המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
אתר איראני: "כך נסגור את מיצרי הורמוז"
29/12/2011

 

אתר איראני: כך נסגור את מיצרי הורמוז

 

הקדמה

בתגובה לאיומן של מדינות המערב להטיל סנקציות נפט על איראן, פרסם ב-15 לדצמבר 2011, האתר האיראני, משרק ניוז, המקורב לחוגים ביטחוניים, מאמר המשרטט את המהלכים הצבאיים לסגירת מיצרי הורמוז, אם תחליט טהראן לעשות כן. האתר פרט את הסד"כ שישמש את טהראן במהלך הצבאי, הכולל סירות מהירות הנושאות טילים נגד אוניות, צוללות, אוניות מלחמה, טילי שיוט וטילים בליסטיים, מפציצים נושאי טילים מונחי לייזר, מכ"ם ואופטית, מסוקים, מל"טים בעלי יכולת שיגור, רחפות וארטילריה.

 

האתר הדגיש כי למרות הצהרת המנהיג עלי ח'אמנאי, לפיה טהראן לא תיזום עימות צבאי אלא תגיב באופן מוחץ אם תותקף, "אין כל ערובה לכך שהיא לא תקדים לפעול בתחומים אזרחיים, כגון לוחמת סייבר, לחץ כלכלי ובכלל זה סגירת מיצרי הורמוז, כדי לחסום  את עורק האנרגיה [האסטרטגי הזה] לזמן בלתי מוגבל." האתר הוסיף כי "אם יוטלו על איראן סנקציות נוספות, במיוחד בתחום ייצוא הנפט, אפשר שהיא גם תמנע את יציאת הנפט [שלה] ממימיה הטריטוריאליים."

 

האתר אף איים כי איראן תוכל לפגוע בקלות בצינור הנפט, באורך 480 ק"מ ובנפח של 2.5 מליון חביות ביום,[1] שמתכננת מדינת איחוד האמירויות לבנות כדי לעקוף את מיצרי הורמוז, ובכך לנטרל את יכולתה של איראן לשבש את אספקת הנפט לשאר העולם, אם תסגור את המיצרים: "לגבי התוכנית... לבניית תעלה משטח איחוד האמירויות הערביות שתהווה חלופה בעת חירום במקרה של סגירת מיצרי הורמוז, יש לומר ... שכל שטח איחוד האמירויות הערביות מצוי בטווח טיליה של איראן, והיא תוכל לערער בקלות את הביטחון בפתח התעלה הזאת באמצעות האמל"ח שידון לעיל בדו"ח הזה." בהתאם לדוקטרינה האיראנית, איים האתר בביצוע פעולות התאבדות, וטען כי לא יהיה צורך בשימוש באמל"ח הצבאי הנדון, שהרי "האמונה והמוטיבציה למסירת נפש של הצעירים באיראן, תיטול את האומץ מן האויבים."

 

למרות הצהרות מטעם דוברי הממשלה, בהם שר הנפט רוסתם קאסמי ודובר משה"ח ראמין מהמאן-פרסת, לפיהן סגירת מיצרי הורמוז אינה עומדת על סדר היום של איראן,[2] הודיע חבר וועדת המג'לס לביטחון לאומי, פרוויז סרורי, שצבא איראן יקיים תמרון בו יתרגל את סגירת המיצרים.[3]  

  

עורך כיהאן, חוסין שריעתמדארי, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, קרא למשטר להודיע כבר כעת שטהראן תחסום את מיצרי הורמוז למעבר כלי שיט מארה"ב, מאירופה, יפן  או מכל מדינה אחרת שתצטרף לסנקציות בתחום הנפט על איראן.[4] מפקד חה"י בצבא איראן, חביבאללה סיארי, הודיע במסע"ת שעסקה בתמרון חיל הים, כי בכוחו של החיל לסגור את מיצרי הורמוז אם יתבקש לעשות זאת.[5] 

 

יצוין כי גם בעבר נהגו בכירים איראניים לאיים בסגירת מיצרי הורמוז, כדי להרתיע את שכניה ואת המערב. ראו דוחות ממרי בנושא זה בשנים 2010, 2008 ו-2007 .

