המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 5.4.2011
5/4/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 5.4.2011

 

בתקציר: עזה: גיוס כללי בזרועות הצבאיות של הפת"ח * סעודיה: איומים על אנשי "אל-סכינה", הקוראים למתינות * ח'דאם:סופו של אסד כסופם של של מובארכ ובן עלי  * איראן ותורכיה: להסיג את הכוחות הזרים מבחריין * הממשל הצבאי המצרי: לא נהיה איראן או עזה * אל-זהאר: שיחות פיוס בעזה בפיקוח מצרי

 

הממשל הצבאי המצרי: מצרים לא תהא איראן או עזה

בפגישה עם בכירי התקשורת המצרית הרשמית שמונו לאחרונה, הגיבו ראשי המועצה העליונה של הכוחות המזוינים המצריים לביקורת הציבורית נגדם ואמרו כי הצבא לא חולל הפיכה, אלא קיבל עליו את  האחריות בנסיבות שנוצרו, וכי הוא אינו מנהל מגעים עם מובארכ. עוד נאמר כי החוקה הזמנית והחוקים שתוקנו הם ערבות מספיקה לכוונת הצבא לכונן מדינה אזרחית, ומצרים לעולם לא תהא איראן או עזה.

אל-אהראם (מצרים), 5.4.11

 

איראן ותורכיה: להסיג את הכוחות הזרים מבחריין

שרי החוץ של איראן ותורכיה, צאלחי ודאודאוגלו, קראו ליציאת הכוחות הזרים [קרי הסעודים] מבחריין, ולקדם לאלתר פתרון בדרכי שלום. מנהיג האופוזיציה השיעית בבחריין, שיח' עלי סלמאן, קרא לסעודיה להסיג את כוחותיה מבחריין ולדיאלוג שיביא לכינון ממשלה נבחרת.

פרס טי וי (איראן), 5.4.11

 

עזה: גיוס כללי בזרועות הצבאיות של הפת"ח

12 זרועות צבאיות של הפת"ח בעזה הכריזו על גיוס כללי לשורותיהן, כדי להשתתף בהתנגדות לכל תוקפנות ישראלית שתבוא, ודרשו להשיב להן את הנשק שנלקח מהן ולשחרר את כל אנשיהן העצורים בידי מנגנוני החמאס. הזרועות גינו את נסיגתו של השופט גולדסטון מן הדו"ח שחיבר וטענו כי הדבר סולל את דרכה של ישראל למלחמה בפלסטינים.

www.maannews.net, 5.4.11

 

אל-זהאר: שיחות פיוס בעזה יתקיימו בפיקוח מצרי

בכיר החמאס, אסמאעיל רדואן, חשף כי משלחת של חמאס בראשות ח'ליל אל-חיה נפגשה (3.4.11) בעזה עם משלחת של הפת"ח בראשות זכריא אל-אר'א, לדיון בפיוס הפלסטיני. בכיר החמאס, מחמוד אל-זהאר, מסר כי השיחות יימשכו תחת פיקוחה של מצרים ובהסתמך על המסמך המצרי, אך ללא התערבות מצידה. לדבריו, ההכרזה על הפיוס תהיה בקהיר והחמאס תסכים לקיום בחירות לאחר שייחתם ההסכם.

www.palestine-info.info, 5.4.11; פלסטין (עזה), 4.4.11

 

סוריה: חוק המפלגות החדש לא יתיר מפלגות כורדיות או אסלאמיות

היומון אל-וטן המקורב למשטר הסורי דיווח כי חוק המפלגות החדש שיוצג בקרוב לדיון ציבורי, במסגרת הרפורמות שהבטיח המשטר, לא יאפשר הקמת מפלגות על בסיס דתי, עדתי או אתני, ויהיה דומה לחוק המפלגות החדש במצרים. משמעות הדבר היא שהמפלגות הכורדיות או האסלאמיות יוותרו מחוץ לחוק.

אל-וטן (סוריה), 5.4.11

 

המהפך בעמדת גולדסטון

אל-וטן (סעודיה), 5.4.11

גינויים פלסטיניים לרצח השחקן הערבי-ישראלי ג'וליאנו מר בג'נין

גורמים פלסטיניים שונים בגדה גינו את ההתנקשות בשחקן התיאטרון הערבי-ישראלי, ג'וליאנו מר, אתמול (4.4.11) במחנה הפליטים בג'נין: ר"מ הרש"פ, סלאם פיאד, מסר כי אין לשתוק על פשע נתעב זה המפר את כל העקרונות והערכים האנושיים וסותר את המוסר והמנהגים של העם הפלסטיני; זכריא זבידי, המקורב לתיאטרון שאותו הקים מר, אמר כי מבצע הפשע הוא מרגל שיצא מהשורה הלאומית, וכי במחנה הפליטים שורר עצב גדול; התנועה התרבותית הפלסטינית מסרה כי מותו של מר, "שהיד פלסטין" ו"שהיד החירות", הוא אובדן גדול לפלסטין, לתרבותה ולדימויה, וכי זהו ניסיון להתנקש בתרבות ובזהות הלאומית הפלסטינית. סו"י של הג'יהאד האסלאמי דיווחה כי למול הגינויים הרשמיים, סירבו אנשי פלגים ואישים מרכזיים במחנה להגיב או שטענו כי הדבר היה צפוי. מזכ"ל פת"ח במחנה, עטא אבו רמילה, טען כי למרות פעילותו של מר ואימו ארנה למען ילדי המחנה, התיאטרון שהקים העלה הצגות שהיו בלתי מקובלות על תושבי המחנה מכיוון שהיו משוחררות מידי והציגו נורמליזציה עם הכיבוש הישראלי.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), www.paltoday.ps, 5.4.11

 

ח'דאם: סופו של אסד כסופם של מובארכ ובן עלי

עבד אל-חלים ח'דאם, סגן נשיא סוריה לשער וכיום מראשי האופוזיציה הסורית בחו"ל, אמר ליומון אל-שרוק האלג'יראי, כי העם הסורי איבד את אמונו במשטר וגורלו יידמה לגורל המשטרים העריצים במצרים ובתוניסיה. לטענת חד'אם, הנשיא בשאר אל-אסד שולט על משאבי המדינה ורואה בסוריה חווה ובסורים פועלים. לדבריו, הרפורמות שמציע המשטר לא ישנו דבר ומה שנחוץ הוא שינוי המשטר.

5.4.11 www.sooryoon.net,

 

סעודיה: איומים על אנשי קמפיין "אל-סכינה", הקוראים למתינות

השיח' עבד אל-מנעם אל-משוח, יו"ר קמפיין 'אל-סכינה' – הקמפיין האינטרנטי שנועד למתן קיצונים בסעודיהאמר כי דור זה של קיצונים הוא דור אלים המונע ע"י יצר נקם וכי איומי הטרוריסטים שהיו לאחרונה על חיי חברי הקמפיין מעידים על בורות וחוסר יכולת לנהל דיאלוג.

אל-וטן (סעודיה), 4.4.11   

 

איראן: נכלא חבר מג'לס לשעבר, ממבקרי השלטון

המשפטן האיראני, חבר המג'לס לשעבר, קאסם שעלה-י סעדי, נעצר ע"י שלטונות איראן עם הגיעו לשדה"ת בטהראן (3.4.11) ונכלא בכלא אווין. סעדי ידוע בביקורתו הקשה נגד המנהיג עלי ח'אמנאי.

 www.sholehsadi.com , 5.4.11