המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בכיר באח"ס: עלינו להקים מדינה אסלאמית עולמית
26/6/2011

בכיר באחים המוסלמים ודובר לשעבר של התנועה במערב: להקים מדינה אסלאמית עולמית

 

דוברה הקודם של תנועת האחים המוסלמים במערב, ד"ר כמאל אל-הלבאוי, קרא בראיון ביומון המצרי אל-שורוק, לצעירים הערביים לצאת למהפכה חדשה שתמחק את הגבולות ששרטטו המדינות האימפריאליסטיות ותביא להקמתה של מדינה אסלאמית עולמית ששמה יהיה – "ארה"ב האסלאמית" . לדבריו, תנועת האח"ס פעילה בכ-80 מדינות, והיא חותרת למימוש החלום להפוך לארגון כלל עולמי. 

 

להלן קטעים נבחרים מהראיון[1]:

 

ש: האם להערכתך מפלגת האח"ס החדשה "החירות והצדק" תוכל לפעול באופן עצמאי מול התנועה?

ת: בוודאי, אם המפלגה לא תהיה עצמאית לחלוטין מול התנועה, היא לעולם לא תצליח. [בלא הפרדה בין התנועה למפלגה] האחים המוסלמים ייכשלו פוליטית וישקעו בבעיות רבות. העם יתרחק מהם וממפלגתם...

 

ש: חלק מבכירי התנועה הצהירו לאחר נפילתו של מובארכ על התמודדותם בבחירות הקרובות לפרלמנט על כשליש מן המושבים. אחרים אמרו שיתמודדו על כמחצית מן המושבים. מה דעתך על המחלוקת הזאת?

ת: הצהרותיהם של בכירי התנועה לפני פגישת מועצת השורא, אינן בגדר החלטות ... התנועה הודיעה על האחוז [הגבוה] כדי שתוכל להשיג 30-35 אחוז מהמושבים. ישנו הבדל פורמאלי בין דעה לבין החלטה. למען האמת, שתי הדעות חותרות להשגה של כ-35 אחוז. כשמתמודדים על 50 אחוז, אין פירושו שמשיגים הכל.

 

ש: התנועה קראה לכוחות פוליטיים רבים לחבור לרשימה מאוחדת, אך בה בעת הכריזה שתתמודד לבדה על 50 אחוז [מהמושבים]. [הסתירה הזאת] מהווה מסר שלילי מצד האח"ס

ת: אם האח"ס הפרו הסכם שערכו, זו שגיאה; אך אם היה דיאלוג שלא הגיע להכרעה ברורה, זאת זכותם להחליט בנפרד. הרשה לי לשאול: האם יש מפלגה שסבלה ממשטרו של מובארכ וחבריה נכלאו יותר מהאח"ס? אין זו בושה שהם הכוח המאורגן ביותר ברחוב. כולם מדברים על כך, בתוך [מצרים] ומחוצה לה, על אף שהאח"ס היו מחוץ לחוק. היכן המפלגות האחרות? מדוע הן לא עושות מה שעשו האח"ס? האם הקומוניסטים ואנשי מפלגת אל-ופד לא קיימים כבר עשרות שנים? מדוע הם לא עושים את מה [שעשתה] התנועה או אף טוב ממנה [ומדוע] אינם מתארגנים? לא ייתכן שהכוחות הפוליטיים יענישו את האח"ס רק משום שהם התארגנו.

 

ש: האם אתה עדיין חבר באח"ס?

ת: התרחקתי מהנהגת התנועה ב-1997 ופניתי לפעילות אינטלקטואלית ומחקרית. למיטב ידיעתי, לא פוטרתי מהתנועה עד עתה. אני סבור כי מי שעבר את גיל 65 צריך לעזוב את משרתו הארגונית בתנועה ולצאת לרחוב כדי ללמד את האנשים. הצעתי תוכנית במסגרתה האנשים יצאו לבתי הקפה כאשר כל מי שעבר את גיל 65 יבחר בית קפה באזור מגוריו ויערוך בו דיאלוג עם האנשים. כך נהפוך את בתי הקפה למועדונים ולמקומות תרבותיים וכך נהפוך את האח"ס לכוח שיניע את הדיאלוג הלאומי. על האח"ס לצאת לאזורים מרוחקים ... להיפגש שם עם האנשים ולדון בבעיותיהם. 

