המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 14.9.2011
14/9/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 14.9.2011*

 

בתקציר:  יומון מצרי: מדינות מפרציות מתנגדות לפניית הפלסטינים לאו"ם * קמפיין בפייסבוק: מדינה פלסטינית בכל פלסטין; הנפת דגל פלסטין בכל העולם ב-28.9 * יומון לבנוני: אאסף שוכת מונה לסגן שר ההגנה הסורי * איראן ופקיסטן: תכנית להכפיל פי עשרה את היקף הסחר ההדדי

 

יומון מצרי: מדינות מפרציות מתנגדות לפניית הפלסטינים לאו"ם

היומון אל-יום אל-סאבע מסר מפי מקור דיפלומטי שנכח בפגישת ועדת המעקב של יוזמת השלום הערבית (12.9.11), כי כמה מדינות מפרציות, ובראשן קטר, איחוד האמירויות וכווית מתנגדות לפנייה לאו"ם והזהירו את הפלסטינים מפני וטו אמריקאי במועה"ב ומפני הסנקציות שהקונגרס האמריקאי צפוי להטיל על הרש"פ בשל פנייתה לאו"ם. מנגד, מצרים, סוריה, סעודיה, עומאן ויתר מדינות ערב תמכו בפלסטינים.

אל-יום אל-סאבע (מצרים), 13.9.11

 

קמפיין בפייסבוק: מדינה פלסטינית בכל פלסטין; הנפת דגל פלסטין בכל העולם ב-28.9

פעילים ברשת הפייסבוק, התומכים בהקמת מדינה פלסטינית בכל פלסטין ובשיבת הפליטים לבתיהם ושוללים את הפנייה לאו"ם להכיר במדינה בגבולות 1967, פתחו דף אירוע בשם "נניף את דגל פלסטין בכל מקום עד לסיום הישות [הציונית] ב-28.9", יום השנה לפרוץ אינתיפאדת אל-אקצא. הפעילויות המתוכננות ביום זה כוללות התכנסות מול שגרירות ישראל במצרים ובירדן תוך הנפת הדגל הפלסטיני, וכן הנפת הדגל על בתים, חנויות ומכוניות בכל העולם. כ-66 אלף איש אישרו השתתפותם בדף אירוע. בדף נכתב כי הרשת החברתית madinah.com, נותנת החסות הרשמית לאירוע, תשלח כספים לפלסטין על מנת לאפשר את הנפת הדגל על חומות ירושלים, בחיפה, ביפו ובכל מקום אחר. דף פייסבוק אחר בשם "אוהבי פלסטין", שבאמצעותו הוקם דף האירוע, זוכה לתמיכתם של כ-176 אלף איש.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.9.11; www.facebook.com  

 

ג'יימס בייקר: על איראן ואובמה לפתוח בדיאלוג

בראיון ליומון איראני קרא ג'יימס בייקר, שר החוץ האמריקאי לשעבר, לממשל אובמה ולמשטר האיראני לפתוח בדיאלוג.

שרק (איראן), 14.9.11

 

חיכוכים בקרב המורדים בלוב

בכיר בתנועת האחים המוסלמים בלוב וחבר באיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים, עלי אל-צלאבי, אמר לאתר אל-ג'זירה כי על מחמוד ג'יבריל, ראש הגוף הביצועי של המועצה הזמנית להתפטר, כיוון שהוא וחבריו "נגועים במחלת העריצות" ופועלים לגזילת משאביו של העם הלובי. מקורב לג'בריל אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי ג'בריל דחה דרישה של האח"ס לקבל חמישה תיקים בממשלה המתגבשת, שתכלול 20 שרים, והסכים לתת להם תיק אחד. מקור במועצה הזמנית הביע חשש מהתנקשויות באנשי המועצה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.9.11; www.aljazeera.net , 13.9.11

 

יומון לבנוני: אאסף שוכת מונה לסגן שר ההגנה הסורי

היומון אל-אח'באר מסר כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, מינה את גיסו, הגנרל אאסף שוכת, לסגן שר ההגנה. שוכת היה בעבר סגן הרמטכ"ל ומפקד המודיעין הצבאי ושמו נקשר בפרשת רצח רפיק אל-חרירי.

