המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
המו"מ הגרעיני: איראן לא זזה מעמדות הפתיחה שלה
30/3/2015


טהראן איננה נסוגה מעמדותיה הראשוניות במו"מ בשום נושא; עבור טהראן אין שום משמעות לתאריך ה-31.3.2015

 

מאת: י. כרמון וא. סביון

 

לאחר שלא הצליחו לגשר על הפערים ולהגיע להסכם בנובמבר 2014, הסכימו איראן וקב' ה-5+1 להאריך את תוקף  מסמך ז'נבה בחצי שנה נוספת עד יוני 2015.

 

בעקבות סיכום זה תכננה ארה"ב את המשך השיחות במהלך דו-שלבי כדלקמן:

 1. 3 חודשים (עד סוף מרץ 2015) להשגת הסכם מסגרת
 2. 3 חודשים נוספים לפירוט הטכני (עד סוף יוני 2015)

 

המנהיג העליון של איראן עלי ח'אמנאי הודיע כבר בפברואר 2015, כי הוא איננו מסכים כלל לפרוצדורה זו וקבע כי לא יהיו שני שלבים בהשגת ההסכם, אלא שלב אחד שיכלול את הסרת כל הסנקציות עד ליוני 2015. לתאריך ה-31.3.2015 אין כל חשיבות מבחינת ח'אמנאי.    

 

ארה"ב התעלמה מעמדתו של ח'אמנאי והיא מנסה לכפות על  איראן פרוצדורה של הסכם דו-שלבי ללא הצלחה. איראן אינה מוכנה לשום מסמך ביניים כתוב וזוהי הסיבה ששרי החוץ המערביים העוסקים במו"מ אומרים שההבנות שאולי יושגו בשלב זה יהיו רק בע"פ (שה"ח הבריטי האמונד למשל).

 

יודגש כי איראן לא נסוגה מעמדתה בשום מרכיב של השיחות:

 1. טהראן מסרבת להוצאת אורניום מועשר מחוץ לאיראן
 2. טהראן מסרבת להסרה הדרגתית של הסנקציות
 3. טהראן מסרבת לחתום על הגבלת מספר הצנטריפוגות
 4. טהראן מסרבת לפיקוח חודרני וללא התראה
 5. טהראן מסרבת להפסיק את פעילות המחקר והפיתוח שלה
 6. טהראן מסרבת לשנות את ייעוד כור המים הכבדים באראכ
 7. טהראן מסרבת לסגור את אתר ההעשרה הסודי בפורדו
 8. טהראן מסרבת להגבלות כלשהן על פעילותה הגרעינית לאחר תפוגת ההסכם
 9. טהראן מסרבת לכלול את תכנית הטילים ארוכי הטווח במו"מ
 10. טהראן מסרבת לדווח על פעילותה החשאית בתחום הגרעין הצבאי בעבר
 11. טהראן מסרבת לאפשר בדיקת אתרים צבאיים החשודים בפעילות גרעינית

בנאומו ב-18 בפברואר 2015, קבע ח'אמנאי שיקבל רק הסכם חד שלבי שיכלול את הסרת הסנקציות, וינוסח בבהירות שתמנע מהמערב לנצל את הסכם המסגרת כדי לכפות את עמדתו בשלב השני של הדיון בפרטים.

להלן דברי המנהיג העליון ח'אמנאי בנושא המו"מ הגרעיני:

 

"ידי האומה האיראנית ובכיריה מעולם לא היו כבולות והראינו זאת בפועל. מעתה ואילך אנו גם נפגין זאת ע"י היוזמות והאומץ שלנו. אמריקה היא זאת שתקועה ומסובכת בבעיה, וכל המציאות באזור ומחוצה לו מוכיחה זאת.

 

[פונה לאמריקאים:] אתם אלה שמובסים בעקביות זה שנים רבות, אבל הרפובליקה האסלאמית של איראן מתקדמת ובשום אופן היא אינה בת השוואה ל[איראן של] לפני שלושים וכמה שנים... איראן מתקדמת ואילו האמריקאים שלא הצליחו לעקור את השורש הזה נאלצים כעת לסבול את משטר הרפובליקה האסלאמית. התכניות הפוליטיות, הביטחוניות, הכלכליות והתרבותיות שלהם לא ימנעו את התקדמותנו...

 

אקבל הסכם בר-ביצוע אך לא אקבל הסכם רע. כמו האמריקאים, גם אני מאמין שאי הגעה להסכם עדיפה על הסכם גרוע ומאמין שאי הסכם עדיף על הסכם שיזיק לאינטרסים הלאומיים [של איראן] ויכשיר את הדרך להשפלת האומה האיראנית.

 

ההתנהלות של האמריקאים וכמה מדינות אירופאיות המצייתות לה במו"מ היא בלתי הגיונית. בשל ציפיותיהן הרבות, הן מצפות שכל דרישותיהן ימולאו בעת שזו איננה הדרך למו"מ. האומה האיראנית לא תסבול בריונות ותאוותנות והתנהלות בלתי הגיונית. אני מסכים להמשיך ולהתקדם במו"מ כדי להגיע להסכם טוב... יש לשמור במו"מ על כבוד האומה האיראנית ועל התקדמותה...

 

תרחיש של הסכמה על עקרונות כלליים וכעבור כמה זמן הסכמה על הפרטים אינו מומלץ משום שניסיוננו עם התנהלות הצד שמנגד [במו"מ מלמד] שהסכם מסגרת ישמש [בידיהם] כלי למציאת תירוצים סדרתיים ב[מו"מ] על הפרטים. אם יושג הסכם, הוא צריך להיות חד-שלבי ולכלול גם את המסגרת הכללית וגם את הפרטים. תוכן ההסכם צריך להיות ברור, בלתי ניתן לפרשנות, סעיפי ההסכם לא צריכים להיות בצורה כזו שהצד שמנגד שרגיל להתמקח, יחפש תירוצים בסוגיות שונות. הסנקציות גם צריכות להית מוסרות במלוא מובן המילה."[1]

 

בנוסף איים ח'אמנאי בנאומו להטיל סנקציות בתחום הגז באומרו: "אם אמורות להיות סנקציות, גם האומה האיראנית יכולה להטיל סנקציות והיא תעשה זאת."
[1]וwww.leader.ir, 18.2.2015