המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
רפסנג'אני מול ח'אמנאי (ז): רפסנג'אני זורע פיצול במחנה ח'אמנאי
15/10/2013

 

מאבק המנהיגות בין ח'אמנאי לרפסנג'אני (ז'):

רפסנג'אני זורע פיצול במחנה ח'אמנאי

 

 

מאת:  י.מנשרוף, א. ח'ראזי וא. סביון*

 

הקדמה

במסגרת מאבק המנהיגות באיראן בין רפסנג'אני לח'אמנאי, יוצר רפסנג'אני פיצול במחנה ח'אמנאי בשני מימדים: האחד, במימד האידאולוגי כאשר כפה את על המנהיג העליון ח'אמנאי את עמדתו בעניין ניהול שיחות ישירות עם ארה"ב ובכך אילצו להתגמש בעניין אידאולוגי מרכזי. השני, דמויות בולטות במחנה ח'אמנאי, דוגמת חבר המג'לס השמרני אחמד תואכלי, יועץ מפקד משמרות המהפכה וחבר המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר, מוחמד צפאר-הרנדי, יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני ואחרים, שבעבר ביטאו עמדות אידאולוגית נוקשות נגד כל הדברות עם ארה"ב, מתחילים כעת להסביר מדוע יש להידבר ישירות עם ארה"ב.

 

מסמך זה יסקור את האמירות הבולטות מפי אישים אלה:

 

אחמד תואכלי: אובמה נכנע לאיראן והכיר בזכותה הגרעינית

בראיון לערוץ האיראני אל-עאלם בשפה הערבית, אמר ציר המג'לס השמרני, אחמד תואכלי, שנשיא ארה"ב אובמה נכנע לאיראן כאשר הכיר בזכותה הגרעינית. לדבריו, ארה"ב נסוגה מעמדתה המסורתית כלפי איראן, וכעת היא מוכנה להידבר עם איראן ללא תנאים מוקדמים, שהתבטאו בעבר בדרישה להפסקת תמיכתה בחזבאללה, הפסקת הפרת זכויות האדם באיראן כלפי מתנגדי המשטר והפסקת פיתוח נשק להשמדה המונית ועתה, יכולה איראן לנצל את ההזדמנות ולהסכים להידבר עימה.

 

אחמד תואכלי

 

 

תואכלי הוסיף שטהראן מודעת להתנגדות הקונגרס להחלטת אובמה לפתוח במגעים עמה, ומודעת לניסיון להחריף את הסנקציות. אולם, טהראן מצפה מהנשיא אובמה למעשים ובמיוחד לכך שהוא יפעיל את זכות הווטו הנשיאותי מול הקונגרס, ויבטל את הסנקציות הנוספות (שדורשים הסנטורים מננדז וגראהם, האמורות להידון באוקטובר 2013) – כהוכחה לכנות כוונתיו. תואכלי הדגיש כי טהראן מוכנה לקבל רטוריקה עוינת נגדה בתנאי שמעשים כמו הסרת הסנקציות יעידו על כנותו של הממשל האמריקאי.

להלן עיקרי דבריו בראיון:[1]

 

"כעת, לראשונה, מעוניינים [האמריקאים] במו"מ [עם איראן], בלי תנאים מוקדמים. איראן [אמנם] ניהלה לאורך כל השנים מו"מ לא רשמי עם ארה"ב בנושאי אפגניסטן ועיראק. [אך], כעת אנו נמצאים במצב שבו בכירי הבית הלבן הבינו שאין הביכולתם לפתור סוגיות אזוריות, ובהן אפגניסטן, עיראק וסוריה ונחוץ להם קשר [עם איראן].

 

בנאומו באו"ם, הזכיר הנשיא האמריקאי בכבוד את המנהיג העליון [ח'אמנאי] ואת הפתוא [הגרעינית] שלו וככל הנראה נכנע והכיר בזכות הגרעין של העם האיראני, והגיע למעשה, מעמדה עליונה למעמד ירוד. אנו ניצלנו הזדמנות זו כדי לפתור במו"מ את העוולות שנגרמו לנו ע"י ארה"ב בתחומים שונים, ובכללם בנושא הגרעין.

