המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 6.7.2011
6/7/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 6.7.2011

 

בתקציר: שה"ח הסעודי: מוכנים לדיאלוג עם איראן * פת"ח מזהירה מפני פיצוץ; מחנות הקיץ של התנועה בסימן זכות השיבה * עורך אל-שרק אל-אוסט: למנוע מגרורותיה של איראן שליטה בעיראק * דיווח: מגעים בין אל-קד'אפי למורדים בלוב * פרקליט מצרי בכיר: לתבוע דין וחשבון מאל-קרדאוי על הסתה לג'יהאד

 

אל-שרק אל-אוסט: מגעים בין אל-קד'אפי למורדים בלוב

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי שליט לוב מועמר אל-קד'אפי מפקח אישית על המו"מ בין נציגיו לבין מקורבים למועצת המעבר הלאומית וגורמים מערביים, על פרישתו, וכי הוא תובע להישאר בלוב ולקבל ערבויות בינ"ל שלא יועמד לדין. עבד אל-מנעם אל-הוני, נציג מועצת המעבר הלאומית הלובית במצרים, אישר שהיו מגעים בין הצדדים, אך לא מפגשים רשמיים, וציין שהמועצה מתנה מו"מ עם אל-קד'אפי בפרישתו. דובר המשטר בטריפולי אמר כי הצדדים דנים בהפסקת אש ובסיוע הומניטארי, אך לא בפרישתו של אל-קד'אפי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.7.11

 

שה"ח המצרי: מחויבים להסכמים עם ישראל; יחסינו עם ארה"ב חשובים

שה"ח המצרי, מוחמד אל-עורבי אמר ליומון אל-אהראם, כי מצרים תכבד את כל הסכמיה והתחייבויותיה כלפי ישראל וכי היחסים עם ארה"ב חשובים ומבוססים על אינטרסים משותפים. לדבריו, ארה"ב איננה לוחצת על מצרים יש לקיים עימה הדיאלוג כיוון שארה"ב היא מעצמה עולמית ומצרים היא מעצמה אזורית.

אל-אהראם (מצרים), 5.7.11

 

פת"ח מזהירה מפני פיצוץ; מחנות הקיץ של התנועה בסימן זכות השיבה 

תנועת הפת"ח מזהירה כי אם יחסמו את דרכה של הרש"פ לאו"ם בספטמבר 2011, עלול הדבר לגרום לנטישת המו"מ ולפיצוץ באזור; יצוין כי מחנות הקיץ של התנועה יעמדו בסימן ירושלים וזכות השיבה, כאשר הקבוצות במחנות ייקראו על שם ערים וכפרים שתושביהם עזבו בשנת 1948. www.maannews.net , 6.7.11; www.alaahd.com,  5.7.11

 

הניה: מעצרו של ראא'ד צלאח בבריטניה – פגיעה בכל העם הפלסטיני

בעצרת הזדהות של המועצה המחוקקת בעזה עם ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל, השיח' ראא'ד צלאח, העצור בבריטניה, אמר ר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, כי צלאח הוא סמל לנוכחותם של הפלסטינים בפלסטין הכבושה משנת 1948 ומבטא את רצונם של הפלסטינים ושאיפותיהם במיוחד בנושא ירושלים ומסגד אל-אקצא, ולכן פגיעה בו היא פגיעה בכל העם הפלסטיני ובבני החורין ברחבי העולם. הניה גינה את תמיכתה של בריטניה בכיבוש, וקרא לארגוני זכויות אדם לפעול לשחרור צלאח בהיותו "שליח של חירות, כבוד וזכויות האדם". לדבריו, צלאח מתכוון להצטרף למשט החירות מבריטניה כדי לשבור את המצור על עזה.

www.palestine-info.info, 5.7.11

 

 

שה"ח הסעודי: מוכנים לדיאלוג עם איראן

במסיבת עיתונאים בג'דה עם עמיתו הבריטי, אמר שה"ח הסעודי, סעוד אל-פיצל, כי סעודיה מוכנה לנהל דיאלוג עם איראן, אם זו רוצה בכך והוסיף כי אם איראן מעוניינת למלא תפקיד מוביל באזור, עליה לדאוג גם לאינטרסים של מדינות האזור ולא רק לשלה. הוא ציין כי נוכחותם של הכוחות הסעודיים בבחריין נועדה לשמור על הביטחון והיציבות במדינה ואינה לשם התערבות בענייניה הפנימיים. חבר הוועדה לביטחון לאומי במג'לס האיראני, חשמתאללה פלאחת-פישה, אמר שתנאי מוקדם לדיאלוג בין איראן לסעודיה הוא הסגת הכוחות הסעודיים מבחריין. לדבריו, הצהרותיו של שה"ח הסעודי בדבר דיאלוג עם איראן מהוות הכרה סעודית בכך שאיראן היא עובדה בלתי ניתנת להכחשה באזור.

אל-חיאת (לונדון), פארס (איראן), 6.7.11

 

עורך אל-שרק אל-אוסט: נסיגת ארה"ב מעיראק רק לאחר רפורמה פוליטית

טארק אל-חומיד, עורך היומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט היו"ל בלונדון, טען כי בטרם נסיגה אמריקאית מעיראק יש לחולל רפורמה פוליטית במדינה אשר תבטיח שלגרורותיה של איראן ובראשן נורי אל-מאלכי לא תהיה שליטה בלעדית על מוסדות המדינה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.7.11

 

בכיר בתנועת השחרור האהואזית: המשטר באיראן חיסל אלפי אהואזים

בכיר בתנועת השחרור האהואזית, ח'אלד אל-ח'זראג'י, אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי תושבי חבל אהואז (דר'-מע' איראן) ממשיכים בהתנגדותם למשטר מאז יום הזעם ב-14.4.11, וכי המשטר הגיב על כך בחיסול אלפים מתושבי המחוז ע"י משמרות המהפכה. הוא ציין כי המאבק האהואזי לעצמאות שואב עידוד מן המחאות העממיות בעולם הערבי והביע תקווה שמדינות ערב יחושו חובה לסייע למאבקם לעצמאות. הוא הביע תמיכה בדרישת המפגינים הסורים לסלק את משטרו של אסד וקרא לתקשורת ולמדינות ערב לא להתעלם מהמאבק האהואזי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.7.11 

 

פרקליט מצרי בכיר: לתבוע דין וחשבון מאל-קרדאוי על הסתה לג'יהאד

עורך הדין המצרי הידוע כ"פרקליטן של הקבוצות האסלאמיות", מונתצר אל-זיאת, המגן על אזרח מצרי תושב אלג'יריה, הכלוא באלג'יריה על השתייכות לקבוצות טרור ושליחת אנשים לעיראק ללחימה בכוחות האמריקאיים, טען בפני היומון האלג'יראי אל-ח'בר, כי חכמי דת ומטיפים אסלאמיים שונים, ביניהם ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים השיח' יוסף אל-קרדאוי, מסיתים צעירים לביצוע ג'יהאד מחוץ לארצותיהם, וקרא לממשלות ערב, כולל ממשלת אלג'יריה, לתבוע מהם דין וחשבון על כך. לדבריו, "אל-קרדאוי קרא לג'יהאד נגד הכוחות האמריקאיים בעיראק, אז מדוע אנו תובעים דין וחשבון רק ממי שנענו לקריאה?".

אל-ח'בר (אלג'יריה), 5.7.11

 

לבנון כלואה בידי נשק החזבאללה

אל-וטן (סעודיה), 6.7.11