המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.4.2011
1/4/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.4.2011

 

בתקציר: מצרים: הפגנה המונית ל"הצלת המהפכה"; אלפי אנשי ג'יהאד צפויים לחזור למדינה מגלות באפגניסטן ובאיראן * דיווחים על יותר מ-1000 הרוגים בעימותים דרום סודאן * המג'לס האיראני: על סעודיה להסיג כוחותיה מבחריין לאלתר * אל-שרק אל-אוסט: אל-קד'אפי נדהם מהתפטרותו של מוסא כוסא

 

מצרים: הפגנה המונית ל"הצלת המהפכה"

עשרות אלפי אנשים מתקהלים משעות הבוקר (1.4.11) בכיכר אל-תחריר בקהיר לקראת הפגנה המונית בתום תפילת יום שישי ל"הצלת המהפכה". המפגינים תובעים לבטל את איסור ההפגנות, לפרק את המפל"ד (מפלגת השלטון) ולהעמיד לדין את מושחתי המשטר הקודם ומובארכ בראשם.

אל-יום אל-סאבע (מצרים), 1.4.11

 

אלפי אנשי ג'יהאד צפויים לחזור למצרים מגלות באפגניסטן ובאיראן

פרקליטן של התנועות האסלאמיות במצרים, אבראהים עלי, מסר כי 3000 ממנהיגי תנועת הג'יהאד ואל-גמאעה אל-אסלאמיה יגיעו למדינה בימים הקרובים, לאחר ששמותיהם הוסרו מרשימות המבוקשים, מרביתם מאפגניסטן, בוסניה, צ'צ'ניה, סומליה וקניה, וחלקם מאיראן ומלונדון. בין השבים מאיראן, אחיו של רוצח הנשיא סאדאת, מוחמד אל-אסלאמבולי, ואחד המעורבים בניסיון התנקשות במובארכ באדיס אבבה (ב-1995), חוסיין שמיס.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 1.4.11

 

דיווחים על יותר מ-1000 הרוגים בעימותים בדרום סודאן

מקורות מדרום סודאן מסרו ליומון אל-שרק אל-אוסט כי יותר מ-1000 אנשים- אזרחים וחיילים- נהרגו בדרום סודאן בשלושת החודשים האחרונים בעימותים בין מיליציות חמושות לצבא העממי לשחרור סודאן (צבא דר' סודאן).

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.4.11

 

המג'לס האיראני: על סעודיה להסיג כוחותיה מבחריין לאלתר

הוועדה לביטחון לאומי ומדיניות חוץ של המג'לס האיראני קראה לסעודיה להסיג לאלתר כוחותיה מבחריין ולחשוב על טובתה וטובת העולם המוסלמי, במקום לשרת את האינטרסים של ארה"ב. בהודעה נאמר כי  "לסעודיה ברור היטב שמשחק באש באזור רגיש כמזה"ת אינו לטובת האינטרסים שלה", וכי נוכחות כוחותיה בבחריין רק תחזק את נחישות הבחרינים נגד "כובשיהם". לדברי הוועדה, ארה"ב וישראל, העומדות מאחורי "הפלישה", הן האויבות העיקריות של העולם ומטרתן לשלוט על עולם האסלאם.

פרס טי וי (איראן), 31.3.11

 

קריקטורה בסעודיה לרגל האחד באפריל: ויכוחים ושקרים בין איראן לארה"ב

אל-וטן (סעודיה), 1.4.11

 

סעודיה: תקנות מגבילות על טיולי בתי ספר לבנות

משרד החינוך הסעודי פרסם תקנה חדשה האוסרת על בתי"ס לבנות לקיים טיולים לחופים פתוחים, לבריכות ולמקומות המסוכנים לטיול; המחייבת אישור בכתב מהאפוטרופוס המתיר לתלמידה לצאת לטיול; קוראת לשמור על כללי הדת והשריעה במהלך הטיול, ומדגישה כי אתרי הביקור צריכים להיות ריקים מגברים.

אל-וטן (סעודיה), 1.4.11

 

אל-שרק אל-אוסט: אל-קד'אפי נדהם מהתפטרות מוסא כוסא

מקורות לוביים רשמיים, מסרו ליומון אל-שרק אל-אוסט כי שליט לוב, מועמר אל-קד'אפי, הוכה בתדהמה מהתפטרותו של שה"ח הלובי, מוסא כוסא, ועזיבתו ללונדון, וכי מאז הופעתו הפומבית האחרונה התנהגותו השתנתה והוא חש בדידות; המקורות מסרו כי ראש המודיעין, יו"ר הפרלמנט וראש הממשלה הלובים עומדים להתפטר גם הם, וכי ראש המוסד הלאומי לנפט הביע בפני עוזריו וראשי חברות נפט זרות אכזבה מאופן הטיפול של אל-קד'אפי במחאות העממיות. מקורות אחרים דיווחו ליומון על הסכם קרוב בין בכירים לובים לשעבר לבין הממשל האמריקאי, שיאפשר יציאה בטוחה של אל-קד'אפי לזימבבואה או לוונצואלה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.4.11