המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.7.2011
25/7/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.7.2011

 

בתקציר: הסכמים ביטחוניים וכלכליים בין תורכיה לרש"פ * כווית: נאסר על מטיף לשאת דרשות בשל ביקורתו על המשטר הסורי * מנהיג סטודנטים באיראן: נשחק כדורגל בראשי החללים האמריקאיים * חבר פרלמנט לבנוני: אין תמיכה במדינה בנשק החזבאללה * סוריה: אושר חוק מפלגות חדש

 

עריקאת: ארה"ב לוחצת לוותר על הפנייה לאו"ם באמצעות מדינות ערביות

חבר הוועה"פ של אש"ף, סאיב עריאקת אמר בכנס השגרירים הפלסטינים באיסטנבול כי הטלת וטו אמריקאי נגד הפנייה הפלסטינית למועה"ב לצד הפסקת הסיוע לרש"פ והמשך ההתנחלויות יביאו לחורבנו של העניין הפלסטיני. לדבריו, ארה"ב משתמשת במדינות שונות, כולל ערביות, כדי ללחוץ על הרש"פ שתוותר על פנייתה לאו"ם בספטמבר. הוא חשף כי שרי החוץ הערבים טרם נענו לדרישת הרש"פ לחתום על מסמך תמיכה בפנייה לאו"ם שיישלח למדינות שאינן מכירות במדינה הפלסטינית, כדי להשיג את תמיכתן, והאשים מדינות ערביות בכך שלא העבירו את הסיוע הכספי הנדרש לרש"פ. עוד אמר כי בשנת 2016 הפלסטינים "יהוו רוב בפלסטין", על אפו ועל חמתו של הכיבוש.

אל-קדס (ירושלים), 25.7.11

 

סגן נשיא איראן: לא ניתן להפריד בין איראן וסוריה

בפגישה (24.7.11) בטהראן עם שר הנפט הסורי, סופיאן עלאו, קרא סגן נשיא איראן, מוחמד רזא רחימי, למדינות המוסלמיות לחזק את סוריה והבטיח שטהראן תעמוד לצד בעלת בריתה סוריה בכל תנאי, כי לא ניתן להפריד בין השתיים. השר הסורי אמר שהנשיא אסד נהנה מגיבוי עממי ובכוונתו להפוך את סוריה למדינה חדשה. לדבריו, הבעיות בסוריה אינן משמעותיות ומקורן בקשרי המפגינים עם גורמים זרים.

פארס (איראן), 24.7.11

 

סוריה: אושר חוק מפלגות חדש

ממשלת סוריה אישרה חוק מפלגות חדש, במסגרת צעדי הרפורמה שנועדו לפתור את המשבר במדינה. עפ"י החוק, יש להגיש בקשות להקמת מפלגות לוועדת המפלגות כשהן חתומות ע"י 50 חבריה המייסדים; בראש המפלגה יעמוד אזרח סורי בן למעלה מ-25 וללא עבר פלילי, אשר גר במדינה לפחות עשור ואינו חבר במפלגה סורית אחרת או במפלגה שאינה סורית. בעת מסירת הבקשה, צריכים להיות לפחות אלף חברים במפלגה. החוק אוסר הקמת מפלגה על בסיס דתי, עדתי, גזעי, שבטי, אזורי או מקצועי ואוסר עליה להוות סניף של מפלגה או ארגון פוליטי שאינו סורי. דבר זה פוסל את האחים המוסלמים מלהשתתף בבחירות.

סו"י סאנא (סוריה), 25.7.11

 

הסכמים ביטחוניים וכלכליים בין תורכיה לרש"פ

היומון אל-קדס דיווח כי שר הפנים של הרש"פ, סעיד אבו עלי, שהשתתף בכנס השגרירים הפלסטינים שהתקיים באיסטנבול, כהכנה לפנייה לאו"ם בספטמבר, צפוי לחתום (25.7.11) על הסכם בילטראלי עם עמיתו התורכי שיעסוק בסיוע לכוחות הביטחון [הפלסטיניים], באימונם ובחילופי ידע בין הצדדים. סוכנות הידיעות קדס-נט דיווחה כי שר האוצר של הרש"פ, חסן אבו לבדה, צפוי לחתום על הסכם להקלת סחר החליפין בין הרש"פ לממשלת תורכיה במסגרת התמיכה בכלכלה הפלסטינית.

