המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.5.2011
4/5/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.5.2011

 

בתקציר: שיח' אל-אזהר: חיסול בן לאדן לא ישים סוף לטרור שמקורו בעושק הישראלי * איראן: פוזרו אוהדי כדורגל שמחו נגד סעודיה * שגריר ארה"ב בסוריה: ארה"ב לא תפעל צבאית בסוריה * בכיר בגמאעה אל-אסלאמיה: ארה"ב כרתה לעצמה קבר בחיסול בן לאדן *  עבאס ומשעל על הסכם הפיוס

 

עבאס ומשעל: אחדות למען הקמת מדינה פלסטינית, בלא אף ישראלי בתוכה

בטקס החתימה על הסכם הפיוס הפלסטיני בקהיר (4.5.11), שיבח מחמוד עבאס את מאמצי הפיוס וציין כי תנועת החמאס היא חלק מהעם הפלסטיני וכי ישנה נכונות לחזור למו"מ עם ישראל, אם זו תפסיק את ההתנחלויות ותעדיף את דרך השלום. עבאס הבהיר כי לאחר ההסכם יהיה נשק אחד, רשות אחת ומקור סמכות אחד וקרא ליישום החלטה 194 בנושא הפליטים, תוך שהוא מציין את היותו פליט. הוא שיבח את ההפגנות בבילעין והבהיר כי במדינה הפלסטינית שתקום לא יהיה שום ישראלי. כן הבטיח  שבתוך שנה יתקיימו בחירות לנשיאות, למועצה המחוקקת והמועצה הלאומית הפלסטינית. ח'אלד משעל אמר כי הסכם האחדות נחתם כדי שאיש הפת"ח ואיש החמאס יהיו אחים בדרך המאבק עם ישראל וכי המערכה היחידה היא עם האויב הישראלי. לדבריו, יש רצון לאחד שורות כדי שתהיה רשות אחת, ארגון אחד והחלטה אחת כדי להגשים את המטרה הלאומית המשותפת, שהיא מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית בגדה ובעזה ללא שום מתנחל וללא ויתור על אף טפח אדמה על זכות השיבה. הוא קרא לעיצוב אסטרטגיה אחידה שתכפה על ישראל לסגת מהאדמות הפלסטיניות וציין כי חמאס רוצה בקיום בחירות במהרה.

ערוץ אל-ג'זירה, קטר, 4.5.11

 

הפיוס בין פת"ח וחמאס חונק את היהודים

 

אל-איאם (בחריין), 3.5.11

 

שיח' אל-אזהר: חיסול בן לאדן לא ישים סוף לטרור שמקורו בעושק הישראלי

בתום פגישה היסטורית עם משלחת האחים המוסלמים בראשות המדריך הכללי של התנועה, ד"ר מוחמד בדיע, אמר שיח' אל-אזהר, ד"ר אחמד אל-טייב, כי חיסולו של בן לאדן לא ישים קץ לטרור, משום שמקורו בפעולות העושקות של ישראל. הפגישה דנה בשת"פ בין אל-אזהר לאח"ס בהפצת אידיאולוגיה אסלאמית מתונה ובמאבק בשיח האסלאמי הקיצוני. בדיע בירך על כך שאל-טייב גינה את השלכת גופת בן לאדן לים, בטענה כי הדבר מנוגד לערכים הדתיים ולכבוד המת.

אל-אהראם (מצרים), 3-4.5.11; אל-מצרי אל-יום (מצרים), 4.5.11

 

בכיר בגמאעה במצרים: ארה"ב כרתה לעצמה קבר בחיסול בן לאדן

בכיר באל-גמאעה אל-אסלאמיה במצרים, אוסאמה מוסטפא חסן נאצר, המכונה שיח' אבו-עמר אל-מצרי, קבע כי בחיסולו של אוסאמה בן לאדן ארה"ב "כרתה לעצמה קבר", וכי החיסול יפתח בפניה את שערי גיהינום ויציבה מול נקמה של המוסלמים. בעקבות הצהרותיו נסגר דף הפייסבוק של אל-מצרי.

אל-אהראם (מצרים), 3-4.5.11 

 

אחותו של אל-ט'ואהירי: ארה"ב מעודדת רצח מוסלמים

ד"ר היבה אל-ט'ואהירי, אחותו של האיש מספר שניים באל-קאעדה, ד"ר אימן אל-ט'
ואהירי, אמרה כי חיסול בן לאדן חשף את נבזותם של האמריקאים ואת עידודם לרצח מוסלמים והוסיפה כי ארה"ב בחרה לחסל את בן לאדם במקום להביאו לדין מכיוון שלא יכלה להוכיח את אחריותו לפיגועי ה-11.9. היא הביעה תקווה כי אללה ישמור על אחיה מידי האמריקאים, אך אמרה כי הוא אינו חושש למות למען אללה.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 4.5.11 

 

איראן: פוזרו אוהדי כדורגל שמחו נגד סעודיה

כוחות משטרה איראניים פיזרו בכוח כ-500 אוהדי כדורגל איראנים שהשמיעו קריאות נגד סעודיה ובחריין על רקע כניסתם של כוחות צבא סעודיים לבחריין ומנעו את שריפתו של דגל סעודיה. האירוע התרחש במהלך המשחק בין אלופות איראן לסעודיה, שנערך במסגרת אליפות אסיה לקבוצות.

ג'האן ניוז, פרס טי וי (איראן), 4.5.11

עסר-י איראן (איראן), 4.5.11; www.goal.com (איראן), 3.5.11  

 

ח'אמנאי: מהומות המזה"ת יגיעו ללב אירופה

מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, אמר בכנס מורים כי תנועת ההתעוררות של האומות במערב אסיה ובצפ' אפריקה היא המשך לתנועת ההתעוררות של העם האיראני, והיא תגיע גם ללב אירופה. לדבריו, עמי  אירופה עתידים לקום על מנהיגיהם, שנכנעו לתרבותן וכלכלתן של אמריקה והציונות.

פארס (איראן), www.lenziran.com, 4.5.11

 

שגריר ארה"ב בסוריה: ארה"ב לא תפעל צבאית בסוריה

שגריר ארה"ב בסוריה, רוברט פורד, אמר כי ארצו לא תתערב צבאית בסוריה כפי שקורה בלוב, והכחיש טענות על סיוע אמריקאי למחאה מאחר ואין לה מנהיגות מרכזית עימה ניתן ליצור קשר. עוד אמר כי ארה"ב הציעה לשלטונות סוריה לאפשר סיקור עיתונאי אמין של ההפגנות, כתשובה לטענות על סיקור מעוות באינטרנט וברשתות החברתיות וקרא למשטר לפתוח בדיאלוג עם המפגינים מאחר שהפתרון לא יושג באמצעים צבאיים. כן אמר כי ארצו שואפת לחזק את החברה האזרחית, זכויות הנשים וריבונות החוק בסוריה וכי העם הסורי, ולא ארה"ב או תורכיה, הוא שיקבע את גורלו.

www.alarabiya.net, 3.5.11