המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
סופר סעודי: אין פסול בהשתתפות מוסלמים בחגיגות חג המולד
29/12/2013

 

סופר סעודי: אין פסול בהשתתפות מוסלמים בחגיגות חג המולד

 

מדי שנה בסמוך למועד חגי הנוצרים, ובמיוחד חג המולד, מתפרסמים בעולם הערבי והמוסלמי פסקי הלכה האוסרים על המוסלמים להשתתף בחגיגות הנוצרים ואף לברכם לרגל חגיהם.[1] במאמר שפרסם באתר הליברלי אילאף ב-24.12.13, ערב חג המולד, קרא הסופר והעיתונאי הסעודי האני נקשבנדי למוסלמים לחגוג עם הנוצרים את חג המולד ותקף את אנשי הדת המוסלמים האוסרים זאת. לדבריו, בעוד הכנסיות קוראות למימוש ערכים כמו אהבה ומחילה, המסגדים מסיתים לשנאה ולהרג.

 

להלן תרגום קטעים נבחרים מהמאמר[2]:

 

"האזנתי לדרשת חג המולד בכמה כנסיות, והן קראו לאהבה ולמחילה. האזנתי גם לכמה מדרשות יום השישי [במסגדים] ורובן עסקו באיסור לחגוג את חג המולד ואיימו [על מי שיעשה זאת] בגיהינום. צד אחד קורא לאהבה וצד אחר מאיים בגיהנום! כל זאת בגלל חגיגה של חג שהוא בטבעו אירוע חברתי יותר משהוא [חג] דתי.

 

האנשים אוהבים את החגים בשל השמחה והמפגש החברתי שיש בהם, ולא בשל התפילה והפולחן שיש בהם. מדוע אם כן שלא אשתתף [בדבר] שיגביר את השמחה בחברה? האם נדרש ממני להפוך [את החגיגה] ליגון כדי להיות מוסלמי נאמן?! בחדית' המהימן נאמר 'מילה טובה נחשבת לצדקה'. אם רק מילה [אחת מזכה את האומר אותה] בתגמול, אז לא כל שכן כשמדובר בהשתתפות בשמחתו של אדם אחר, באופן שיהפוך את החברה כולה ליותר שמחה? האם יש צדקה גדולה יותר מזאת? האם חגיגת חג המולד הנוצרי אומרת שהפכתי נוצרי? למה הפוביה הדתית הזאת מפני האחר?

 

אחד [מהדרשנים] שפסק כי אסור לחגוג בחג המולד שאל: מדוע שנשתתף בחגים שלהם בעוד שהם לא משתתפים בחגים שלנו? זוהי שאלת סרק משתי סיבות: ראשית, הם [כן] מברכים אותנו בחגינו; שנית, חגינו [נחגגים על ידי] תפילה - גם עיד אל-פטר וגם עיד אל-אדחא - האם נדרוש מהם להתפלל במסגדים או לעלות לרגל למכה כדי להשלים את השתתפותם [בחגיגה] שלנו?

 

כוון את הרדיו לכל תחנת חדשות שהיא. רוב  הידיעות שיש שם הן על הרג פה ופיצוץ שם... רובן ככולן, למרבה הצער, קשורות למוסלמים. כדי [לבדל] את עצמנו, אנו מכנים [את מבצעי פעולות כאלה] טרוריסטים קיצוניים. ואולם, קיצוני הוא גם מי שפוסק שאסור לחגוג  את החגים [של הלא מוסלמים], משום שהוא מתנגד לכך שאהבה תקיף את כדור הארץ, ומעדיף את שנאת האחר ואת החרמתו ואף מאחל לו למות אם אפשר.

 

התיאור הנכון ביותר ששמעתי לגבי משמעותה של מלחמה הוא: 'זקנים שחולקים אחד על השני וצעירים שמתים'. אותו דבר חל על החברות המוסלמיות שלנו, כאשר כמה מ[אנשי הדת] הזקנים פוסקים פסקי הלכה [הגורמים] לאסונות המביאים למותם של צעירים מתים בהתאבדות או בשיסוף גרונות.

 

האם אנחנו צריכים אהבה או הרג? אני מקווה שיבוא היום שבו יהיה לכמה מחכמי הדת המוסלמים את האומץ להודות שהשתתפות בחגיגות ובשמחות של אדם אחר, כל אדם אחר, היא מעשה טוב, לא מתוך אהבה לדת זו או אחרת, אלא מתוך רצון שאהבה תשרור על פני כדור הארץ".