המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 17.6.2011
17/6/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 17.6.2011

 

בתקציר: אל-קדס אל-ערבי: מבחנו של אל-ט'ואהירי – נקמה מהירה על חיסול בן לאדן * מצרים: קריאה לניסוח חוקה טרם הבחירות לפרלמנט * אל-שרק אל-אוסט: חוקה חדשה במרוקו תצמצם סמכויות המלך *  עוד מועמד אסלאמי לנשיאות מצרים * מדבדב: שתה"פ בין איראן לרוסיה מסייע לשלום העולמי

 

עמאן: שביתת שבת של משפחות אסירי הסלפיה-ג'יהאדיה

משפחותיהם של אסירי הזרם הסלפי-ג'יהאדי בירדן מקיימות שביתת שבת זה חמישה ימים מול משרד רה"מ בבירה, עמאן, במחאה על כך שבניהן לא נכללו בין כ-6000 האסירים שחנן המלך עבדאללה השני ב-8.6.11.  אשתו של אחד השייח'ים של הסלפיה-ג'יהאדיה הזהירה כי אי שחרורם יבעיר את המדינה.

www.assabeel.net , 17.6.11

 

אל-קדס אל-ערבי: מבחנו של אל-ט'ואהירי –  נקמה מהירה על חיסול בן לאדן

מאמר המערכת של היומון אל-קדס אל-ערבי טען כי הבחירה באימן אל-ט'ואהירי למנהיג ארגון אל-קאעדה התארכה מסיבות בירוקרטיות ולא בשל מחלוקת על הבחירה. לפי היומון, לאל-ט'ואהירי יש מוח ביצועי והוא שונא את ישראל ואת ארה"ב בשל תמיכתה בישראל, ולכן יש לצפות לפיגועים נגד מטרות ישראליות. עוד נכתב כי היעדר ריכוזיות בארגון תוכל לסייע לו בפעילותו וכי מבחנו האמיתי של אל-ט'ואהירי יהיה ביכולתו לבצע פיגוע נקמה על חיסולו של בן לאדן, תוך חודש, כפי שאיים.   

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 17.6.11

 

השטן מחליף פנים: "אל-ט'ואהרי מנהיג אל-קאעדה במקום בן לאדן"

אל-וטן (סעודיה), 17.6.11

 

אל-שרק אל-אוסט: חוקה חדשה במרוקו תצמצם סמכויות המלך

מלך מרוקו צפוי לשאת (17.6.11) נאום בנושא החוקה החדשה, שגיבש לאחרונה צוות מומחים. מקורות יודעי דבר מסרו לאל-שרק אל-אוסט כי החוקה צפויה להעניק סמכויות רחבות לרה"מ ולפרלמנט ולקצץ בסמכויותיו של המלך. האתר של ערוץ אל-ערביה דיווח כי החוקה תכיר גם בשפה הברברית כשפה רשמית ותתייחס רשמית למיעוטים בממלכה, כגון היהודים והאפריקאים, כחלק ממרכיבי הזהות הלאומית המרוקאית. בנוסף, צפוי המלך להודיע על המועד בו ייערך משאל עם לאישור החוקה. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), www.alarabiya.net, 17.6.11

 

מצרים: קריאה לניסוח חוקה לפני הבחירות לפרלמנט

כ-40 תנועות פוליטיות ומפלגות, בהן אל-ופד ואל-ר'ד הצטרפו לקמפיין הקורא לאסוף 15 מיליון חתימות בדרישה לניסוח חוקה חדשה במצרים עוד לפני הבחירות לפרלמנט. האח"ס מתנגדים למהלך בטענה כי כבר הוחלט במשאל עם על קיום בחירות לפני ניסוח החוקה. חבר המועצה העליונה של הכוחות המזוינים, מוחמד אל-עצאר, אמר בפגישה בלשכת המסחר האמריקאית בקהיר, כי המועצה ערה לוויכוח בנושא וכי אם העם והכוחות הפוליטיים יסכימו על ניסוח החוקה טרם הבחירות לפרלמנט, המועצה תקבל זאת.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), אל-חיאת (לונדון), 17.6.11 

 

שבועון ערבי-ישראלי: בניו של עבאס עזבו את הגדה

מקור פלסטיני יודע דבר מסר לשבועון אל-צנארה כי שני בניו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, יאסר וטארק, חיסלו את עסקיהם ברמאללה ועברו לחיות האחד בירדן והשני במפרץ, כבעבר. נמסר כי עבאס החליט לבצע צעד זה על מנת למנוע פגיעה בשמם הטוב שלו ושל בניו, לאחר שבעבר טענו מתנגדיו כי השניים מנצלים את מעמדו של אביהם לטובתם האישית.

אל-צנארה (ישראל), 17.6.11

 

מדבדב: שתה"פ בין איראן לרוסיה מקדם את השלום העולמי

בפגישה בקירגיסטן, בשולי ועידת ברית שנחאי, בין נשיאי איראן ורוסיה, אמר נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, שארצו תוסיף לעמוד על זכותה לפתח טכנולוגיה גרעינית; הנשיא הרוסי מדבדב, ביקש שטהראן תגביר את שתה"פ שלה עם סבא"א והוסיף כי שתה"פ בין שתי המדינות תורם לשלום וביטחון העולם. השניים גם עמדו על הצורך בהידוק הקשרים בין מדינותיהם. לאיראנים תושבי קירגיסטאן אמר אחמדי-נז'אד, כי אין  רעב ללחם באיראן ובעתיד הקרוב לא יהיה בה אף עני. לדבריו, רשתות הטלוויזיה הנשלטות בידי הציונות מונעות דיווחים על התקדמותה של איראן כדי להציגה כמדינה נחשלת, כתוצאה מהסנקציות.

פארס, (איראן), 15.6.11; אתר מוסד הנשיאות (איראן), 14-15.6.11

 

מועמד אסלאמי נוסף לנשיאות מצרים

לאחר הודעתו של בכיר האחים המוסלמים במצרים, ד"ר עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח, על התמודדותו לנשיאות המדינה, הודיע מזכ"ל האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים לשעבר והוגה הדעות האסלאמי, ד"ר מוחמד סלים אל-עוא, כי ירוץ גם הוא לנשיאות. בעקבות ההודעה נפתח דף פייסבוק הקורא לשני המועמדים לאחד כוחות כדי שהזרמים האסלאמיים לא יפצלו את הצבעתם.

www.onislam.net  ,  15.6.11

 

משפטנים ערביים יסייעו לרש"פ לנסח פנייה לאו"ם

במקביל למאמצים הבינ"ל לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים, אמר חבר הוועה"פ של אש"פ, סאיב עריקאת, כי בשבוע הבא תדון בקהיר ועדת המעקב אחר יוזמת השלום הערבית, בפנייה לאו"ם לצורך הכרה במדינה הפלסטינית, וכי משפטנים ממדינות ערב יסייעו לרש"פ לנסח את הבקשה לחברות באו"ם.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 16.6.11

 

איתאללה מצבאח יזדי: הסלולאר חושף את הציבור לפיתויים שטניים

בנאום בפני נשים הזהיר האיתאללה האיראני מצבאח יזדי מפני הנגישות הקלה לגורמים המשחיתים את הנפש, כגון טלוויזיה וטלפונים סלולאריים, החושפים את הציבור ובעיקר את הילדים לפיתויים שטניים.

רסא ניוז (איראן), 14.6.11

 

תיק הגרעין של איראן: במקום "שיתוף פעולה בינ"ל", קפיצה לתהום

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 16.6.11