המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון מצרי רשמי: ארה"ב חותרת לפלג את מצרים ל-4 מדינות
19/2/2012

 

יומון מצרי רשמי: ארה"ב חותרת לפלג את מצרים ל-4 מדינות

 

במצרים מתנהלת חקירה משפטית כנגד פעילותם של ארגוני חברה אזרחית, שקיבלו מימון ממדינות זרות ובראשן ארה"ב, שחוללה משבר בינה לבין ארה"ב. במסגרת החקירה, הודיעו שלטונות מצרים, כי בפשיטה על משרדי הארגונים נתגלו מפות, המעידות על מזימה לחלק את מצרים.[1] בהמשך הופיעה ביומון המצרי הרשמי אל-אהראם, מאמר של העיתונאי, מוחמד דניא, הטוען כי המזרחן ברנרד לואיס גיבש, כבר לפני כשלושים שנה, בהוראת הממשל האמריקאי, תכנית לחלוקתה של מצרים לארבע מדינות קטנות ופירורן של מדינות המזה"ת הערביות והאסלאמיות בכלל.

 

יצוין כי טענות דומות ביחס לברנרד לואיס ותכניתו לחלוקתה של מצרים, הופיעו לפני כשנתיים, בדרשתו של המדריך הכללי של האחים המוסלמים במצרים, מוחמד בדיע,[2] ולפני כשנה בכתבה באתר הרשמי של התנועה. פרטי תכנית החלוקה של לואיס המיוחסים במאמר באל-אהראם למומחה האסטרטגי סאמח סיף אל-יזל, מנוסחים בלשון דומה מאוד לאלו שפורסמו בכתבה באתר האח"ס בשנה שעברה.[3]

 

להלן תרגום קטעים מהמאמר באל-אהראם:[4]

"בימים האחרונים עשו כמה כלי תקשורת זרים נפשות להחייאת הרעיון הישן של התכנית המפוקפקת לחלוקת מצרים. תכנית ציונית-אמריקאית זו שואפת לפורר את מצרים ל-4 מדינות קטנות: הראשונה, בסיני ובמזרח הדלתא תהיה תחת השפעה יהודית; השנייה, נוצרית, בירתה אלכסנדריה והיא תשתרע עד דרום אסיוט; השלישית, באל-נובה; והרביעית, מכונה מדינת הברברים שבירתה קהיר. בעבר, היה מי שחשב כי האזהרות ביחס לתכנית מפוקפקת זו ... נועדו לקדם עמדות [מסוימות], אך חקירות מערכת המשפט המצרית בסוגיית המימון הבלתי חוקי של ארגוני החברה האזרחית חשפו מפות של החלוקה במטה של עמותה אמריקאית...

 

תכנית זו הודלפה לרשת האינטרנט מזה זמן רב תחת הכותרת 'חלוקת מצרים' והיא כוללת מדינה אסלאמית ומדינה נוצרית בדרום... כמה פרשנים וחוקרים לענייני המזה"ת החליטו להחיות רעיון זה ופרסמו את מפות החלוקה באינטרנט, דבר המלמד שידיים חיצוניות ופנימיות בוחשות במה שקורה עתה במצרים... תפיסת המפה לחלוקת מצרים במטה עמותה אמריקאית מעידה על קיומה של התכנית המפוקפקת.

 

הרעיון ביסודו הוא של המזרחן היהודי ממוצא בריטי, ברנרד לואיס, הוגה התכנית הרצינית ביותר לפירורו של העולם הערבי והאסלאמי מפקיסטן עד מרוקו, שפורסמה במגזין של משרד ההגנה האמריקאי. אך מיהו אותו ברנרד לואיס? המומחה האסטרטגי, הגנרל [בדימ'] סאמח סיף אל-יזל, אומר: ע"פ המידע הקיים, לואיס נולד בלונדון ב-1916. הוא מזרחן יהודי-ציוני ממוצא בריטי, בעל אזרחות אמריקאית ובוגר אוניברסיטת לונדון מ-1936. הוא עבד בלונדון כמורה ללימודי המזרח התיכון ואפריקה, התעמק רבות בהיסטוריה של האסלאם והמוסלמים, ונחשב לבר סמכא בתחום. כתביו פוגעים בהיסטוריה האסלאמית.

