המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
תנועת הג'יהאד העולמי נגד משטרו של אסד
14/3/2012

 

תנועת הג'יהאד העולמי נגד משטרו של אסד

 

מאת ר. גרין*

 

לאחרונה הולכות ומתגברות הידיעות בתקשורת הערבית והמערבית על מעורבותם של אל-קאעדה והג'יהאד העולמי בלחימה נגד המשטר בסוריה.[1] יש להתייחס בספקנות לידיעות הללו, בטרם התקבלו עדויות מוצקות להשתתפות פעילה של אל-קאעדה, או יחידים וקבוצות המזוהים עמה בלחימה, אך ברור כי הן למשטר הסורי והן לתנועת הג'יהאד העולמי, יש אינטרס תעמולתי בהבלטת דיווחים אלה. המשטר חותר להציג את ההתקוממות נגדו כמערכה טרוריסטית נגד סוריה ותו לא. העיתונות הרשמית מציגה את המורדים כגייסות זרים, הפועלים בסוריה במימון וחימוש של מדינות באזור, כדי לחולל בה טרור ואנרכיה.

 

הג'יהאד העולמי מעוניין להציג את עצמו כמגנם של תושבי סוריה הסונים. יצוין, כי במובנים רבים המשבר בסוריה עזר לאל-קאעדה ולזרם האידיאולוגי המזוהה עימו להיחלץ ממשבר רעיוני שנגרם להם עקב הטלטלה בעולם הערבי. אופיין השלו של ההפיכות הראשונות ונפילת משטרים בשל הפגנות המוניות ופעילות אזרחית, פגעו קשות ברעיון מרכזי של אל-קאעדה, לפיו יש צורך בג'יהאד כדי להפיל את משטרי העריצות הערביים. המלחמה הארוכה ורווית הדם שהתפתחה בסוריה, נתנה אפשרות לפתוח זירת ג'יהאד חדשה ולהצדיק את הדבקות בדרך המלחמה והאלימות, מה גם שהיא ממצבת את אל-קאעדה במחנה אחד עם העולם הסוני כולו.

 

להלן סקירה של כמה מהידיעות וההתפתחויות בהקשר זה מן הזמן האחרון:

 

מנהיג אל-קאעדה אימן אל-זואהירי: להפיל את אסד

ב-12 בפברואר פרסם מנהיג אל-קאעדה, אימן אל-זואהירי, קלטת וידאו בה קרא לסורים להגביר את מאמציהם ולהמשיך במאבקם עד להפלתו של אסד. הוא הדגיש שאל להם להסתמך על המערב או על תורכיה, שלמעשה חותרים נגדם ופסל את ההישענות על "הליגה הערבית המושחתת", שאינה רוצה בסוריה עצמאית באמת שתילחם בישראל, אלא בסוריה שתכיר בישראל ותיכנע לתכתיבי הקהילה הבינ"ל. הוא קרא להם להילחם עד שיקימו "ממשלה עצמאית השולטת על-פי חוקי האסלאם, מנקה את המדינה משחיתות ומתמודדת עם אויבי האומה [האסלאמית]".

 

אל-זואהירי האיץ במוסלמים במדינות השכנות לסוריה – עיראק, תורכיה, ירדן ולבנון – לתמוך בסורים בכל האמצעים שבידיהם, כיוון שאסד הפך לאויבם של כל המוסלמים ויש לחסלו. לדבריו, הפלת המשטר חיונית לשחרור ירושלים. הוא דחק ב"אריות של אל-שאם" [לוחמי הג'יהאד בסוריה] ל"חזק את נחישותם [לבצע] ג'יהאד למען אללה... [כדי] להקים מדינה השואפת לשחרר את הגולן אשר תמשיך בג'יהאד עד שתרים את דגלי הניצחון על הרי ירושלים העשוקה".[2]


מנהיג אל-קאעדה אימן אל-זואהירי קורא להפיל את אסד בקלטת "קדימה אריות אל-שאם"

 

 

