המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עאישה קד'אפי והמשבר ביחסי לוב-אש"ף
20/12/2000


עאישה קד'אפי והמשבר ביחסי לוב-אש"ף

 

כתבת תחקיר שפרסם השבועון הסעודי "אל-מג'לה"[1] על בתו של מעמר קד'אפי, עאישה, התחילה כדור שלג שהביא להתדרדרות ביחסי אש"ף עם המנהיג הלובי. הטענה העיקרית בכתבה הייתה שעאישה קד'אפי היא המועמדת המובילה לרשת את שלטונו של אביה. עמוד השער של השבועון, שבו נראתה עאישה בג'ינס ושיער צבוע בלונדיני, עוררה תגובות שונות. "עאישה איננה מייצגת את התרבות של עמנו", קבע מכתב באתר אינטרנט של גולים לובים. "הדבר מנוגד גם לדתנו כמוסלמים".[2]

 

אלא שהקש ששבר את גב הגמל מבחינתו של שליט לוב, היה מאמר ב"אל-מג'לה"[3], פרי עטו של ג'האד עבדאללה, שהזדהה כפלסטיני. במאמר, שנכתב כ"מכתב אהבה", מתח עבדאללה ביקורת חריפה על מעמר קד'אפי.

 

לדברי השבועון "אל-קדס אל-ערבי"[4], שליט לוב "איבד את עשתונותיו" והחליט שבכירים פלסטינים אחראים לפרסום המאמר. הוא הורה ל"ועדות העממיות" להפגין מול השגרירות הפלסטינית, ונמסר כי המפגינים תכננו לשרוף את השגרירות. אלא שהשגריר הפלסטיני פעל מייד וקרא לערפאת להגיע לטריפולי כדי לפייס את קד'אפי ולמנוע את גירושם של פלסטינים מלוב. ערפאת הגיע לטריפולי וטען בפני קד'אפי שהוא עצמו רואה בעאישה בת. הוא הטיל את האחריות למאמר על כתב העת הסעודי והוסיף שעל רקע האינתיפאדה, אין זה הזמן המתאים לבוא בטענות לפלסטינים.

 

נראה שקד'אפי קיבל, במידת מה, את טיעוניו של ערפאת, משום שהוא הסתפק בתביעה, שאכן נענתה, לפטר את עורך השבועון הסעודי ובסילוק 500 פלסטינים מהצבא הלובי.

 

להלן מאמרו של ג'האד עבדאללה, שכותרתו "אני אוהב אותך, עאישה":

 

"מאז ראיתי את תמונתה בפעם הראשונה, יורדת מכבש המטוס בבגדאד בגזרתה הדקה ובשערה הקרופורדי הבלונדיני ועד שראיתי את תמונתה השנייה בשער כתב העת "אל-מג'לה", תחת הכותרת שקבעה שהיא צפויה להפוך לנשיאה הראשונה של רפובליקה ערבית - מאותו רגע, אני מטורף עליה ושבוי בקסמיה וביופייה. תמונתה אינה עוזבת את דמיוני. אני מודה כעת קבל עם ועדה שאני אוהב אותה. כן, אני אוהב את עאישה מעמר קד'אפי. אני מאוהב בה וחולה עליה. אני שבוי ביופייה ושואף לקשור את עצמי אליה ולהתחתן עמה.

 

ויתרתי על כל נשות העולם למענה - ובכלל זה על שתי המאדליניות, טבר ואולברייט. אני אוותר על כל אוצרות העולם ובכלל זה על השלווה של שימוש בשכל. אעשה הכל כדי להתארס לנשיאה הראשונה [הצפויה] של רפובליקה ערבית. האין זה ראוי, שבמסגרת הרפתקה זו אני אשמש כנציג לוב לפסגת "החצי האחר" הערבית הבאה[5] ואמרר את חייה של סוהא ערפאת?

 

השיר אומר "האהבה היא החלטה", ואני אומר, שהחלטתי לאהוב אותך, יא עאישה, ולהגיש לך באופן ישיר ורשמי את הבקשה להינשא לך, משום שאת היא מוקד קבלת ההחלטות על פי מושגי "התיאוריה העולמית השלישית"[6]. אני אומר לך כבר עכשיו: אני מוכן לעשות הכל כדי שתהפכי לאשתי, גם אם הדבר ייאלץ אותי להודות שאביך הוא ההגיוני שבמנהיגי מדינות ערב.

 

אני מוכן ללכת כבר עכשיו לבית המשפט של ההיסטוריה ולהעיד שאביך, המנהיג המהפכן, מעמר קד'אפי, לא התנגד להחלטה להפסיק את הזרמת הנפט למערב ב1973-, ושזוהי רק שמועה מרושעת.

