המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.3.2011
25/3/2011


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.3.2011

 

בתקציר: יומון סעודי: ייתכן כי ישראל עצמה מעורבת בפיגוע בירושלים * מצרים: המלצה לפזר את מפלגת השלטון הקודם * שבועון ערבי-ישראלי: למנהיגי ישראל ידוע שפועל זר אחראי לרצח באיתמר * יומון סעודי: נחשי חזבאללה ואיראן מכישים במפרץ * מתיחות בין הג'יהאד האסלאמי לבין החמאס והרש"פ

 

סוריה: קידום רפורמות ושחרור עצורים בתגובה למהומות

בות'ינה שעבאן, יועצתו של הנשיא בשאר אל-אסד, אמרה במסיבת עיתונאים (24.3.11) כי דרישותיהם של תושבי דרעא והעם הסורי "צודקות" וגינתה את שפיכות הדמים, שנלוותה לפיזור ההפגנות בדרעא. כן  הודיעה על הקמת ועדה לחקירת האירועים ולהענשת האחראים להם. שעבאן הכריזה על שורה של צעדים מיידיים ובהם: הקמת מנגנונים למאבק בשחיתות; בחינת סיום מצב החירום במדינה; גיבוש חוק מפלגות; חוק תקשורת חדש; חיזוק הרשות השופטת; ביטוח בריאות לעובדי המדינה והעלאה של 30% בשכרם ויצירת מקומות עבודה. בנוסף הורה הנשיא אסד לשחרר את כל עצורי ההפגנות האחרונות. לדברי האתר אל-ערביה, עזבו כוחות הביטחון הסורים את העיר דרעא.

אל-בעת' (סוריה); www.sana.sy;  www.alarabiya.net,25.3.11

 

יומון סעודי: ייתכן כי ישראל בעצמה מעורבת בפיגוע בירושלים

מאמר מערכת ביומון הסעודי אל-וטן טען כי העובדה שאיש לא נטל אחריות על הפיגוע האחרון בירושלים מעוררת את החשד שישראל עצמה מעורבת בו, מתוך מטרה להסלים את המצב. מאמר המערכת של היומון הסעודי אל-מדינה טען כי הפיגוע הוא תגובה טבעית למעשי ישראל בעזה, שהמערב לא מגנה כלל. 

אל-מדינה, אל-וטן (סעודיה), 25.3.11

 

מצרים: המלצה לפזר את מפלגת השלטון הקודם

המועצה המייעצת הרשמית של מערכת המשפט המנהלי במצרים המליצה לפזר את מפלגת השלטון הקודם - המפלגה הלאומית הדמוקרטית (המפל"ד) – ולהעביר את כספיה למדינה. ההמלצה ניתנה כחוות דעת לקראת דיון בביה"ד המנהלי העליון (26.3.11) בתביעות נגד המפל"ד. המועצה קבעה כי המפל"ד אחראית לשחיתות בפוליטיקה, לכישלון הדמוקרטיזציה, לפגיעה בזכויות אדם ולמשבר הכלכלי במדינה.

אל-אהראם; אל-מצרי אל-יום (מצרים), 25.3.11  

 

ערכו של הדולר האמריקאי עולה בעקבות הלחימה באזור

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 24.3.11

 

מצרים: קיצונים כרתו את אוזנו של אזרח קופטי

בכפר קנא שבמצרים עילית הותקף (23.3.11) המורה הקופטי, אימן אנור מתרי, בידי חבורת סלפים שכרתו את אוזנו, פצעו אותו בראשו ובחלקים מגופו, ושרפו את ביתו ואת מכוניתו, תוך שהם קוראים סיסמאות דתיות. התקיפה נערכה על רקע יחסיו עם אישה ששכרה ממנו דירה. המופתי של מצרים, ד"ר עלי גומעה, אמר כי המעשה הוא פשע הנובע מטעות בהבנת חוקי השריעה, משום שבני האדם אינם רשאים לנקום אלה באלה. נציגי הכנסייה ופעילי זכויות אדם קראו לחקור את המקרה ולהעניש בחומרה את האחראים. בפגישה בין הפטריארך הקופטי, באבא שנודה, לבין שר הפנים המצרי, מנצור אל-עיסוי, סוכם על הקמת מועצה של חכמי דת מאל-אזהר ומהכנסייה, אינטלקטואלים ופוליטיקאים קופטים ומוסלמים, לטיפול בבעיות העדתיות. סגן המושל הצבאי של המחוז ערך פגישת פיוס בין הצדדים.