המשטר הסורי: אל-קאעדה חלק ממזימה עולמית נגדנו

הקלטת של אל-זוהאירי התפרסמה יום לאחר סדרת פיצוצים שהחרידה את חלב, שכוונה נגד מבנים של כוחות הביטחון, בה נהרגו עשרות בני אדם. כצפוי, דוברים מטעם המשטר הסורי מיהרו להאשים את אל-קאעדה בפיגוע, כחלק ממזימה חובקת עולם נגד סוריה בהשתתפות ארה"ב, המערב, ישראל, מדינות המפרץ ועוד. הטיעון שלהם זכה לחיזוק ממקור בלתי צפוי, כאשר מקורות מודיעין אמריקאיים העלו בניו יורק טיימס השערה לפיה אל-קאעדה בעיראק קיבל הנחיה מאל-זואהירי להוציא לפועל את הפיגועים הללו. כך למשל, נציג סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, טען כי אנשי אל-קאעדה הסתננו מלבנון ומעיראק לביצוע פיגועי טרור – בהסתמכו על דו"ח אמריקאי, ועל דברי השיח' עמר בכרי, שהודיע כי בכוונתו לשלוח אנשים לביצוע פיגועים.[3] בדיעבד, הסתבר שלפיגועים אלה אחראית קבוצה בשם ג'בהת אל-נוצרה לאהל אל-שאם [חזית העזרה לעם הסורי], קבוצה חדשה המזוהה עם הג'יהאד העולמי שעל פעילותה אין לפי שעה מידע רב.

 

על-מנת לגבות את טענת המשטר שההתקוממות נגדו אינה אלא קמפיין טרוריסטי המנוהל נגד סוריה, החלה העיתונות הסורית הממסדית לדבר על מזימה משותפת לארצות הברית ולאל-קאעדה כנגד המדינה. לפי עמדה זו ארה"ב והמערב, כמו גם תורכיה, קטר וסעודיה, חברו יחד כדי להשתמש באל-קאעדה כדי להילחם במשטר הסורי.[4] מעבר לכך, כלי תקשורת המקורבים למשטר פברקו עדויות על הימצאות גורמי ג'יהאד עולמי בסוריה.[5]

 

ג'בהת אל-נוצרה: לוחמי הג'יהאד הם התקווה היחידה

ב-24 בינואר, לאחר יומיים של "קידום מכירות" באמצעות באנרים ענקיים שהתנוססו בראש עמוד הבית של הפורום הג'יהאדי המקורב לאל-קאעדה שמוח' אל-אסלאם – התפרסם באתר סרט של קבוצה חדשה שהכריזה על הקמתה, בשם ג'בהת אל-נוצרה (חזית העזרה). מנהיג הקבוצה, אבו-מחמד אל-ג'ולאני, הקריא את ההכרזה על רקע קטעים של ההפגנות והקטל בערי סוריה ותיעוד של חברי הארגון, מחולקים ליחידות בערים ובריכוזים העיקריים של הסונים, מתאמנים בכלי נשק. אל-ג'ולאני הכריז כי הוא ואנשיו הם לוחמי ג'יהאד סורים שלחמו בזירות הג'יהאד השונות, בעיקר בעיראק, שחשו חובה לבוא לעזרת אחיהם לנוכח ההרג המתמשך מצד המשטר. הוא קרא לסורים להכיר בכך שהמשטר יופל רק בכוח, ושלשם כך עליהם לצבור נשק ולהתגייס למלחמה נגדו. לדבריו, לוחמי הג'יהאד הם התקווה היחידה של האומה האסלאמית, ואילו מי שמסתמך על המערב, הקהילה הבינלאומית, תורכיה או מדינות ערב ראוי לגינוי.


 רגע הפיצוץ בדמשק מתוך הסרט של ג'בהת אל-נוצרה

 

 

עם זאת, יצוין כי הסרט לא פורסם באתר אל-פדאא', המנוהל רשמית בידי אל-פג'ר, חברת המדיה של אל-קאעדה. אתר זה התעלם מג'בהת אל-נוצרה.

