המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ליברל ערבי: לו המוסלמים הפיקו לקחים מה-11.9 - לא היה קם דאעש
3/10/2014

 

ליברל ערבי: לו המוסלמים הפיקו לקחים מה-11.9 - דאעש לא היה קם

 

האשם צאלח, אינטלקטואל ממוצא סורי המתגורר במרוקו, טען במאמר "ה-11.9 עוד לא קרה!", שפרסם ביומון אל-שרק אל-אוסט, כי המוסלמים לא הפיקו את הלקחים מפיגועי ה-11.9 ולא חוללו את השינוי התפיסתי המתבקש, שיוביל לרנסנס  מחשבתי בתוכם. לדבריו, הופעתו של ארגון דאעש ומעלליו בתקופה האחרונה מהווים המשך ישיר לטרור של פיגועי ה-11.9 וכל אלה הם תוצר ישיר של המחשבה הדתית של המוסלמים ותכניות הלימוד שלהם המאשימות בכפירה כל מי שחושב אחרת. צאלח הצר על כך שהאידיאולוגיה הטרוריסטית של התכפיר שהובילה לפיגועי ה-11.9 עדיין קיימת ומשגשגת בקרב החברה הערבית והמוסלמית בעוד הנאורות עדיין שולית בה.

 

להלן תרגום קטעים מהמאמר[1]:

 

אירועי ה-11.9 לא הובילו לרנסנס מחשבתי בקרב המוסלמים

"ייתכן שתגידו: האדם הזה מנהל מדיניות של 'חלוק על דעתם של אחרים כדי שיזכרו אותך'. יש לו אובססיה לוויכוחים ולמחלוקות ותו לא. כל מטרתו היא למשוך תשומת לב. אחרת, מה פשר דברי הבלע המטופשים בכותרת [של מאמרי]? האם זה הגיוני ש[פיגועי] ה-11.9 טרם התרחשו? בשביל מה כל ההתחכמויות האלו? ואני אומר לכם שאני רציני מאוד בבחירת כותרת זו ואינני מנסה לבדר או להתל בכם. אני עומד על כך שה-11.9 עדיין לא התרחש במישור המחשבתי. כלומר, טרם קרה דבר השקול [לאירועי ה-11.9] מבחינה תפיסתית ופילוסופית בכל העולם הערבי והאסלאמי. אמרתי זאת בעבר פעמים רבות.  

 

אין ספק שה-11.9 כאירוע המשנה סדרי עולם אכן התרחש וגבה 3000 קורבנות. ראינו כיצד [חלקם] השליכו עצמם מהקומות העליונות לחלל האוויר. מה שארע היה בבחינת רעידת אדמה. כולם יודעים זאת. אבל ה-11.9 כאירוע רעיוני המשנה סדרי עולם וגורם לנאורות אשר שקול בעוצמתו ובהשפעתו ל[פיגועי] ה-11.9 - הוא עדיין בגדר משאלת לב יקרה. אין ספק ש[אירועי ה-11.9] עלו על כל דמיון ועל כל דבר,  הגיוני ושאינו הגיוני, ואולי הם אף חזקים יותר מכל דמיון. אבל היכן החידוש המחשבתי? היכן הנאורות האסלאמית שמתרוממת ל[עוצמת] רמתם [של אירועי ה-11.9] שתגרום לנו לחוש שהם לא קרו לשווא ולא ירדו לטמיון? זו השאלה המרכזית, כל השאר הם פרטים. אם יש מבין השיח'ים הנעלים ומבין השמרנים הערבים החדשים כאלו הסבורים שהם יימלטו ממתן דין וחשבון לאחר כל מה שקרה, הרי שהם שוגים באשליות. העולם כולו דורש מהם דין וחשבון!

 

דאעש – המשך ישיר של אירועי ה-11.9

ההוכחה הטובה ביותר לכך ש[אירוע] ה-11 בספטמבר טרם הסתיים או שפרקיו עדיין [מתרחשים] בזה אחר זה היא התפוצצותו בפרצופנו של האסון הגדול מכל כעת, כוונתי לדאעש ודומיו. לו היינו מסיקים את המסקנות ומפיקים את הלקחים מאסון ה-11 בספטמבר, לא היינו חוזרים מחדש לנקודת האפס ולא היינו מקבלים במתנה את הח'ליפות החשוכה המחפירה הזו. לו היו [המוסלמים] מתייחסים ברצינות לא רק ל-11 בספטמבר אלא גם לכל הפשעים והפיצוצים האחרים אשר בוצעו בשם הדת ובחסותה -  אזי [הופעתו של] דאעש לא היתה אפשרית. היינו מתגברים על העניין ושמים אותו מאחורינו.

 

יש מי שאומרים: 'הם בסך הכל, קומץ של משוגעים שלא מייצגים את האסלאם. הם קבוצה של קיצונים שמייצגים רק את עצמם. אין אצלנו שום בעיה. הכל בסדר.'  על איזה קומץ אתם מדברים? זהו סרטן. זהו זרם סוחף, העולה מן המעמקים! בושה להתייחס לנושא חמור כזה בזלזול ותוך התכחשות לעובדות. האם אתם סבורים כי המערב טיפש עד כדי כך? יש להם מומחים שיודעים אודותינו יותר ממה שאנו יודעים על עצמנו. על מי אתם צוחקים, אם כך? איני מזלזל בשום פנים ואופן במאמציהם של המשכילים הערבים שעברו כבר את שלב הפטפוטים האידאולוגיים והחלו לקרוא לדברים בשמם.  [משכילים אלו] הם התקווה לעתיד. הם הפנים המחייכות של המשרק [הארצות הערביות שבמזרח אגן הים התיכון, להבדיל מהמגרב], אך למרות הכל, הם עדיין מיעוט.

