המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
כותב מצרי: המערב אדיש לטבח בסוריה, כי אין שם נפט
29/10/2012


כותב מצרי: המערב אדיש לטבח בסוריה, כי אין שם נפט

 

בטורו ביומון הסעודי היוצא לאור בלונדון, אל-שרק אל-אוסט, תקף העיתונאי המצרי עמאד אל-דין אדיב את ארה"ב ואירופה השקועות בענייניהן הפנימיים ואינן נוקפות אצבע נוכח מעשי הטבח בסוריה. לטענתו, החלטת המערב אם להתערב במדינה בה נטבחים ילדים נגזרת משיקולים כלכליים ולא משיקולים הומניטאריים, ולכן בלוב, העתירה בנפט, הוא בחר להתערב, בעוד בסוריה המערב לא עושה דבר כדי לעצור את מעשי הטבח. 

 

להלן תרגום עיקרי המאמר:[1]

 

"הרהרתי ארוכות באשר להערה עמוקה שהעיר עמרו מוסא, בנוגע לווטו הסיני והרוסי על החלטתה של מועצת הביטחון להטיל סנקציות על סוריה. מוסא אמר כי הווטו הרוסי-סיני הציל את ארה"ב ואירופה מעמידה בפני מצב קשה מאוד.

 

כאשר שאלנו אותו 'הכיצד?' השיב הדיפלומט המנוסה: משום שלאמריקנים ולאירופאים אין מדיניות ברורה בנוגע לאופן ההתמודדות עם המצב בסוריה, [והדבר היה נחשף] לו התקבלה החלטה בינ"ל להטיל סנקציות או לנקוט צעדים מחייבים נגד המשטר הסורי.

 

ארה"ב טרודה בבחירות לנשיאות, והיא כפי שמכנים זאת בוושינגטון, בבחינת "ברווז צולע", ואינה מסוגלת לנקוט שום צעד בנוגע לשום סוגיה בינ"ל. עד ה-19.11.2012 [כך במקור][2], כל דבר בארה"ב נע סביב עניין אחד, מערכת הבחירות וההכרעה מי יהיה הדייר הבא בבית הלבן.

 

באירופה, הציבור טרוד ומסובך במשבר הכלכלי המעיק ובמימון העצום של [התכנית] להצלת כלכלות ספרד ויוון. אירופה מודאגת מהאבטלה, מהמחאות הסקטוריאליות, מבעיות המהגרים, ומדרישות האזרחים לשפר את שירותי הבריאות והחינוך ואת יוקר המחייה. מצב זה גורם לאמריקנים ולאירופים להסתגר בעולמם הפרטי, ללא יכולת לקבל החלטות גדולות עד רמה של ניהול מלחמה אזורית גדולה. האוצר של האמריקנים והאירופים לא יכול לשאת בהוצאה של הנעת אניות מלחמה, מטוסים גדולים וכוחות [צבא] למזרח התיכון. אין מנוס מכך שגורם כלשהו יישא בהוצאה זו.

 

הערובה לפעילות הבינ"ל בלוב, [שהתבטאה] באמברגו צבאי ולאחר מכן במבצעים של נאט"ו, נבעה מעצם היותה מדינה [עשירה] בנפט, כך שניתן היה להחזיר חלק או את כל עלויות [ההתערבות הצבאית הבינ"ל] מרווחי הנפט. אולם במקרה של סוריה, הרי שהנפט שלה מספיק בקושי לצריכה מקומית.

 

אנו [חיים] בעולם בו שולטים שיקולי עלות ורווח, הישגים והפסדים, תוך התעלמות מסיסמאות כגון "הגנה על זכויות האדם" או "מניעת טיהור אתני" או "הצלת האזרחים חסרי המגן ממעשי הטבח של המשטר", שהפכו לגיבוב של מילים...

 

אנא מכם, אל תדברו איתי על "המצפון העולמי" שלקח "חופשה ארוכה" בזמן שילדים נטבחים, מאות אלפי אנשים מהגרים וערים היסטוריות נמחקות! אכן, זהו עולם מביש ביותר!"

 

 

 [1] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.10.2012

[2] יש לציין כי ב-6.11.2012, תיערכנה הבחירות לנשיאות האמריקנית.