המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אל-קרדאוי בעזה: תומך בג'יהאד ובמסירת נפש; מקווה למות כשהיד
31/5/2013

 

אל-קרדאוי מביע תמיכה בג'יהאד ובמסירת נפש – בעזה, ובביוגרפיה של 'המהנדס' יחיא עיאש

 

בעת ביקורו בעזה במאי 2013, הביע ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, את תמיכתו בג'יהאד ובמסירת הנפש, ואמר שהוא מקווה למות כשהיד. במהלך הביקור, פרסם בעל טור בביטאון החמאס אל-רסאלה, אבראהים אל-מדהון, מאמר ובו הזכיר את ההקדמה שכתב השיח' לספר משנת 1997 שהוקדש ליחיא עיאש, איש החמאס שהיה אחראי לפיגועי התאבדות קשים בשנים 1994 - 1995. בהקדמה העתיר אל-קרדאוי שבחים על עיאש וקבע שהוא מופת לאמונה ולגבורה. במאמרו, כתב אל-מדהון כי הקדמה זו משקפת את תפקידו החשוב של אל-קרדאוי בתמיכה בג'יהאד בפלסטין.

 

להלן תרגום קטעים מההקדמה שכתב אל-קרדאוי לספר, מהמאמר של אל-מדהון ומדברי אל-קרדאוי בעזה:

 

כתבה באתר גדודי עז אל-דין אל-קסאם, על ההקדמה שכתב אל אל-קרדאוי לספר על עיאש (משמאל)  [1]

 

אל-קרדאוי בהקדמה לספר על יחיא עיאש: הוא לא מת, הוא קיים באחיו

אל-קרדאוי כתב הקדמה לספר "המהנדס השהיד יחיא עיאש, סמל הג'יהאד ומפקד ההתנגדות בפלסטין" מאת ר'סאן דוער[2], אשר יצא לאור בשנת 1997 בהוצאת ביטאון החמאס פלסטין אל-מוסלמה.

 

אל-קרדאוי פתח את ההקדמה לספר על יחיא עיאש בהסבירו שבני האדם מתחלקים לכאלה שדאגתם העיקרית היא צרכיהם הגופניים, כאלה שמונעים בעיקר על-ידי תאוות השלטון, כאלה ששאיפתם הראשית היא עושר וכאלה שמתנהלים ללא מטרה. אל-קרדאוי המשיך וכתב: "ויש סוג מצוין של אנשים, שאינם הופכים את העולם לדאגתם הגדולה ביותר, ולא לקצה גבול הידע שלהם, ונפשם ותאוותיהם אינן מעסיקות אותם, ולא ענייניהם האישיים, אלא הם חיים למען מטרה גדולה, למען שליחות חשובה שלה הם הקדישו את נפשם ונתנו את חייהם, מאמציהם ויכולותיהם כדי להגשימה. הם אינם חוסכים ממנה את כל מרצם ואת כל היקר להם... היא תעסוקתם ביום וחלומם בלילה, עליה הם חושבים ואליה הם עורגים... למענה הם אוהבים ושונאים... מתפייסים ונלחמים, ועל שכמותם אללה יתעלה אמר בדבריו: 'יש אשר ישליך האדם את נפשו מנגד בבקשו להפיק רצון מלפני אללה. אללה נוהג בברואים בחמלה' [סורה 2, פס' 207]. [אללה] ישתבח שמו, אמר: 'יש בין המאמינים אנשים אשר התחייבו לאללה בשבועת אמת. כמה מהם קיימו את נדרם, וכמה מהם עודם ממתינים, ולא שינו דבר מאשר התחייבו. יגמול אללה לאנשי האמת על האמת אשר בפיהם' [סורה 33, פס' 23-24].

 

אני חושב שמבין אלה שמכרו את נפשם כדי להפיק רצון מלפני אללה, והתחייבו לאללה בשבועת אמת, נמצא המהנדס המחונן, המוג'אהד השהיד יחיא עיאש, שהקדיש את נפשו, כישרונותיו, זמנו ומאמצו ואת כל מה שיש ברשותו למען עניין גדול ורציני, הוא העניין הראשון של המוסלמים: העניין של ארץ הנבואות שבה אללה נתן את ברכתו למען שוכני העולמים, ארץ האסראא' והמעראג' [המסע הלילי לירושלים והעלייה לשמיים של הנביא מוחמד], הארץ של מסגד אל-אקצא שאללה נתן את ברכתו על סביבותיו. הוא הקדיש [את כל הדברים האלה] בדמי ימיו, בימי נעוריו, בגיל שבו יש כאלה שמשחקים ומשתעשעים, אך לאחינו האהוב יחיא היו מופתים אחרים: מוצעב בן עומיר, אוסאמה בן זיד [מבין חבריו של הנביא] וזולתם מבין בחורי האומה הזאת.