 

בכל שלושים השנים האלה [מאז ייסוד משטר המהפכה האסלאמית ב-1979] כשהאמריקאים הזמינו אותנו לשיחות, זו היתה למעשה הזמנה להעמדה לדין. הם קבעו את האג'נדה של הפגישה [ושאלו אותנו] מדוע אתם תומכים בחזבאללה לבנון, שלטענתם הוא התגלמות הטרור, מדוע אתם מפתחים נשק להשמדה המונית ומדוע אתם מפרים זכוית אדם. בשנים האחרונות נוספה לכך גם סוגית הגרעין...

 

מעצמת העל האמריקאית הצהירה על יחסי כבוד הדדי עם איראן

מה שחשוב הוא המעשים, אם כי לכל מעשה קודמות הצהרות. אם נרצה להציב [לארה"ב] תנאים מוקדמים לכל פעולה שלה, נהפוך להיות כמוה. אנו גם מבינים שיש מחלוקות בתוך ארה"ב. [לכן], די בכך שמעצמת העל נסוגה מהתנאי עליו התעקשה במשך שלושים שנה ומצהירה על כבוד הדדי עם איראן כדי שיחל תהליך חדש. אך עלינו להיות ערניים ולצפות לפעולה. על שני הצדדים להבין זה את מצבו של זה ולפתוח בפעולות מעשיות.

 

איננו מצפים לנס ויודעים שבארה"ב יש מכשולים הניצבים בדרכו של אובמה. אבל אנו עומדים מול נשיא הניצב בראש מערכת נשיאותית, נשיא שיש לו זכות וטו בתנאים מסוימים על החלטות הקונגרס. לכן איננו יכולים לומר שמכיוון שמתנגדינו בארה"ב, למשל הציונים, רוצים לחסום את דרכו של אובמה, לא נקבל בברכה את ההזדמנות הזאת [להידבר עם ארה"ב] שאפשר ולא תניב תוצאות. אנו מברכים על הזדמנות זו, ומודעים לכך שהדרך הזאת לא תהא נטולת קשיים אבל קיימים מבחנים מעשיים וברורים.

 

יש להסיר את הסנקציות העושקות מעל איראן כדי להוכיח את הכוונות הטובות. ייתכן שהמדינאים האמריקאים ישאו הצהרות מנוגדות לכך לטובת האינטרסים שלהם אבל אנחנו צריכים לדעת מה הם יעשו בפועל. גם באיראן יש כאלה שמתנגדים וכאלה שמסכימים [לשיחות עם ארה"ב] ויש להם את הזכות לחוות דעה. אבל במשטר יש מוסדות שמקבלים החלטות בהתאם לחוקים, ובוחנים את הסוגיות בפכחות. אל לנו להיות פסימיים, אך גם אל לנו להיות אופטימיים יתר על המידה.

 

אנו יכולים להגיע לפתרון שישמר את האינטרסים של האומה האיראנית בעולם במסגרת הגיונית, כלומר נסיר את הווילון שהם הציבו מול עיני העולם כדי שייוודע שאיננו מתכוונים לפתח נשק גרעיני.

 

איננו משתוקקים לעצם המו"מ עם אלו שגרמו לנו כ"כ הרבה עוול. אנו נושאים ונותנים רק במטרה להגיע לתוצאה. בזבוז זמן וישיבה בחיבוק ידיים אינם משרתים את האינטרס שלנו. אם הם באמת שואפים לפתור את הסוגיה, כטענתם, ואם הם כנים – אזי הסימנים לכך יתבררו מהר מאד ואפילו כבר בפחות משלושה חודשים אפשר יהיה לראות זאת. כמובן שלא ניתן לפתור הכל בתוך שלושה חודשים אבל הסימנים יתגלו ודי יהיה בכך כדי להמשיך את הדרך. אבל אם הם יתחילו למשוך את הזמן ולהמציא תירוצים יתבהר שהשיחות הן [רק] לשם שיחות ושמדובר בבזבוז זמן, ואיננו רוצים בבזבוז זמן...

