המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
איראן: עיריית משהד מנחילה ערכים מהפכניים ואנטי מערביים לילדים
9/7/2015

 

איראן: עיריית משהד מנחילה ערכים מהפכניים ואנטי מערביים לילדים

 

בתאריכים 27 ביוני-6 יולי 2015 ניהלה עיריית משהד (צפון-מזרח איראן) מיזם מיוחד להנחלת תכנים אנטי מערביים שמקדם המשטר במסגרת "תערוכת קוראן והמשפחה" הבינ"ל ה-10.[1] המיזם המיוחד נקרא בשם  "עיר משחקי ההתנגדות". הנושאים שהעבירו מפעילי הביתן, אנשי דת, באופן חווייתי לילדים הם ההתנגדות, הכרת אויביה של איראן, במיוחד ארה"ב ובריטניה, שאיפת איראן לתכנית גרעין והתמודדותה עם הסנקציות, תמיכתה בתימן ופלסטין, מלחמתה בדאעש ועוד.

 

במהלך הפעילות לבשו הילדים בגדי קרב, חצו שדה מוקשים מסלול פיצוצים ועוד. הילדים התבקשו במהלך התערוכה להביע  את סלידתם מממשלות אמריקה ובריטניה ובהמשך התבקשו לזרוק הילדים דגם מוקטן של הנשיא אובמה כאות מחאה על פשעי אמריקה.

 

בתערוכה מוצגות הסנקציות נגד איראן, כמזימה שבאה להכניעה ולמנוע ממנה טכנולוגית גרעין. לצד הפעילות החווייתית של הילדים והנערים בעיר משחקי ההתנגדות, ישנן סדנאות ייעוץ להורים. מנהל המיזם, איש הדת סעיד אח'ונדי, אמר ב-8 ביולי 2015 כי בביתן ביקרו 4000 ילדים ונוער, וקרא להפוך את התערוכה לקבועה. [2]

 

בכיר בעיריית משהד: מוקד התערוכה – להכיר לנוער ולילדים את  האויב וההתנגדות

סגן יו"ר הארגון לתרבות ופנאי בעיריית משהד, ג'עפר ראיסיאן, אמר ב-3 ביולי 2015 לסו"י אירנא: "עיר המשחקים כוללת שני אגפים אחד לילדים ואחד לנוער, בהם מוצגים נושאים [שונים] כגון סוגיות בינ"ל, עולם האסלאם, הכרת האויב וההתנגדות. לצד הפעילות המשחקית, נערכו פגישות ייעוץ מיוחדות להורי הילדים והנוער שהשתתפו בתוכניות של עיר משחקי ההתנגדות, וישנה פעילות תרבותית מקיפה."[3]

 

איש הדת מעטר ילדים בסרט קרב בתחילת הפעילות בביתן[4]


 

הילדים לומדים לשנוא את מממשלות ארה"ב ובריטניה

בכתבת האתר קאסם ניוז, ב- 6 ביולי 2015,. נאמר: "בעיר המשחקים הזאת, ילדים מתוודעים למונחי ההתנגדות והכרת האויב באמצעות משחקים, שיח, שירה, סיפורים והכנת אווירה. הבנים נכנסים ל'אולם מולווי' של עיר משחקי ההתנגדות ומתוודעים מקרוב לכמה מאירועי מלחמת איראן-עיראק [1988-1980] ומזימות האויב נגד איראן. הם נכנסים בקבוצות של 25-30 ילד ובתחילת המסלול הם מביעים את סלידתם מממשלות אמריקה ובריטניה ומכבדים את מעמד השהידים של מלחמת איראן-עיראק. לאחר מכן איש הדת מתחיל את התכנית בקריאת כמה פסוקי קוראן ומביא לידיעת הצעירים נושאים הנוגעים למעמדה של איראן.

 

איש הדת מסביר לילדים על אויבי איראן: ברקע צילומי קרי ונתניהו[5]


 

בהמשך המסלול יש אולם המשחקים, שבו, לצד פעילות ספורטיבית, מתוודעים הילדים לאירועים שונים שקרו באיראן מאז ניצחון המהפכה האסלאמית.

 

פעילויות התערוכה: לבישת בגדי קרב ומעבר בשדה מוקשים

הנערים נכנסים למנהרה עם הסיסמא 'יא מהדי', לובשים בגד קרב ונכנסים לשדה מוקשים, שאתו הם חוצים, תוך ספיגת פיצוצים שונים. בהמשך הם חוצים גשר נע [ובקריאת] סיסמא יא זהרא[6] ונכנסים לאולם המשחקים.

