המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ציר מג'לס איראני: איראן צריכה פצצת גרעין מול ישראל
7/1/2014


ציר מג'לס איראני: איראן צריכה פצצת גרעין מול ישראל; הבית הלבן התחנן לפגישה עם הנשיא רוחאני

הקדמה

בנאום שנשא בכנס פעילים פוליטיים במשהד (צפ'-מז' איראן) ב-3 בינואר 2013, טען ציר המג'לס מוחמד נבוויאן הנמנה על הסיעה הקיצונית של איתאללה מוחמד תקי מצבאח יזדי, כי על איראן לייצר פצצה גרעינית הגם שאינה מעוניינת בכך, כדי ליצור מאזן אימה מול ישראל.

 

נבוויאן ציטט בדבריו מהסברי אנשי צוות המו"מ – הנשיא חסן רוחאני, שה"ח מוחמד ג'ואד זריף וסגנו עבאס עראקצ'י – למג'לס על מהלך השיחות בז'נבה בשלושת הסבבים באוקטובר – נובמבר 2013, וחשף כי הבית הלבן התחנן בפני הנשיא רוחאני, בהיותו בניו יורק לרגל עצרת האו"ם, להיפגש עם הנשיא אובמה או לפחות לשוחח עימו בטלפון. עוד חשף כי צוות המו"מ תיאר בפני המג'לס כיצד מזכיר המדינה קרי סיפר לצוות האיראני על הצעקות הרמות שהשמיע באוזניו ר"מ ישראל נתניהו, טרם הגיעו לז'נבה, בתחילת נובמבר 2013. יצוין כי האתר תסנים, שציטט ראשון את דברי נבוויאן בנוגע לצורך בפצצה, הסירם אך הם פורסמו גם באתרים אחרים.

 

מוחמד נבוויאן [1]


 

להלן עיקרי דבריו כפי שצוטטו ע"י האתר האיראני השמרני-מתון, עסר-י איראן:[2]

 

איראן צריכה פצצה גרעינית כדי שתוכל "להושיב את ישראל במקומה"

"קיימנו במג'לס כמה ישיבות בנושא הגרעין בהשתתפות [שה"ח, מוחמד ג'ואד] זריף, [סגן שה"ח, עבאס] עראקצ'י, [סגן שה"ח, מג'יד תחת] רואנצ'י ו[דוברת משה"ח, מרזיה] אפח'ם וישיבה אחת בהשתתפותו האישית של הנשיא [רוחאני]...

 

... בהסכם יש חמישה סעיפים: הקדמה, צעד ראשון, צעד ביניים, צעד סופי ומסקנה סופית. במבוא נקבע מלכתחילה שמטרת המו"מ היא להגיע לתוכנית שתבטיח לשני הצדדים שתוכנית הגרעין של איראן היא אזרחית בלבד... ארה"ב אומרת: 'בשום זמן [בעבר] לא הצלחנו להבטיח את ביטחונה של ישראל כמו היום [אחרי ההסכם], ואם למדינה מסוימת יהיה 270 ק"ג [אורניום מועשר ברמה של] עשרים אחוז ועשרה טון [אורניום מועשר ברמה של] חמישה אחוז ו-20 אלף צנטריפוגות, היא תהיה בעמדת זינוק ותוכל תוך שבועיים לייצר פצצה גרעינית [במסלול] של אורניום.' איננו שואפים להשיג פצצה גרעינית אבל היא דרושה על מנת שנוכל להושיב את ישראל במקומה...

 

האמריקאים חיזרו אחרי רוחאני וזריף וביקשו להיפגש

"בישיבה שערכנו עם הנשיא, אמר רוחאני: 'לאחר שזכיתי בבחירות, אובמה העביר אליי מסר ו[גם] טרם הביקור בניו יורק [בבפטמבר 2013], הבית הלבן יצר עמי קשר חמש פעמים וביקש פגישה.' כעת יש לשאול למה מעצמת על זאת מתעקשת להיפגש עם נשיא איראן ... בעודה מכנה אותנו [מדינת] עולם שלישי?

רוחאני אמר: 'בנסיעתי בניו יורק, השתכנתי בליל שני במלון ואז שוב יצרו עמי קשר מן הבית הלבן. אספתי את המשלחת שהתלוותה אליי והגענו להחלטה שלא אפגש עמו. ביום שלישי אחה"צ לאחר מסיבת עיתונאים, אמרו לי מדוע השפלת את אובמה ואת אמריקה, ואני אמרתי לא היתה כל השפלה.' כאן נזכרתי בדברי האמאם [ח'ומיני] שאמר כי יש להשפיל את ראשי הכופרים.

 

את החלק הבא אני מספר מפי [שה"ח] זריף, שאמר: '[הימים] רביעי וחמישי חלפו ובשישי יצרו איתי קשר חמש פעמים מן הבית הלבן ואמרו שלפחות נקיים שיחת טלפון נימוסית', ואני שאלתי איזה צורך יש למעצמת העל להיפגש או לדרוש בשלומנו.

 

אם אובמה ביקש פגישה חמש פעמים לפני הביקור בניו יורק וכמה פעמים בעת הביקור, זה מפני שבשמונה השנים האלה בוצעו צעדים [ע"י איראן] ולפיכך ארה"ב זקוקה לאיראן. בסוריה – ארה"ב לא הצליחה לתקוף והיא הושפלה. למעשה, אובמה הושפל ... ולכן היה [לו] צורך להיפגש עם נשיא איראן כדי להראות שהוא אדם חזק ולומר לאנשי העולם: הבאתי את איראן אל שולחן המו"מ כעבור שלושים שנה. מסיבה זו, לאחר שיחת הטלפון, המסר הזה 'קיימנו מו"מ עם איראן" דווח לאנשי העולם...  