 

ב-27 בפברואר פרסמה ג'בהת אל-נוצרה סרט שבו נטלה באופן רשמי אחריות לסדרת פיצוצים שאירעו במפקדות כוחות הביטחון הסוריים: הפיגוע בשישה בינואר כנגד אנשי כוחות הביטחון בשכונת אל-מידאן בדמשק, ושני הפיגועים נגד מבנים של כוחות הביטחון בחלב ב-10 בפברואר, בהם נהרגו עשרות אנשים. הסרט הציג את מטען הנפץ ששימש בפיגוע, את צוואת המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע בדמשק, וכן תיעוד מצולם של רגע הפיצוץ מזירת ההתרחשות.

 

נוסף על-כך, נראו בסרט צילומים של פיצוצי מטענים כנגד כלי רכב של כוחות הביטחון של המשטר. הטקטיקה ואופן התיעוד מזכירים את דרכי הפעולה של המורדים בעיראק, בעשור הקודם, נגד הצבא האמריקאי. בנתונים הללו יש כדי לתמוך בהצהרה של אבו מוחמד אל-ג'ולאני, לפיה חברי הארגון הם ותיקי הג'יהאד בעיראק ובמקומות נוספים. שאלת הקשר של הארגון לאל-קאעדה נותרה פתוחה.

 

עוד יצוין כי שורת אנשי דת סלפים-ג'יהאדים בכירים הביעו תמיכה בג'בהת אל-נוצרה, בהם אבו מונד'ר אל-שנקיטי, חבר ועדת השריעה של האתר מנבר אל-תוחיד ואל-ג'יהאד, אבו סעד אל-עאמלי ואבו מוחמד אל-טחאוי.[6]


התקפה על רכב של הצבא הסורי באמצעות מטען צד. מתוך הסרט של ג'בהת אל-נוצרה

קבוצות ג'יהאדיות נוספות: להילחם במשטר העלוי הכופר 

בד בבד הועלו לרשתות החברתיות כמו פייסבוק ויוטוב סרטונים של קבוצות ג'יהאד שמכריזות על קיומן. חלקן מצהירות על שייכותן לצבא הסורי החופשי, וחלקן מזדהות כעצמאיות. בשונה מקבוצות אחרות בצבא הסורי החופשי, המניפות את הדגל הירוק-לבן-שחור שלו, קבוצות אלה מניפות דגל שחור עם הכיתוב "אין אלוהים מבלעדי אללה" ומשתמשות בסיסמאות דתיות העוסקות במלחמה במשטר העלוי הכופר וכד'. דוגמאות לכך הן קבוצות בשם "גדוד אל-בראא' בן-מאלכ"[7], "גדוד חופשיי סוריה"[8], ועוד. מצפייה בסרטונים אלה עולה שיחידות אלה מורכבות מלוחמים שמבקשים להדגיש בעוצמה את המימד הדתי-אסלאמי במלחמה במשטר, אך מאחר ויש להן זיקה לצבא הסורי החופשי, אין סיבה לראות בהן חלק מהג'יהאד העולמי, או כמי שקשורים לאל-קאעדה.

 

ניתן לומר כי בקרב תומכי הג'יהאד העולמי ברשת הדעות לגבי הצבא הסורי החופשי חלוקות. איש הדת הסלפי אבו בציר אל-טרטוסי, סורי גולה היושב בלונדון, הביע תמיכה מפורשת בארגון. לטעמו זהו גוף ראוי, שמנהל מלחמת קודש מבורכת נגד המשטר הסורי; אל-טרטוסי הצביע על השימוש בפסוקי קוראן בהצהרות של הצבא הסורי החופשי ובמתן שמות של חברי הנביא ליחידותיו כראיות לכך שמדובר בגוף של מוסלמים נאמנים.

