המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש: תקציר ידיעות מהמזה"ת 10.4.2011
10/4/2011

מה חדש: תקציר ידיעות מהמזה"ת 10.4.2011

 

בתקציר: עבאס: מתנגד להכרזה חד-צדדית על מדינה פלסטינית * מנכ"ל אל-ערביה רומז: טילי החמאס על ישראל נועדו להסתיר את המשבר בסוריה * מז' ירושלים: הצבת שלטים עם השמות הערביים של רחובות ושכונות * האופוזיציה הלובית החלה לייצא נפט *  סוריה: פוטרה עורכת יומון ממסדי

 

אחמדי-נז'אד: נייצא טכנולוגית גרעין

לרגל ציון יום הגרעין (19.4.11) באיראן, אמר הנשיא אחמדי-נז'אד כי ארצו נחושה להמשיך בתהליך העשרת האורניום  ואף לייצא את הידע שלה בתחום וכי הישגיה בנושא הגרעין מלמדים שלא ניתן להביסה באיומים ובסנקציות. שה"ח, עלי אכבר צאלחי, הודיע על חידוש התדלוק של הכור האזרחי בבושהר והעריך כי הוא יופעל בחודש הבא. ראש הארגון לאנרגיה גרעינית של איראן, פירידון עבאסי, אמר כי צנטריפוגות מדור שני ושלישי נוסו בהצלחה וכי נמשך תהליך העשרת האורניום ברמה הנמוכה מ-5%.

אירנא, פארס (איראן), 9.4.11

 

עבאס: מתנגד להכרזה חד-צדדית על מדינה פלסטינית

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר כי הוא מסרב לרעיון של הכרזה חד-צדדית על מדינה פלסטינית המהווה לדבריו "קפיצה באוויר וצעד בלתי מחושב". לדבריו, אחת מהאופציות של הפלסטינים היא לפנות לעצרת הכללית של האו"ם באמצעות הסעיף "מתאחדים למען השלום" כדי לדרוש עצמאות לפלסטין.

אל-איאם (רש"פ), 10.4.11

 

לציון יום השנה השמיני לנפילת בגדאד

אל-שרק אל-אוסט (לונדון),10.4.11

 

מקתדא צדר מאיים לפעול נגד ארה"ב בעיראק

האתר העיראקי סומריה ניוז מסר שבהפגנת ענק בבגדאד נגד הכיבוש האמריקאי, איים דובר הזרם הצדרי צאלח אל-עבידי בשם ראש הזרם, מוקתדא צדר, שצבא המהדי ישוב לפעול אם הנוכחות האמריקאית בעיראק לא תסתיים כפי שהוגדר. צדר קרא לסונים ולשיעים להתנגד לצבא ארה"ב עד לסילוקו.

פארס (איראן), 9.4.11

 

איראן: איננו מתערבים בענייני המפרץ

סו"י האיראנית פארס, המקורבת למשמרות המהפכה, טענה שמדינות המפרץ התעלמו במזיד ובלחץ אמריקאי מדברי  מלך בחריין, חמד בן עיסא אל-ח'ליפה, בישיבת שרי החוץ שלהן (3.4.11), כי איראן לא מעורבת במהומות בבחריין. לדברי פארס, המלך הבחריני הושתק ע"י נציגי כמה מן המדינות שביקשו, מסיבות פנימיות, להאשים את איראן במעורבות בענייניהן. שה"ח האיראני, עלי אכבר צאלחי, הדגיש כי טהראן דוגלת בעיקרון אי-ההתערבות והיא הסתפקה בגינוי הדיכוי כלפי העם הבחריני, תוך דרישה להיענות לתביעותיו הצודקות. צאלחי שב וקרא לריאד להסיג כוחותיה מבחריין, ולמדינות המפרץ לפתוח בדיאלוג כדי לפתור את הבעיות באזור בדרכים דיפלומטיות.