 

המתנגדים לשינוי במחשבה הדתית ובתכניות הלימוד עודם הרוב בקרבנו

המתנשאים, המוליכים שולל ואלה ההופכים כל דבר לאידיאולוגיה- עודם הרוב מבחינה מספרית [בקרב החברה הערבית והמוסלמית] והם מייצגים נאמנים יותר של נטיית הרחוב לדמגוגיה ולפופוליזם. הללו לא מכירים בצורך לערוך שינוי כלשהו בשיטות  החשיבה הדתית ובתוכניות לימוד הדת, אשר הובילו ישירות ל-11 בספטמבר בעבר ול[הופעת] דאעש בהמשך. שיטות [החשיבה הדתית] האלה עדיין מאשימות בכפירה את כל מי שחושב אחרת מחסידיה, לא כל שכן חילונים, ליברלים, וחסידי פילוסופית עידן הנאורות, עליהם אני נמנה בכל לבי. פה טמון לב העניין. מה שמלמדים את הילדים הקטנים [פשוט] מפחיד. ואיש לא נקף אצבע לפני ה-11 בספטמבר  ולאחר מכן [כדי לשנות זאת]. אז למה אתם מצפים?  

 

למרבה המזל, ישנם יוצאי דופן, ובראשם נאומו של הנסיך [הירדני] זיד בן רעד אל-חוסין. ידוע כי הוא מונה לאחרונה לנציב העליון לזכויות אדם [באו"ם] והוא הערבי המוסלמי הראשון שזכה במשרה רמה כזו. בנאומו בז'נבה לאחרונה, אמר הנסיך ההאשמי כי דאעש הוא ארגון ברברי שמעוניין ביצירת עולם עקוב מדם ופראי, והוא זורע אימה ובעתה בכל רחבי האזור. לאחר מכן הוא דן בשאלה מה אופייה של מדינה המאשימה בכפירה [תכפיר]? התשובה היא כי זו מדינה צמאת דם, רעה, שאין בה מקום למי שאינם תכפיריים. זוהי מדינה כופרת אין לה רחמים וחמלה [ל איש]. כל מי שדעותיו אינם עולים בקנה אחד עם אלה שלה- גורלו  למות. הדעות שלהם [דאעש] צרות וקלות דעת. אין עליהן ויכוח או דיון.

 

התמיכה בתכפיר ובדאעש רחבה כתוצאה מהחינוך החשוך שלנו

האידיאולוגיה של התכפיר הפכה לתופעה עולמית ואינה מצטמצמת רק לאזור של סוריה ועיראק שלאחרונה נפל עליהן האסון הזה ... אתם יכולים למצוא אותה אצל בוקו חראם בניגריה, אצל הטאליבאן ושרידי אל-קאעדה באפגניסטן ופקיסטן, לא כל שכן בתימן, בקניה, בסומליה, במאלי, בלוב וכן הלאה. זוהי אותה אידיאולוגיה בכל המקרים.

 

הם [תוקפים] בהפתעה את החפים מפשע באכזריות מוחלטת בכל מקום, הם רוצחים את כל מי שחולק על דעתם, ללא הבדל בין מוסלמים ללא מוסלמים. הטענה של חלק מהעיתונים הערביים, שהם נותנים לך לבחור בין [אימוץ] האסלאם לבין רצח אינה נכונה. זהו שקר וכזב. אף אחד מקרב היזידים לא יתנגד לדקלם את השהאדה, ולמרות זאת הם [תקפו] אותם בהפתעה ורצחו אותם בדם קר... הם פוסקים שאתה כופר מטבעך ולכן אתה ראוי להישחט על פי השריעה. הבעיה היא שמספר רב של מוסלמים מאמינים בסתר ליבם במה ש[אנשי התכפיר] הללו מכריזים עליו בגלוי. סקרי דעת הקהל בהקשר זה מפחידים. חלקם מצביעים לפעמים על שיעור של 90% [תמיכה באנשי התכפיר מקרב המוסלמים]! וכל זה תוצר של מה? של תכניות הלימוד, של הספרים הצהובים או השחורים שהעלו אבק. כל זה תוצאה של החינוך החשוך והבורות המקודשת! פה, רבותיי המכובדים, טמון לב העניין. עלינו להודות באמת ולא לקבור את ראשינו בחול.

 

לכן אני אומר ש[אירוע] המאזן את ה-11 בספטמבר טרם התרחש. כוונתי היא שהמחשבה הנאורה המשנה סדרי עולם ושקולה בעוצמתה ובהשפעתה לפשע של ה-11 בספטמבר, עדיין מצויה בשוליים של הזירות הערבית והאסלאמית. ואילו המחשבה החשוכה הטרוריסטית והדאעשית שהביאה לפשע של ה-11 בספטמבר, היא עדיין שרירה, קיימת ומשגשגת, כאילו כלום לא קרה. דבר זה כשלעצמו מסוכן יותר מהמכה של ה-11 בספטמבר!".

 
[1]  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.9.2014