 

אני מוכן להישבע שכאשר אביך לקח על עצמו לממן את כל הארגונים המהפכניים שאינם פלסטיניים, כוונתו הייתה בעצם לגייס את הצבאות העולמיים, ובכלל זה הצבא האדום היפני והצבא הרפובליקני האירי, למען שחרור פלסטין.

 

אני אשבע בפה מלא שהיעלמותו של השיח' מוסא צדר[7] הייתה מזימה שרקם נביה ברי והאשים בה את בן דודך, אחמד קד'אף אל-דם בזדון.

 

אני אחתום בעשר אצבעותיי שראיתי במו עיני את פתחי שקאקי מודיע לישראלים בעצמו על מועד עזיבתו את לוב ומסגיר את חזהו כדי שהם יירו עליו מרצונו שלו.

 

אני אגייס את כל מצפוני כדי להעיד בבית המשפט של ההיסטוריה שאביך, הו אהובתי, עמד לצד הערבים בכל סכסוך בין מדינה ערבית למדינה שאינה ערבית.

 

כל מה שאני תובע בתמורה, יא עאישה, הוא שתהפכי לאשתי. הנישואין שלנו יגנו על שמם הטוב של לוב והמהפכה הלובית, משום שהם יוכיחו שלוב תומכת בעם הפלסטיני, שהרי "המנהיגה הצפויה של מהפכת הראשון [בספטמבר][8]" מתחתנת עם צעיר פלסטיני והיא תוליד לו ילדים שייחשבו לחלק מהעם הפלסטיני.

 

אני מתחייב כבר עתה, שאני לא אאסור עליך להשתמש באיפור במקום בשכל. אני מתחייב שאני לא אכעס אם תשתמשי בשיער של סידני קרופורד במקום בשכלך. האם יש דבר יפה יותר, אהובתי, מאישה בלי שכל? האם יש דבר טעים יותר מבלונדינית מפתה שאין לה מוח?

 

אני מבטיח שאני אסייע לך בכתיבת ספר חדש, ואני מציע לכנותו "הספר הבלונדיני", שיהווה גרסה של המאה ה21- של "הספר הירוק" [של מעמר קד'אפי]. נוכל גם לשנות את שמו של ההר הירוק להר הבלונדיני, ואת דגלה [הירוק] של לוב נחליף גם כן לצבע בלונדיני. מה דעתך, אהובתי, שאני אכנה אותך כבר מעכשיו "האידיאולוגית של התיאוריה העולמית האחת וחצי"?

 

אלא שאני, עיושה, אומר לך בגלוי כבר מעכשיו, שאני אטיל עליך כמה מגבלות. היעלה על הדעת שמנהיגת המהפכה הצפויה תלבש ג'ינס ובגדים אמריקאים? אני לא מוכן שאשתי "העתידית" תלבש ג'ינס, כדי שאיש לא יאשים אותה באמריקניזציה. כדי שתוכלי להכחיש את האשמה הזו, אני אבקש מהוועדות העממיות לשנות את שמו של הג'ינס כבר מעכשיו. שמו החדש יהיה "עאישינס".

 

ואילו אתה, דודי היקר, אבו מניאר [קד'אפי האב], הענקת לעולם את ההישג הגדול ביותר של המאה העשרים, כאשר הולדת את "המנהיגה הצפויה עאישה". רוב תודות לך, משום שאתה מקל על משימתי להתחתן עמה.

 

האם את יודעת עאישה, מדוע אני מודה לאביך? על פי "התיאוריה העולמית השלישית" ושלטון ההמונים, ועל פי "הספר הירוק", אינני זקוק להסכמתך כדי להינשא לך. כל שעלי לעשות הוא להכריז שאני הפכתי לוועדה עממית או מהפכנית ואז להשתלט עליך. הנה אני עושה את זה. עכשיו את אשתי. יאללה, למטבח!"[1] אל-מג'לה (סעודיה), 19.11.2000.

[2] Libyanet.com, 13.12.2000.

[3] אל-מג'לה (סעודיה), 3.12.2000.

[4] אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 15.12.2000, 16.12.2000.

[5] רמיזה לכינוס נשות מנהיגי העולם הערבי שהתכנסה לאחרונה בקהיר תחת הכותרת "החצי האחר".

[6] אחת מהתיאוריות שהגה קד'אפי האב.

[7] מנהיג לבנוני שיעי שנעלם בלוב בשלהי שנות השבעים.

[8] קד'אפי עלה לשלטון באחד בספטמבר, 1968.

תגיות