אל-אח'באר (לבנון), 13.9.11

 

"האביב הערבי" סוכר את פיו של ארגון "אל-קאעדה"

אל-וטן (סעודיה), 12.9.11

 

ארדואן במצרים: סייענו לשנות את יחסה של איראן לסוריה

ר"מ תורכיה, רג'ב טיפ ארדואן, אמר ליומון אל-שורוק, כי תורכיה החלה לאבד תקווה לגבי המצב בסוריה משום שאין מתאם בין הבטחותיו הרבות של המשטר לבין הקורה בשטח והביע חשש מפני מלחמת אחים העלולה לפרוץ בין העלווים לסונים. לדבריו, תורכיה השפיעה על איראן לשנות את עמדתה כלפי המתרחש בסוריה, דבר שהתבטא בקריאתו של אחמדי-נז'אד לסוריה לחדול משימוש באלימות נגד עמה. ארדואן הוסיף כי היחסים הרשמיים בין איראן לבין תורכיה לא השתנו על אף חילופי ההאשמות ביניהן, וכי הוא ושה"ח התורכי יגיעו בקרוב לטהראן להמשך הדיון במצב בסוריה.

אל-שורוק (מצרים), 13.9.11

 

אל-אהראם: קריאות במצרים להפלת השלטון הצבאי

היומון אל-אהראם דיווח כי לאחרונה הופיעו ברשתות החברתיות קריאות להפגנת מיליון ברחבי מצרים שיתקיימו ב-6.10, יום השנה למלחמת אוקטובר (1973), בדרישה להפלת השלטון הצבאי.

אל-אהראם (מצרים), 14.9.11

 

איראן ופקיסטן: תכנית להכפיל פי עשרה את היקף הסחר ההדדי

בפגישותיו בטהראן עם בכירי המשטר אמר ר"מ פקיסטן, יוסוף-רזא גילאני, כי שתי המדינות יגדילו את הסחר ההדדי ביניהן, שעמד ב-2010 על מיליארד דולרים ל-10 מיליארד דולרים בתוך כמה שנים. שני הצדדים הודו כי ישנן מגבלות המקשות על מימוש היעדים שהציבו לעצמן בתחומי האנרגיה, הסחר והביטחון.

פרס טי וי (איראן), 13.9.11; טהראן טיימס (איראן), 12.9.11

 

דובר האח"ס במצרים: דברי ארדואן על מדינה חילונית – התערבות בענייננו הפנימיים

מחמוד ר'זלאן, דובר האחים המוסלמים, טען כי דבריו של ר"מ תורכיה, רג'ב טיפ ארדואן, על חילוניות המדינה המצרית הם התערבות בענייני הפנים של מצרים. ארדואן אמר בראיון טלוויזיוני כי הוא מייחל לקיום מדינה חילונית במצרים, שאין פירושה מדינה של אזרחים ללא דת, אלא מדינה שבה כל אזרח יבחר בעצמו האם להיות דתי.

http://gate.ahram.org.eg/, 14.9.11 

 

שרי החוץ הערביים דחו הצעה סורית לדמוקרטיזציה במדינות ערב

סוריה הגישה הצעה לליע"ר הקוראת לביטול חוקי החירום במדינות ערב; לביטול משפטים צבאיים; קיום דיאלוג לאומי, חוקי בחירות לפרלמנט ולשלטון המקומי; חקיקה בתחומי חירויות התקשורת ובתחום חירויות הפרט שתבטיח שוויון ודמוקרטיה. שרי החוץ הערביים סירבו לדון בהצעה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 14.9.11

 

   לנמענינו: זהו תקציר הידיעות האחרון שאנחנו מפרסמים. ממחר, 15.9.11 - תופסק הופעת התקצירים היומיים