המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
לבנון: עון קורא לציבור הנוצרי לצאת לרחוב במחאה על קיפוחו
9/7/2015


מישל עון בקריאה לציבור הנוצרי לצאת לרחוב: שועלי הפוליטיקה הלבנונית משתלטים על זכויות הנוצרים


מאת א.ב. פיקאלי וח. ורולקר *


הקדמה

בשבועות האחרונים  גובר המתח בזירה הפנימית בלבנון עד כדי אפשרות לעימות בין יו"ר הזרם החופשי מישל עון לבין זרם אל-מסתקבל, שבו צפוי להשתתף הרחוב  הנוצרי התומך בעון. זאת לאחר שעון קרא לציבור זה להפגין נגד הפגיעה, לדבריו, בזכויותיה של העדה הנוצרית בידי נציגי העדה הסונית, קרי: זרם אל-מסתקבל. עון אף החל לדבר על אופציה של שינוי המשטר במדינה אם דרישותיו יידחו.

 

עימות זה פרץ סביב כמה נושאים, בהם מינוי נשיא, מינוי מפקד לצבא, חוק בחירות חדש ועוד. עם הזמן התמקד העימות בשאלת מינוי מפקד לצבא, וכאן נקט עון מהלך שהביא לשיתוק עבודת הממשלה. בתגובה החליט ראש הממשלה תמאם סלאם לכנס את הממשלה ולקבל החלטות ברוב רגיל ולא בפה אחד, כפי שהיה נהוג עד כה, צעד שהחריף את העימות.

 

דוח זה יסקור את הרקע למשבר, את דרישותיו ואיומיו של עון ואת עמדותיהם של בעלי בריתו בכוחות ה-8 במרץ.

 

עון פועל להכשלת פעילות הממשלה בשל הסירוב למנותו לנשיא ואת חתנו למפקד הצבא

בלב המשבר הנוכחי מצויים שני נושאים עליהם חלוקים מישל עון וכוחות ה-14 במרץ בראשות אל-מסתקבל: בחירת נשיא חדש ללבנון, שעל פי החוקה צריך להיות נוצרי, ובחירת מפקד חדש לצבא, שעל פי הנוהג שהפך לכלל צריך גם הוא להיות נוצרי.

 

אשר לנשיאות, זה למעלה משנה מצויה לבנון במצב שבו  אין לה נשיא מתפקד. זאת לאחר ששני המחנות הגדולים במדינה, כוחות ה-14 במרץ בראשות זרם אל-מסתקבל, וכוחות ה-8 במרץ בראשות חזבאללה לא הצליחו להגיע להסכמה לגבי מועמד מוסכם לנשיאות.

במשך תקופה ארוכה ניסה מישל עון תוך הידברות עם כוחות ה-14 במרץ ובפרט עם זרם אל-מסתקבל ומפלגת הכוחות הלבנונים בראשותו של סמיר ג'עג'ע, לקבל את הסכמתם למינויו לנשיא, אולם ללא הצלחה.

 

המחלוקת השניה היא סביב הארכת מינוי של מפקד הצבא הלבנוני הנוכחי ג'אן קהוג'י או בחירת מפקד חדש לצבא. בממשלה הסתמנה מגמה להאריך את כהונתו של קהוג'י האמור לסיים את כהונתו בספטמבר הקרוב. זאת בניגוד לעמדתו העקרונית של עון השוללת הארכת כהונה של מוסדות ואישים, ובניגוד לדרישתו למנות למפקד הצבא את חתנו שאמל רוכוז, המפקד כיום על יחידת הקומנדו בצבא לבנון.[1]

 

נראה כי משנכזבו תקוותיו של עון גם לגבי מינו חתנו רוכוז, הוא החליט לפתוח במאבק ישיר בתוך הממשלה: לפני כחודש הוא הודיע כי ימנע קבלת החלטות בממשלה כל זמן שנושא מינוי מפקד הצבא ומינויים צבאיים ובטחונים נוספים העומדים על הפרק לא תיפתר.בכך ניצל עון את הסכמת ראש הממשלה תמאם סלאם שניתנה לאחר סיום הקדנציה של נשיא לבנון לשעבר מישל סולימאן במאי 2014, לפיה כל החלטת ממשלה תתקבל בקונצנזוס, וזאת בשל העובדה שהממשלה קיבלה את סמכויות הנשיא, באין נשיא מתפקד. עון, שהודיע כי שריו לא יתמכו בשום החלטה שהממשלה רוצה להעביר, שיתק למעשה את פעילות הממשלה.

