המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
טרור בפריז (ד): תיאוריות קונספירציה: צרפת וישראל מאחורי הפיגוע
26/1/2015


תגובות בתקשורת הערבית לפיגועי הטרור בפריז - חלק ד

תיאוריות קונספירציה בעולם הערבי ובאיראן: הפיגועים בפריז – מזימה של צרפת, הימין הצרפתי, היהודים וישראל

 

כמו לאחר פיגועי ה-11.9 בארה"ב, גם בעקבות הפיגועים בפריז, נגד העיתון הסאטירי שארלי הבדו ונגד החנות היהודית "היפר כשר", נפוצו בעולם הערבי ובאיראן תיאוריות קונספירציה, הטוענות כי צרפת, הימין הצרפתי, היהודים וישראל הם האחראים לפיגועים.

בכמה מאמרים קונספירטיביים, שפורסמו לצד מאמרי גינוי רבים בעיתונות הערבית לפיגועים האחרונים בפריז, נטען כי צרפת היא שביצעה את הפיגועים כדי להצדיק פלישה צבאית ללוב, כשם שארה"ב עמדה מאחורי פיגועי ה-11.9 כדי להצדיק את פלישתה לאפגניסטן ועיראק. חלק ממפיצי תיאוריה זו גם קראו למוסלמים שלא להתנצל על הפיגוע או לגנותו מכיוון שהם אינם אחראים לו.

 

לגבי הימין הצרפתי נאמר כי מטרת הפיגועים היתה להביך את ממשלת צרפת ולהעצים את כוחו בפרלמנט. במאמרים שהאשימו את  היהודים וישראל בפיגועים – שכללו ביטויים אנטישמיים – נטען כי הם נועדו לערער את היחסים בין הערבים והמוסלמים לבין אירופה, לחסום את הסחף הקיים ביבשת לטובת הערבים, ובעיקר לבלום את תמיכת המוסדות הרשמיים באירופה במדינה הפלסטינית.

מנגד, היו כותבים ערביים שמתחו ביקורת חריפה על תיאוריות קונספירציה אלו בטענה כי מדובר בהתעלמות מהמציאות וקראו לערבים ולמוסלמים להכיר בכך שיש מוסלמים המבצעים פעולות טרור ולטפל בסיבות הכלכליות, החברתיות והתרבותיות הניצבות בשורשי תופעה זו.

 

מסמך זה יסקור טענות אלו:

 

הפיגועים – מזימה צרפתית כדי להצדיק פלישה ללוב; אל למוסלמים לגנותם

בכמה מאמרים ופוסטים ברשתות החברתיות נטען כי מדובר בקונספירציה צרפתית שנועדה להצדיק פלישה ללוב, כפי שפיגועי ה-11.9 היו קונספירציה אמריקאית כדי לפלוש לאפגניסטן ולעיראק.

 

כותבים ערבים: פיגועי פריז, כמו פיגועי ה-11.9, נועדו להכשיר פלישת צרפת למדינות האסלאם

באלג'יריה, ארץ מוצאם של סעיד ושריף כואשי, מבצעי הפיגוע בשארלי הבדו, פורסמו כמה מאמרים, שטענו כי צרפת היא שביצעה את הפיגועים בפריז.. ג'לאל נאילי, בעל טור באתר החדשות האלג'יראי algeriaworld.net כתב: "בחינה ראשונית של המתקפה בפריז על עיתון שארלי הבדו... מעלה כי המעצמות רוצות הפעם לנהל את המשחק מצרפת לאחר שנוהל מארה"ב בעקבות פיגועי ה-11.9... [פיגועים] שעוררו את האסלאמופוביה וגרמו לחשש חסר תקדים בקרב הציבור האמריקאי ... 

 

אותו התסריט מיושם היום, אבל במעטה חדש נוכח ההבדלים בזמן, במקום ובכלים. [לצורך זה] הוקם ארגון חדש המוכר כ'דאעש' ... המתקפה בפריז אינה אלא סרט הדומה מאוד לפיצוצי ה-11.9... כשהמטרה היא אחת – התערבות וכיבוש מדינות, כשהפעם המטרה היא צפון אפריקה, בעילה של מאבק בדאעש.... המתקפה על שארלי הבדו אינה שונה מבחינת מטרותיה מפיגועי ה-11.9, באמצעותם הצדיקה ארה"ב את פלישתה לאפגניסטן ולעיראק ותופפה בתופי המלחמה נגד הטרור."[1]      

