המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.6.2011
2/6/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.6.2011

 

בתקציר: אתר איראני: הבעת' והצבא בסוריה חזקים מהנשיא אסד * נאסרללה: המהומות באזור הן יוזמה אמריקאית-ישראלית שתפגע גם בסעודיה  * שה"ח הירדני: הסכם השלום עם ישראל - אינטרס אסטרטגי עבורנו * אכזבה בחמאס מההגבלות במעבר רפיח * הניה: המדינה הפלסטינית תושג באמצעות הג'יהאד

 

נאסרללה: המהומות באזור הן יוזמה אמריקאית-ישראלית שתפגע גם בסעודיה

בנאום בבירות, לציון יום השנה למותו של איתאללה ח'ומיני אמר חסן נאסרללה, מזכ"ל חזבאללה, כי המהומות במדינות ערב הן מימוש של תוכנית "המזה"ת החדש" של ארה"ב וישראל, שנועדה לפרק מדינות כעיראק, סודאן, תימן וסוריה ובהמשך גם סעודיה וכי סוריה תיחלץ מהמשבר הנוכחי. www.moqawama.org, 1.6.11

 

שה"ח הירדני: הסכם השלום עם ישראל - אינטרס אסטרטגי עבורנו

שה"ח הירדני, נאצר ג'ודה, אמר ליומון אל-ראי כי ירדן מחויבת להסכם השלום עם ישראל ב-1994 שהוא אינטרס אסטרטגי עבורה וכי הסכם זה משרת את הנושא הפלסטיני שהוא העיקרי והמרכזי. לדבריו, המטרה הסופית היא להשיג הסכם שלום כולל בין ישראל לערבים.

אל-ראי (ירדן), 2.6.2011

 

אתר איראני: הבעת' והצבא בסוריה חזקים מהנשיא אסד

האתר האיראני אינדה ניוז טען כי בסוריה שולטים הצבא ומפלגת הבעת' ולא הנשיא אסד, והם האחראים לטבח המפגינים ולמניעת רפורמות. האתר האשים חוגים בבעת' ובצבא בשת"פ עם ה-CIA בחיסולו של קמב"ץ החזבאללה עמאד מור'ניה, שנועד לפגוע ביחסי אסד עם הארגון. לדברי האתר, מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, שכנע את אסד לחון את האסירים הפוליטיים ולהמשיך ברפורמות.

אינדה ניוז (איראן), 1.6.11

 

כיהאן: הסכמת תורכיה לארח את ועידת האופוזיציה הסורית - טעות

היומון האיראני כיהאן המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי טען כי תורכיה הסכימה לארח את הוועידה של אנשי האופוזיציה הסוריים (.111-3.6) לאחר שהולכה שולל ע"י ארה"ב וישראל, האחראיות למהומות בסוריה. היומון ציין כי צעדהּ של אנקרה סותר את מדיניותה האנטי-ציונית בשנים האחרונות וכי בוועידה משתתפים אנשים התומכים במאבק מזוין נגד משטרו של הנשיא אסד.

כיהאן (איראן), 2.6.11

 

"הרביעייה" הבינ"ל – רוסיה, האיחוד האירופי, ארה"ב והאו"ם – בובות בידי ישראל

אל-ג'זירה (קטר), 2.6.11

 

אכזבה בחמאס מן ההגבלות במעבר רפיח

רשות המעברים והגבולות בעזה אישרה כי מצרים צמצמה את מספר הפלסטינים העוברים מעזה אליה דרך מעבר רפיח ל-400 ליום. לטענת החמאס, מדובר בקשיים שעורמת מצרים בתואנות ביטחוניות. שגרירות פלסטין במצרים מנסה לפתור את "משבר מנועי היציאה מעזה".

www.Maannews.net,  31.5.11 , 1.6.11

 

הניה: המדינה הפלסטינית תושג באמצעות הג'יהאד

ראש ממשל החמאס בעזה, אסמאעיל הניה, אמר כי המדינה הפלסטינית לא תוקם באמצעות מערכת הביטחון של ארה"ב או מדינות המערב האחרות, אלא הודות לעמידה האיתנה של העם הפלסטיני, דמו, הג'יהאד והתנגדות שלו, לצד תמיכתם של העמים הערביים והאסלאמיים.

www.Maannews.net,  31.5.11

 

יומון איראני: פעילה פוליטית הוכתה למוות ע"י כוחות הביטחון

יומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז מסר כי כוחות הביטחון הכו למוות את הפעילה הפוליטית, האלה סחאבי, במהלך הלווייתו (1.6.11) של אביה, עזתאללה סחאבי, חבר מג'לס לשעבר ומתנגד למשטר. כלי תקשורת המקורבים למשטר טענו כי סחאבי מתה לאחר שלקתה בליבה. האתר האיראני מיזאן ח'בר טען כי הוא הופל ע"י האקרים בעקבות דיווחו על הכאתה למוות של סחאבי ע"י כוחות הביטחון.

www.rooznline.com, 2.6.11; ג'ואן (איראן), www.mizankhabar.net, www.lenziran.com 1.6.11

 

רמטכ"ל בחריין: כוחות המגן של חצי האי ערב יישארו במדינה

הרמטכ"ל הבחריני, השיח' ח'ליפה בן אחמד אאל ח'ליפה, אמר כי כוחות המגן של חצי האי ערב יישארו בבחריין ככל שיידרש. יצוין כי בימים האחרונים דווח על חידוש ההפגנות בכפרים שיעיים בבחריין, לאחר שבוטל מצב החירום במדינה.

www.alarabiya.net, 2.6.11; אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 1.6.11

 

בכיר במשמרות המהפכה: קבוצת אחמדי-נז'אד מסוכנת למשטר

בנאום בפני סטודנטים באונ' טהראן (31.5.11) אמר מוג'תבא זולנור, סגן נציג ח'אמנאי במשה"מ, שקבוצת אחמדי-נז'אד מסוכנת יותר מאגודת החג'תיה (כת דתית מסתורית אסורה) ומהרפורמיסטים.

ח'בר און ליין (איראן), 2.6.11; פארס (איראן), 1.6.11

 

אל-קדס אל-ערבי: תימן עלולה להתפצל ולהתפרק

היומון הלונדוני אל-קדס אל-ערבי כתב כי כישלון היוזמה המפרצית בנושא תימן יוביל את המדינה לפירוק ופיצול והיא עלולה לסכן את האזור כולו.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 2.6.11

 

ראש משלחת האיחוד האירופי ללבנון: האיחוד מאמן את צבא לבנון

ראש המשלחת של האיחוד האירופי ללבנון, אנג'לינה איכהורסט, אמרה כי האיחוד האירופי תומך בצבא לבנוני חזק, לפיכך הוא נוטל חלק באימונו.

אל-חיאת (לונדון), 2.6.11