פארס (איראן), 10.4.11, 9.4.11

 

יומון כוויתי: איראן ניסתה לחסל מנהיגים שיעים במפרץ

היומון הכוויתי אל-וטן מסר כי שת"פ חשאי בין כווית, בחריין וסעודיה סיכל מזימה איראנית לחסל מנהיגים שיעים במדינות אלה, תוך האשמת משטריהם במעשי החיסול והסתת התושבים השיעים נגד משטרים אלה. עוד נמסר כי כווית סיכלה ניסיון של רשת ריגול איראנית לפוצץ צינור נפט מרכזי במדינה.

אל-וטן (כווית), 10.4.11

 

אימאם מסגד בדרעא: נמשיך להפגין עד לקבלת דרישותינו

שיח' אחמד אל-אל-סיאסנה, אימאם מסגד אל-עומרי בדרעא, אשר הפך לבי"ח של המפגינים הפצועים בעיר, אמר כי המחאה תימשך עד אשר ייענו הדרישות לביטול מצב החירום ולהגדלת החירויות במדינה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.4.11

 

סוריה: פוטרה עורכת יומון ממסדי

סמירה אל-מסאלמה, עורכת היומון הממסדי תשרין, פוטרה לאחר שפקפקה בגרסה הרשמית, כי קבוצות של חמושים יורות אל המפגינים בדרעא ולא מנגנוני הביטחון. אל-מסאלמה אמרה לערוץ אל-ג'זירה כי על מנגנוני הביטחון להציג גרסה משכנעת ומלאה לגבי האירועים ולהביא לדין את מי שלא נצרו את נשקם, מאחר ואסור לשתוק על הרג התושבים. יצוין כי כמה מקרוביה של אל-מסאלמה נהרגו בדרעא. 

www.syria-news.com, http://all4syria.info, 9.4.11

 

מנכ"ל אל-ערביה רומז: טילי החמאס על ישראל נועדו להסתיר את המשבר בסוריה

מנכ"ל ערוץ אל-ערביה, עבד אל-רחמן אל-ראשד, רמז בטורו ביומון אל-שרק אל-אוסט כי הטילים שיורה החמאס אל ישראל הם יוזמה סורית שבאה להסתיר את "עשן השריפות" בדרעא ובעוד מקומות בסוריה, וכי על המשטר הסורי לטפל ברצינות במשבר הפנימי במקום לחפש לו מוצא בעזה, בעיראק או בלבנון.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.4.11

 

מז' ירושלים: הצבת שלטים עם השמות הערביים של רחובות ושכונות

אגודת "אאפאק אל-קדס" החלה להציב שלטים עם השמות הערביים והאסלאמיים המקוריים של שכונות ורחובות פלסטיניים במז' ירושלים, כחלק מההתנגדות לייהודה של העיר ושל שמות האתרים בה. אתמול (9.4.11) הוצב השלט "רחוב אל-פארוק" ע"ש הח'ליף האסלאמי אל-פארוק עמר בן אל-ח'טאב, דרומית לעיר העתיקה ליד שכונת ג'בל אל-מוכבר, שם קרא הח'ליף "אללה אכבר" כשבא לכבוש את ירושלים.

www.wafa.ps, 9.4.11

 

הצבת השלט "רחוב אל-פארוק"

 

האופוזיציה בתימן: כל משטר שיחליף את המשטר הנוכחי יילחם באל-קאעדה

דובר האופוזיציה בתימן, מוחמד קחטאן אמר כי כל משטר שיחליף את משטרו של נשיא תימן הנוכחי, עלי עבדאללה צאלח, ייאבק בטרור בכלל ובאל-קאעדה בפרט. לדבריו, משטרו של צאלח עשה שימוש בחשש מאל-קאעדה כדי לסחוט את הקהילה הבינ"ל; היומון אל-שרק אל-אוסט מסר כי שה"ח התימני, אבו בכר אל-קרבי, דן בריאד עם עמיתו הסעודי ביוזמה המפרצית להעברת השלטון בתימן בדרכי שלום.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.4.11; אל-חיאת (לונדון), 8.4.11

 

האופוזיציה הלובית החלה לייצא נפט 

ב-9.4.11 עברה בתעלת סואץ אוניית הנפט הראשונה של האופוזיציה הלובית, נושאת כ-80 אלף טון נפט, בדרכה לסין. בשדות הנפט שבשליטת האופוזיציה הלובית מפיקים מעל מאה אלף חביות נפט ביום.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.4.11