 

עוד ייאמר כי עבור רבים בתנועת הג'יהאד העולמי, הצבא הסורי החופשי אינו גוף שיש להכיר בו כמייצג הג'יהאד בסוריה, כיוון שהוא אינו חותר להפיכת סוריה למדינה אסלאמית ולהחלת חוקי השריעה. הללו מעדיפים לתמוך בג'בהת אל-נוצרה, או מייחלים לכניסה של אל-קאעדה לזירה.[9]

 

חבר פורום ג'יהאדיסטי: מערכה בין תומכי אללה לתומכי העריץ

אחת העדויות לנוכחות ג'יהאדסיטים בסוריה הגיעה מחבר בפורום הג'יהאדיסטי שמוח' אל-אסלאם, אל-מקדאד אל-שאמי [הסורי], שסיפר על השתתפותו בלחימה נגד הצבא הסורי ועל כך שקבוצה המזדהה עם הג'יהאד העולמי השתלטה על אזור בסוריה. חלקים מעדותו יובאו להלן, אם כי יש לקחת בעירבון מוגבל את עדותו על האהדה הרבה לה זוכים המוג'אהדין ועל כך שהמוסלמים שותים בצמא את תורתם של המוג'אהדין [הוא קורא להם אנשי התוחיד, ייחוד האל, שם קוד לתנועה הסלפית-ג'יהאדית] ועל הצלחתם להשתלט על אזורים שלמים.

 

להלן מקצת מדברי מקדאד אל-שאמי: "אחיכם אל-מקדאד אל-שאמי מברככם מסוריה [אל-שאם], ארץ העמידה על המשמר והג'יהאד. הריני מבקש להרגיעכם שאני בטוב ושאללה גמל עמי חסד בכך שהפגיש אותי עם אחיי המוג'אהדין המונותיאיסטים. הריני לבשר לאחי תומכי המוג'אהדין בפרט ולמוסלמים בכלל, בטוב העצום שאללה העניק למוסלמים בסוריה [בכך שאפשר להם לעשות] ג'יהאד כנגד העריץ בשאר הנוציירי [עלוי] יקלל אללה אותו, את אביו, את עדתו ואת תומכיו. בחסדי אללה שוק הג'יהאד נערך בסוריה והמערכה מתנהלת במלוא עוזה בין תומכי אללה ותומכי העריץ. אללה יודע שהמערכה רק בתחילתה ובעזרת האל סוריה תשתחרר מהעדה העלוית הזאת ומיתר כתות הכפירה והפוליתיאיזם ותישלט על-פי חוקי אללה היחיד השולט כפי שנשלטה בימי רעי הנביא והבאים אחריהם בטוב.

 

הריני לבשר לכם אחיי שאללה העניק ניצחון עצום לאחיכם המוג'אהדין באחד מאזורי סוריה, שלא חלמנו אפילו שאנשי התוחיד ייצאו ויבואו בו. אללה חנן אותם בכך שאפשר להם להרבות בהריגת הנוציירים ועוזריהם, והעלוים הפכו לציד עבור אנשי התוחיד, אחרי שהמוסלמים סבלו משני הדברים [=הרג וציד] מצד העלוים במשך עשורים ארוכים.

הריני לבשר לכם אחיי ואהובי שאללה חנן את אחיכם העבד העני בכך שיצא ובא [בג'יהאד] למען אללה כמה וכמה פעמים, ועמד על משמרתו במשך שעות.


חי אללה אחיי, אני מאחל למי שטרם הצטרף לזירה מזירות הג'יהאד שיזכה לחלק מהטוב העצום הזה, ושאללה ימציא לו דרך לג'יהאד כדי שהוא יוכל לחוש בעצמו את מה שאני חש ואת החסד שאללה גמל עמי....
אומר לכם בכנות אחיי, בעבר פחדתי מן המוות ותמיד העסיקה אותי המחשבה שאמות בטרם אזכה לכבוד של ג'יהאד למען אללה ולחימה באויביו תוך הכעסת העריצים וחייליהם, אולם כעת משאללה כיבדני בכל החסדים העצומים הללו, שכחתי את המוות. כל מאווי הם ש[מותי] יהא בשדות המלחמה או בהסתערות על אויבי אללה.

 

חי אללה, כמה הייתי רוצה לשלוח לכם תמונות של האזורים הללו ואת אריות התוחיד שהשתלטו עליהם,  כשאחיהם המוסלמים התקבצו סביבם ונלחמים תחת פיקודם ולומדים מהם את תורת האמת, תורת התוחיד והג'יהאד, תורת נביאנו מוחמד על-פי רעי הנביא והקדמונים. הם הקימו באזורים אלה מחסומים, עורכים בה סיורים כדי לצוד את העלוים ועוזריהם המשת"פים והכופרים. הם חיזקו את עמדותיהם במתרסים ומלכודות נפץ כדי להדוף התקפה של כלים משוריינים מצד הצבא העלוי...