 

העיתונאי חכים מ. העלה ביומון אל-מועד האלג'יראי ספקות בנוגע למתקפה על שארלי הבדו ונטילת האחריות של דאעש.[2] לדבריו, צרפת, שלה קשרים עם גורמים המקורבים לדאעש היא זו שתכננה את הפיגוע. הוכחה לכך ראה חכים בכופר ששילמה צרפת לארגוני טרור בלוב בעבור שחרור נתיניה, והזהיר מפני ההשלכות של הפגיעה במסגדים ובקהילה המוסלמים בצרפת, בעקבות הפיגועים בפריז, על ביטחונה הלאומי של צרפת.[3]

 

אחמד עז אל-ערב, סגן יו"ר מפלגת אל-ופד המצרית הלאומנית, טען כי כשם שארה"ב ביצעה את פיגועי ה-11.9 כדי להצדיק כיבוש של אפגניסטן ועיראק על מנת להשתלט על מאגרי הנפט והגז, כך המוסד הישראלי וצרפת עומדים מאחורי הפיגוע בשארלי הבדו – המוסד כדי לעודד עליית יהודים לישראל וצרפת כדי להצדיק את תכניתה לפלוש ללוב ולגזול את מאגרי הנפט שלה. הוא כתב: "האינטרס הישיר של צרפת בפשע זה הוא להצדיק את יישום תכניותיה האימפריאליסטיות באפריקה, ובראש ובראשונה לגזול ממזרח לוב את הנפט שלה ו[ליישם את] ההסכם שלה עם ארה"ב לחלק את לוב. כמו כן [כדי להצדיק] את הכיבוש מחדש של כמה מדינות פרנקופוניות באפריקה כמו מאלי ושכנותיה באמתלה של מלחמה בטרור..."[4]

 

פוסטים ברשתות החברתיות: אל למוסלמים להתנצל על מעשה שלא הם ביצעו

עורך היומון הקטרי אל-ערב, עבדאללה אל-עד'בה, הפיץ גם הוא את תיאוריית הקונספירציה וקרא למוסלמים שלא להתנצל עליהם.[5]

 

בחשבון הטוויטר שלו @A_ALAthbah צייץ אל-עד'בה: "נראה כי צרפת רוצה לפלוש ללוב, בעילה של 'הלוחמה בטרור', כפי שכבשה את מאלי תחת אותו תירוץ. פעולה זו היא תירוץ מתאים לרצח מוסלמים."


 

אל-עד’בה גם צייץ מחדש פוסט של גולש בשם עבדאללה אל-מוטירי שכתב: "צרפת חיפשה צידוק להקים בסיס צבאי כדי לתמוך ב[גנרל ח'ליפה] חפתר ובמליציות שלו נגד המהפכנים בלוב. היא אמרה: בואו נעשה פעולת [טרור] כדי שהדבר יתמוך בעמדתנו בנוגע למלחמה "בטרור"


 

בציוצים נוספים, קרא אל-עד'בה למוסלמים "להיות גברים" ולא להתנצל על מעשים שלא הם עשו, כפי שהנוצרים והיהודים לא מתנצלים על מעשי מדינותיהם.

 

עאמר אל-כוביסי, מגיש בערוץ אל-ג'זירה הקטרי, הצטרף לטענה כי מדובר בקונספירציה וכי למוסלמים אין כל קשר לפיגוע. בחשבון הטוויטר שלו, כתב: "מה הקשר של המוסלמים לאירוע המגזין בצרפת!!! איך אתם יודעים שהם ממוצא מוסלמי!! כל זה סיפורים של מנגנוני מודיעין בינ"ל. אל תגנו אותם!!"


 

אל-כוביסי גם הלין על כך שהפיגועים יפגעו במעמד המוסלמים במערב: "למוסלמים בצרפת יש כוח חברתי, איגודים ומסגדיהם מלאים. המתקפה פגעה בכל זה. למיליוני המוסלמים אין קשר אליה אך ילבישוה עליהם."

 

מצייץ אחר בשם יוסוף אל-קועיט כתב בהאשטאג בערבית "שארלי הבדו" שנפתח מיד לאחר הפיגוע: "ידעתי שאירופה לא תעמוד בחיבוק ידיים לנוכח ההתפשטות המהירה של האסלאם בשטחה ושהיא תייצר 11 בספטמבר חדש כדי שיהיה תירוץ לשים קץ להתפשטות האסלאם [בשטחה]".