 

לאחר שלושה שבועות בהם לא התכנסה הממשלה מסיבה זו, החליט רה"מ סלאם לא להיכנע לתכתיביו של עון וקיים לפני כשבוע ישיבת ממשלה שבסדר היום שלה לא נכלל סעיף הדן במינויים הביטחוניים ובכללם מינוי מפקד חדש לצבא. סלאם אמנם נתן לנציגיו של עון בממשלה להביע שוב את דעתם בנושא זה, אך מיד לאחר מכן העלה הצעת החלטה בנושא מימון תעבורה ימית לתוצרת חקלאית. ההחלטה התקבלה ברוב רגיל, חרף התנגדותם של שרי עון ושרי חזבאללה (5 מתוך 24), ולא בקונצנזוס כפי שהיה נהוג מאז שאין נשיא.

 

עון לנוצרים: נלך עד הסוף גם במחיר פיצוץ נוצרי-אסלאמי ופיצול המדינה

התנהלות זו של סלאם – העברת החלטות בממשלה ברוב רגיל במקום פה אחד- העלתה את חמתו של עון  ונראה כי זרזה את קריאתו לציבור הנוצרי לצאת לרחוב, בלא שהבהיר לאיזה סוג של  מחאה הוא מתכוון.

 

לטענת עון, רה"מ סלאם וזרם אל-מסתקבל הסוני אליו הוא משתייך, מפקיעים את סמכויות הנשיא (שהועברו כאמור לידי כלל שרי הממשלה) ומנכסים אותן לעצמם. לדבריו, זו פגיעה חמורה בזכויותיהם של הנוצרים במדינה,  שכן, על פי המפתח העדתי שקבע הסכם טאיף, הנשיא צריך להיות נוצרי מרוני.

 

ב- 3 ביולי 2015 קרא עון לציבור הנוצרי ברחבי המדינה לצאת להפגנות למען זכויות הנוצרים במדינה ובמחאה על הדרתם. וכך הכריז: "מה שקרה בממשלה [העברת החלטה ברוב רגיל] ומה שעלול לקרות [בישיבתה בשבוע הבא], מחייב אותנו לפעול בכוח. כבודנו גדול מהמשבר. אנחנו נקראים לצאת לרחוב וקוראים ללבנונים ובפרט לנוצרים לצאת עמנו לרחוב". עון המשיך ואמר: "היום מנסים להשתלט על המשרות הנוצריות במדינה ... הנוצרים נמצאים בסכנה קיומית כיוון ששועלי הפוליטיקה הלבנונית השתלטו על כל זכויות הנוצרים והתפקידים שלהם ... החטא שלנו הנוצרים הוא שאנו חיינו בשלום עם כולם בעוד המוסלמים לא חיו בשלום [אפילו] זה עם זה."[2]

 

כעבור כמה ימים החריף עון את איומיו באמרו כי הוא "ילך עד הסוף בעניין זה"  ולו במחיר "שהמדינה תתפצל". הוא הוסיף: "אני בן המולדת אך לא בן המשטר [הזה], המדינה פירושה המולדת והמוסדות, אולם המשטר הוא ניהול המוסדות לפי הסכמים שנעשו בתוך העם, הבאים לביטוי בחוקה ובחוקים. מה שקורה היום זו פגיעה ישירה במדינה, אי יישום של החוקה ואי כיבוד החוקים. לכן איני בנו של המשטר [הנוכחי]".[3]

 

ג'ובראן באסיל שר החוץ וחתנו השני של עון, הוסיף על דבריו בראיון ליומון אל-אח'באר ב-7 ביולי והזהיר כי פעילותם תהיה מעבר לחסימת כבישים או הפגנות ותכלול דרישה לבדוק עד כמה מוסדות המדינה עומדים במבחן החוקה. לדבריו אין זה איום, ולא בחירה מרצון,  אלא "אולצנו לעשות זאת  היות והדבר נוגע לקיום ולכבוד [של הנוצרים]". באסיל הוסיף: "אנו מוכנים לפרק את המשטר כיוון שהוא מזניח אותנו," וכי העברת סמכויות הנשיא לראש הממשלה "היא שאלה של חיים ומוות עבורנו". לדבריו, "יש הערכה לא נכונה לגבי חשיבות תפקידם של הנוצרים בלבנון וזה יוביל את המדינה לפיצוץ גדול יותר שאופיו יהיה לא רק סוני-שיעי, אלא גם נוצרי-מוסלמי".[4]

 

כאמור, עון לא פרט מה יהיה אופיה של הפעילות. מדיווחים שונים עלה כי הוא מתכנן הפגנה המונית בהשתתפות של בין 4 ל-5 אלף איש מול מבנה הממשלה בעת ישיבתה ביום ה' (9.7) וכן הפגנות באזורים אחרים במדינה.[5] דיווח אחר מציין מפי מקורות בפרלמנט כי יתכן והם יטילו מצור על הנמל הימי ועל שדה התעופה של בירות.[6]

 

ואכן מה-8 ביולי החל עון לשלוח דרך האתרים החברתיים ודרך מסרונים הוראות לתומכיו היכן ואיפה להתכנס כשהיעד הוא עריכת הפגנה בדרכי שלום מול מבנה הממשלה בעת התכנסותה.

