המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 14.3.2011
14/3/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 14.3.2011

 

בתקציר: אמיר סעודי: איראן חותרת ליצירת כאוס בסעודיה * איחוד חכמי הדת המוסלמים: דיכוי המפגינים בתימן יעורר את כעסו של אללה * מצרים: יום חופשה לרגל ההצבעה במשאל העם * קמפיין למען סיום הפילוג הפנים פלסטיני * חבר פרלמנט מטעם חזבאללה: אנחנו משלימים את שינוי הממשלה

 

מצרים: יום חופשה לרגל ההצבעה במשאל העם

המועצה העליונה של הכוחות המזוינים במצרים הכריזה על ה-19.3.11 כיום חופשה רשמי לרגל משאל העם שיתקיים בו על התיקונים בחוקה המצרית. המועצה אסרה על קיום הפגנות ביום זה ואיימה לעצור את מי שיעשה כן.

אל-אהראם, אל-גומהוריה (מצרים), 14.3.11

 

קמפיין למען סיום הפילוג הפנים פלסטיני

ב-15.3.11 בשעה 12:00 יחל בגדמ"ע ובעזה הקמפיין למען הפיוס בין הפת"ח לחמאס, שיזמה קבוצה של צעירים פלסטינים, אשר הודיעו שיישארו במקומות הכינוס עד להשגת הפיוס. ביום הראשון יניפו משתתפי התהלוכות דגלים פלסטיניים ויקראו לאחדות לאומית ולסוף הכיבוש. יצוין כי ב-13.3.11 פתחו עשרה צעירים בשביתת שבת ורעב בכיכר אל-מנארה ברמאללה כצעד מקדים לקמפיין.

www.maannews.net , www.palvoice.com, 13.3.11

 

אחיו של המפגע במטה ה-CIA באפגניסטן בהפגנה של הסלפיה ג'יהאדיה בעמאן

מאות מאנשי הזרם הסלפי-ג'יהאדי בירדן (13.3.11) הפגינו מול מטה ראש הממשלה בעמאן בדרישה  לשחרור האסירים האסלאמיסטים. בין הנואמים בעצרת אימן אל-בלוי, אחיו של הומאם אל-בלוי, המוכר בשם אבו דג'אנה אל-ח'ורסאני, מבצע הפיגוע בבסיס ה-CIA האמריקאי באפגניסטן בדצמבר 2009. אל-בלוי איים בצעדי הסלמה, אם הממשלה לא תשחרר את כל האסירים וברוח דבריו של אל-קד'אפי קרא לשלטונות בירדן: "אם לא תענו לדרישותינו נרדוף אתכם בית-בית, סמטה-סמטה".

אל-סביל (ירדן), 13.3.11

 

אמיר סעודי: איראן חותרת ליצירת כאוס בסעודיה

האמיר הסעודי ח'אלד בן טלאל, אחיו של איש העסקים הסעודי הבולט, האמיר וליד בן טלאל, האשים את איראן בארגון "מהפכת חונין" – יום הזעם שיועד ל-11 במרץ בסעודיה וטען שאיראן חותרת ליצירת כאוס בסעודיה כפי שעשתה בעיראק; במלחמת החות'ים בתימן; באירועים האחרונים בבחריין ובהפגנות שיעים שהיו בעבר באזורים שיעיים בסעודיה; וכפי שעשה חזבאללה בלבנון;

www.lojainiat.com, 11.3.11

 

ניסיונותיה של איראן לפגוע בסעודיה חוזרים אליה כבומרנג

אל-וטן (סעודיה), 14.3.11

 

איחוד חכמי הדת המוסלמים: דיכוי המפגינים בתימן יעורר את כעסו של אללה

האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים הודיע כי יתמוך בדרישות העם התימני, אם זה יפגין את מחאתו בשקט והזהיר את ממשלת תימן שאם תמשיך בתקיפת המפגינים, היא תסבול מ"כעסו של אללה".