אל-אהראם (מצרים), 25.3.11 

 

שבועון ערבי-ישראלי: למנהיגי ישראל ידוע שפועל זר אחראי לרצח באיתמר

השבועון הערבי-הישראלי כל אל-ערב טען כי לאחר רצח המשפחה באיתמר מנהיגי ישראל "התבכיינו" בתקשורת המערבית ותיארו את הפלסטינים כברברים רוצחי ילדים, בעודם רוצחים בעצמם ילדים, נשים וזקנים בעזה. לדברי היומון, מנהיגי ישראל חדלו לעסוק באירוע משהתברר להם שבוצע בידי פועל זר.

כל אל-ערב (ישראל), 25.3.11

 

מגעים בין פת"ח לחמאס בדמשק בנוגע לביקור עבאס בעזה; ביקורת בחמאס על הביקור

חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, עזאם אל-אחמד, מסר ליומון אל-איאם עם שובו ממצרים, כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, צפוי לבקר בקהיר בימים הקרובים, וכי המצרים מסרו על כוונתם לפתוח את מעבר רפיח באופן מלא, לאחר נקיטת הצעדים הדרושים. אל-אחמד חשף כי יצר קשר עם בכירי חמאס בדמשק בהוראת עבאס, כדי להאיץ בהם לקבל את יוזמת היו"ר לבקר בעזה, וכי מזכ"ל הליע"ר עמר מוסא הבטיח לקדם את היוזמה אצל החמאס. אל-אחמד אמר כי הוא מוכן להיענות לקריאת ר"מ החמאס אסמאעיל הניה להמשך הדיאלוג לפיוס מהנקודה בה הופסק, וחשף כי בכוונת עבאס לכנס את הוועדה המורכבת ממזכ"לי הפלגים ומאישים עצמאים, כדי לדון בהרכבת המל"פ מחדש ובהרכב מוסדות אש"ף. היומון אל-שרק אל-אוסט מסר כי אנשי חמאס בעזה, בגדמ"ע ובחו"ל מתחו ביקורת על הזמנתו של עבאס לעזה ע"י הניה, וטענו כי הצעד מעניק לעבאס אפשרות לקבוע את תנאי הפיוס ומהווה נסיגה מדרישת החמאס מהרש"פ להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל ולשחרר את העצורים הפוליטיים כתנאי לפיוס. היומון הוסיף כי שלשום (23.3.11) שינה הניה את עמדתו וחזר לתנאים הקודמים שהתנועה הציבה לדיאלוג.

אל-איאם (רש"פ), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.3.11

 

יומון סעודי: נחשי חזבאללה ואיראן מכישים במפרץ
מאמר מערכת של היומון הסעודי אל-ג'זירה טען כי האירועים האחרונים בבחריין, התקוממות החות'ים בתימן והתסיסה במספר מדינות ערביות מלמדים כי "הנחשים" בדמות חזבאללה – שיש לכנותה "מפלגת השטן" – יצאו ממאורותיהם וחשפו את שיניהם כדי להפיץ את ארסם ולפגוע בתשתית החברתית של מדינות המפרץ. לדברי היומון, על סעודיה ומדינות המפרץ לצאת נגד המזימות השיעיות של איראן, חזבאללה וראש ממשלת עיראק נורי אל-מאלכי, ולסלק מעליהן את ארסם של הנחשים הללו.
אל-ג'זירה (סעודיה), 25.3.11

 

מתיחות בין הג'יהאד האסלאמי לבין החמאס והרש"פ

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי בין תנועת הג'יהאד האסלאמי לבין חמאס ישנה מתיחות בעקבות ירי הטילים אל ישראל ע"י פעילי הג'יהאד. על-פי הדיווח, חזר ודרש ר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, מראש הג'יהאד האסלאמי, רמדאן עבדאללה שלח, להביא לרגיעה, אך שלח דחה את הדרישה. עוד דווח על מתיחות בין הג'יהאד האסלאמי לרש"פ לאחר שזו עצרה שני פעילי ג'יהאד בעקבות הפיגוע בירושלים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.3.11