להלן תקציר המאמר "כיצד תסגור איראן את מיצרי הורמוז?:"[6]

לאחר שהציג את חשיבותם האסטרטגית של מיצרי הורמוז בהובלת הנפט אל מחוץ לאזור (יותר מ-88 אחוז של הנפט הסעודי, 98 אחוז של הנפט מעיראק, 99 אחוז מהנפט של איחוד האמירויות, וכל הנפט של כווית וקטר, ובסה"כ 97 אחוזים מן הנפט של המדינות האלו עובר דרך מיצרי הורמוז, לצד מחצית מהמוצרים שאינם נפט) בחן המאמר את יכולתה של איראן ליישם את המבצע בנשק ואמצעים שונים..

 

 

המקור: שבועון משה"מ צבח-י צאדק (איראן), 11.8.2008

 

סירות מהירות

לטענת המאמר, מאז השתמשה איראן לראשונה בסירות מהירות נגד האויב העיראקי ב-1988-1980 שיפר חה"י האיראני לאין ערוך את "יכולתן להתמודד מול כלי השיט הקרביים המתקדמים של האויבים, קל וחומר מול אוניות משא [שלהם]. הסירות האלה מצוידות במכ"מים ימיים, במערכות קשר אלקטרוניות מתקדמות, בטילי שיוט נגד ספינות לטווח קצר של 25 ק"מ ולטווח בינוני, בטורפדו בעל קליבר [במקור, אולי הכוונה לטווח] בינוני וגדול, ובמוקשים ימיים, לצד אמל"ח מסורתי הכולל מקלעים סמי-כבדים, משגרי טילים וטילי כתף נ"מ. לכלי שיט אלה יכולת לסגור את המיצרים לפרק זמן קצר וארוך ולהתמודד עם אוניות המלחמה של האויב שינסו לפתוח את המסלול.

 

נוסף למהירותם הגבוהה ולציוד הנזכר לעיל, יש לכלי שיט אלה גם יכולת תמרון גבוהה. יכולתם לפעול בלילה, בעזרת הציוד הנלווה ובמזג אויר סוער, הופגנה כמה פעמים בשנים האחרונות בתמרונים קטנים וגדולים. הרקורד המוצלח של כלי השיט כולל גם עצירת צוללות של מדינות מחוץ לאזור, שהתכוונו לחצות את מיצרי הורמוז ותמיכה בצוללות [איראניות] שאוימו ע"י אוניות מלחמה של האויב באוקיינוס ההודי... לאיראן יש מוקשים ימיים מסוגים שונים: סטטיים וכאלה הנשלטים מרחוק. הנשק הזה יכול להיות מופעל בעת הצורך באמצעות סירות וצוללות איראניות בנקודות שונות במיצרי הורמוז ובמים שמסביב למיצרים.

 

צוללות

הצטיידות חה"י של איראן בצוללות ...כעשרים במספר... הפך אותו לחזק יותר מחילות הים של מדינות האזור. לכלי השיט התת-ימיים של איראן יכולת להפעיל טורפדו, מוקשים וטילים, ויכולת שהייה של שבועות מתחת למים במוכנות לביצוע המשימה. למעט צוללות ה-Kilo class  הרוסיות, הצוללות מדגמי נהאנג, ע'דיר ופאתח, הותאמו מלכתחילה לימים בסביבות איראן ובמיוחד למפרץ  הפרסי... לצוללות יש יכולת עמידה במים [ללא שיט] ויכולת לחמוק מפני מערכות מכ"מ ומערכות סונאריות שונות של האויב...