 

בעלי טורים: היהודים והימין הקיצוני הצרפתי אחראים לפיגוע בשבועון שארלי הבדו 

בעלי טורים אחרים האשימו את היהודים ואת הימין הקיצוני בצרפת בביצוע הפיגועים. אסעד אל-עזוני, עיתונאי ירדני ממוצא פלסטיני, המוכר בפרסומיו האנטישמיים,[6] קבע במאמר שפרסם באתר הירדני "כל אל-ארדן" תחת הכותרת "טרגדיית [שבועון] הסאטירה שארלי הבדו – יש לחפש אחר יהודים והימין הקיצוני בצרפת", כי היהודים והימין הקיצוני בצרפת אחראים לפיגוע בשבועון ולהפצת הקריקטורות הפוגעות בנביא מוחמד. לדבריו, המניע של היהודים הוא רצונם לפגוע באסלאם ולבלום את הסחף בקרב חוגים רשמיים באירופה בעד הקמת מדינה פלסטינית. עוד טען כי, היהודים פעלו באופן דומה כשביצעו את פיגועי ה-11.9 וגררו את ארה"ב למלחמות באפגניסטן, בעיראק ובטרור, כדי לבלום את הלחץ על ישראל בנושא הפלסטיני. על הימין הצרפתי אמר, כי הוא רצה באמצעות הפיגועים להביך את הממשלה ולחזק את מעמדו בפרלמנט.

 

אסעד אל-עזוני


 

אל-עזוני כתב: "... מי שביצע את פיגוע הטרור הזה הם היהודים והימין הקיצוני בצרפת... היהודים שמו להם למטרה את כל אירופה והנה הם מתחילים בצרפת. אני בטוח שבכל המערב יהיו השנה גלים אדירים של טרור שייוחסו למוסלמים בלי לחקור." לטענתו, הפיגועים נועדו ליצור אווירה אנטי אסלאמית נוכח "הנטייה הברורה של הציבור, הממסד ואמצעי התקשורת במערב לטובת העניין הפלסטיני, לאחר התוקפנות הישראלית האחרונה הנפשעת נגד עזה" וכן תמיכת הפרלמנטים הערביים בהכרה במדינה הפלסטינית.

 

קריקטורה בעיתון עומאני: ישראל שולטת בארגוני

הטרור ובתקשורת המערבית ומפעילה אותם להילחם זה בזה[7]


 

עוד טען אל-עזוני, כי "הימין בצרפת שותף ליהודים בפשעים מן הסוג הזה, מאחר שהוא מחפש הישגים לעצמו בלי להתחשב באמצעים או בתוצאות. כידוע, הימין בצרפת שואף להשיג מושבים נוספים בפרלמנט ולהביך את הממשלה. האינטרסים שלו עולים בקנה אחד עם אלו של היהודים [כפי שקורה] במדינות המערב [האחרות] ובארה"ב. לא נסתר מעינינו שהיהודים והימין בארה"ב ביצעו את פיגוע התאומים ב-11 בספטמבר 2001 כדי להרחיק לחץ אמריקני על ישראל לגבש פתרון סביר לבעיה הפלסטינית. הם גררו אותה [את ארה"ב] לשלוש מלחמות: אפגניסטן, עיראק ואחר כך המלחמה בטרור.

 

המטרה [של הפיגועים בצרפת] היא כפולה. ראשית – להסיט ממסלולו את המפנה המערבי החדש בנושא הפלסטיני ולהותיר את התמיכה המערבית לישראל בלבד, ואילו המטרה השנייה המסוכנת יותר היא רדיפת האסלאם במערב בכלל, [כדת] שעדיין שובה את ליבם של אנשי המערב, חרף השלכות אירועי ה-11.9..."[8] 

 