 

ב-1980, כאשר פרצה מלחמת איראן-עיראק, אמר היועץ האמריקאי לביטחון לאומי, [זביגנייב] בז'ז'ינסקי, כי הדילמה הניצבת בפני ארה"ב מעתה, היא כיצד לחולל מלחמת מפרץ שנייה בשולי מלחמת המפרץ הראשונה בין איראן לעיראק, שבאמצעותה תוכל אמריקה לבסס את גבולות סייקס-פיקו. לאחר הצהרה זו, החל ההיסטוריון הציוני חורש המזימות, ברנרד לואיס, בהוראת משרד ההגנה האמריקאי (הפנטגון), לגבש את תכניתו המפורסמת העוסקת בפירוק האחדות החוקתית של גוש המדינות הערביות והאסלאמיות, כל אחת לחוד, בכלל זה עיראק, סוריה, לבנון, מצרים, סודאן, איראן, תורכיה, אפגניסטן, פקיסטן, סעודיה, מדינות המפרץ ומדינות צפון אפריקה. כל אחת מהן תפורר לכמה מדינות קטנות על פי מוצא אתני, דת, אסכולה הלכתית ועדה. הוא צירף לתכניתו המפורטת אוסף של מפות, שהוכנו תחת פיקוחו, הכוללות את כל המדינות האסלאמיות והערביות המועמדות לפירור.

באשר לפרטי התוכנית הציונית-אמריקאית של ברנרד לואיס לפורר את העולם האסלאמי, הוסיף סיף אל-יזל, כי התכנית כוללת את חלוקתה של מצרים לארבע מדינות קטנות: הראשונה, בסיני ובמזרח הדלתא שתהיה תחת השפעה יהודית, על מנת להגשים את חלומם של היהודים [לשלוט] מהנילוס ועד לפרת; [השנייה,] מדינה נוצרית שבירתה אלכסנדריה אשר תתפרש מדרום [מחוז] בני סויף עד לדרום [מחוז] אסיוט. היא תשתרע מערבה ... עד [לעיר] מרסא מטרוח; [השלישית,] מדינה נובית שתהא באינטגרציה עם שטחי צפון סודאן, ובירתה  אסואן... זו תחבר בין החלק הדרומי הנמשך ממצרים עילית לצפון סודאן... ותתלכד עם מדינת הברברים שתשתרע מדרום מרוקו עד הים האדום; [הרביעית, מדינת] מצרים האסלאמית שבירתה קהיר, אשר תכלול את החלק הנותר ממצרים. הם רוצים שגם היא תהיה תחת השפעה ישראלית ותיכנס במסגרת ישראל הגדולה שאליה שואפים היהודים.


המומחה האסטרטגי אמר שכל המידע הזה מעיד ללא ספק על כך שבמשך שנים אורבים למצרים ושגורמים חיצוניים מנצלים ממש את אירועי האלימות שהתרחשו לאחר המהפכה במטרה להפיל את מצרים, לממש את התוכנית הזו ולהחיות את רעיון חלוקתה של מצרים מחדש. לראיה, חשיפתם של גורמי החקירה את דבר הימצאותן של מפות לחלוקת מצרים באחת העמותות האמריקאיות במצרים. זהו רעיון שכבר דובר עליו באמצעי התקשורת הזרים ונערכו סביבו כמה כנסים בחו"ל, בהם דנו באפשרות להגיע לשיא של ריאקציות פוליטיות באזור המזה"ת, ובמצרים בפרט, כדי לחלק בסופו של דבר את המדינה הגדולה ביותר באזור למדינות קטנות שלא יוכלו לעמוד מול הגושים העולמיים הנוכחיים.

 

אל-יזל הזהיר מפני היגררות אחרי הגשמת התוכנית הזו. כל הקבוצות בעם המצרי, על מגוון מגמותיהן וזרמיהן, צריכות להיזהר מרעיונות אלה, לשים אותם לנגד עיננו ולעשות את כל הנדרש כדי לעצרם."        

 [1] אל-אהראם (מצרים), 9.2.2012

[4] אל-אהראם (מצרים), 10.2.2012