 

הניסיון האמריקאי לשתק את איראן נכשל

אין לנו התחייבויות [מראש]. אנו נפעל בהתאם להתנהגות שלהם ונחליט בהתאם למצב... אנשים בארה"ב חושבים שהם האלוהים ושאם הם ירצו הכל ישתנה, ולכן אם יטילו סנקציות על טהראן, איראן תהיה אומללה ולא תוכל לעשות כלום. הם טועים. מטרת ארה"ב היתה לשתק את איראן באמצעות הסנקציות, ו[לכן] הם החריפו אותן כל הזמן. ואולם, הם לא הצליחו לעשות דבר. הבכירים הקיצוניים בארה"ב סברו שבאמצעות החרפת הסנקציות הם יוכלו להכניע את איראן. אבל זה לא קרה.

 

מאידך, כמה בכירים אמריקאים סבורים כעת, לאחר שהחרפת הסנקציות לא הניבה תוצאות, שלכל הפחות אין לאבד את ההזדמנות. בארה"ב קיימים שני המחנות האלה וברק אובמה הוא כעת הנציג של המחנה השני. יש לראות איזה מחנה ינצח, והתוצאה תהיה בהתאם. העם האיראני יודע שיחסים עם ארה"ב לא יפתרו את כל בעיותיו וכל בעיותיו אינן נובעות מהעדר יחסים עימה. האמריקאים לא יגשימו את משאלתם לשתק את איראן, שיש לה עמידה איתנה."

 

יועץ מפקד משה"מ ספאר-הרנדי: "אנו זקוקים להידברות עם ארה"ב"

מוחמד חוסין ספאר-הרנדי, יועצו של מפקד משה"מ וחבר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, הסביר בדרשת יום שישי בטהראן ב-4 באוקטובר 2013, לציבור מדוע הסכימה איראן לדיאלוג עם ארה"ב:

 

"בשבועות האחרונים אנו עדים לזרם ולהשקפה חדשים [כלפי ארה"ב], שבמבט ראשון נראים לנו שונים מכפי שאנו רגילים, אבל כפי שהודגש כמה פעמים, כל המהלכים [האיראניים] יהיו במסגרת הדיפלומטית של המשטר. המהלך הזה [השיח האיראני-אמריקאי] מתבצע במסגרת שינוי טקטי ותמרון של המשטר שנועדו לפתור את הסוגיות הבינ"ל. השינוי הזה, שאמור להיות פורץ דרך, הוגדר ע"י [המנהיג] ח'אמנאי כ'גמישות הירואית'...  מטרת השיחות עם ארה"ב היא להשיג אנרגיה גרעינית.... היום אנו מקדמים שיטה אחרת שהאסלאם לא מונע אותה. עליכם לזכור שגם האמאמים החסינים מחטא פנו בשלבים מסוימים לדרכים ולשיטות חדשות כדי להשיג את המטרה...

 

איננו מכחישים את העובדה שאנו זקוקים להידברות עם העולם ועם ארה"ב. גם הם זקוקים לכך. אנו זקוקים לשיחות האלה, לכל הפחות כדי להפסיק את מעשי הרשעות שלהם כמו הסנקציות העושקות שהוטלו עלינו, ו[לכן] אנו נאלצים להשיג פריצת דרך ביחסינו."[2]

 

יו"ר המג'לס לאריג'אני: "אנו יכולים לכונן יחסים" עם ארה"ב  

גם יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, רמז בביקורו בסרביה ב-7 באוקטובר 2013, לכך שניתן להגיע להסכם עם ארה"ב: "בתנאים השונים שיש כעת, אנו סבורים שנוצרה הזדמנות עבור כמה מדינות [קרי ארה"ב], להן היתה עד כה גישה שונה ביחס לאיראן, לנסות לפתור את הסוגיה לאור מכלול המציאות [הנוכחית]. [בביקור רוחאני] בניו יורק נסללה קרקע חדשה באמצעותה אנו יכולים לכונן יחסים [עם ארה"ב], כמובן מבלי לחזור על דיבורי העבר. התקופה של דיבורי העבר חלפה ויש לדבר בהתאם למציאות של היום."[3]

 
* א. סביון היא ראש זירת איראן במכון ממרי; י. מנשרוף וא. חראזי, חוקרים את זירת איראן במכון


[1] אל-עלאם (איראן), 6.10.2013 

[2] איסנא (איראן), 4.10.2013.

[3] מהר (איראן), 7.10.2013.