 

ש: מה היה תפקידך הארגוני לפני ההתפטרות?

ת: הייתי דובר האח"ס במערב וחבר בלשכת המדריך הכללי העולמית ובמועצת השורא העולמית. בהקשר לכך, אין גוף הנקרא "הארגון הבינ"ל" [של האח"ס]. ארגון כזה הוא חלום עבור האח"ס, חלום אשר נרצח בשם השחיתות והדיקטטורה [של מובארכ] כאשר הוטל איסור [על האח"ס] לנסוע ולערוך פגישות. וכאן יש להבהיר: ישראל אמרה על מובארכ שהוא אוצר אסטרטגי משום שהוא ניצב כמכשול בפשעיו נגד דרך ההתנגדות ונגד האח"ס. באווירה כזו,  היה קשה לקיים ארגון בינ"ל. היום יש תקווה גדולה ואפשר שתתממש. הרי היינו עדים לפתיחת המרכז הכללי החדש של האח"ס בנוכחות [פעילי] אח"ס מכל המדינות. האח"ס מאורגנים בשמונים מדינות ויש להם ולאסלאמיסטים זכות להקים תנועה עולמית, כמו סוציאליזם עולמי ותנועה ציונית עולמית...

 

ש: בעניין הארגון העולמי, האם ההשתייכות של חבר האח"ס תהיה לתנועת האם שלו או למולדתו? ומה יקרה כאשר תתקיים סתירה?

ת: לא תהיה סתירה. המחשבה שלנו וההשתייכות שלנו [מופנות] כלפי אללה יתעלה. ההשתייכות תהיה לאסלאם. מדינת האסלאם העולמית היא משאת נפשנו... כיצד מדינה כמו בחריין או קטר יגנו על עצמן? מדוע שלא תהיה לנו מדינה בשם "ארה"ב האסלאמית", שישלוט בה אדם לבן או אדם שחור... אני מציע שהעמים הערביים אשר הפגינו למען מהפכה, כדי לעבור משלב העושק והשחיתות לשלב היציבות והביטחון, יארגנו את עצמם מעכשיו, יגדירו לעצמם מועד זמני – חמש או עשר שנים - ויצאו לרחוב עם הסיסמא "העם הערבי רוצה להפיל את הגבולות"... את הגבולות הללו שרטטו המדינות האימפריאליסטיות ומכאן שהשליטים שלנו הם השומרים בגבולות האימפריאליסטים... ברצוני לומר דבר חשוב: בגלל שאין לאח"ס ארגון בינ"ל בעל סמכות,  האח"ס בסוריה כרתו ברית עם עבד אל-חלים ח'דאם [סגן נשיא סוריה לשעבר] והאח"ס בעיראק התנגדו לכיוון הכללי של התנועה. רעיון הארגון הבינ"ל צריך להפוך כעת מחלום למציאות. הצורך להגיע לשלטון איננו חלק מהתכנית של האח"ס, אך הם יהיו חיילים של כל שלטון ראוי שיקום.

 

ש: איך אתה מסביר את המהלכים של חלק מהסלפים?

ת: הפעולות בהם נקטו חלק מהסלפים לא הולמות את המוסלמים. הסלפים במצרים הם לא קבוצה אחת, הם [מחולקים] לאסכולות ... אומר לאחינו הסלפים: מדוע אתם מתרכזים רק בהופעה [החיצונית] בזקן, [בשימוש] בקיסם, ובגלימה הקצרה. ישנם דברים רבים שחשובים יותר לחברה המוסלמית ובראשם תעשייה צבאית שהיא האמצעי וכלי של הג'יהאד כמו שאמר אבן תימיה... אם אבן תימיה היה נמצא בימינו מה היה חושב נוכח עמדתו של אחמדי-נז'אד נגד ישראל, כשממול ניצבים השליטים הערביים כשהם מגינים על השגרירויות הישראליות ומוחאים כפיים לסמלי הישות הציונית?

 [1] אל-שורוק (מצרים), 8.6.2011