 

לצוללות מדגם קילו יכולת לשאת 24 מוקשים או 18 טורפדו גדולים, לצוללות מדגם פאתח יכולת לשאת 12 טורפדו ו/או 8 מוקשים. בנוסף, פורסמו בכלי התקשורת הבינ"ל ידיעות לפיהן איראן ציידה את [צוללות] הקילו שברשותה בטיל טורפדו הות ... גם צוללות [ננס מסוג] ע'דיר יכולות להשתתף בהצלחה במבצע [סגירת המיצרים]... [אלה כלי שיט] תת-ימיים קטנים המכילים אדם אחד או כמה אנשים, והידועים כ'צוללות רטובות' שבהם עושים שימוש במבצעי קומנדו, הנחת מוקשים ושיגור טורפדו ... והן יכולות למלא תפקיד באזורים צרים ורדודים.

 

אוניות מלחמה

אוניות המלחמה של איראן כוללות סוגים שונים של ספינות טילים, אוניות מלחמה ומשחתות. לכלי השיט האלו יכולת לשגר 4 טילים נגד ספינות מדגם "נור", בעלי טווח של 120 עד 170 ק"מ ובאפשרותם להגיע [אף] לטווח של יותר מ-200 ק"מ. גם תותחי 114 ו-76 מ"מ של אוניות המלחמה האלה ... יכולים לאיים על אוניות שונות. אוניות המלחמה [האיראניות] יכולות לאיים על צוללות [האויב] ובה בעת לשת"פ עם שאר הכוחות בסגירת מיצרי הורמוז.

 

טילי שיוט נגד אוניות

אנו מחלקים את הכוח הטילי של איראן לשני סוגים: טילי שיוט וטילים בליסטיים. קיים מגוון רב בטווח וביכולת ההשמדה של הטילים הבליסטיים. משגרי חוף של טילי כות'ר לטווח קצר, טילי נור וקאדר [לטווח של כ- 200 ק"מ] הוצגו עד כה ואפשר שגם משגרים תלת ראשיים קארעה קשורים לטילי נצר-1 לטווח בינוני. המשגרים האלו הם עצמאיים, כלומר אם הם יוצבו בקרבת החופים הם יוכלו לבצע את מלאכת הגילוי, הזיהוי והמתקפה על מטרות ימיות מבלי להזדקק למערכות תומכות מהיחידות האוויריות והימיות [של איראן].

 

המערכות האלה יכולות לכסות את מרבית מיצרי הורמוז אם יוצבו ויוסוו בעומק 70 עד 150 ק"מ בשטח איראן ואף במחוז כרמאן [דר'-מז' איראן] המערכות האלה מצויות בהמוניהן בידי הכוחות המזוינים של איראן ומוכנות לפעולה.

 

טילים בליסטיים

... עד כה הוצגו באיראן שלושה סוגים של טילים בליסטיים נגד אוניות: ח'ליג-י פארס, תונדאר  וסג'יל. טילי החליג'-י פארס בעלי טווח של 300 ק"מ וראש קרב במשקל 650 ק"ג, מתאימים לחיסול אוניות המלחמה של האויב. הטיל מוכן לשיגור בתוך כמה דקות, בזכות השימוש בדלק מוצק ובמערכות מונחות מתקדמות, והוא פוגע באונית האויב מלמעלה, במהירות של 3 מאך בזמן קצר ובזווית גדולה (של יותר מ-45 מעלות ביחס לאופק).

  

משגר תלת ראשי של טיל החליג'-י פארס                             טיל התונדאר

 

                               

המשגר התלת ראשי של הטיל הזה מעניק היקף אש הולם כבר מן השיגור הראשון, מעלה את ההשפעה המבצעית של הטיל ומפחית את יכולת האויב לבצע פעולת תגמול. לפי צילומי הטיל הזה, סוג ההנחיה שלו הוא אחת מן השיטות האלקטרוניות שמבטיחה את יעילותו גם מול הלוחמה האלקטרונית של האויב. מהירותו הרבה מאוד בעת הפגיעה, זוויתו הגדולה והמתקפה מלמעלה הן נקודות אפקטיביות בדפוס הפעולה של הטיל הזה, כך שאפשר להעריך את סיכוי הפגיעה בו ע"י האויב כאפסיים.