 

אחיו כינו אותו 'מהנדס הדורות' מכיוון שהוא ניצל את כישרונותיו ומומחיותו בהנדסה ותכנון למען פעולות מסירת הנפש ההרואיות נגד האלימות והעריצות של הישות הציונית, הפעולות ההן שגרמו לישראל נדודי שינה, העכירו את יומה וגרמו לה לישון בפחד ולהתעורר בדאגה וחשש. הוא היה מבין הבחורים ההם שמכרו את נפשותיהם לאללה ולא שמו לב למה שפגע בהם למען אללה. 'זאת כי כל אימת שיסבלו צמא או לאות או רעב במלחמה למען אללה, וכל אימת שרגלם תדרוך במקום אשר ירגיז את הכופרים, וכל אימת שיפגעו באויב, יירשם מיד לזכותם מעשה טוב. אללה לא יגרע משכר המיטיבים' [סורה 9, פס' 120].

 

ישראל ידעה מיהו המוח מאחורי הפעולות האלה וגייסה את כל הכוחות הצבאיים, החומריים והקונספירטיביים כדי להתנקם בו, עד שהצליחה להשיג את מה שרצתה וגם הוא השיג מה שרצה – הוא רצה שהאדה וידע שהיא גורלו, היום או מחר. 'הנהרגים במלחמה למען אללה – הוא לעולם לא יוריד את מעשיהם לטמיון. הוא ינחה אותם וישובב את נפשם, ויכניסם לגן עדן. הוא כבר סיפר להם עליו' [סורה 47, פס' 4-6].

 

יחיא היה מהסוג שאותו תיאר אללה בדבריו: 'והפליא את הזורעים, כדי להרגיז את הכופרים' [סורה 48, פס' 29]. הוא הרגיז את היהודים בחייו, ודמו הכעיסם, וימשיך להכעיסם, [גם] אחרי מותו.

 

בספר הזה, על הביוגרפיה של השהיד יחיא עיאש וסיפורי גבורתו היוצאת מן הכלל, אנו חשים את ההשפעה של החינוך הנכון וההדרכה המוקדמת לדרך הישר, בעיצוב של יחיא, הבחור המאמין, ולאחר מכן המוג'אהד הקשוח, השואף במסירות נדירה לאחד משני הדברים הטובים ביותר – ניצחון או שהאדה...

 

אנו רוצים לומר לציונים הרוצחים: יחיא לא מת. הוא קיים באחיו שהולכים בדרכו ופועלים למען מטרתו. כל אחד מהם הוא יחיא עיאש, אם ירצה אללה.

 

המפעל שיצר את הגיבור יחיא ממשיך לייצר גיבורים... זהו האסלאם עם האמונה שלו, השריעה שלו וערכיו העליונים, זהו האסלאם עם הקוראן שלו, הסונה שלו והביוגרפיה של גבריו הטהורים, שבכל פעם שכבה מביניהם כוכב, כוכב אחר, או כמה [כוכבים], זרחו... שאללה ירחם על השהיד האהוב שלנו יחיא, ויקבלו כחלק מעבדיו הרצויים, וינחיל ניצחון לאחיו ההולכים בדרכו אחריו. אמן.

 

[על החתום:] הזקוק למחילת ריבונו, ד"ר יוסף אל-קרדאוי."[3]

 

מאמר בביטאון החמאס: לשיח' אל-קרדאוי תפקיד משפיע בתמיכה בג'יהאד

בעת ביקורו של אל-קרדאוי בעזה פרסם בעל הטור אבראהים אל-מדהון מאמר בביטאון החמאס אל-רסאלה שבו התייחס להקדמה לספר, פרי עטו של אל-קרדאוי, מה שמעיד לטענתו על תפקידו ועל השפעתו של אל-קרדאוי על הגיהאד בפלסטין: "בספר שעוקב אחר חיי המהנדס יחיא עיאש, שאללה ירחם עליו, כתב השיח' יוסף אל-קרדאוי הקדמה שבה הוא מדרבן ללחימה ולפעולות מסירת נפש. הוא כתב כמי שיודע את הפרטים, [עוקב] מקרוב אחר הביצוע ומתמזג במערכת הג'יהאדית. למרבה הצער, מעטים האנשים שמכירים את הג'יהאד של השיח' אל-קרדאוי ואת תמיכתו בעניינו ומגעו הישיר עם עומקיה.

