המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 14.2.2008
14/2/2008

מה חדש? סיכום יומי 14.2.2008

 

בתקציר: תגובות לחיסול עמאד מוע'ניה *  בכיר באל-קאעדה בעיראק מציע לפלסטינים סיוע בנשק * שבח לחופש העיתונות במאוריטניה * איומים על מלך מרוקו * נשיא סודאן: לגרש את האימפריאליזם *  הדרכון העיראקי החדש יכלול את השפה הכורדית + איראן: הפסיקה נגד רושדי -  בתוקף

 

חיסול עמאד מוע'ניה, התגובות

בגילוי דעת שפרסם, האשים חזבאללה את "הישראלים והציונים" בחיסולו של מוע'ניה והצהיר כי ימשיך בהתנגדות על לניצחון, "יהיה מספר הקורבנות אשר יהיה". גילוי דעת מטעם ועדת המעקב של האופוזיציה בלבנון קבע כי "לחיסול הטרוריסטי" יהיו השלכות משמעותיות על המאבק נגד האויב הציוני. אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, כתב במאמר המערכת כי הפגיעה במוע'ניה, היא המכה הקשה ביותר שספג חזבאללה מעודו. לדבריו, הקושי הגדול להשיג מידע אודות מוע'ניה, הופך את הגעת האויב אליו למשהו גדול ומפחיד. היומון הלבנוני, אל-ספיר דיווח כי מזכ"ל חזבאללה, נאסרללה, כבר מינה מחליף למוע'ניה, אך לא ציין את שמו.

http://www.ghaliboun.net/ ; אל-אח'באר,  אל-ספיר (לבנון), 14.2.08

 

***

באיגרת תנחומים ששלח למזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, ביכה המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, את אובדנו של מוע'ניה וציין כי חייו ומותו מתווים דרך ומשמשים דוגמא לצעירים רבים. עוד כתב כי ההתנקשות תכפיל את ההתנגדות "לעושקים" (ארה"ב וישראל). השגריר הסורי באיראן, אחמד מוסאוי, אמר כי ההתנקשות בעמאד מוע'ניה, עוד תזעזע את המשטר הציוני ותגבה ממנו מחיר יקר. חבר הוועדה הפרלמנטארית באיראן לביטחון לאומי ומדיניות חוץ, רזא טלאי ניכ, אמר כי ההתנקשות במוע'ניה הינה אובדן גדול לחזבאללה אך לא תגרע מכוחו ונחישותו להמשיך במאבק המזוין. לדברי מקורות לבנוניים בפיצוץ מכוניתו של מוע'ניה נהרג גם אחד ממלוויו ונפצעו שני אנשים נוספים, שזהותם לא נמסרה.

אתר האינטרנט האיראני אפתאב טען כי לא ניתן להתעלם משיתוף הפעולה המודיעיני והביטחוני של כמה מדינות ערביות בהתנקשות במוע'ניה. לדברי האתר, השת"פ נוצר מכיוון שהפסדה של ישראל במלחמת לבנון 2006 הוא גם הפסדן של בנות הברית הערביות של ארה"ב וישראל.

אפתאב (איראן), איסנא, אירנא (איראן), 14.2.08

 

***

היומון הלונדוני אל-שרק אל-אוסט דיווח מפי מקורות סוריים ואיראניים יודעי דבר, כי זמן קצר לפני הפיצוץ שהביא למותו של עמאד מוע'ניה, הוא נועד עם בכיר ביטחוני סורי באזור הכפר סוסה. מקור איראני מסר ליומון, כי מוע'ניה עזב את איראן לפני כשלושה שבועות בדרכו לדמשק, לפגישה עם בכירים סורים ובכירים בחזבאללה, וכן עם ח'אלד משעל. לדברי המקור, מוע'ניה היה פעיל לאחרונה בעיראק, במיוחד באזור כרבלאא הקרוב לגבול עם איראן. בכיר איראני אחר מסר ליומון כי מוע'ניה חי בשלוש מדינות- סוריה, איראן ולבנון – ונהג לעבור ביניהן באמצעות כמה דרכונים, חלקם אירופאים. הבכיר האיראני הגדיר את מוע'ניה כאדם הקרוב ביותר לנאסרללה, כאסטרטג בעל ניסיון רב וכמוח מאחורי הפעולות המוצלחות של חזבאללה במלחמה נגד ישראל. להערכתו, הרצח הוא טרגדיה ומהווה פגיעה במנגנון הביטחוני של חזבאללה וצפוי שהארגון ייכנס לתקופה של הלם. היומון הכוויתי "אל-סיאסה" דיווח אף הוא כי טרם הפיצוץ התקיימה פגישה ביטחונית חשאית בנוכחות ראש המודיעין הצבאי הסורי, אצף שוכת, ובכירים מחזבאללה, מהחמאס ומהג'יהאד האסלאמי ובהם עמאד מוע'ניה וח'אלד משעל.

