המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.4.2011
20/4/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.4.2011

 

בתקציר: שיח' אל-אזהר פועל לשחרור עומר עבד אל-רחמן * אתר ג'יהאדי: מעצרים של פעילים סלפים באל-לאד'קיה * לבנון: מעצר פעילים מחזב אל-תחריר הקוראים לתמוך במפגינים בסוריה *  סעודיה תתמוך במועמד מצרים למזכ"ל הליע"ר; סודאן תתנגד * סוריה: בוטל מצב החירום במדינה * קצינים סעודיים מקיימים תמרונים בצרפת

 

סוריה: בוטל מצב החירום במדינה

ממשלת סוריה הודיעה (19.4.11) על ביטול מצב החירום במדינה, על ביטול בית המשפט העליון לביטחון המדינה ועל חקיקת חוק שיתיר הפגנות בדרכי שלום, בתנאי שיאושרו ע"י משרד הפנים. הנשיא בשאר אל אסד צפוי לאשר החלטות אלה (20.4.11). מקור סורי בכיר מסר שהממשלה לא תחוקק חוקים אחרים במקום אלה שבוטלו וציין כי מה שבוטל הוא רק מצב החירום אך לא חוקי החירום.

אל-וטן (סוריה), www.aljazeera.net  20.4.11

 

מצרים: כמה מוקדי מתיחות בין מוסלמים לקופטים

בעיר אבו קרקאץ שבמחוז אל-מניא במצרים פרץ סכסוך בין מוסלמים לקופטים. העילה - מבנה שהקים קופטי מול ביתו, אשר נטען כי הוא מפריע לתנועת המכוניות. במהלך הסכסוך הוצתו בתי קופטים, מספר מוסלמים וקופטים נפצעו ועשרות נעצרו; בעיר קנא נמשכת המחאה נגד מינויו של קופטי למושל המחוז, בלא שהשלטון יצליח לפייס את המפגינים. חלקם אף הכריז על נכונות להקריב את הנפש למען קנא.

אל-יום אל-סאבע; אל-דוסתור (מצרים), 20.4.11

 

שיח' אל-אזהר פועל לשחרור עומר עבד אל-רחמן

שיח' אל-אזהר, ד"ר אחמד אל-טייב, אמר כי נעשים צעדים ממשים כדי להביא לשחרורו מן הכלא של שיח' עומר עבד אל-רחמן, מנהיג ארגון אל-גאמעה אל-אסלאמיה, המכונה השיח' העיוור, הכלוא בארה"ב מ-1996 בגין מעורבות בפיגוע במרכז הסחר העולמי ב-1993. אל-טייב העריך כי בקרוב תהא פריצת דרך בנושא. מחר (21.4.11) צפויה הפגנה מול השגרירות האמריקאית במצרים בדרישה לשחרורו של השיח' עבד אל-רחמן.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 20.4.11

 

אתר ג'יהאדי: גל מעצרים נגד סלפים באל-לאד'קיה

משרד הפנים הסורי האשים קבוצות סלפיות בפגיעה בכוחות הביטחון של המדינה וטען כי מדובר במרד מזוין של ג'יהאד, שהאחראים עליו ייענשו; האתר הג'יהאדי שמוח' אל-אסלאם כבר מסר כי כוחות הביטחון של סוריה מבצעים מעצרים נרחבים בקרב פעילים סלפים בעיר אל-לאד'קיה.

אל-וטן (סוריה); אתר הג'האד שמוח' אל-אסלאם, 19.4.11

 

לבנון: מעצר פעילים מחזב אל-תחריר שקראו לתמיכה במפגינים בסוריה

מקורות ביטחוניים לבנוניים דיווחו כי צבא לבנון עצר בצידון פעילים מחזב אל-תחריר, שקראו לציבור להשתתף בעצרת הזדהות עם המפגינים בסוריה, ביום שישי (22.4.11) בטריפולי. יש לציין, כי מפלגה זו דוגלת בהחייאת הח'ליפות האסלאמית.

אל-מסתקבל (לבנון), 20.4.11

 

איראן משחקת בקוביית "העדתיות" באזור לצרכיה 

אל-וטן (סעודיה), 20.4.11

 

קצינים סעודיים מקיימים תמרונים בצרפת

מפקד חיל האוויר הצרפתי דיווח כי 60 קצינים סעודיים עורכים מזה שנתיים תמרונים צבאיים בצרפת, בפרט בתחום ההגנה האווירית, במסגרת שת"פ צבאי סעודי-צרפתי. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.4.11

 

סעודיה תתמוך במועמד המצרי כמזכ"ל הליע"ר; סודאן תתנגד

שגריר מצרים בסעודיה מסר כי ביקור שה"ח המצרי, נביל אל-ערבי, בסעודיה (19.4.11) ופגישתו עם עמיתו הסעודי, סעוד אל-פיצל, עסקו בתמיכת סעודיה במועמד המצרי לתפקיד מזכ"ל הליע"ר, ד"ר מוצטפא אל-פקי. בניגוד לדיווחים קודמים, סודאן מסרה כי לא תתמוך באל-פקי, בשל יחסו, העוין לדבריה, כלפי ח'רטום.

אל-אח'באר (מצרים); אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.4.11