אל-קדס (ירושלים), 25.7.11; www.qudsnet.com, 23.7.11

 

סוריה: הקלף האחרון בידי המשטר – הקלף העדתי

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 24.7.11

 

חבר פרלמנט מטעם חזבאללה: לא נאפשר לביה"ד הבינ"ל להאשים את פעילינו

חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם חזבאללה, נואף אל-מוסוי אמר, כי ארגונו לא יסכים שביה"ד הבינ"ל לחקירת רצח רפיק אל-חרירי, יפגע בשמם הטוב של פעיליו, וכי הארגון יראה בכל מי שיואשם על ידו אייקון  קדוש. הדברים עוררו זעם בקרב כוחות ה-14 במרץ והיומון אל-מסתקבל טען כי לאל-מוסוי אין הזכות לקבוע מיהו קדוש, בפרט כאשר מדובר ברוצחים.

אל-אח'באר, אל-מסתקבל (לבנון), 25.7.11

 

מנהיג סטודנטים באיראן: נשחק כדורגל בראשי החללים האמריקאיים

מוחמד סנג-תראש, מזכ"ל הארגון הסטודנטיאלי האיראני, "המרכז לעיונים במלחמה רכה ד'ו אל-פקאר", אמר בתגובה לתמיכתו של ג'ון בולטון, השוקל להתמודד לנשיאות ארה"ב, בהתקפה על איראן, כי הסטודנטים באיראן מצפים לתקיפה אמריקאית בכיליון עיניים כדי ש"יוכלו לשחק כדורגל בטהראן עם ראשיהם של החיילים האמריקאים." לסטודנטים ממדינות מוסלמיות בהן התרחשה התקוממות, קרא לסלק בהקדם את שגרירי ארה"ב, בריטניה וישראל מתוכן.

www.shabestan.ir, 20.7.11 

 

כווית: נאסר על מטיף לשאת דרשות בשל ביקורתו על המשטר הסורי

משרד ההקדשים הכוויתי אסר על המטיף נביל אל-עודי לשאת דרשות במשך ארבעה חודשים, לאחר שקילל בדרשה שנשא את המשטר הסורי. אל-עודי הביע באוזני אתר אל-ערביה את פליאתו מן ההחלטה, כיוון שציפה לתודה ממשרד ההקדשים, על שחשף את פשעיו של משטר שהורג את עמו. לדבריו, מניעת דרשנים מלדון בעניינים פוליטיים, חברתיים או כלכליים משמעותה - הוצאת הדת מחיי היומיום. שגריר סוריה בכווית, בסאם עבד אל-מג'יד, שיבח את העמדה הכוויתית הרשמית התומכת בהנהגה הסורית, אך ציין שיש כמה קולות בכווית המעודדים את התגברות האנרכיה בסוריה.

www.alarabiya.net, אל-קבס (כווית) 24.7.11

 

משלחת מצרית עממית נוספת באיראן

משלחת עממית מצרית נוספת – הכוללת אומנים, אנשי דת ואנשי עסקים באה לאיראן. הקבוצה העסקית  כוללת נציגי חברות תיירות גדולות, שקיימו שיחות בלשכת המסחר האיראנית. הצד האיראני הביע נכונות לסייע למצרים בתחום החיטה ותעשיית המכוניות, והביע תקווה לפתיחת שגרירות מצרית באיראן.

אל-אהראם (מצרים), 25.7.11

 

חבר פרלמנט לבנוני: נשק החזבאללה לא זוכה לתמיכה ציבורית

חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם סיעת אל-מסתקבל, אחמד פתפת, אמר, כי מאז שחזבאללה הפנה את נשקו אל הזירה הפנימית במדינה, במאי 2008, איבד נשק זה את התמיכה לה זכה עד אז.

אל-מסתקבל (לבנון), 25.7.11

 

סוריה: המשטרה מחרימה אופנועים

אתר המקורב למשטר הסורי דיווח כי המשטרה בלאד'קיה מחרימה אופנועים "כדי להגן על בעליהם והתושבים", לאחר שבכמה אזורים במדינה השתמשו "טרוריסטים" באופנועים לביצוע פעילותם.

 www.champress.net, 24.7.11

 

מפקד הבסיג' באיראן: ביטחוננו יושג רק אם נחסל את ישראל

מפקד הבסיג' באיראן, מוחמד רזא נקדי, אמר כי חיסול מדען הגרעין האיראני, דריוש רזאי-נז'אד, תוכנן ע"י ארה"ב ובוצע ע"י ישראל וכי איראן תוכל לקיים את ביטחונה רק אם תחסל את ישראל.

איסנא (איראן), 25.7.11