 

השיח' הוא מבין חכמי הדת הבולטים של האומה שהשתלבו בענייניה... יש לו תפקיד אמיתי ומשפיע בתמיכה בג'יהאד הפלסטיני ובמהפכתו המתפשטת. הוא ניצל את הידע והקשרים שלו כדי להחיות את העניין בנפשות [בני] האומה, ונקשר מבחינה מצפונית לפלסטין ולג'יהאד שלה...

 

לשיח' אל-קרדאוי יש יותר מ-120 חיבורים וספרים, ופתוות רבות. הוא גם הקליט פרקים רבים של תוכניות דת, חלקן תיעודיות וחלקן חיות. הוא אוצר בלום של ידע שאין דומה לו, והוא דן בעניינים מסובכים בקלות ובפשטות. אני מקווה שביקורו בעזה ינוצל להתעוררות תורתו של אל-קרדאוי והידע שלו, ושהוא יתקבל באופן ראוי מבחינה ציבורית, רשמית ומדעית. אני מציע להקים מוסד שרעי בשמו שילמד את השיטה שלו, יפיץ את מחשבתו וספריו וינחיל את תורתו והשקפותיו. האומה זקוקה לרעיונותיו של אל-קרדאוי – הנכונים, המתונים, של דרך האמצע, לאור המצב של התעייה, הקיצוניות, ההגזמה, הסתעפות הדרכים והעדר החזון אצל רבים.

 

יש מי שמסרב לביקור של אל-קרדאוי, או מתוך בורות לגביו או בשל שיקולים פוליטיים בלתי אובייקטיביים. אחרים הושפעו מהתעמולה השלילית שנועדה לסלף את דמותו, להפחית מגודלו ולהסיט את המבט מערכו האמיתי. למרבה הצער, רוב [מבקריו] לא קראו [את חיבוריו] של אל-קרדאוי ולא האזינו לו, אלא הסתמכו על קטעים שנחתכו מכאן ומשם.

 

כדמות פוליטית, אתה יכול להסכים עם השיח' אל-קרדאוי הרבה ולחלוק עליו מעט, אך כחכם הלכה ואיש דת ומלומד גדול אינך יכול אלא לשבת על ברכיך ולבלות את הלילות בעיון בכתביו ולהתעמק באסכולה המיוחדת במינה הזאת.

 

ביקורו של אל-קרדאוי יהווה תפנית איכותית בזירה הפלסטינית, וייתן ממד נוסף לעניין שלנו ותפקיד חדש לעזה, שהיא המופת לקריאת תגר וניצחון, לאור קריאת התגר שלה על המפעל הציוני באזור."[4]

 

אל-קרדאוי בעזה מייחל למסור את נפשו

תמיכתו של אל-קרדאוי במסירת הנפש באה לידי ביטוי גם בדבריו בביקורו בעזה: "אני יודע אל נכון שהניצחון הוא בעל הברית שלנו. ננצח או נמות."[5] מול ביתו של מייסד החמאס אחמד יאסין אמר אל-קרדאוי: "ציפיתי שישראל תהרוג אותי בטיל ואזכה במסירת הנפש למען אללה... אני מבקש מאללה שיעניק לי [הזדמנות] למסור את הנפש למענו."[6]

 

ביקורו של אל-קרדאוי עורר זעם ברש"פ היות שהיא רואה בביקורים של מנהיגים ואישים בעזה פגיעה במעמדה כנציגת הפלסטינים. אנשי הרש"פ טענו כלפיו כיצד הוא שאסר על המוסלמים לבקר בירושלים בטענה שהדבר מעניק "לגיטימציה לכיבוש", מבקר בעזה "בהסכמת הכיבוש." [7]

 

 [1] alqassam.ps, 5.1.2011

[2] ר'סאן דוער הוא סופר שכתב כמה חיבורים על שהידים ופעילים בחמאס ובגדודי עז אל-דין אל-קסאם.

[4] אל-רסאלה (עזה), 9.5.2013

[5] אל-רסאלה (עזה), 9.5.2013

[6] אל-רסאלה (עזה), 10.5.2013. מבחר מדבריו של אל-קרדאוי ניתן לראות בקליף ממרי,

[7] www.amad.ps, 10.5.2013

תגיות