המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מנחה באל-ג'זירה: ערוצי הלוויין - מנוע המהפכות בעולם הערבי
27/3/2011

 

מנחה באל-ג'זירה: ערוצי הלוויין הם המנוע של המהפכות בעולם הערבי

 

במאמרו "לאט לכם לוחמי העכבר והמקלדת" טען ד"ר פיצל אל-קאסם, מנחה תוכנית 'הכיוון הנגדי' בערוץ אל-ג'זירה, כי ערוצי הטלוויזיה בלוויין הם המנוע האמיתי מאחורי המהפכות בעולם הערבי ולא אתרי הרשתות החברתיות באינטרנט, שהשימוש בהם במדינות ערב עדיין שולי. להלן תרגום עיקרי מאמרו:[1]

 

"איש אינו יכול שלא לברך ולהעריך את מהפכת התקשורת המבורכת ששחררה את העמים מעולה של התקשורת המגמתית ובזכותה לכל אחד יש מחשב, טלפון נייד וחשבון אינטרנט...לאחר [תקופה שבה] פרסום שני משפטים בעיתון היה חלום רחוק עבור מיליוני בני אדם.

אי אפשר גם להתכחש לתפקיד החיובי שמילאו האתרים החברתיים כמו פייסבוק וטוויטר בארגון המהפכות העממיות שאירעו בתוניסיה, מצרים לוב, תימן, ירדן, בחריין וכווית ויקרו בקרוב בעוד מדינות ערביות רבות...

 

יש גם להצביע על תפקיד אתרי הווידאו המפורסמים כמו יוטיוב ואחרים, שקלטו את המהפכות בקול ובתמונה והעבירו אותם לשאר אמצעי התקשורת, במיוחד במדינות בהן ערוצי הלוויין אינם יכולים לכסות את האירועים בהן בשל צנזורה נוקשה. כידוע, צעירים רבים הצליחו לצלם את האירועים בתוניסיה ובמקומות אחרים באמצעות טלפונים סלולאריים והעלו את התמונות ליוטיוב ולאתרים אחרים, כעדות מתועדת למהפכות אלו.

 

אבל יהיה זה עוול נורא אם בשל ההתלהבות נרחיק לכת ונייחס את המהפכות העצומות האלו לפייסבוק...

[שיעור] השימוש באינטרנט במדינות ערב אינו דומה לזה שבארה"ב, שם למעלה מ-80% מהעם האמריקאי מחובר לאינטרנט. שיעור השימוש באינטרנט בעולם הערבי נמוך מאוד לא רק בהשוואת לארה"ב, אלא אפילו למדינות עולם שלישי אחרות. במצרים יש למעלה מ-80 מיליון איש, אבל שיעור הגולשים באינטרנט בה נמוך מאוד. בסוריה מספר המשתמשים אינו עולה על 800 אלף איש מתוך למעלה מ-23 מיליון תושבים. שלא לדבר על מדינות המגרב הערבי, סודאן וסומליה. לא אגזים אם אומר שמיליוני ערבים במדינות אלה אינם יודעים בכלל מה זה פייסבוק, שלא לדבר על חשבון בפייסבוק או  קניית מחשב. לרב המוחלט של תושבי מצרים ומדינות אחרות זהו חלום רחוק...

 

לכן לא ניתן לומר שאת המהפכה העצומה במצרים יצרו צעירי הפייסבוק. זהו שקר מוחלט ועיוות של המציאות. מיליוני פועלים, חקלאים, ומי שגרים בבתי קברות ובמגורים ארעיים ... יצאו מהערים והכפרים במצרים. אינני סבור שהם יצאו והיוו גורם מהפכני עצום בזכות פייסבוק, שרובם אינו יודע מה זה ...מהפכן לובי אמר לי שמהפכנים לובים רבים הלוחמים כעת בזירות המהפכה מעולם לא נכנסו לפייסבוק או אתרים אחרים. אמת, כמה לובים בפזורה פתחו עמודים בפייסבוק וקראו בהם למהפכה, אבל עיקר המאבק אינו בעכבר ובמקלדת.

 

גם אם נניח לצורך הוויכוח שהפייסבוק מילא תפקיד מסוים במהפכות… האינטרנט במדינות ערב הוא איטי ומעצבן ברב הזמן ולכן המשתמשים בו מאבדים את סבלנותם. כידוע, בכמה מדינות ערב בהן מהללים את השפעת 'הג'יהאד האלקטרוני' קל יותר לנסוע ללונדון כדי לקבל הודעה מאשר לשלוח אותה דרך הדואר האלקטרוני בשל מהירות הצב המכוונת של האינטרנט [במדינות אלו]...