אזורים שלמים מורדים בכופרים, ולכופרים אין אפשרות מלבד להפציץ מן האוויר או בתותחים. אך הם אינם מעזים [לתקוף ישירות] כיוון שהם יודעים מה אריות התוחיד הכינו להם. ... באשר למצב ביתר החזיתות בסוריה, הוא בטוב, מתנהלת בהם מלחמת התקפה ונסיגה. המורדים המוסלמים פועלים בשיטות של מלחמת גרילה וגורמים לאבידות כבדות בצבא העלוי...

 

חי אללה, עשרות טנקים של המשטר ניצודו והושמדו בעודם על המשאיות המובילות, בטרם ירדו לקרקע, וזהו חסד של אללה עם אנשי התוחיד...

הריני לבשר לכם שאריות האסלאם בסוריה גמרו אומר בנוגע למשטר הזה והעדה [העלוית]. או שיגברו עליו ויטהרו את סוריה ממנו, וייפטרו מן העלוים והשביחה שלהם וכל מי שעזר להם..."[10]

 

הכרזות ג'יהאד בירדן נגד המשטר הסורי

אחד המנהיגים הרוחניים של הזרם הסלפי-ג'יהאדי בירדן, השיח' אבו מוחמד אל-טחואי, פרסם הכרזת ג'יהאד נגד משטרו של אסד, וקרא להביס את העלוים. אל-טחאוי כתב: "זהו מסר מן העבד העני לאלוהיו אבי מוחמד אל-טחאוי, אל מי מאנשי המונותיאיזם שיקבלו, שבו אכריז ג'יהאד על ה[אריאל] שרון של סוריה [=בשאר אל-אסד]. איני מוצא לעצמי או לאחי תירוץ, שכן אלוהי הכבוד ציוונו להתגייס/ קרא לנו לדגל ולהדוף את התקפת האויב שתקף והתנפל על הסונים והיה צמא לדמם, והרג את טפם, זקניהם ונשיהם, ועודו [ממשיך במעשי] השחיתות שלו, אדיש ויהיר כמו העריצים שקדמו לו. לא ניתן יהיה להדוף את האסון  שהוא מביא עלינו אלא בכך שנשגר עליו את בנינו שיטילו עליו ייסורים קשים, ויגדעו את איבריו ואת איברי חייליו הפושעים, כשם שאללה שיגר על השיעים של עיראק, בהמת המשא של הצלבנים וחמור היהודים את אבו מצעב אל-זרקאוי...
שוק ההקרבה נפתח לעסקים. ריח גן עדן עולה מכיוון דרעא, שערי השמיים נדפקים בדם ובאיברים של [לוחמי] חומץ וחמאת, דגלי הניצחון מתנוססים בדיר אל-זור ובבו כמאל, והמלאכים פושטים את כנפיהם על סוריה, ביתם של המוסלמים. חושו! חושו להביס את הנוצירים [העלוים]..."[11]

 

אבו מוחמד אל-טחאוי

 

 

היומון אל-חיאת דיווח כי בעקבות פרסום הפתוא גברה נחישותם של כמה ג'יהאדיסטים לצאת לסוריה וכי מנגנוני הביטחון הירדנים עצרו כמה מהם כאשר ניסו לחצות את הגבול. עם זאת, הפתוא של אל-טחאוי עוררה חילוקי דעות בתוך הזרם הסלפי-הג'יהאדי לגבי צורת הג'יהאד הדרוש. כך למשל טען מוניף סמארה, כי הג'יהאד הדרוש בשלב זה הוא סיוע בכסף ובנשק וכי יש לשלוח לסוריה אך ורק מפקדים בעלי ניסיון צבאי, כדי שיועילו בשטח. בכיר אחר, מוחמד אל-שלבי הידוע בכינוי "אבו סיאף" אמר כי אמנם בשלו התנאים לג'יהאד בסוריה ומדובר בחובה אישית המוטלת על כל מוסלמי (פרד עין), אך אין לשלוח את הצעירים הירדנים לזירת הקרב בסוריה, משום שמדינות ערב מונעות חדירת אנשים לשטח סוריה וגם הגבול בינה לבין ירדן סגור היטב וצעירים שניסו לחצותו נמצאים כעת בבתי הכלא. לדבריו, "סוריה אינה זקוקה לגברים, אלא יש להאיץ בסורים לצאת ל[פעולות] התנגדות למשטר במקום להפגנות" ולסייע למוסלמים בסוריה בכסף ובנשק.[12]