 

איראן שאפה להיחלץ מסנקציות הנפט והבנקים באמצעות ההסכם

49 אחוזים מהתקציב שלנו תלוי ב[הכנסות] הנפט. זהו נתון מאוד גבוה. המשמעות היא שמחצית מן התקציב מגיעה מכספי הנפט. בשנת 1391 [מרץ 2012-מרץ 2013] כדי לעמוד בתקציב, היינו צריכים למכור מדי יום שני מליון ו-700 אלף חביות נפט. כעת קחו בחשבון סנקציות קשות יותר מ[תחום] הנפט, סנקציות בנקאיות. מיוני 2012 ועד היום כל הבנקים בעולם סגורים בפנינו ואין לנו רשות להחליף אפילו דולר. חשבו לעצמכם, אפילו אם היינו מוכרים שני מליון ו-700 אלף חביות נפט [ביום], באיזה אופן היה ניתן לקיים עסקאות  פיננסיות. לבסוף, [נשיא רוסיה] פוטין שלח ישירות [לטהראן] את נגיד הבנק המרכזי שלו כדי שיביא להקלות בתחום העברות הכספים וסחר החליפין. כמו כן סין העבירה לחשבוננו 10 מיליארד תומאן מהכספים שנחסמו.

 

המו"מ עם האמריקאים התקדם מהר, אך נתקל בבעיות עם אירופה

[בהתייחסו לסבב השיחות ז'נבה 2, 7-10 נובמבר 2013]: בישיבת משה"ח, שזריף הצטרף אליה כעבור זמן מה, אמר עראקצ'י שבז'נבה 2 על פי הנוהג, ראש [צוות המו"מ האיראני] סעד ארוחת בוקר עם ראש [צוות המו"מ של] הצד הנגדי ו[היא, קתרין] אשטון הניחה על השולחן טקסט ואמרה: 'זו הטיוטא של האיחוד האירופי. הסכימו לה'. זריף לא היה שבע רצון מכך והוא שכנע אותה שזה לא היה מה שסיכמנו.

 

עראקצ'י אמר בהמשך: 'המו"מ [הכללי מול ה-5+1] החל, והמו"מ [הבילטראלי] עם האמריקאים התקדם מהר, באופן כזה השגנו 90 אחוז הסכמה ועשרה אחוזים חילוקי דעות. לבסוף [ראש צוות המו"מ האמריקאי] וונדי שרמן יצרה קשר עם [מזכיר המדינה] ג'ון קרי כדי שיבוא. קרי הגיע בשישי אחה"צ [מישראל] ואמר שהבוקר נפגש עם [ר"מ] נתניהו ואוזניו [עדיין] מצלצלות מצעקותיו.' בהמשך דבריו התייחס עראקצ'י לנוכחות [שה"ח הצרפתי] פביוס ואמר: 'פביוס הגיע והביט בטקסט השני שהיה ההסכם עם האמריקאים. הוא מתח קו על שלושה נושאים בו, ולבסוף נוצר טקסט שלישי שלא היה מקובל עלינו ושבנו לאיראן.'

 

זריף ועראקצ'י סירבו לשתף את צירי המג'לס בתכני המו"מ

[נבוויאן ממשיך]: "יו"ר ועדת המג'לס לביטחון לאומי, בורוג'רדי, אמר לסגן שה"ח עראקצ'י: 'מה היו אותם 90 אחוזי הסכמה ואותם עשרה אחוז של חילוקי דעות ומה היו אותם שלושה נושאים שפביוס מתח קו עליהם'. ערקצ'י השיב שזה מסווג". [נבוויאן]: "האם אין זה מעניינם של צירי המג'לס. האמירה הזאת נשמעה מפי צוות המו"מ במג'לס לא פעם ולא פעמיים, אלא כמה פעמים. זכותה של כל האומה האיראנית לדעת [זאת] וצירי המג'לס הם חלק מן האומה הזאת.

 

זריף גם אמר אפילו אם תזמנו אותי להצבעת אי אמון, גם [אז] לא אגיד כלום. אמרתי לזריף שלפי התקנון הפנימי של המג'לס זכותנו לדעת. אמרתי לו גם: תן לנו זכות להתנהל בזהירות כלפיך. [שכן אנחנו זוכרים] מיהם האנשים שכפו על האמאם [ח'ומיני] את החלטה 598 [סיום המלחמה עם עיראק 1988-1980] - היו אלה אנשים כרפסנג'אני וסגנו רוחאני, ומי היו האנשים בצוות המו"מ ב-2003 שגרמו להקפאת [ההעשרה].

 

אני אומר במפורש שאמרתי אלף פעם לזריף ולעראקצ'י שיגידו לעם בכנות מה נתתם בהסכם [ז'נבה] ומה קבלתם. כותרת ההסכם – join[t] plan of action  - משמעה 'תוכנית עבודה משותפת' וזה מראה שזהו אינו הסכם אלא הצהרה..."[1]ו www.baharnews.ir, 3.1.2014.

[2] עסר-י איראן (איראן), 3.1.2014