דריה ח'אלד, בעלת טור סודאנית ביומון הקטרי אל-ערבי אל-ג'דיד היו"ל בלונדון, קבעה גם היא כי המתקפות בפריז הן מזימה יהודית וציונית שנועדה לפגוע באומה האסלאמית, כפי שלדבריה תכננו הרצל וזקני ציון ב-1897: "כשפריז כולה הוכתה בצער בשל הפיגועים שביצעו האחים כואשי נגד עיתון שארלי הבדו... היא לא ידעה על ההונאה שנרקמה ברוגע מחוץ לגבולות צרפת. מאחר שכל העדויות בשטח מצביעות על כך שמדובר בהונאה יהודית, מותר לי לומר שלמבצעי המתקפה הוצעו פיתויים רבים כדי לבצע אותה... זוהי תרמית שלמה ואם תוצאתה היא שהסיסמה של תושבי פריז היא "כולנו שארלי", כפי שקורה כעת, היהודים רואים בכך הצלחה וניצחון שמשמחים את ליבם...." לדבריה, הפיגועים ישיגו את מטרתם, כשמדינות אירופה יצרו את צעדי המוסלמים בשטחן וכשתוקם קואליציה בינ"ל גדולה, בהנהגת ארה"ב, כדי "לחסל את המוסלמים, באמתלה של טיהור כדור הארץ מהטרוריסטים..." ח'אלד קראה למוסלמים שלא להיגרר אחר סיסמאות שנועדו לפגוע באומה האסלאמית ולשים לב "לתחבולות של הציונים ושל משרתיהם הרבים באזור הערבי, מאחר שתוכנית היהודים נקבעה לפני זמן רב, כשהשטן הגדול ביותר שלהם הרצל, נפגש בשנת 1897 בבאזל שבשוויץ עם 300 מזקני ציון האכזריים ביותר."[9]  

 

חמאס: היהודים אחראים לפיגועים; כל צרפתי יהודי שיהגר לישראל יהיה מטרה להתנגדות   

הטענה כי היהודים וישראל הם האחראים לפיגועים בפריז נשמעה גם מצד חמאס. פאיז אבו שמאלה, בעל טור באתרי חמאס, נימק טענה זו בשנאתם של היהודים כלפי האסלאם עוד מימי הנביא וברצונה של ישראל להסיח את הדעת מפשעיה. הוא כתב: "... המדינה העברית נכשלה בכל אמצעי התקשורת שלה לנקות את פניה הטרוריסטים של ישראל בפני דעת הקהל עד למתקפה על העיתון הצרפתי ובהמשך - התסריט של חיסול התוקפים בחנות יהודית והרג ארבעה יהודים. אירועים אלה היוו [קרש] הצלה ליהודים, [ששחררם מאחריות] לפשע., מאופן השתלשלות האירועים עולה כי מדובר היה בהצגה... האם המוח היהודי המגונה היה מאחורי האירועים בצרפת? האם המודיעין הישראלי הוא שארגן את פיצוצי הראווה? [אני שואל זאת] במיוחד לאור העובדה שראש המוסד וכל צוות השב"כ שוהים בפריז בימים אלה. נוכחות זו מעלה שאלות קשות. התשובה להן היא במראות העלובים של ההפגנה הגדולה שארגן היהודי הולנד נשיא צרפת..."

 

פאיז אבו שמאלה[10]


 

אבו שמאלה הוסיף: "ההיסטוריה מוכיחה כי הפגיעה באסלאם אינה חדשה ליהודים והפגיעה בנביא מוחמד אינה תוצר של תקופה זו. שנאת היהודים [לאסלאם] נגלתה כאשר הם דרשו פיצוי כספי לפגיעה ביהודים [משבט] בני קוריט'ה ויהודי חצי האי ערב בתקופת הנביא [מוחמד].[11] היא שבה ונגלתה כשהדוגמנית היהודייה הגרמנייה קלאודיה שיפר הופיעה לפני שלושים שנה לבושה בשמלת ערב עליה רקומים פסוקי קוראן..."[12]  

 

המחלקה לענייני פליטים של תנועת חמאס פרסמה הודעה בה נטען כי ישראל היא האחראית לפיגועים בצרפת, ובמיוחד לפיגוע ב"סופר כשר", שנועד לדבריה, לעודד את יהודי צרפת לעלות לישראל. המחלקה איימה כי כל יהודי צרפתי שיסכים לעלות לישראל יהיה מטרה להתנגדות. בהודעתה נכתב: "התעמולה הציונית מנצלת כל אירוע כדי לעודד את יהודי העולם להגר לישראל. יתר על כן, כנופיות יהודיות היו מעורבות בתקופות שונות בביצוע פיגועים כדי לעודד את היהודים להגר... לכן, ידיה של מדינת הכיבוש בראשות נתניהו אינן רחוקות מהאירועים בצרפת, ובמיוחד בלקיחת בני הערובה במסעדה היהודית..."