אל-סיאסה (כווית);  אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.2.08

 

***

  בכיר בחמאס, ח'אלד אל-בטש, האשים את ישראל באחריות לחיסול מוע'ניה ודרש מפלגי ההתנגדות להפסיק בכל כוחם את "פשעיו" של הכיבוש. "גדודי שהדאא' אל-אקצא" של הפת"ח איימו ב"תגובה מטלטלת" ואמרו כי בימים הקרובים צפויות הפתעות לכיבוש, כולל שימוש בנשק חדש. בכיר בארגון, אבו קצי, אמר כי לוחמי הארגון הונחו להגיב במהירות על  חיסול מוע'ניה. הג'יהאד האסלאמי אמר כי מותו של מוע'ניה הוא אבדה לעולם הערבי כולו ולאומה המוסלמית.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), אל-אח'באר (לבנון),

14.2.08

***

שר הפנים הסורי, בסאם עבד אל-מג'יד, אמר כי סוריה מגנה את המעשה הטרוריסטי הפחדני ושולחת תנחומים לעם הלבנוני ולמשפחתו של מוע'ניה. היומון הסורי הממסדי, אל-ת'ורה, דיווח כי מוע'ניה נכנס לאחרונה לסוריה בשם בדוי, והתגורר בשכונת כפר סוסה כדייר מן המניין, מה שעיכב את גילוי זהותו. עוד מסר היומון כי כל הראיות מחקירת האירוע מובילות לאצבעות הטרוריסטיות של ישראל.

אל-ת'ורה (סוריה), 14.2.08

***

בכרוז מה-12.2.08 – היום בו חוסל עמאד מוע'ניה – איים ארגון לא מוכר, הקורא לעצמו "שומרי סוריה", להתנקש בחיי אצף שוכת, ראש המודיעין הצבאי הסורי וגיסו של בשאר אל-אסד. בכרוז נאמר: "התחלנו בעזרת אללה במלוויו של אצף שוכת אשר ניצל הפעם, אבל בפעם הבאה הוא יהיה היעד". הארגון הבטיח לפעול נגד המשטר עד שיכיר בזכויות אזרחיות ופוליטיות וישחרר את עצורי "הצהרת דמשק".

www.elaph.com, 13.2.08

 

בכיר באל-קאעדה בעיראק מציע סיוע לפלסטינים בטילים

אבו עומר אל-בגדאדי, אמיר מדינת עיראק האסלאמית (המזוהה עם אל-קאעדה) הציג בקלטת אודיו שהופצה (14.2.08) באתרים האסלאמיסטים את השקפתו בדבר "הכרעת המאבק עם היהודים". לדבריו,  ישראל היא "חיידק ממאיר שנשתל בגוף האומה [האסלאמית] שיש לעקור אותו" וחובת שחרור מסגד אל-אקצא חלה על כל מוסלמי. אל-בגדאדי האשים את החמאס בבגידה בשל כניסתו לתהליך המדיני ובנטישת לוחמי הג'יהאד ברחבי העולם. הוא קרא לפלסטינים לאמץ את דרך הג'יהאד, ללא אבחנה בין היהודים הכופרים לבין הפלסטינים הבוגדים באסלאם; להקים ארגון סלפי "שיחנך את ילדי האבנים למטרות הג'יהאד הנעלות"; למגר את השיעה שהחלה להתפשט בפלסטין במסווה של "התנגדות". לכלל המוסלמים קרא אל-בגדאדי לפתוח חזיתות ג'יהאד חדשות, כדי להקל את הלחץ היהודי-אמריקאי מעל הפלסטינים ולחזק את חזיתות הג'יהאד הקיימות, בייחוד בעיראק ובאפגניסטן. הוא הציע לפלסטינים סיוע בכסף ובאימון אנשים, כולל הכנת מטענים וייצור טילים.

www.alhesbah.net , 14.2.08

 

מאמר באיראן: הפסיקה, לפני 19 שנה, נגד סלמאן רושדי - תקפה

מאמר המערכת ביומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי קבע כי פסיקתו של איתאללה ח'מיני נגד סלמאן רושדי מלפני 19 שנים, שרירה וקיימת וכמאמר מנהיג איראן, ח'אמנאי, היא כדור שנורה אשר במוקדם או במאוחר ישיג את מטרתו.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 14.2.08

 

אחמד נגיב שבי מתכוון להתמודד על נשיאות תוניסיה

במסיבת עיתונאים (13.2.08) מטעם המפלגה הדמוקרטית פרוגרסיבית בתוניס השייכת לאופוזיציה,  הצהיר היו"ר הקודם של המפלגה, אחמד נג'יב שבי, על כוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות ב-2009. טרם הוברר אם המפלגה האופוזיציונית תורשה להציג את מועמדותו של שבי.

