המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
קפיצת מדרגה בפיתוח הגרעין האיראני
18/6/2013

 

קפיצת מדרגה בפיתוח הגרעין האיראני: מסלול הפלוטוניום בכור המים הכבדים באראכ מפשט את הדרך להשגת נשק גרעיני

 

מאת: א.סביון וי. מנשרוף

 

הקדמה

ב-8 ביוני 2013 חנכה איראן את המתקן המחולל ביקוע גרעיני בכור המים הכבדים באראכ. יו"ר הארגון האיראני לאנרגיה גרעינית, פרידון עבאסי, אמר שזהו "צעד חשוב בהתקדמות הפרויקט."[1]

 

בדו"ח סבא"א האחרון, ממאי 2013, ציינה הסוכנות שאיראן רשמה התקדמות בבניית כור המים הכבדים ובשלבי הפעלתו למרות שמועבי"ט דרשה ממנה בשנים האחרונות להשעותן לאלתר. הדו"ח גם ציין כי איראן הודיעה לסבא"א שבכוונתה להפעיל את הכור בשנת 2014 לצורך ייצור איזוטופים רדיואקטיביים לצרכים רפואיים.

 

מועצת הנגידים של סבא"א אף הביעה ביוני 2013 ביקורת על כך שאיראן בונה את הכור באראכ שלא לפי הדגם שאושר על ידי סבא"א וכי מאז 2006 היא טרם סיפקה לסוכנות את כל המידע התכנוני של הכור למרות שהיא נדרשת לכך לפי תקנון סבא"א.[2]  במקביל, ממשיכה איראן למנוע מסבא"א פיקוח על מפעל ייצור המים הכבדים בטענה שמים כבדים אינם חומר גרעיני המחייב פיקוח, למרות שבכור מעין זה ניתן לייצר חומר בקיע לנשק גרעיני במסלול פלוטוניום.

 

הערכה

למהלך התקנת המתקן מחולל הביקוע יש כמה משמעויות והשלכות:

 

·         צעד זה יכריח את הקהילה הבינ"ל להכיר באיראן כמעצמה גרעינית – בעודה דבקה בפרשנותה שלא להתיר לסבא"א פיקוח על מתקניה הגרעיניים בתואנות שונות.

 

·        צעד זה מעיד על כך שטהראן החליטה להתניע את שיחות הגרעין התקועות על ידי העברת הדגש למסלול הפלוטוניום תוך הפיכת מסלול העשרת האורניום למשני.

 

·         הסבר נוסף לכך שטהראן מאיצה את מסלול הפלוטוניום באמצעות הפעלת כור המים הכבדים באראכ הוא נטרול אופציית התקיפה הצבאית על טהראן משום שלא ניתן לתקוף כור פלוטוניום פעיל מבלי לגרום להשלכות סביבתיות חמורות.

 

כור המים הכבדים באראכ – לשם מה?

טהראן מצהירה שכור המים הכבדים באראכ ישמש לייצור איזוטופים לרפואה ויחליף את כור המחקר המיושן בטהראן. אולם כור המחקר בטהראן נשאר פעיל ולא נסגר – ולשם הפעלתו כבר הכינה איראן מלאי של אורניום מועשר ל-20% לשנים רבות. לשם מה אפוא היא זקוקה לשני מתקנים, בשני מסלולים שונים, לייצור אותם איזוטופים – האחד בטהראן והשני באראכ – במיוחד כאשר הכור באראכ הוא הדרך הקלה והמקובלת לייצור פלוטוניום לצורך נשק גרעיני?

 

ואכן, ב-10 ביוני 2013 פרסם האתר האיראני www.irannuc.ir, המקורב למועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, המנהלת את שיחות הגרעין מול הקהילה הבינ"ל, מאמר החושף את כוונתה של טהראן למקד את שיחות הגרעין במסלול הפלוטוניום ולא במסלול העשרת האורניום (במתקני פורדו ונטנז).