המחלקה לענייני פליטים הזהירה כי "כל מהגר יהודי שיסכים להגר לפלסטין הכבושה, יהפוך למטרה של ההתנגדות הפלסטינית..."[13]

 
בכירים במשטר האיראני: ישראל וצרפת מאחורי הפיגועים בפריז

גם באיראן הפנו אצבע מאשימה כלפי צרפת וישראל. מפקד הבסיג', מוחמד רזא נקדי, הכריז שהפיגוע נגד 'שארלי הבדו' הוא מזימה מערבית-צרפתית שנועדה לבלום את התפשטות האסלאם באירופה: "היהירות [הכוונה למערב] ובמיוחד צרפת נחרדו מגל האהדה לאסלאם באירופה, וכל הסיפורים האלה [שמבצעי הטבח היו מוסלמים] ... הם למעשה תגובות נגד אותו גל אהדה לאסלאם באירופה. היום, תכניות המערב נועדו לומר שהאסלאם הוא ברוטאלי ויש להרוג אותם [את המוסלמים]. גם צרפת רוצה להעניק לגיטימציה לפשעיה ע"י צעדים שכאלה כיוון שניתן לראות בקלות את בהלתה מהיווצרות גל האהדה לאסלאם במערב."[14]

 

סגן יו"ר מועצת המומחים, איתאללה האשמי שאהרודי, מבכירי המשטר האיראני הפנה אצבע מאשימה נגד ישראל. בנאום בקום הוא אמר: "המשטר הציוני הוא הבמאי הראשי מאחורי האירועים בפריז. אנשי הדת בעולם האסלאם צריכים להיזהר מפיתנה שזוממים האויבים. האסלאם הוא דת רחמנות ואחווה ולצעדים קיצונים כאלה אין שום מקום בדת האסלאם."[15]

 

קריקטורות באתר המקורב למשה"מ: ישראל ודאעש מאחורי הפיגועים[16]

  

 

בעל טור סעודי: הפיגועים תוכננו ע"י גורמים ומשטרים העוינים את המוסלמים

ג'אסר אל-ג'אסר, בעל טור ביומון הסעודי אל-ג'זירה, העלה גם הוא ספקות בנוגע למבצעי הפיגועים בפריז, נוכח העובדה כי בוצעו דווקא בצרפת, ולא במדינות אירופאיות אחרות כמו דנמרק והולנד, שגם בהן פורסמו קריקטורות וסרט הפוגעים בנביא מוחמד ובאסלאם. אל-ג'אסר טען כי למוסלמים ולערבים אין אינטרס לפגוע בצרפת נוכח המדיניות האוהדת שאימצה לאחרונה כלפי הפלסטינים, מדיניות ש"עצבנה את הישראלים ואלה העומדים לצידם". אל-ג'אסר תהה "האם יש אינטרס אסלאמי לבצע פיגועי טרור אלה או שהכוונה היא להביך את המוסלמים, להפנות כלפיהם אצבע מאשימה ולשים אותם תחת מעקב? לא ייתכן שאת הפעולות האלה יתכננו מוסלמים שרוצים בטובת האסלאם והמוסלמים. תכננו [אותן] גורמים ומשטרים העוינים את המוסלמים ופועלים כדי לסבכם בפעולות כגון אלה..."[17]  

 

כותבים ערבים  נגד תיאוריות הקונספירציה; אימוץ תיאוריות הקשר לא יטיב עם מצבנו

בתגובה לטענות אודות קונספירציה מערבית, צרפתית, יהודית וישראלית שעמדה מאחורי הפיגועים בצרפת, פורסמו כמה מאמרי ביקורת שקבעו כי תיאוריות אלו רק מחמירות את מצבם של המוסלמים והערבים ומונעות את פתרון הבעיה.

 

משארי אל-ד'אידי, בעל טור ביומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט, היו"ל בלונדון, יצא נגד תיאוריות הקונספירציה וכינה את מפיציהן "שומרי האשליות" ו"שומרי הסף". אל-ד'אידי כתב: "כמצופה מהתרבות הערבית והאסלאמית הרווחת, שומרי האשליות החלו לשלוף את חרבותיהם ולכוון את כידוניהם כדי להגן על העגל המקודש – עגל האשליה.

להלן ההמצאות האחרונות של שומרי הסף: הפשע בצרפת בו נהרגו חפים מפשע ע"י רוצחים המשתייכים לאסלאם, אינו אלא מזימה ותרמית. [אחרת] מדוע המשטרה הצרפתית הרגה את שני הצעירים האלג'יראים ולא עצרה אותם? תענו – מדוע?!...