www.aafaq.org, 13.2.08

 

עיראק: ארגון אל-קאעדה בעיראק מתארגן מחדש במקומות מהם גורש

מקורות מודיעיניים במחוז דיאלא דיווחו (13.2.08) כי למעלה מ- 500 חמושים מארגון אל-קאעדה שבים כעת ומארגנים את שורותיהם באזור היערות לאורך כביש בלדרוז-כנעאן, לקראת ביצוע פעולות טרור. www.alnajafnews.net , 14.2.08

ארגון עיתונאים ללא גבולות משבח את חופש העיתונות במאוריטניה

בדו"ח השנתי שלו על חופש העיתונות בעולם ציין ארגון עיתונאים ללא גבולות שחופש העיתונות במאוריטניה הפך למציאות וטען כי מצב זה יוצא דופן באפריקה. הארגון זקף את השיפור בחופש העיתונות למעבר של המדינה לדמוקרטיה לאחר הפיכת 2005. המעבר לדמוקרטיה כלל משאל עם על החוקה, בחירות, והחזרת זכויות אזרחיות.

סוכנות הידיעות המאוריטנית, 13.2.08

 

ארגון "גדודי אל-זרקאווי במגרב האסלאמי" מאיים על מלך מרוקו

ארגון מאוריטני לא מוכר, המכנה עצמו "גדודי אל-זרקאווי במגרב האסלאמי", איים בכרוז שהופץ באמצעות הדואר האלקטרוני לנקום במלך מרוקו מוחמד השישי בביקורו הקרוב במאוריטניה, זאת בשל מאסר של מספר "אחים" סלפים במרוקו. בכרוז קודם, שהופץ לפני כשבוע, הצביע הארגון על שמותיהם של קציני משטרה במאוריטניה ואיים לערוף את ראשיהם. הכרוז גם כלל את הסמל של אל-קאעדה מגרב ואיזכור למתקפה על בסיס צבאי במאוריטניה אשר בוצע על ידו, בתקופה שעוד היה ידוע בשם "הקבוצה הסלפית לדעווה וללחימה".

סוכנות הידיעות נואקשוט, 13.2.08

 

 [יום השנה ה-3 לרצח אל-חרירי] הלבנוני אומר: "התגעגענו אליך, רפיק"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-וטן (סעודיה), 14.2.08

 

נשיא סודאן: לגרש האימפריאליסטים מארצות המוסלמים

בנאום בפני אנשי דת סודאנים בח'רטום קרא אתמול נשיא סודאן, עמר אל-בשיר, לחכמי הדת המוסלמים באשר הם לצאת נגד המערכה ש"הכוחות הליברלים" מנהלים כנגד האומה האסלאמית בתירוץ של  מאבק בטרור. הוא אף דרש מהם לעמוד לצד המוסלמים בפלסטין, עיראק, אפגניסטן וסומליה עד לגירוש הכוחות האימפריאליסטיים מארצות אלה. הוא הדגיש את הנחישות של הממשלה להגיע להסכם בעניין דארפור, ואמר שדארפור היא דוגמה למזימות המערביות כנגד סודאן.

אל-צחאפה (סודאן), 14.2.08

 

עיראק: אשרור חוק החנינה הכללית העיראקי יאפשר שחרור אלפי אסירים

אשרור חוק החנינה הכללית בעיראק עשוי להביא לשחרורם של אלפי אסירים עיראקים. החוק גובש במסגרת עסקה רחבה שנועדה לקדם את הדיאלוג המדיני בעיראק, והוא יחול רק על אסירים בבתי הכלא העיראקים (ולא בבתי הכלא של האמריקאיים) ורק על אלו מהם שלא הואשמו במעורבות בטרור, ברצח, בחטיפה, בסמים או בשחיתות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.2.08

  

אולמרט וברק כיונת השלום/ נשר השלום

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-דסתור (ירדן), 13.2.08

 

שפעת העופות מגיעה לישראל; היהודי אומר: "בחיי, לא אני

הרגתי אותה, היא מתה משפעת העופות!"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פלסטין (רש"פ), 13.2.08

  

עיראק: פורמאט הדרכון העיראקי החדש יכלול את השפה הכורדית

במהלך ביקורה של משלחת עיראקית בגרמניה עוצב פורמאט הדרכון העיראקי החדש, הכולל את השפות הערבית, האנגלית והכורדית. אחד מחברי המשלחת אמר כי משרד הפנים העיראקי אישר את הנפקת הדרכון הכולל את השפה הכורדית. לדבריו, חברה גרמנית תנפיק תחילה שבעה מיליון דרכונים ואלו  יונפקו לאזרחי עיראק החל מחודש יוני 2008.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 14.2.08

  

[עמדת איראן לגבי היוזמה הערבית לפתרון הסכסוך בלבנון]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 13.2.08