 

המאמר גם אזכר את העובדה שכור המים הכבדים יכול להיות הדרך הקלה ביותר להשיג פלוטוניום לצורך ייצור נשק גרעיני.  

להלן עיקרי המאמר:

 

"התקנת המתקן הראשי בכור באראכ כמה ימים לפני הבחירות לנשיאות, מעידה על כך שאיראן החליטה להציג על שולחן [הדיונים] אווירה, תנאים ואג'נדה חדשים לקראת סבב השיחות הבא שלה עם ה-5+1.

 

דיפלומטים בטהראן אומרים שבעוד שסוגיית ההעשרה לרמה של 20% בפורדו עמדה עד כה במוקד השיחות, סביר מאוד שבמהלך 2013 ובמיוחד בתחילת 2014 הנושא הזה יידחק לשוליים, וסוגיית אראכ תכפה עצמה על השיחות.

 

מדינות המערב תמיד הציגו את תוכנית הגרעין של איראן כתוכנית בעלת פוטנציאל צבאי. לפי השקפה זו, חשיבותו של מתקן אראכ ובמיוחד של כור המים הכבדים רבה יותר מ[המתקנים] פורדו ונטנז, כיוון שהכור הזה מסוגל לשמש אחד מן האמצעים הקלים והשגרתיים ביותר להשגת פלוטוניום שמשמש כעת כשיטה הקלאסית לייצור נשק גרעיני בעולם.

 

איראן הודיעה שכור המים הכבדים באראכ, שהוא כור [בהספק של] ארבעים מגה וואט, יחליף בהדרגה את כור המחקר בטהראן, שכבר כעת מיוצרים בו איזוטופים הדרושים למאות אלפי מחלות סרטניות. אולם, בהתייחס לכך שהכור הזה [בטהראן] עומד על סף סיום חייו האפקטיביים, בקרוב יהיה צורך לכבותו ולהחליפו בכור אחר.

 

למרות שלאיזוטופים אין שום שימוש מלבד [שימוש] רפואי, איראן לא מייבאת מזה יותר מעשרים שנה שום איזוטופ בשל הסנקציות. למרות זאת, מדינות המערב לא מסתכלות על הסוגיה הזאת באופן כזה.

 

ככל שיתקדם [תהליך] השלמת הכור באראכ, מדינות המערב יגבירו את תשומת ליבן אליו, וככל שפרויקט אראכ ימשוך תשומת לב רבה יותר, סוגית פורדו וההעשרה לרמה של 20% תידחק לשוליים.

 

כמה דיפלומטים מעריכים שהסבב הבא של שיחות [הגרעין] עם איראן לא יתקיים לפני סתיו 2013, ועד אותו שלב ירשום פרויקט הכור באראכ התקדמות משמעותית. לפיכך, ההנחה היא שבפעם הבאה שמדינות ה-5+1 יישבו מול איראן בשולחן המו"מ, סביר להניח שסדר העדיפויות שלהן ישתנה ויהא עליהן להתמקד ב[צורך] להגיע לעסקה עם איראן בנוגע לפרויקט הכור באראכ במקום לדון בפורדו ובהעשרה לרמה של עשרים אחוז.

 

דיפלומטים מעריכים שסוגית אראכ תצורף בקרוב להצעות הרשמיות של ה-5+1 לאיראן, וההצעה החדשה – שלדברי דיפלומטים מערביים תוצג לאיראן מייד לאחר הבחירות באיראן – תצטרך כעיקרון לכלול גם את סוגית אראכ אם ירצו שתהיה ריאלית.

 

[ואכן] דיפלומט בטהראן אמר לאתר ש"איראן תאיץ את פרויקט אראכ ובכך תשנה את מסלול השיחות [עם ה-5+1]."[3]

 

 

* א. סביון היא ראש זירת איראן במכון ממרי; י. מנשרוף חוקר את זירת איראן במכון 

 [1] פארס (איראן), 9.6.2013.

[2] פרס טי וי (איראן), 6.6.2013.

[3]ו www.irannuc.ir, 10.6.2013.

תגיות