המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.7.2011
3/7/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.7.2011

 

בתקציר: סוריה: המשך המהומות; המשטר פועל למניעת קריסת המטבע * ירדן: הוחלפו 11 משרי הממשלה עקב המחאה * יו"ר ועדה במג'לס: איראן יכולה לפגוע בבסיסים אמריקאים מחוץ למזה"ת * שה"ח המצרי: תוקם מועצה אסטרטגית מצרית-תורכית * איראן תדון בכירים אמריקאים שלא בפניהם

 

סוריה: המשך המהומות; המשטר פועל למניעת קריסת המטבע

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי המשטר הסורי קיצץ 500 לירות (כ-10 דולרים) משכרם החודשי של עובדי הציבור, במסגרת מאמציו למנוע קריסה של המטבע המקומי. לעובדים נמסר כי מדובר ב"תרומה ספונטאנית". המשטר גם החליט להתנות משיכת כספים מהבנקים, כקריאת האופוזיציה לאזרחים, בהצגת "תעודת הכשר כספית". עוד דווח כי קבוצת אנשי עסקים בראשות ראמי מח'לוף, בן דודו של הנשיא, הקרויה "הצבא הסורי הכלכלי", ביקשה מאנשי עסקים ותושבים להמיר את המטבע הזר שבידיהם ללירה הסורית כדי לייצבה ופתחה במסע ענישה נגד חלפנים ואנשי עסקים הפוגעים במטבע המקומי. היומון ציין כי מח'לוף עצמו הרוויח הון רב בתקופה האחרונה ממסחר בלירה הסורית.

***

ראש הארגון הלאומי לזכויות אדם בסוריה דיווח כי במהלך הפגנות המחאה ביום שישי (1.7.11) נהרגו 32 איש, ועשרות אחרים נפצעו או נעצרו. לטענת הארגון, המשטר הסורי מתנה את מסירת גופות החללים למשפחות בחתימה על מסמך לפיו יקיריהן נהרגו ע"י קבוצות חמושות, ולא ע"י המשטר. היומון אל-וטן, המקורב למשטר, דיווח על הפגנות תמיכה (1.7.11) המוניות במשטר ברחבי סוריה. פעילים סורים הפיצו ברשת הפייסבוק תמונות של הנשיא אסד ואשתו אסמאא' (בתמונה, ראשונה משמאל), בעת הנפת הדגל הסורי הגדול ביותר שהתקיימה ב-15.6.2011 בדמשק. זו הפעם הראשונה מאז החלו האירועים, בה מופצות תמונות של אסמאא' אסד בסוריה ואפשר שהדבר בא להזים טענות שהיא נמלטה מהמדינה.

 אל-שרק אל-אוסט (לונדון),  http://all4syria.info , אל-וטן (סוריה), 3.7.11, www.aksalser.com, 30.6.11  

   

www.aksalser.com, 30.6.11

 

שר המדינה הלבנוני: עלינו לכבד את החלטות ביה"ד הבינ"ל

בנאום שנשא (2.7.11), הודה מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, כי ארבעת החשודים נגדם הוציא ביה"ד הבינ"ל לחקירת רצח רפיק אל-חרירי צווי מעצר הם חברים בארגונו, אך לדבריו, איש ללא יוכל לעצרם. הוא שב וטען כי מדובר בחקירה פוליטית שכוונה נגד חזבאללה וסוריה והתעלמה מחלקה של ישראל ברצח, ולכן הוא דוחה אותה ואת החלטותיה. נאסרללה גם הציג ראיות הקושרות, לטענתו, את עבודת ביה"ד ל-CIA  ולישראל. בראיון ל'קול לבנון' אמר שר המדינה הלבנוני, אחמד כראמי- המקורב לרה"מ נג'יב מיקאתי - כי על הממשלה לכבד את החלטת ביה"ד הבינ"ל ולהמשיך לשלם את חלקה במימונו.  מקורות משפטיים לבנוניים מסרו ליומון אל-שרק אל-אוסט כי התובע הפלילי הכללי של לבנון, השופט סעיד מירזא, הורה למחלקה המרכזית של החקירות הפליליות לעצור את החשודים נגדם הוצאו צוי מעצר.

www.almanar.com.lb; www.vdl.com.lb, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.7.11

 

יו"ר ועדה במג'לס: איראן יכולה לפגוע בבסיסים אמריקאים שמחוץ לאזור

יו"ר הוועדה לענייני הגנה במג'לס האיראני, ר'ולאם-רזא כרמי, אמר כי אם תותקף, תשגר איראן טילים לעבר כל הבסיסים האמריקאיים שנמצאים בטווח טיליה, במזה"ת ומחוצה לו וציין כי למוסלמים  באותן מדינות לא צפויה סכנה בשל יכולת הדיוק של הטילים. לדבריו, תקיפה נגד איראן משמעה חיסול ישראל. 

