המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 9.3.2011
9/3/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 9.3.2011

 

בתקציר: פיאד: לא תהיה מדינה פלסטינית ללא בקעת הירדן * חוק תקשורת חדש בקטר מרחיב את החופש העיתונאי * איראן: האקרים שתלו מודעה על מותו של רפסנג'אני * עורך אל-שרק אל-אוסט מזהיר מפני ניסיון להצית את סעודיה והמפרץ *  אתר סורי מדווח על קבורת טייס סורי שמטוסו הופל

 

עורך אל-שרק אל-אוסט מזהיר מפני ניסיון להצית את סעודיה והמפרץ

טארק חומייד, עורך היומון הסעודי היוצא לאור בלונדון, אל-שרק אל-אוסט, הזהיר מפני ניסיון להצית מהומות בסעודיה ובמדינות המפרץ כהמשך למה שמתחולל בתוניסיה, מצרים, לוב ותימן וקרא לסעודיה ולמדינות המפרץ לדאוג למצבן הפנימי ולבלום את ההידרדרות בתימן, שהשלכותיה יהיו הרות גורל עבורן.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.3.11

 

פיאד: לא תהיה מדינה פלסטינית ללא בקעת הירדן

ר"מ הרש"פ, סלאם פיאד, דחה את דבריו של ר"מ ישראל בנימין נתניהו (8.3.11), שבכל הסדר צה"ל יישאר בבקעת הירדן, ואמר כי לא יהיה פתרון ללא מדינה פלסטינית ריבונית בשטחי 1967, הכוללת את מזרח ירושלים כבירתה ואת בקעת הירדן.

www.wafa.ps, 8.3.11

 

איראן: האקרים שתלו מודעה על פטירתו של רפסנג'אני

האקרים פרצו לאתרי מזכירות מועצת המומחים והמועצה לקביעת האינטרס של המשטר ושתלו בהם מודעה על פטירתו של האשמי רפסנג'אני, ראש מועצת המומחים המודח. בנו של רפסנג'אני, מוחסין, הבהיר כי הפרסום שקרי. היומון השמרני המתון אבתכאר טען כי דברי רפסנג'אני מאתמול, שהוא יפנה לכתיבת זיכרונותיו לצד המשך שירותו את המשטר, עשויים להעיד על כוונתו לפרוש מפעילות פוליטית.

חבר און ליין, משרק ניוז, פארס, אבתכאר (איראן), 9.3.11

 

רפסנג'אני מודח מראשות מועצת המומחים באיראן

אל-מוסתקבל (לבנון), 9.3.11

 

הפת"ח: השבח לשהידה הפלסטינית

לרגל יום האישה הבינ"ל (8.3.11) פרסמה ועדת ההסברה בנציבות הגיוס והארגון של הפת"ח גילוי דעת שבו קראה לגופים הבינ"ל ללחוץ על שלטונות הכיבוש לשחרר את כל אסירות החירות והאסירים הפלסטינים, וקבעה כי האישה הפלסטינית היא האסירה, השהידה ויוצרת הגיבורים והגברים ומופת למאבק הפלסטיני. הוועדה הדגישה את תפקידן של הנשים בקידום הפת"ח ובשמירה על אחדות אש"ף וציינה את השהידה הפלסטינית הראשונה, שאדיה אבו ר'זאלה, והשהידה דלאל אל-מור'רבי שהקריבו את דמן למען השחרור, החירות והעצמאות.

www.maannews.net, 8.3.11

 

אתר סורי מדווח על קבורת טייס סורי שמטוסו הופל

אתר סורי דיווח כי בעיר אל-סלמיה נקבר הטייס אחמד אל-ר'ריב,שנסיבות נפילת מטוסו לא נמסרו למשפחה והסברה הרווחת היא שהוא הופל ע"י המורדים הלובים. מפקד חה"א הסורי, עצאם אל-חלאק, הגיע להביע תנחומים. עפ"י הדיווח, על הגופה לא היו סימנים מזהים.

http://all4syria.info, 8.3.11

 

סוריה: פעיל זכויות האדם, הית'ם אל-מאלח, שוחרר מהכלא

פעיל זכויות האדם הסורי, הית'ם אל-מאלח, שוחרר מהכלא לאחר שלוש שנות מאסר, במסגרת חנינה כללית שהעניק הנשיא אסד במלאת 48 שנים למהפכת הבעת'. עד כה לא שוחררו עוד אסירים פוליטיים.

http://nidaasyria.org, 8.3.11

 

חוק תקשורת חדש בקטר מרחיב את החופש העיתונאי

היומון הקטרי אל-שרק פרסם סעיפים בולטים מטיוטת הצעת חוק התקשורת החדש בקטר, טרם אישורו הסופי: משרד התרבות יהיה אחראי למתן אישורים לפעילותם של עיתונים, ערוצי טלוויזיה ורדיו ושידורים באינטרנט; אתרי חדשות באינטרנט לא יזדקקו לאישור; עיתונאים לא ייכלאו; הצנזורה תוסר מנושאים שאין בהם סכנה לביטחון המדינה, פגיעה במטבע שלה או הכפשת מדינה ידידה; יוטלו קנסות על הכפשה; הפסקת פעילות אמצעי התקשורת תיעשה רק בצו בית המשפט; עורך עיתון יהיה אקדמאי עם לפחות חמש שנות ניסיון בעיתונות; משרד התרבות יפקח על מינוי עיתונאים קטרים.

אל-שרק (קטר), 9.3.11

 

אל-שרק אל-אוסט: ניסיון אירופאי לקדם פרישה של אל-קד'אפי

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי מנהיג אירופאי המקורב למועמר אל-קד'אפי פועל לארגון משלחת הכוללת ראשי חברות נפט הפועלות בלוב, שתציע לאל-קד'אפי לפרוש בלא שיועמד לדין. היומון גם דיווח כי במועצה הלאומית הזמנית קיימת מחלוקת בין היו"ר, מצטפא עבד אל-ג'ליל, התומך במתן ארכה של שלושה ימים לאל-קד'אפי, כדי שיודיע על פרישה בלא העמדה לדין, לבין גורמים הדורשים לעוצרו ולשופטו. מקורבי אל-קד'אפי מסרו כי ישנם מגעים לפיוס לאומי ולהפסקת שפיכות הדמים, אך פרישתו לא עומדת על סדר היום ואין על כך מו"מ. עמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית, דיווח לעבד אל-ג'ליל על הכנות לכינוס חירום של שרי החוץ הערבים ב-12.3.11, לדיון במצב בלוב.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 9.3.11