 

הסלפיה-ג'יהאדיה בעזה מנצלת המשבר בסוריה כדי לנגח את חמאס

המשבר בסוריה והשסע שנוצר בעקבותיו בעולם האסלאמי בין רוב המחנה הסוני, שהתייצב לצד המתקוממים בסוריה, לבין בעלי בריתו של משטר אסד, העניקו לתנועת הג'יהאד העולמי הזדמנות להציג עצמה כחלק מן הקונצנזוס בעולם הסוני. כך למשל, הסלפיה הג'יהאדיה בעזה הביעה תמיכה בעם הסורי וניצלה את ההזדמנות לסגור חשבון עם חמאס, כשתקפה אותו על בריתו ארוכת השנים הן עם סוריה והן עם איראן. במנשר מטעם "מרכז התקשורת אבן תימיה", זרוע המדיה של הסלפיה ג'יהאדיה בעזה, תחת הכותרת "בואו לג'יהאד בסוריה", נכתב:

 

"על כל בני האומה האסלאמית לבוא לעזרת אחיהם בסוריה בכל האמצעים העומדים לרשותם. אין לאיש תירוץ היום. חובה לעזור בגוף ובנפש, ואם לא אז בנשק ובממון, או באמירה או במאמר, וכן להתפלל עליהם בכל עת.

כל מי שמשתף פעולה עם המשטר הסורי בפשעיו בכל דרך שהיא הוא מטרה לגיטימית עבור המוסלמים. האינטרסים שלהם בכל העולם הם מטרות מותרות עבור המוסלמים, כדי ללחוץ על אותן מדינות באופן שישרת את עניינים של אחינו בסוריה ולא יפגע במוסלמים שם. שתיקה על מה שקורה לאחינו בסוריה היא פשע גלוי, וחבירה למשטר העלוי הפושע. במלחמה אין אפשרות ל[עמדה של] ניטראליות בין האסלאם לכפירה. התנגדות לסיוע לאחינו בדרכים המותרות סותרת את קשר הנאמנות [בין המוסלמים] שאללה ציווה על עבדיו המאמינים.


מתן סיוע מדיני לשיעים באיראן, במסגרת מה שמכונה [ציר] מדינות ההתנגדות ויתר המושגים הקשורים נוגדת את הדת, את המוסר, את הגבריות ואת הבושה. ביקורים, חילופי נשיקות וצחוקים לרגל מה שמכונה יום השנה למהפכה הח'ומיניסטית, בעוד דם החפים מפשע זורם ברחובותיהן ושכונותיהן של חומס, חמאה, אדלב, באב עמר ולאד'קיה, בעוד עלמות נאנסות וילדים נטבחים לקצב השנאה השיעי-עלוי, בתמיכה צבאית ומדינית ישירה מאיראן ומפסקי ההלכה של הפוסקים השיעים שמחייבים לתמוך במשטר בשאר אל-אסד.

