המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
ירדן: דגלי אל-קאעדה וסיסמאות ג'יהאד בלב הבירה
9/3/2011


ירדן: דגלי אל-קאעדה וסיסמאות ג'יהאד בלב הבירה


החל מהשבוע שעבר ניכרת עלייה בפעילות המחאה של הזרם הסלפי-ג'יהאדי בירדן שהחל לארגן הפגנות במקומות מרכזיים בבירה עמאן. בתוך שבוע התקיימו שתי הפגנות של הסלפיה-ג'יהאדיה בעמאן והפגנה נוספת צפויה ב-13.3.2011. המפגינים, פעילי הזרם הסלפי-ג'יהאדי,  דורשים לשחרר את אסיריהם מבתי הכלא ולהחיל את השריעה במדינה ובצעד תקדימי בירדן, הם מניפים את דגלי המדינה האסלאמית בעיראק [ארגון אל-קאעדה]. בכירי הזרם מבטיחים כי ימשיכו בהפגנות עד לשחרור כל האסירים.

 

ההפגנה הראשונה שארגנו פעילי הסלפיה-ג'יהאדיה בירדן היתה ב-1.3.2011 בכיכר מסגד אל-חוסיני שבמרכז הבירה עמאן [המסגד המרכזי בעיר] והשתתפו בה כ-500 איש שדרשו לחון את האסירים אנשי הזרם. בנוסף השמיעו המפגינים קריאות נגד הדמוקרטיה, החילוניות והממשלה ודרשו להחיל את השריעה במדינה. בין הסיסמאות שנשמעו בהפגנה: "אין תחליף לחוק של אללה" ו"הגי'האד הוא דרכנו". עוד דווח כי המפגינים תקפו את כוחות המשטרה הירדנים והאשימו אותם בקבלת הכשרה ומימון מהאיחוד האירופי וארה"ב. אחד המשתתפים הבולטים בהפגנה היה אבו מחמד אל-טחאוי, מראשי הסלפיה ג'יהאדיה בירדן, הידוע בקרבתו למנהיג הרוחני של הסלפיה ג'יהאדיה, אבו מחמד אל-מקדסי.[1]  

 

ההפגנה השנייה התקיימה כעבור חמישה ימים, ב-6.3.2011, הפעם מול לשכתו של המלך עבדאללה ומול מטה הממשלה בעמאן, כשמפגינים מניפים את דגלי ארגון אל-קאעדה. בהפגנה זו השתתפו כ-300 איש שחזרו ודרשו לשחרר את האסירים של הזרם הסלפי-ג'יהאדי, תקפו את ארה"ב וישראל ודרשו מ"לוחמי הגי'האד במצרים, תוניסיה, לוב ותימן להחיל את השריעה והקוראן". המפגינים דיברו בשבחו של אבו מחמד אל-מקדסי וקראו להחיל את השריעה בירדן. בין קריאותיהם: "העם רוצה להחיל את חוקי הקוראן" ו"ח'יבר ח'יבר הוי יהודים, צבאו של מחמד עוד יחזור".[2] בהפגנה השתתפו גם אסירים משוחררים מהסלפיה-ג'יהאדיה שמחו על היחס הקשה והעינויים כלפי האסירים האסלאמיסטים בבתי הכלא וסיפרו כיצד כוחות הביטחון הירדנים מצליפים בהם ומגלחים את זקניהם.

       

אל-סביל (ירדן), 6.3.11                                                                          אל-סביל (ירדן), 6.3.11

 

בכיר הסלפיה ג'יהאדיה בירדן, אבו מוחמד אל-טחאוי, שנאם בהפגנה, קרא לשחרר את האסירים הירדנים בבתי הכלא בירדן, בעיראק ובסוריה. הוא גם טען כי המשך מעצרו של אבו מחמד אל-מקדסי "משרת את ארה"ב וסוכניה ואת מדינת היהודים". בראיון לערוץ אל-ג'זירה אמר אל-טחאוי כי קצינים מהמודיעין הירדני דרשו ממנו שלא לקיים את ההפגנה ואף איימו עליו ועל בכירים נוספים בזרם כי "ישברו לנו את הידיים והרגליים" אם יפגינו. אל-טחאוי הבטיח כי הזרם ימשיך לארגן הפגנות עד שישוחררו האסירים והודיע כי  הפגנה נוספת תתקיים ביום ראשון הבא (13.3.11) מול מטה הממשלה.  

 

דובר נוסף בהפגנה השתלח במלך עבדאללה, מבלי להזכיר את שמו. לדבריו, האסירים הסלפים הג'יהאדים נמקים בבתי הכלא על לא עוול בכפם, בעוד "אלו שגנבו את אדמות השבטים ומסרו אותם לנשותיהם הנוצריות... אלה שגנבו את הארץ, אלו שנאמנים לנוצרים וליהודים... חיים בארמונות". [3]

 

יצוין כי ההפגנה נמשכה כשעה וכי כוחות הביטחון הירדניים עקבו אחריה מרחוק מבלי להתערב.[4]

 

      

www.jordantimes.com, 7.3.11                                                           www.aljazeera.net , 6.3.11

 

 

 

 [1] אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.3.2011

[2] בקרב בח'יבר הרג צבא מוחמד כמאה מיהודי המקום והכניע את היתר.

[3] אל-חיאת (לונדון), 7.3.2011, אל-סביל (ירדן), 6.3.2011, www.aljazeera.net, 6.3.2011

[4] אל-חיאת (לונדון), 7.3.2011