המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
המשטר האיראני מציין את יום הנכבה
17/5/2011

 

המשטר האיראני מציין את יום הנכבה

 

ההתייחסות באיראן לציון יום הנכבה הפלסטיני (14-15.5) ה-63, באה לביטוי בהצהרות של הנשיא אחמדי-נז'אד, בכנס נגד הטרור העולמי, כאשר ישראל משמשת כתובת לגינוי, ובמיזמים תקשורתיים.

 

להלן תמצית מהתייחסות המשטר:

 

אחמדי-נז'אד:  "הגידול הסרטני" ישראל מונע עתיד טוב לאזור

בראיון לטלוויזיה האיראנית (15.5.2011) אמר נשיא איראן אחמדי-נז'אד שהרג פלסטינים בידי ישראל "הגידול הסרטני המזוהם" ביום הנכבה חשף את "מהותה הטרוריסטית" והזהיר שנוכחותה ולו על ס"מ מאדמות פלסטין מונעת עתיד טוב לאזור. לדבריו, טהראן סבורה שעל הפלסטינים לשוב לבתיהם בפלסטין.[1] 

 

הוועידה נגד הטרור בטהראן: ישראל - שורש הטרור העולמי

בתאריכים 14-15 במאי 2011 אירחה טהראן את 'הוועידה הבינ"ל לברית גלובלית נגד הטרור ו[למען] שלום צודק' (אתר הועידה www.peacetribune.com ) בהשתתפות 100 זרים ו-300 מקומיים. בין באי הוועידה היו מוחמד אל-עשי, דרשן תפילות יום השישי בוושינגטון, עומר חזרת אידריסוב, איש דת מוסלמי בכיר ברוסיה, כמאל הלבאוי, ראש המכון לקשרי בריטניה-אסלאם, פעיל ז"א ממלזיה צ'נדרה מוזפר ובכירים איראניים כגון איתאללה מוחמד עלי תסח'ירי ראש הפורום העולמי לקירוב אסכולות חשיבה אסלאמיות ומוחמד חסן אח'תארי, מזכ"ל אגודת אהל אל-בית העולמית ובכיר בלשכת ח'אמנאי.

 

בנאומו בוועידה, טען הנשיא אחמדי-נז'אד כי ישראל היא השורש ועמוד התווך של הטרור הבינ"ל וכי טהראן מדגישה את הצורך להפילה, שכן מאבק בטרור מחייב לתקוף את בסיסי הדיכוי העולמי וסמליו. 

 

אחמדי-נז'אד הזהיר כי המשך קיומה של ישראל יביא לאזור עוד עשורים רבים של איומים, כיבוש וחוסר ביטחון.  לדבריו, עוד גורם לטרור בעולם הם "אישים לא צודקים" בממשל בארה"ב ובכמה ממדינות אירופה. עוד אמר כי המשטרים של ארה"ב ושל בעלות בריתה יקרסו בעקבות קריסת ישראל, שהיא יסוד הסדר העולמי המערבי וזה יקרה בשל התעוררות האומות ועמידתן האיתנה. המערב, אמר, מבצע טרור כלכלי שעה שהוא בוזז את משאבי אפריקה ואמריקה המרכזית לצרכיו. [2] 

 

אחמדי-נז'אד עם באי הוועידה

איסנא (איראן), 15.5.11  

 

נמסר כי בוועידה נידונו יסודותיו התיאורטיים של הטרור והטיפולוגיה שלו; תיאום המאבק בטרור והתנהלותן של מדינות מולו; מטרות הלוחמה בטרור, קבוצות טרור, טרור תרבותי, תקשורתי ואינטרנטי.

 

סרטון בהפקת הטלוויזיה הממלכתית האיראנית

בסרטון של ערוץ הטלוויזיה הממלכתי של איראן IRINN מוצגת ישראל כישות שמהותה נאצית. הקישו לצפייה

     

 

קריקטורה בפארס: הרצל – מייסד מדינת הנכבה

הרצל, חוזה המדינה היהודית, מתואר בסו"י פארס, המקורבת למשמרות המהפכה, כשטן ערפדי מוצץ דם, דוגר על ביצה, ממנה יוצא זנב של יצור, המרמז על ישראל.

פארס (איראן), 16.5.2011[1]  אירנא (איראן), 16.5.2011

[2]  אתר מוסד הנשיאות (איראן), 15.5.2011