המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
השתלטות אל-קאעדה על מוצב סורי אסטרטגי ליד גבול ישראל
24/4/2014


השתלטות אל-קאעדה על מוצב סורי אסטרטגי ליד גבול ישראל

 

ב-23 באפריל 2014 פרסם ארגון ג'בהת אל-נוצרה, שלוחת אל-קאעדה בסוריה, סרטון המתעד את השתתפות לוחמיו בכיבוש הצד המערבי של תל אל-אחמר, מוצב של צבא סוריה במחוז קונייטרה, סמוך לגבול ישראל.[1] בכיבוש תל אל-אחמר, שהושלם ב-7 באפריל, השתתפו עשרה פלגים של המורדים, בהם גדודים הקשורים למועצה הצבאית של סלים אדריס, ארגון אחראר אל-שאם וכן ג'בהת אל-נוצרה. תל אל-אחמר הנו מוצב אסטרטגי בשל מיקומו בפסגת הר שגובהו 775 מ' מעל פני הים ובשל היותו מצויד במתקני האזנה ושיבוש ששודרגו בסיוע איראני (2007). המורדים ראו בו יעד עיקרי בהיותו חולש על האזור ובשל חשיבותו לצבא המשטר.[2]

 

מיקומו של תל אל-אחמר[3]

 

 

"אנו היום בקו הראשון של ההגנה על אומת האסלאם"

בסרטון, 12 דקות אורכו, מוצגים קטעי וידאו של קרבות הפשיטה וההשתלטות על המוצב ואת שאירע אחריהם, וכן נאומים של אנשי דת בכירים מג'בהת אל-נוצרה שחגגו את הניצחון. הסרטון מלווה בשירי ג'יהאד על שחרור מסגד אל-אקצא, רמז לקרבת המוצב שנכבש לגבול ישראל.

בתחילת הסרט נראים לוחמי ג'בהת אל-נוצרה צועדים לעבר הצד המערבי של תל אל-אחמר, ולאחר מכן מוצגים קטעי לחימה שבהם נראים התוקפים יורים במקלעים כבדים על חיילי המוצב הניצבים על כיפתו, תוך שהם מתקדמים לעבר המוצב עצמו. בהמשך יש צילומים של הלחימה בתעלות ובביצורים ותצוגה של עשרות גופות של חיילי הצבא הסורי שנהרגו בקרב.

 

תמונות ממהלך הקרבות

 

 

 

בנוסף מוצג בסרטון קטע קצר שבו מטיף מג'בהת אל-נוצרה מדרבן את הלוחמים באומרו: "אנו היום בקו הראשון של ההגנה על אומת האסלאם. אנו לוחמים בברית הצפוית-ראפדית [כינוי לשיעים] הפרושה מהעיר קום [שבאיראן] ועד דרום ביירות [מעוז חזבאללה], ונגד הברית הציונית-צלבנית הכובשת את ארצות המוסלמים."

 

לקראת סוף הסרטון נראים אנשי ג'בהת אל-נוצרה מסיירים במוצב הכבוש, כשכמה מהם תולים את דגלי הארגון על האנטנות ואחרים בוחנים את הנשק והתחמושת שחיילי המשטר הותירו מאחור.

 

מטיף מג'בהת אל-נוצרה (בכאפייה אדומה) נואם בסמוך לגופות חיילי המשטר

 

המורדים לאחר כיבוש המוצב

 

 

"המחזה הזה מזכיר לנו את עמידתו של בן לאדן על הרי טורה בורה"

בסצינת הסיום של הסרט יש שיחה של השיח' סאמי אל-עורידי, איש הדת הבכיר של ג'בהת אל-נוצרה, עם פעילים בארגון מאזור דרעא, רובם ירדנים.

אל-עורידי, שנראה נרגש, אומר ש"המחזה מדבר בעד עצמו" ומוסיף ש"האזור הזה נשלט [עד כה] בידי הכפירה [קרי משטר אסד], אולם עתה דגל התוחיד [מונותאיזם] מתנוסס מעליו", בציינו כי הניצחון הושג "בחסדי אללה". אל-עורידי הכריז: "הדגל [דגל התוחיד] הורם. הראשון שהרים את הדגל הזה במאה הזאת הוא השיח' אוסמה בן לאדן... הדגל עובר מאריה לאריה, ומאיש לאיש עד שיגיע לידי מוחמד בן עבדאללה המהדי... הניצוץ של עידן המלחמות הגדולות הודלק ב'פשיטת ספטמבר' [פיגועי האחד-עשר בספטמבר]".

פעיל נוסף, לא מזוהה, ככל הנראה מבכירי ג'בהת אל-נוצרה בדרעא, הודה ללוחמי הג'יהאד באומרו: "ירבה אללה את שכרכם אחיי המג'אהדין, אתם שהרמתם את הדגל על ההרים הללו. אנו מתפללים לאל... שיקבל מכם ומאיתנו את הג'יהאד הזה. המחזה הזה מזכיר לנו את אריה האסלאם, שיח' המג'אהדין, אוסמה בן לאדן... ומזכיר לנו את עמידתו של השיח' אוסמה בן לאדן על הרי טורה בורה, כשלצידו השיח' הדוקטור אימן אל-ט'ואהרי, ישמרהו אללה, ואת יתר השיח'ים."

יצוין כי העלאת בן לאדן על נס ואזכורו של אל-ט'ואהרי בנשימה אחת עמו נועדו לחזק את התדמית של אל-קאעדה וג'בהת אל-נוצרה כנושאי דגל הג'יהאד וממשיכי דרכו האמיתיים של בן לאדן, וזאת במסגרת מאבקם מול המדינה האסלאמית בעיראק וסוריה על הבכורה בתנועת הג'יהאד העולמי.

 

סאמי אל-עורידי (מימין) עם בכירי ג'בהת אל-נוצרה - דרעא

[1] אל-פדאא, 23.4.2014.

[2]וווwww.all4syria.info, 9.4.2014.

[3]מקור: Google Earth.

תגיות