 

..במדינה כמו תוניסיה, שנפלה בחלקה הזכות להיות זו שבה התקיימה המהפכה הערבית המבורכת הראשונה, [הנשיא] בן עלי חנק את האינטרנט בברבריות שאין דומה לה ואף הקים משרד אינטרנט וקנה מחשבי ענק במיליוני דולרים כדי לשלוט על האינטרנט ומשתמשיו ... ולכן, לא האינטרנט ולא פייסבוק הם שיצרו את המהפכה התוניסאית. וגם אם [היה להם חלק], הוא היה מצומצם מאוד.

 

זה בוודאי נכון לרפובליקות הפחד האחרות, שלוקחות את תעודת הזהות של כל אחד שרוצה להיכנס לבית קפה אינטרנט, כדי לפקח עליו ולהפחידו. שם עצם הכניסה לאתר אינטרנט חסום הוא פשע ששולח את מבצעו למחשכי בתי הכלא לעשרות שנים. מי שפותח בלוג או כותב משהו נגד הנשיא – גורלו הוודאי הוא גיהינום של מרתפי משרדי הפנים.

 

הדבר המצחיק הוא שיש כאלה שמדברים גבוהה-גבוהה על השפעת הפייסבוק ואתרים אחרים ואח"כ מתלוננים שהם חסומים. איך אתר זה השפיע על המהפכות אם הוא בכלל היה חסום בכמה מדינות.  המשטרים בתוניסיה ובמצרים ובלוב הצליחו לנתק את האינטרנט ולשלוט עליו היטב זמן קצר לפני המהפכות ובמהלכן, ולכן לא היתה תקשורת באינטרנט. אל לנו להגזים בהשפעת האינטרנט, מאחר שהשליטים מצליחים לנתק אותו בלחיצת כפתור, ומה שנקרא התקשורת 'האלקטרונית המהפכנית' הופכת לבלתי אפשרית.

 

אינני רוצה להצטייר רק כמי שמשמיץ את המהפכה האלקטרונית לטובת שידורי הטלוויזיה בלווין... אבל לולא הכיסוי הטלוויזיוני המהפכות לא היו מגיעות לדרגה כזו. כמה עקבו אחר המהפכות באמצעות האינטרנט וכמה דרך תחנות הטלוויזיה בלווין שסיקרו את האירועים כל הזמן? ברור שאין בכלל מקום להשוואה.

האם חבורת הפייסבוק רוצה לומר לנו שהמיליונים שהפילו את העריצים הערבים עשו זאת בהשפעת הפייסבוק או טוויטר? הם המציאו שקר והם מאמינים לו.

 

ההוכחה הטובה ביותר לכך שמדובר בראש ובראשונה במהפכת ערוצי הטלוויזיה בלווין היא שכל פעילות עממית במדינה כלשהי שערוצים אלה אינם מפנים אליה את אור הזרקורים, תמות באיבה. בכמה מדינות ערב יש כעת... הפגנות וניצני מהפכות, אבל הן אינן זוכות לכיסוי הטלוויזיוני ההכרחי בשל ההתמקדות במהפכה הלובית המסלימה ולכן הן לא תתפתחנה מאוד… אלא תדעכנה ותשכחנה.      

יהיו שיטענו שתחנות הטלוויזיה בלווין הסתמכו לעיתים על תמונות המשודרות באינטרנט. זה נכון. אבל אם תחנות הטלביזיה האלו לא היו חוזרות ומשדרות את תמונות האינטרנט האלו, השפעתן היתה נשארת מוגבלת מאוד.

 

עד כה לא שמעתי אנשים במדינות ערב שבהן יש פעילות עממית מסוימת שמתלוננים על כיסוי מוגבל של פעילותם באינטרנט או בדפי הפייסבוק, אבל הם כועסים מאוד על ערוצי הטלוויזיה שלטענתם אינם מעניקים לפעילותם את הסיקור התקשורתי הדרוש. במילים אחרות, התלונות מופנות לערוצי הטלוויזיה ולא לאינטרנט. הם אלה שמניעים בפועל את המהפכות באמצעות תמונה וקול שעדיין מבחינה תקשורתית חזקים יותר מכל נשק אחר. הרוב המוחלט של העמים עוקב אחר [האירועים] בטלוויזיה בשיעור עצום שלא ניתן להשוותו בכלל 'לכמה בודדים' שמשתמשים באינטרנט. איני מגזים באומרי שלכתבה אחת בטלוויזיה על מדינה כזו או אחרת יש השפעה דומה  לכל אתרי האינטרנט שאליהם נכנסים כל הערבים, עד כדי כך שיש כאלה שאמרו 'בואו נדחה את ההפגנות שלנו מאחר שערוץ כזה או אחר עסוק בכיסוי מהפכה אחרת'..."    

  [1]  אל-שרק (קטר), 13.3.2011