המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ליברל קופטי: העולם טוב יותר בלי הפסיכופת אל-קד'אפי
25/9/2011

 

ליברל קופטי: העולם טוב יותר בלי הפסיכופת אל-קד'אפי

 

מגדי ח'ליל, ליברל קופטי מצרי-אמריקאי, המרבה לכתוב ולהופיע באמצעי התקשורת הערביים, כתב מאמר ביומון המצרי אל-דוסתור, בו תאר את שליט לוב מועמר אל-קד'אפי ואישיותו יוצאת הדופן. לדברי ח'ליל, ללא סיוע המערב למורדים בלוב, משטרו של אל-קד'אפי היה שורד את ההתקוממות.

 

להלן תרגום עיקרי המאמר: [1]

 

אל-קד'אפי אדם מופרע והזייתי, הסובל מתסביך נחיתות

 "אל-קד'אפי היה השליט [הערבי] הוותיק ביותר על פני האדמה כשנפל משטרו... הוא פסיכופת, נרקיסיסט, ומופרע באופן יוצא דופן וסובל מתסביך נחיתות. ראשו מלא הזיות, להן הוא קורא מחשבות. הוא השליט הראשון בהיסטוריה שהקים פסל לספר [ספר החוקה שגיבש אל-קד'אפי בשנת 1976 המכונה "הספר הירוק"] וכפה אותו בכוח על העם, המשכילים, הפוליטיקאים, תלמידי בית הספר ונכבדיו. הוא השליט הראשון שנתן לבתו את הדרגה הצבאית הגבוהה ביותר במדינה – דרגת פילדמרשל - שעה שהיא מתעניינת רק בבגדים, באיפור, בשעשועים, בבילויים ובסטיות כמו אביה.

 

הוא היה מיוחד בהגשת הנאום הארוך ביותר על בימת העצרת הכללית של האו"ם עד שהמתרגם התעלף מרוב מילים והמשלחת היפנית צללה לשינה עמוקה. הוא היה מיוחד גם בקריעת אמנת האו"ם מעל בימתו וגם בהקפת עצמו בכ-400 שומרות חטובות ואחיות יפות מתוך געגועים לתקופת הארון אל-רשיד[2].  אלה הוצבו באוהל משלו שהקים בלב פריס, רומא ואמסטרדם. הוא גם נודע בבגדיו מעוררי הלעג המעידים על שגעונו, מוזרותו ואישיותו ההפכפכה. הוא השליט הראשון בתקופה המודרנית שקרא לראשי עדות דתיות לאמץ את האסלאם, כפי שקרה במהלך ביקור הפטריארך [הקופטי] שנודה אצלו. הוא גם קירב נשים יפות ושילם להן שוחד כדי שיתאסלמו כאילו שההזמנה [להצטרף] לאסלאם שמורה רק לנשים יפות מהמערב. הוא גם האיש העשיר בעולם עם הון שעולה על 131 מיליארד דולר כפי שציינו מסמכי ויקיליקס. ולבסוף, הוא השליט היחיד בהיסטוריה שהמציא לוח שנה וקרא לאחד החודשים על שם בנו ולחודש אחר על שם חברו...

 

אם לדבר על כינוייו, הרי שהם גם זקוקים לניתוח פסיכולוגי. הוא [כינה עצמו] מפקד "מהפכת הכובש העצום", "ראש האיחוד האפריקאי", "מלך מלכי אפריקה", "אמאם המוסלמים", "אמיר המאמינים", "מזכ"ל הלאומיות הערבית", "הראשון בשליטים הערבים", "מפקד המהפכה", "האב הרוחני של רפובליקת לוב הערבית העממית הסוציאליסטית העצומה", "מבשר התיאוריה העולמית השלישית" ["תיאוריה" שהציע אל-קד'אפי עבור מדינות עולם שלישי כאלטרנטיבה לקפיטליזם ולקומוניזם] ו"הוגה הדעת הפיקח". אך את העם שלו הוא מכנה  חולדות, הוזי הזיות, כינים, חיידקים וכלבים תועים ונחותים, קללת אללה עליהם, משום שהם שתו 36 מיליון לגימות של סמי הזיה בטרם החלו במהפכה נגדו, כפי שגילה לו דמיונו החולה.