 

טיל התונדאר, שטווחו מוערך ע"י מומחים בכ-150 עד 250 ק"מ, פועל יחד עם טיל חליג'-י פארס כטיל בליסטי לטווח קצר ... ופעולתם המשולבת יכולה להעלות באופן ניכר את סיכויי הפגיעה במטרה... טיל [תונדאר] מסוגל לכסות את מיצרי הורמוז מעומק שטח איראן. טיל הח'ליג'-י פארס מסוגל לכסות את אזור מערב מחוז סיסתאן-בלוצי'סטן, מרכז מחוז כרמאן, אזור מזרח ודרום מחוז פארס ואת כל מיצרי הורמוז.

 

הטיל האיראני המטיל אימה ביותר הוא הטיל לטווח ארוך – הסג'יל. עד כה היה מקובל לחשוב שהסג'יל ניתן לשימוש רק כטיל קרקע-קרקע, אבל לאחרונה הודיעו הכוחות המזוינים שניתן להשתמש בו גם להשמדת מטרות ימיות. למרות שמערכות הניווט וההנחיה אינן ברורות [דיין], הפגין הטיל רמת דיוק גבוהה מאוד בפגיעה במטרה שנקבעה מראש. טיל זה, שטווחו  2000 ק"מ, יכול להגיע למהירות של 8 עד 12 מאך (יותר מ-2700 ופחות מ-4100 מטר לשנייה) ... ראש הקרב שלו, השוקל 500 ק"ג לפחות, מסייע להשמדת המטרה. בעזרתו ניתן לכסות אזורים שנמצאים מאחורי מיצרי הורמוז, אפילו מחופי צפון איראן ומהנקודה הכי רחוקה בצפון-מערב איראן. זהו טיל דו-שלבי המונע בדלק מוצק וצובר תאוצה גבוהה בסיום השלב הראשון [של השיגור]. מלאכת הגילוי והמעקב אחריו ע"י האויב בשלב הראשון של שיגורו היא קשה, בשל שימוש בכמה שיטות להפחתת הדי המכ"מ... והודות למהירותו הגבוהה מאוד פוחת הסיכוי ש[מערכות] ההגנה של האויב יפגעו בו, אפילו פחות מהסיכוי לפגיעה בטיל הח'ליג'-י פארס.

 

הסיבה לשיגור הטילים מעומק שטח איראן היא שפיזור המשגרים במרחב גדול יותר יקשה על האויב לגלות את מיקומם, יגביל את אמצעיו לפגוע בהם ויגביר את הסיכוי לשנות את מיקום המערכות ולהסוותן מחדש. למרות שסיכוי האויב לגלות את הטילים בעלי המהירות הנמוכה יותר גדול יותר... שילוב השימוש באמל"ח הזה באזורים רחוקים וקרובים מן החוף, ריבוי המטרות, ומצב אמצעי הזיהוי של האויב יכולים לשמר את אפקטיביות האמל"ח הזה."

 

מטוסי קרב מפציצים

מטוסי הקרב של איראן יכולים לשאת טילי אויר-קרקע מסוגים שונים המסוגלים לפעול נגד מטרות ימיות ובהם: טילי אויר קרקע מונחים אופטית, מונחי לייזר ומונחי מכ"ם. טילי נור וקאדר מתאימים לירי מן האוויר. לצדם טילי C-801K  ו- C-802  וכן טילי כות'ר ונצר. למטוסי חה"א יש יכולת לשאת עד חמישה טילים מסוגים אלה.

 

 

 

טילים נוספים נגד מטרות ימיות: טילים מונחי טלוויזיה מייבריק בעלי טווח מוגבל, פצצות אופטיות – קאסד-1, קאסד-2 בעלי טווח של 30 עד 50 ק"מ. בקרוב ייכנס לשימוש קאסד 3 שטווחו יותר ממאה ק"מ.

 

טילים מונחי לייזר ומונחים אופטית: KH-25, KH-29 מתוצרת רוסיה ניתנים להפעלה ממטוסי סוחוי- 24, סוחוי 25 ומיג 29. הטווח שלהם הוא בין 10 ל- 30 ק"מ ויכולת השמדה בינונית.

