המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיתונאי סודאני קורא לעמר אל-בשיר: למען המולדת, תתפטר!
2/8/2012

 

עיתונאי סודאני קורא לעמר אל-בשיר: "למען המולדת הזאת ועמה עליך להתפטר!"

 

בעקבות המהומות שפרצו בסודאן ב-16.6.2012, בדרישה להתפטרותו של הנשיא עמר אל-בשיר, קרא גם איש האופוזיציה, העיתונאי והסופר הסודאני טלחה ג'בריל, לאל-בשיר להתפטר נוכח ההידרדרות שגרמה מדיניותו בתחום הכלכלי, החברתי והמדיני. להלן תרגום קטעים נבחרים מאיגרתו לנשיא: 

 

"...כבוד 'הנשיא',

'בחגיגת' כרבע מאה לתפיסתך את השלטון, אני מצטט כמה מדבריך ביומך הראשון [בשלטון], אותם שמעו כל בני המולדת אותה אנו אוהבים. ביום זה אמרת: 'המצב הכלכלי מדרדר בצורה מבישה, כל המדיניויות של קלי הדעת, להפסיק את ההידרדרות - כשלה, שלא לדבר על השגת שיעור כלשהו של פיתוח, דבר שהעלה את שיעור האינפלציה ואת המחירים בצורה חסרת תקדים. האזרחים אינם יכולים להשיג את צרכיהם הבסיסיים מאחר שאינם קיימים [בשוק] או בשל גובה מחירם. לכן רבים מבני המולדת חיים על סף רעב. ההידרדרות הכלכלית גרמה להרס המוסדות הציבוריים ולהתמוטטות שירותי הבריאות והחינוך ולהשבתת הייצור. אנו, ששאפנו שארצנו תהיה סל המזון העולמי, הפכנו לאומה פושטת יד המבקשת את מזונה וצרכיה הבסיסיים מחוץ לגבולות. הבכירים עסוקים באיסוף הכסף האסור [הציבורי] עד שהשחיתות פשטה בכל רחבי המדינה, לצד התפשטות ההברחות והשוק השחור. שכבות חברתיות של טפילים מתעשרות יום אחר יום בשל שחיתות הבכירים והזנחתם את השליטה על החיים והמשטר.'

האם אמרת זאת? אכן כן.

 

באותו נאום גם אמרת 'סודאן תמיד זכתה לכבוד ולתמיכה מכל העמים והמדינות הידידות, אך היום היא מבודדת לחלוטין.'

איני חושב שארצנו היתה [אי פעם] יותר מבודדת מאשר כיום. הסנקציות צרות עלינו מכל עבר והגענו למצב שבו המבקרים הזרים הספורים נמנעים בברור מלהיפגש איתך בשל בית הדין הפלילי...

 

כבוד 'הנשיא',

המצב עליו התלוננת לפני 23 שנה, הוחמר. אעמוד על כמה נושאים מעוררי תשומת לב:

בזמנו אמרת שהמפלגות הפוליטיות 'נכשלו בהשגת שלום'. האם אתה סבור 'שהשלום הזה הושג' בתקופתך? אז היתה מלחמה אחת, היום בכמה אזורים יש מלחמה המולידה מלחמה נוספת.

דיברת על 'חירות ודמוקרטיה'. המולדת בשליטתך ידעה משטר טוטליטרי חסר רחמים שעינה, גירש והרג אנשים, פיטר אלפים מעבודתם במסגרת 'תועלת הציבור' שאיש לא ידע את תכליתה. משפחות רעבו, כבוד הגברים והנשים נרמס. הפקעת את החירויות, מנעת התכנסויות, סגרת והחרמת עיתונים. כלאת אנשים [רק] כי הם דיברו. הלקית צעירים בכיכרות כי הם הפגינו.

השחיתות פשתה בכל מסדרונות השלטון... מעילה בכסף הציבורי אינה 'תופעה' אלה 'מדיניות'. הגנבת מיליארדי דולרים אל מחוץ למדינה. אנו יודעים שאלה הסבורים כי הכסף הוא הכל, יעשו למענו הכל. הדבר המצער הוא שרבים החלו לעשות כך.

 

יש רעב אמיתי. אנו יודעים שהרעב הוא רק תופעה, אבל המדיניות שלך היתה הרעבה. 

השירותים [הציבוריים] הידרדרו עד כדי כך שארגונים בינ"ל דירגו אותנו במקום השלישי מקרב המדינות הכושלות ביותר בעולם. המצב הגיע לרמה חסרת תקדים עד כדי כך שהחולה מביא איתו מיטה לביה"ח והתלמידים מביאים איתם כסאות לבית הספר.

 

האבטלה גואה והגיעה למספרים אסטרונומיים... התעסוקה או העלייה בדרגה הן למקורביו ולתומכים בלבד. כולם מחפשים מוצא וקבוצות צעירים מאצלנו הגיעו אפילו לישראל.

 

כבוד 'הנשיא',

המפגינים כעת ברחוב אינם '[סוכנים] זרים', הם בני העם העצום הזה. הם בעלי עניין צודק... לא ניתן לפזר את הפגנות ההמונים באמצעות שימוש מוגזם בכוח או גיוס מליציות או מכות חשמל... אנחנו [יושבים] כעת על חבית חומר נפץ והאש תתקדם במהירות בפתיל המוצת בחבית זו...

 

כבוד 'הנשיא',

מה שנדרש כעת בצורה ברורה מאוד הוא לא לגרור את המולדת הזו אותה אנו אוהבים, אל פי פחת, כפי שקרה במדינות אחרות באזור. מה שנדרש כעת הוא החלטתך להתפטר. אני אומר לך בברור – התפטר..

אם לא תעשה כן, אני חושש שצפויים לנו צער ואבל רב. איננו רוצים עוד מהם מאחר שבתקופת שלטונך סבלנו די והותר מהם. רוחות השינוי נושבות כעת על ארצנו כמו סופה וההתפטרות היא מעשה רצוי ומבוקש...

 

כבוד 'הנשיא',

למען המולדת הזאת ועמה עליך להתפטר..."[1]

 [1] ו www.sudanile.com, 30.6.2012