 

הילדים במדים, עוטים סרטי קרב ואוחזים בנשק[7]


 

בהמשך המסלול, איש הדת מתייחס למצב בתימן ולמתקפות של דאעש נגד מדינות מוסלמיות ומיידע את הנוכחים אודות תנאי הסנקציות נגד איראן וההישגים שהושגו בזכות הסנקציות.

 

איש הדת מציין שהסנקציות הוטלו נגד המוסלמים מאז ימי [מוחמד] נביא האסלאם... ושמדובר בניסיון מצד האויבים להוריד את המוסלמים על ברכיהם ולכן עלינו לנצל את ההזדמנות הקיימת כדי להביא את המדינה למעמדה האמיתי. במסגרת המשחקים, הנוכחים מתוודעים לכמה ממזימות האויבים, ואיש הדת מזכיר כמה אירועים שונים ובהם הניסיון [האיראני] להשיג טכנולוגית גרעין.

 

הנוער מתוודע לנושאים שונים ובהם הכרת האויב, הבנת מעמדו הנשגב של האסלאם ופחדם של האויבים מהמוסלמים ויוצאים מעיר משחקי ההתנגדות עם זיכרון טוב....


הילדים משליכים מיניאטורה של אובמה כאקט אנטי אמריקאי

יש תכנית מיוחדת גם לבנות. הן נכנסות לעיר המשחקים בלוויית איש הדת ובהתאם לנוהג הוותיק של המוסלמים, הוא מעבירן מתחת ל[ספר] קוראן כדי לשומרן.

 

אח"כ הילדים נכנסות למרחב ירוק ופורח שמזכיר להן את קולות הציפורים והמים הזורמים של הגנים בגן העדן. הם עונים על כמה שאלות בנושא הקוראן שמציג איש הדת ונהנים מהפארק שבאחד הגנים של גן עדן זה כפרס.

 

האווירה בעיר משחקי ההתנגדות מתמלאת בקולות של צחוק ושמחה של ילדים. לאחר כמה רגעים איש הדת מזמין את הילדים להיכנס למנהרה... בסופה, מקבל איש הדת את פניהם וכל אחד מהן מספר על הקשיים בדרך [במנהרה]. ברגע הזה איש הדת מזכיר למלאכים השמימיים האלה 'אם עברתם רגעים קצרים בתוך המנהרה, הרי שכעת ילדים מסכנים בתימן ופלסטין וכו' עוברים שעות רבות מחייהם כדי לתפוס מחסה ממתקפות היהירות העולמית במנהרות קשות וארוכות.'

 

ברגע זה, הילדים זורקים לתוך בריכת מים מיניאטורה של אובמה כאות מחאה על הצעדים הפראיים מצד היהירות העולמית ודורכות על דגם של אובמה המהווה גשר חילוץ לכל ילדי העולם מהעושק ושפיכות הדמים.

 

הילדים דורכים על דמותם של אובמה וקרי בצליחת בריכת מים[8]


 

הילדים בהמשך הדרך נכנסים לחדר [קבלת] לחם וברכה [מאיש הדת] כדי שהם יודו ככל האפשר לחסדים האלוהיים. הם מתוודעים לשלבים הקשים של הכנת הלחם וחשיבות כיבוד החסדים האלוהיים בדת האסלאם.

 

איש הדת מרצה לילדים[9]


 

בהמשך המסלול הם נכנסים לחד ציור, בו הם מציירים וצובעים את ציוריהם בנושא הכרת האויב; הם עוברים מסלול של קורי עכביש כדי להכיר את המסלולים הקשים שיש לעבור במאבק באויבים. משם הם נכנסים למקום מבטחים - בריכת כדורים - וחוגגים [את ניצחונן] על הקשיים. לבסוף איש הדת מציג לילדים כמה מונחים קוראנים נשגבים במסגרת של תצוגת בובות ומלווה אותם ביציאתם מעיר משחקי ההתנגדות בתפילה לשחרור כל המדוכאים בעולם, בתקווה ששום ילד לא ירגיש את הטעם הקשה של המלחמה ושפיכות הדמים וכל הילדים יחיו בביטחון ובשלווה."[10]

 

ילדים במדי קרב אוחזים בכלי נשק[11]                             ילדי התערוכה חוצים שדה מוקשים

   [1] אירנא (איראן), 3.7.2015

[2] אתר הארגון לתרבות ופנאי בעיריית משהד http://shahrebehesht.ir/, 8.7.2015

[3] אירנא (איראן), 3.7.2015

[5] אירנא (איראן), 4.7.2015

[6] קריאה הנהוגה בשיעה לפאטמה בתו של מוחמד ואשת האמאם עלי.

[7] אירנא (איראן), 4.7.2015