 

בנוסף, טילי KH-58 לטווח רחוק נגד מכ"מים, הניתנים לנשיאה ע"ג סוחוי-24 למתקפה על אוניות המלחמה של האויב ימלאו תפקיד במבצע סגירת מיצרי הורמוז. מגוון הטילים והפצצות בעלי הטווחים השונים יסייעו לאיראן לפעול מרחוק נגד ספינות טילים ואוניות של האויב.

 

מסוקים

מסוק שאהד-285 המסוגל לשאת טילי שיוט נגד אוניות מדגם כות'ר, ומסוקי מי-171 המסוגלים לשגר טיל ארוך טווח נור וככל הנראה גם את הטיל קאדר. מסוקים אלו וכן מסוק התקיפה קוברה יכולים לאיים על ספינות סוחר ואוניות צבא של האויב.

 

רחפות 

עד כה הוכנס לשימוש מבצעי באיראן רק דגם אחד של רחפות. מדובר למעשה בדור חדש של מטוס שמסוגל לנחות במים. יש לו יכולת להצטייד בטילים נגד אוניות.  דגם זה יכול להמריא מן המים מנקודות שונות בחופי איראן ולפעול נגד אוניות המלחמה של האויב בהינתן הגנה אווירית.

 

 

 

מל"טים

המל"טים בצבא איראן מתוכננים לבצע משימות נגד אוניות. המל"ט כראר יכול לשאת ארבעה טילי כות'ר. הודות למהירותו הגבוהה ביכולתו להעלות את האנרגיה הפוטנציאלית של הטיל ולהגדיל את הטווח שלו. טווח המל"ט הוא כ-1000 ק"מ. הוא משוגר באמצעות רקטה מכל נקודה ובהגיעו לטווח המתאים הוא משגר את הטיל. המל"טים מסוג כראר יכולים לשגר עשרות טילים אל אוניות המלחמה של האויב. המל"ט כראר יכול לחמוק ממכ"מי האויב הודות לסוג החומר ממנו הוא מיוצר ולכן הוא יכול להתקרב לאוניות  האויב עד למרחק קצר. למרות זאת המל"ט יכול להשתמש בטילים בעלי מרחק גדול, כמו נצר-1.

 

ארטילריה ומערכות רקטות יבשה-ים

האתר טען כי בכירי ביטחון איראניים הצביעו כמה פעמים על שימוש בפועל בפגזים מונחים נגד מטרות ימיות נעות. טווח פגזי הארטילריה ברשות איראן כיום הוא יותר מ-40 ק"מ, ניתן להשתמש בהם כדי לפגוע או להשמיד את אוניות האויב. עוד ציין האתר כי בתמרונים שביצעה איראן, היא הפעילה בהצלחה את משגר הרקטות פג'ר 3 ופג'ר 5 נגד מטרות ימיות.[1] www.reuters.com, 21.11.2011.

[2] שרק (איראן), 15.12.2011, איסנא (איראן), 14.12.2011; מאמר באתר מרדומאק, הפועל מחוץ לאיראן, טען כי סגירת מיצרי הורמוז היא איום בלבד: "כל עוד תלויה כלכלת איראן בנפט ויצוא הנפט הגולמי שלה הוא דרך המפרץ הפרסי, סגירת המצרים תישאר בגדר איום הצהרתי ... גם אם תגבר מאוד המתיחות בין איראן לארה"ב, סגירת המיצרים לא תעמוד על הפרק. איראן תגיב באמצעים אחרים ללחץ עליה." www.mardomak.org, 22.12.2011.

[3] פארס (איראן), 13.12.2011. שר הנפט קאסמי הכחיש טענות כי בכוונת איראן לסגור את המיצרים במהלך התמרון. משרק ניוז (איראן), 16.12.2011.

[4] כיהאן (איראן), 13.12.2011. בנוסף קבוצת צירי מג'לס חתמה על עצומה לפיה זכותה של איראן לסגור את מיצרי הורמוז בתגובה להטלת סנקציות נגדה בתחום הנפט. כיהאן (איראן), 19.12.2011.

[5] www.yjc.ir, 22.12.2011

[6] משרק ניוז (איראן), 15.12.2011.