 

אין פשע בחוק הבינ"ל שהוא לא ביצע

אשר לפשעיו של אל-קד'אפי, אין פשע בחוק הבינ"ל שהוא לא ביצע, ואין קבוצת טרור בארבעת העשורים האחרונים שאל-קד'אפי לא תמך בה, אולי חוץ מאל-קאעדה. הוא מנהיג כנופיה שעשה את כל הפעולות הבלתי חוקיות ופסיכופת מהסוג הנדיר והקיצוני ביותר, המתמחה בגרימת נזק ליריבו. יש לו מנטאליות תוקפנית, המבקשת להרוס ולהחריב.

 

עם כל זאת, אל-קד'אפי לא מתבייש להאשים את הערבים בבגידה, רק מפני שחלקם מסרב לקבל את מעשי הטבח שלו בעמו. זאת שעה שהוא זה שעמד לצד סדאם [חוסיין] נגד העיראקים ותמך בו בפלישתו לכווית; הוא זה שפלש לצ'אד והרג את האמאם השיעי מוסא אל-צדר; הוא זה שציווה להרוג את מלך סעודיה ותמך [בחזית] הפוליסריו [הנלחמת עם מרוקו על הריבונות בסהרה המערבית]; הוא זה שיצא נגד מהפכות מצרים ותוניסיה והוא זה שתמך בתנועות טרור רבות במדינות ערב והתערב בענייני  מצרים, סודן, מרוקו, תוניסיה ופלסטין.

 

עשורים לאחר הסתלקות הקולוניאליזם המערבי, אזרחי [לוב נאלצו] לבקש סיוע מהקולוניאליזם [המערבי] הישן כדי להיפטר מהקולוניאליזם הפנימי אשר קיצוניותו עלתה על כל דמיון. הכיבוש המערבי לא הכה את העמים בפלישות כמו של סדאם חוסיין, ואי אפשר להשוותו לכיבוש הכפרים, תוך שימוש בטנקים וארטילריה, כפי שעשה חאפט' אל-אסד בחמאה. הכיבוש [הקולוניאלי] לא הכה את העם בכל סוגי הנשק הקל כמו שעשה אל-קד'אפי אשר הרג ביום אחד 1200 אסירים בלתי חמושים בכלא אבו סלים בשנת 1996; והרג יותר מ-20 אלף אזרחים באירועים אחרים. [הכיבוש הקולוניאלי] לא השתמש בנשק ובארטילריה כבדה נגד אזרחים בלתי חמושים כפי שעשה בשאר אל-אסד בסוריה ולא השמיד אזורים שלמים כמו שעשה [עמר] אל-בשיר בדארפור. הוא גם לא החריב כל דבר במדינה כפי שעשה טאליבאן, ולא התנכל לעמים ובזבז את הונם על תמיכה בטרור העולמי כפי שעשו ח'אמנאי ואחמדי-נז'אד [באיראן]...

 

ללא התערבות נאט"ו, משטר אל-קד'אפי לא היה נופל

לעמים לא הייתה יכולת להיפטר [ממנהיגיהם] השפלים ללא תמיכה חיצונית. והנה המערב, "הכופר", הוא שנפטר מן השפלים האלה. [המערב] העביר את [תיקו של עמר אל-בשיר] לבית המשפט הפלילי [הבין לאומי] והוא צפוי להיפטר גם [מח'אמנאי ואחמדי-נז'אד] באיראן. ללא התערבות נאט"ו שערכה 7500 פלישות מרוכזות על מטרות צבאיות מלאות נשק ותחמושת וסיפקה ידיעות רגישות למהפכנים, משטרו של אל-קד'אפי לא היה נופל...

 

לסיכום: העולם טוב יותר בלי אל-קד'אפי.

 [1] אל-דוסתור (מצרים), 26.8.11

[2] בתקופת שלטונו של הח'ליף העבאסי החמישי, הארון אל-רשיד , התגוררו בארמונו מעל אלפיים זמרות ומשרתות.

 

 

תגיות