פארס (איראן), 2.7.11

 

ירדן: המלך החליף 11 משרי הממשלה בעקבות המחאה

מלך ירדן, עבדאללה השני, החליט להחליף תשעה משרי ממשלת ירדן, שהוקמה בפברואר 2011, ולערוך חילופי תיקים בין שני שרים מכהנים. צעד זה בא בתגובה לטענות קשות המוטחות לאחרונה בממשלה ובעיקר בראשה, מערוף אל-בח'ית, בדבר מעורבות במעשי שחיתות. יצוין כי למרות שעיקר הביקורת  מכוונת לרה"מ, הוא ימשיך בכהונתו, ואולם נראה כי השינויים לא מספקים את הציבור. בחלק מעיתוני ירדן נטען כי זהו צעד פורמאלי בלבד, בעוד מה שנדרש הוא רפורמה מקיפה שתכלול החלפה של הפרלמנט, הממשלה ושל העומד בראשה. תגובה דומה השמיעה התנועה האסלאמית בירדן.

אל-ראי, אל-דוסתור, אל-ערב אל-יום , www.assabeel.net , 3.7.2011 ; www.ikhwanjo.com , 2.7.11

 

שה"ח המצרי: תוקם מועצה אסטרטגית מצרית-תורכית

שה"ח המצרי, מוחמד אל-עוראבי, אמר בתום פגישתו עם עמיתו התורכי, אחמד דאוד אור'לו, כי בביקורו הקרוב של ר"מ תורכיה, רג'ב טייפ ארדואן, במצרים (12.7.11) יוכרז על הקמת מועצת תיאום אסטרטגית בין המדינות וכי ביקור זה יהווה נקודת מפנה ביחסי המדינות.

אל-אהראם (מצרים), 3.7.11

 

אובמה המגואל בדמה של "אפגניסטן": "מי שטובח צריך לאבד את הלגיטימיות שלו"

אל-ג'זירה (קטר), 3.7.11

 

 איראן תדון 26 בכירים אמריקאים בהעדרם

סיו"ר הוועדה לביטחון לאומי במג'לס האיראני, אסמאעיל כות'רי, אמר שאיראן תדון 26 בכירים אמריקאים בהיעדרם, בגין הפרת זכויות אדם, ותגיש נגדם תלונה לבתי דין הבינ"ל. טהראן הודיעה לא מכבר שהיא תעמיד לדין את שר ההגנה לשעבר, דונלד רמספלד, מפקדי כלא גואנטנמו ואחרים.

ג'ואן (איראן), 3.7.11

 

דובר אל-גמאעה אל-אסלאמיה: איראן תגרש 25 ממנהיגי הארגון

דובר ארגון אל-גמאעה אל-אסלאמיה במצרים, טארק אל-זומר, אמר כי איראן החליטה לגרש משטחה 25 ממנהיגי הארגון, ביניהם אחיו של רוצח סאדאת, ח'אלד אל-אסלאמבולי, מסיבות שאינן ברורות. יצוין כי פעילים אלה נדונו לעונשי מאסר במצרים והארגון בוחן את האפשרויות לפעול לביטול עונשים אלה.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 3.7.11 

 

ראש ועדה במג'לס האיראני: רוסיה איננה האופציה היחידה לבניית כורים

ראש הוועדה לענייני אנרגיה במג'לס האיראני, חמיד-רזא כתוזיאן, מתח ביקורת על כוונת המשטר לחתום עם רוסיה על הסכמים נוספים לבניית כורי גרעין וטען כי אין לחתום עימה על עוד חוזי ענק בטרם השלימה את בניית הכור בבושהר. לדבריו, עסקאות לבניית כורים צריכות להיפתח למכרז בינ"ל ואין הכרח להשתמש דווקא בטכנולוגיה מזרחית לבנייתם.

מהר (איראן), 2.7.11

 

תמרון ימי משותף ליוניפי"ל וחיל הים הלבנוני

חיל הים הלבנוני וכוחות הים של יוניפי"ל ערכו תמרון משותף, בו נטלו חלק שלוש ספינות קרב של לבנון וארבע של יונפי"ל, בנוכחות מפקד יוניפי"ל, מפקד כוחות הים של יוניפי"ל ומפקד חיל הים של לבנון. 

אל-נהאר (לבנון), 3.7.11

 

טיל בליסטי איראני מהרהר במטרתו- ישראל

ג'ואן (איראן), 2.7.11