 

משארי אל-ד'אידי


 

המטרה [של מפיצי תיאוריות הקונספירציה] היא לזכות את עצמם מאשמה, לבודד [עצמם] מהביקורת ... [ולטעון] כי אין כל רע בתרבות, בהתנהלות ובמעשים שלנו. [לטענתם] אלה מקרבנו שביצעו פשעים אלה הם כאלה שהוחדרו ע"י מנגנוני מודיעין שונים או שהניע אותם כעס מוצדק, כנקמה על פגיעה במוסלמים.

תגובה זו, הנעה בין נטילת אחריות לבין הכחשה, מלאה בסתירות [והמגיבים] לא חשים טיפת מבוכה מהן..."[18]

 

עמרו אל-שובכי, בעל טור ביומון המצרי אל-מצרי אל-יום, טען כי האמונה בקונספירציה מחלישה את הערבים והמוסלמים וקרא להם להודות שיש בקרבם טרוריסטים ולפעול על מנת לטפל בבעיה. הוא כתב: "האמת היא שהאמונה העמוקה בתפיסת הקונספירציה לא תיטיב את מצבנו במאומה... יש בקרב המוסלמים מי שאימץ את התפיסה התכפירית ויש מיעוט שביצע ומבצע טרור בשם האסלאם. זה מה שצריך להעסיק אותנו, ולא להתייחס לשאלה האם מנגנוני מודיעין שונים חדרו לקבוצות אלה או לא... לו היינו מתייחסים לסיבות למעורבות שני הצעירים האלה בפעולת הטרור הזו והיינו עוסקים בבעיות התרבותיות, הפוליטיות והכלכליות ומכירים בכך שיש סטייה בחשיבה הדתית שלנו, מצבנו היה טוב לאין ערוך. זאת, במקום הדיבורים הפרימיטיביים על המוסד שביצע את ה-11.9 בארה"ב ואת ה-8.1 בפריז ובמקום לדבר על המשטרה הזוממת מזימות ולהתעלם מהעובדה שיש משטרה מקצועית שקבעה תוך שעות ספורות מיהם החשודים ועצרה 9 מהם ולא מאות ואלפי אנשים, כפי שקורה לעיתים בארצותינו...

מתחייב שינוי מהותי בדרך החשיבה שלנו בנוגע למזימה שנרקמת ב'חדרים חשוכים' שאנו רואים בה תכנית של המעצמות לטובת צרכיהן... "[19]


 עמרו אל-שובכי


 

 [1]ו www.algeriaworld.net, 11.1.2015

[2] למעשה, "אל-קאעידה בחצי האי ערב", שלוחת אל-קאעידה בתימן, היא שנטלה אחריות על הפיגוע ולא דאעש. 

[3] אל-מועד (אלג'יריה), 9.1.2015

[4] אל-ופד (מצרים), 16.1.2015

[7] אל-וטן (עומאן), 13.1.2015

[8] ןwww.allofjo.net, 8.1.2015

[9] אל-ערבי אל-ג'דיד (לונדון), 12.1.2015

[10] וwww.alarab.net, 2.11.2014

[11] על פי המסורת המוסלמית, בשנת 628 גירש מוחמד מהעיר אל-מדינה את שני השבטים היהודים של מדינה, בנו קינקאע ובנו נדיר ואילו שבט בני־קריט׳ה הושמד כולו כשכל הגברים שבו הוצאו להורג ואילו הנשים, הילדים והרכוש חולקו כשלל בין המוסלמים. מוחמד הכניע גם את יהודי הישוב ח'יבר (שכלל גם את יהודי נדיר שעברו לשם), אך אפשר להם להישאר בישוב ולהמשיך לעבד את אדמותיהם בתנאי שייתנו מחצית מהיבול למוסלמים באל-מדינה. בימי הח'ליף המוסלמי השני, עמר בן אל-ח'טאב, גורשו היהודים מח'יבר ואדמותיהם חולקו בין המוסלמים 

[12]ו www.paltimes.net, 13.1.2015

[13]ו www.drah.ps, 12.1.2015

[14] מהר (איראן), 14.1.2015

[15]ו www.iribnews.ir, 17.1.2015

[16] תסנים (איראן), 17.1.2015

[17] אל-ג'זירה (סעודיה), 14.1.2015

[18] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 11.1.2015

[19] אל-מצרי אל-יום (מצרים), 14.1.2015