס] חטפו את רצועת עזה, אך לא אכריז על בחירות שיחלקו את מדינת פלסטין ולעולם לא אשא באחריות לכך.

 

ש: האמנם ארגון דאעש נוכח בעזה?

ת: ברצועת עזה יש צורות וגוונים רבים ושונים [של ארגונים] משום שהדלת פתוחה שם בפני סלפים, ג'יהאדיים, אחים מוסלמים ובפני אחרים. אני לא יודע אם  דאעש ישנו שם אם לאו, אולם אין להוציא זאת מכלל אפשרות, שכן אין מה שמונע מדאעש להיות נוכח ברצועת עזה...

 

חמאס מנהלת תיאום ביטחוני ומו"מ ישיר עם ישראל

ש: תנועת חמאס שבה ומדגישה כי אינה מכירה במדינה היהודית וכי אינה מבצעת תיאום עמה ומאשימה את מי שמקיים עמה קשר בבגידה, אולם פורסמו הצהרות המאשרות קיום קשר של חמאס עם הכיבוש. איך אתה מסביר זאת?

ת: כמובן שיש תיאום בטחוני על הגבול בין תנועת חמאס לבין הכיבוש הישראלי. ישנו שטח של 60-50 מטר מעבר לגבול המשמש כציר ששני הצדדים נעים עליו בחופשיות, בהתאם להסכם [שנחתם בתקופת] הנשיא המודח מחמד מורסי... שכלל סעיפים המציינים את התנגדותה של ישראל לפעולות האיבה וחמאס אישרה אותו בחסות שלטון מורסי. [הסכם זה] לא בוטל למרות המלחמה שהייתה ברצועת עזה. כעת מתקיים מו"מ ישיר בין תנועת חמאס לבין הישראלים סביב הקמת מדינת עזה [בידי] החמאס, שההכנה להקמתה החלה בתקופת שלטון האח"ס [קרי תקופת שלטונו של מורסי]. אנשי הארגון אמרו לי אז: 'אנחנו רוצים להעניק לאהובינו (כלומר לתנועת החמאס) כמה קילומטרים בסיני' ואני אמרתי להם באותו זמן כי אני לעולם לא אדרוש שום סנטימטר ממצרים והדגשתי כי 'אדמת מצרים למצרים ואדמת פלסטין לפלסטין'.

 

המהפכה נגד מורסי במצרים היתה נס לפי כל קנה מידה

ש: כיצד להערכתך הייתה נראית מצרים כעת אם שלטון האח"ס בה היה נמשך?

ת: ... כמו שאמר הנשיא אל-סיסי בוועידה האחרונה שלו עם הקנצלרית מרקל, אם שלטון האח"ס היה נמשך, מצרים הייתה נזקקת לסיוע שיוגש לה באמצעות מטוסים. ואני אומר שמה שקרה ב- 30 ביוני 2013 [ מתכוון להפגנות ההמוניות שנערכו במצרים בקריאה להתפטרותו של מורסי] הוא נס לפי כל קנה מידה. אני יצאתי למצרים ב- 7 ביולי [2013] לאחר המהפכה ואני יודע את כל הפרטים בדיוק. הנשיא המודח התבקש בשעתו, שלוש פעמים – עוד בטרם [החלו] ההפגנות [נגדו] – למתן את השקפתו אך הוא התעלם מהתסיסה ברחוב המצרי. אח"כ נפגשתי עם הנשיא הזמני, היועץ עדלי מנצור ועם מוחמד אל-בראדעי והבעתי בפניהם את דעתי בכנות, אולם בחדרים סגורים. אח"כ הצהרתי כי העם המצרי חולל נס אלוהי... 30 מיליון איש יצאו להפגנות ולא הייתי בטוח אם תהיה לכך השפעה. ואז הופיע אל-סיסי והיה גיבור ושם את נפשו בכפו, שכן הייתה אפשרות שיעצרו אותו או יהרגו אותו במחי מילה אחת, אבל השבח לאללה, רצון אללה התממש ומצרים צלחה את זה בכי טוב וכשטוב לה טוב לכולנו. אמרתי בשעתו לעבדאללה, מלך סעודיה המנוח: 'מה שעשה הנשיא אל-סיסי הציל אותך והציל אותנו' והוא השיב לי: 'נכון'...

 

ש: כיצד אתה מסביר את ההתקפה  על גזרי דין המוות מצד גרמניה לאחרונה?

ת: יש עונש מוות בכמה מדינות בארה"ב ויש מדינות רבות שיש בהן עונש מוות. מערכת המשפט המצרית היא מכובדת ועצמאית במאת האחוזים. כאשר היא מכריעה בדין, החלטתה נקיית כפיים. גם במערכת החוקים שלנו יש עונש מוות וההכרעה בעניין מגיעה אלי בתוקף היותי נשיא לגיטימי של הרש"פ, ולרוב איני מאשר זאת, אך אין זה אומר שביטלתי את עונש המוות."   

 

 

 [2] כך אמר אבו עבאס, הגם שבפועל זכו הפלסטינים  למעמד  של  non-member observer state

[3] הסכם מכה - נחתם בין הארגונים הפלסטינים חמאס ןפת"ח ב-8 בפברואר 2007. סוכם בו על הקמת ממשלת אחדות לאומית ברש"פ ועל קץ מאבקי השליטה הפנימיים שהתנהלו ברשות מאז 2005

[4] אתר פלסטיני בניהול חסן עצפור, שר לשעבר ברש"פ, דיווח ב- 18.9.14 שספינת מהגרים טבעה כמה ימים קודם לכן מול חופי מאלטה ובה מאות פלסטינים, ולא אלפים http://www.amad.ps/ar/?Action=Details&ID=42775