 

פוסט של עון לפעיליו מה-8.7: "הנוער [של הזרם] ייפגש במירנא אל-שאלוחי

מחר בשש בערב ומשם יצאו המכוניות בשיירות לתוך הבירה בירות"[7]

 

פוסט של עון מה-9.7: "כל התומכים מתבקשים לפנות למבנה הממשלה"[8]

 

חזבאללה ויתר בעלי בריתו של עון ב"כוחות ה-8 במרץ" מעניקים לו תמיכה מסויגת

רוב בעלי בריתו הפוליטיים של מישל עון  הנמנים על כוחות ה-8 במרץ לא מיהרו להתייצב לצידו.  יו"ר הפרלמנט ויו"ר סיעת אמל נביה ברי הביע תמיכה עקרונית בדרישותיו של עון להעניק לנוצרים את זכויותיהם, (אם כי יתכן שמדובר במס שפתיים בלבד), אך התנגד לניסיון של עון לשתק את הממשלה. לדבריו, עון עלול להביא בכך לשיתוק  כל המדינה ובפרט לאור העובדה שאין נשיא ושגם הפרלמנט אינו מתכנס בשל החרמתו על ידי כמה מפלגות וביניהן זו של עון.

 

בעלי בריתו הנוצרים של עון, סולימאן פרנג'יה, ראש זרם אל-מרדה, ומפלגת אל-טאשנאק גם הם אינם תומכים בהתנהלותו נגד הממשלה ובקריאתו לרחוב הנוצרי.

 

לעומת זאת, ארגון חזבאללה הודיע על תמיכה בעמדתו של עון, אך לא הביע עמדה מפורשת האם תמיכה זו תכלול  מחאה ברחובות. במקביל מנסה חזבאללה לשכנע את סלאם שלא לקבל החלטות ממשלה שלא בפה אחד. לשם כך הוא שלח את אחד משריו מחמד פניש שבין היתר ביקש ממנו להמתין עד לאחר חתימת הסכם הגרעין עם איראן, שאז לדבריו תיווצר פריצת דרך בשאלות אזוריות שונות ובהן גם בסוגיית הנשיאות, הפרלמנט והממשלה בלבנון. [9]

 

דיווח של היומון אל-אח'באר מפי מקורות שונים בזרם אל-מסתקבל ציין, כי סעודיה עומדת מאחורי ההחלטה של סלאם להתעמת עם עון עד הסוף.[10]

 

עד כה מסתפק הצד שכנגד בביקורות רבות ואינו נגרר לאיומים נגדיים וזאת פרט למקרה אחד בו הזהיר מתאם מזכירות כוחות ה-14 במרץ ח"פ לשעבר פארס סעיד שהם יפתחו כל כביש שיחסם באזור מגוריו בג'ביל.[11]

 


 * א.ב. פיקאלי חוקרת את זירת לבנון במכון ממרי; ח. ורולקר היא מנהלת המחקר במכון

 [1] יצוין, כי חרף התנגדותו העקרונית של עון להארכת כהונתם של פקידים ואנשי צבא בטענה שזה לא דמוקרטי, סיעתו המשיכה לשבת בפרלמנט גם לאחר שהפרלמנט האריך לעצמו את המנדט פעמיים. עוד יצוין כי הגורמים הפוליטיים בלבנון לא מפקפקים בכישוריו של רוכוז, ונראה כי התנגדותם נובעת מקשרי המשפחה שלו עם עון המבקש להיות נשיא.

[2] אל-אח'באר (לבנון), 4.7.2015

[3] אל-מסתקבל (לבנון), 8.7.2015

[4] אל-אח'באר (לבנון) ,7.7.2015

[5] אל-מסתקבל (לבנון), 7.7.2015; 8.7.2015

[6] אל-אח'באר (לבנון), 4.7.2015

[9] אל-אח'באר; אל-מסתקבל (לבנון), 8.7.2015

[10] אל-אח'באר (לבנון),9.7.2015

[11] אל-מסתקבל (לבנון), 8.7.2015