 

על המוסלמים הישרים בפלסטין להוכיח את נאמנותם ותמיכתם לסונים בסוריה בכל האמצעים. לכל הפחות עליהם לצאת להפגנות מחאה והזדהות פומביות, כדי לומר לאחינו בסוריה: אנחנו אתכם ולא ננטוש אתכם. דם תמורת דם, חורבן תמורת חורבן. חי אללה, אלמלי החומות והגבולות והיהודים היינו חשים אליכם כדי להגן על דמכם ועל כבודכם..."[13]

 

בכיר דת סעודי: הריגת אסד חשובה מהריגת ישראלים

עם ההסלמה בלחימה בסוריה גוברות הקריאות למלחמת קודש נגד המשטר הסורי גם בקרב הזרם המרכזי של אנשי הדת המוסלמים, בסוריה ומחוצה לה. אחד הבולטים באנשי הדת הסעודים, עאיד אל-קרני, קרא בראיון בערוץ אל-ערביה להרוג את אסד.

 

אל-קרני אמר: "חובה על חכמי הדת של המוסלמים לסייע לעם הסורי כנגד המשטר הבוגדני... על העם הסורי לשאת נשק נגד בשאר... הלגיטימיות של בשאר אבדה ויש להורגו ... הוא רצח מאות ילדים, הרס מסגדים במקום למלא את חובתו להגן על הגולן." הוא טען כי 500 חכמי דת הוציא פתוא נגד המשטר והסביר: "חכמי הדת הללו סבורים שהמשטר [הסורי] אינו לגיטימי וחובה על העם הסורי לקיים ג'יהאד ולשאת נשק נגד המשטר הזה. כיום, הריגת בשאר היא חובה גדולה יותר מהריגת ישראלים."[14]

 

אמאם מסגד סעד אבן אבי וקאץ, המסגד הגדול ביותר באזור אדלב, אמר בדרשת יום השישי (2.3.12): "הו מוסלמים, אללה חייב אתכם להילחם ב[שליט] הנוגש עד שיציית לדבר אללה. קל וחומר במי שהתיר את דמכם וכבודכם וכפר באסלאם. [אנשי המשטר] מפרסמים את איבתם לאל, ומלחמתם היא נגד האנושות..". המתפללים יצאו מן המסגד וקראו "ג'יהאד!" ו"לגן העדן הולכים מיליוני שהידים". היומון אל-שרוק שדיווח על הדרשה ציין כי זו הפעם הראשונה שחכמי דת בתוך סוריה קוראים למלחמת קודש.[15] 

 

המפקח הכללי של האחים המוסלמים בירדן, המאם סעיד, קבע כי הלחימה נגד משטר אסד בסוריה הינה בגדר "חובה הלכתית". לדבריו, חובה זו משמעה ש"על כל המוסלמים לסייע לצבא הסורי החופשי, המתמודד עם צבא הפשע והרשע והתוקפנות, ועל האומה [האסלאמית] לעמוד לצידו". חברי הצבא הסורי החופשי הם בגדר "מוג'אהדין", ומי מקרבו שנהרג הוא שהיד. בד בבד, סעיד קרא להמשך גל המחאה העממי השלו נגד משטרו של אסד. יודגש כי אליבא דסעיד החובה להילחם חלה רק על אזרחי סוריה עצמם, כלומר אין כאן מלחמת קודש שכלל המוסלמים המסוגלים לכך מחויבים ליטול בה חלק.[16]

 

* ר. גרין חוקר את נושא הג'יהאד והאסלאם הרדיקלי במכון ממרי[1] ר' לדוגמה דוח ממרי

[2].ן www.alfidaa.info, 11.2.2012; לדיווח מלא על דבריו של ט'ואהירי ראו דוח ממרי

[3] אל-וטן (סוריה), 14.2.2012. 

[4] ראה בנושא זה מאמריהם של מען חמיה ומיסון יוסף ביומון אל-וטן (סוריה),  14.2.2012 ו-23.2.2012.

[6] למאמר התמיכה בג'בהת אל-נוצרה שפרסם אל-שנקיטי ראו דוח ממרי

[9] בעניין המחלוקת סביב הצבא הסורי החופשי ר' דוח ממרי:

[11]ו www.shamikh1.info, 15.2.2011

[12] אל-חיאת (לונדון), 17.2.12.

[13]וwww.shamikh1.info, 15.2.2012

[14] סבק (סעודיה), 26.2.2012.

[15] אל-שרוק (אלג'ריה), 2.3.2012.

[16] אל-סביל (ירדן), 12.2.2012.