www.islamonline.net , 13.3.11

 

עומאן: הקלות לתושבים בעקבות המחאה

בתגובה להמשך הפגנות ברחבי נסיכות עומאן, הודיע השליט קאבוס בן סעיד, על מתן סמכויות חקיקה לפרלמנט ומינוי ועדה שתטפל בנושא בתוך שלושים יום. בן סעיד גם החליף את מפכ"ל המשטרה והעלה את הקצבאות למשפחות הנזקקות ואת הפנסיה לפקידי הממשלה בעשרות אחוזים. יצוין כי סמכויות החקיקה בעומאן נתונות עד כה בידי השליט והממשלה בלבד.

אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת (לונדון), 14.3.11

 

יומון בחריני: כוחות ממועצת המפרץ ישמרו על הסדר בממלכה

היומון הבחריני אל-איאם דיווח כי כוחות של מועצת שתה"פ במפרץ הגיעו לממלכה כדי לסייע בשמירה על הביטחון והסדר.

אל-איאם (בחריין), 14.3.11

 

חבר פרלמנט מטעם חזבאללה: אנחנו משלימים את שינוי הממשלה

באזכרה למתאבד עאמר כלאכש, שערך חזבאללה באזור מטולה, סמוך לגבול ישראל, אמר נואף אל- מוסוי, חבר פרלמנט מטעם הארגון, כי חזבאללה משפר את יכולתו הצבאית כדי לכבוש את הגליל, והאגף המדיני של הארגון משלים את תהליך השינוי בממשלה. כלאכש פוצץ עצמו ליד שיירה של צה"ל ב-1985.

אל-ספיר (לבנון), 14.3.11

 

סעד אל-חרירי: אני מתנגד לממשלת מיקאתי

בהפגנה המונית של כוחות ה-14 במרץ (13.3.11) בבירות, שב ותקף ר"מ לבנון הזמנית, סעד אל-חרירי, את הנשק של חזבאללה ואמר כי הוא מתנגד לממשלתו העתידה לקום של נג'יב מיקאתי, כיוון שזו תאפשר לנשק של חזבאללה לשלוט על החיים הלאומיים בלבנון ותבטל את קשריה עם ביה"ד הבינ"ל לרצח אביו. לדבריו, אין מקום לוותר על החופש, על הערביות, על הצדק ועל לבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 14.3.11

 

צירי מג'לס: לא לביקורו של מלך ירדן באיראן

צירי מג'לס באיראן התנגדו להזמנתו של עבדאללה מלך ירדן ע"י הנשיא אחמדי-נז'אד, לביקור במדינה. ציר המג'לס, אחמד תואכלי, אמר כי בעת שעמי האזור -  כולל העם הירדני, שרובו פלסטיני -  מתקוממים נגד ממשלותיהם, אין להזמין שליט מטעם ה-CIA לאיראן, לביקור המנוגד לאינטרס הלאומי שלה.  חבר ועדת המג'לס לביטחון לאומי, חשמתאללה פלאחת-פישה, טען שהמלך עבדאללה אינו הנציג האמיתי של העם הירדני והזמנתו מדאיגה את מבקשי הדמוקרטיה הערביים באזור.

אתר המג'לס, מהר (איראן),  14.3.11  

 

יומון איראני: הכיתוב "ציון" על הלוגו של אולימפיאדת לונדון – עילה לחרם מוסלמי עליה

היומון ג'ומהורי-י אסלאמי טען שזלזולו של ר"מ בריטניה, דיוויד קמרון, באיומה של איראן, להחרים את אולימפיאדת לונדון 2012 אם הכיתוב "ציון" לא יוסר מהלוגו שלה, נובע מהעדפתו את העניין הציוני על פני האינטרסים של ארצו. היומון קרא למדינות האסלאם להחרים את האולימפיאדה, אם תעמוד בריטניה בסירובה לשנות את הלוגו.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 12.3.11