המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עורך אל-חיאת: בעוד העולם צופה במונדיאל, אנו צופים בקריסת עיראק
16/6/2014

 

עורך אל-חיאת: בעוד העולם כולו צופה במונדיאל, אנו צופים בקריסתה של עיראק

 

ר'סאן שרבל, עורך היומון אל-חיאת, היו"ל בלונדון, פרסם ב-13.6.14 מאמר בשם "כאשר עיראק מתמוטטת", המשווה בין החלק "הנורמלי" של העולם, העסוק במונדיאל בברזיל, לבין  "החלק הארור" של העולם, קרי, העולם הערבי, שבו משתלט ארגון דאעש על עיראק ומחריבה.

לדבריו, לקריסה של עיראק אחראים גורמים רבים, בעיראק ומחוצה לה, בהם התמשכות המלחמה בסוריה. שרבל רומז כי לרוסיה, בתמיכתה במשטרו של אסד, יש חלק באי הכרעת הלחימה במדינה זו, ולכן הוא דוחה את דברי שה"ח הרוסי, סרגיי לברוב, שהטיל על ארה"ב את מלוא האחריות למשבר בעיראק.  

כמו כן, שרבל ציטט באריכות פוליטיקאי עיראקי שטען כי שינוי פוליטי פנימי הוא שיציל את עיראק מהתמוטטות ולא מעורבות חיצונית מסוכנת.

 

להלן תרגום קטעים מהמאמר:

 

"כאילו אנו בני החלק הארור של כדור הארץ.  פני העולם נשואות לברזיל ושלושה רבעים מתושביו עסוקים במונדיאל. הם הולכים לחופשת כדורגל, קונים חולצות ותולים דגלים על המרפסות, נצמדים למרקע ושואלים על נימאר הברזילאי, ליונל מסי הארגנטיני וכריסטיאנו רונלדו מפורטוגל. [הגולים] מרעידים את רשתות [השערים] והתמונות משודרות ב[כל] העולם. הפרשנים עסוקים בהערכת בעיטות ופנדלים, והדבר החמור ביותר הוא  שכרטיס צהוב הופך לאדום [ושחקן מורחק מן המגרש לאחר שנשלף לעברו כרטיס אזהרה שני].

 

כאילו אנו בני החלק הארור של העולם. העולם נושא את עיניו לברזיל ואנו ממשיכים לצלול לתוך התהום שלנו, עוקבים אחר הכוונת הרצחנית של "המדינה האסלאמית בעיראק ובשאם" [להלן: דאעש] ו[מפקדה], אבו בכר אל-בגדאדי, הרשתות הרועדות  של [ר"מ עיראק], נורי אל-מאלכי וקריסת קבוצתו. העולם עסוק במלחמות עדינות המסתיימות בגביע ואנו עוקבים אחר הידרדרותנו מגיהינום אחד לגיהינום אחר. המפות שלנו מתפרקות בהשפעת קנאותנו העיוורת, ואמצעי התקשורת שלנו טובלים בשנאה ודם. [העולם] שקוע במתן כבוד למנצחים, ואילו אנו שקועים במסעות הלוויה ובגלי פליטים.

 

נשאיר את המונדיאל לאנשיו, לעמים הנורמליים החיים במדינות נורמליות. לפנינו משימות דחופות יותר. תחרות קטלנית על אדמת עיראק שתוצאותיה חורגות מגבולותיה. מה שקרה בימים האחרונים איננו פשוט - קריסה מוחלטת של הכוחות המזוינים של עיראק. כן, אני יכול לומר קריסה מוחלטת של עיראק. מי היה יכול להאמין שדאעש תשתלט לפתע על אלף כלים, תותחים, טילים וכמויות אדירות של תחמושת ושמי שמקבל ההחלטה במוצול כעת הוא קצין לשעבר בצבאו של סדאם [חוסיין] ושהאדון החדש של העיר יודע שיש חצי מיליארד דולר בסניף הבנק המרכזי שלה. אי אפשר לדמיין את מה שקרה או להאמין בכך.

 

טלפנתי לחברים בעיראק. בפעם הראשונה חשתי בפחדם הנורא בנוגע לעיר הבירה, למה שנשאר מדו-הקיום ומאחדות עיראק. כאשר הם תיארו את ההתפתחויות חזר הביטוי 'קריסה כללית'. אמירה של פוליטיקאי [עיראקי] צדה  את תשומת לבי. הוא אמר כי הצלתה של עיראק לא תגיע מבחוץ. תקיפות אמריקניות נגד דאעש, אם יהיו, לא יפתרו את הבעיה. [גם] איראן יודעת היטב מהן הסכנות של כל התערבות צבאית ישירה של כוחותיה וכך גם תורכיה. הפוליטיקאי אמר שהזמן אוזל במהירות מסחררת, ועצירת ההידרדרות חייבת להתחיל בהתפטרותו של אל-מאלכי כדי לאפשר ממשלת אחדות שתבטיח את ההגנה על בגדאד עצמה ותמנע טבח גדול בתוכה וסביבה; ממשלה שתתחיל מיד בארגון מחדש של כוחותיה המזוינים ותשתף פעולה עם כוחות אזור כורדיסטן ותושבי האזורים שדמם הותר ע"י דאעש ובעלי בריתה...

 

הפוליטיקאי הדגיש כי משמעותו של עיכוב בתגובה להתמוטטותה [של עיראק] היא מלחמת אזרחים והסלמת התחרות בין מרכיבי [האוכלוסייה] על חלוקת שטחיה של עיראק ומשאביה. כל זה ילווה בהכרח במעשי טבח, גירוש והשלמת חלוקתה  [של עיראק] על רקע עדתי...

 

זכותו של  [שה"ח הרוסי], סרגיי לברוב, ללגלג על התוצאות הטראגיות של הפלישה האמריקאית לעיראק. הוא לא הגזים כאשר אמר כי 'אחדותה של עיראק נמצאת תחת איום'. ואולם, קשה לומר כי רק ידיה של המדיניות האמריקאית מגואלות בדם עיראקי. הדם העיראקי מצוי על ידיהם של רבים- בתוך עיראק ומחוצה לה. לברוב טועה כאשר הוא מדבר כאילו הוא ראש הוועדה הבינ"ל של הצלב האדום. העיכוב בסיומה של המלחמה בסוריה הוא סיבה עיקרית להתמוטטותה של עיראק. מי יודע, ייתכן שיהיה מחר מי שיזכיר את לברוב כמי שידיו אינן נקיות מהדם [שנשפך] באזור.

 

העולם עסוק בלקבל את פני המונדיאל, ואילו אנו [הערבים] עסוקים בפרידה מעיראק אשר הכרנו ואשר סברנו בזמנו כי היא בלתי ניתנת להתמוטטות ולחלוקה..."[1]   

 
[1] אל-חיאת (לונדון), 13.6.2014

תגיות