המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.3.2011
7/3/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.3.2011

 

בתקציר: הרש"פ: קמפיין של צעירים לקביעת ה-15.3 כיום הפיוס הפלסטיני * משעל: לכונן פיוס על בסיס ההתנגדות והג'יהאד * אל-קדס אל-ערבי: עבאס עשוי לוותר על הדרישה למדינה בגבולות 1967 * מקור מצרי: מסמכי מנגנון הביטחון הוצתו כדי להשמיד ראיות * בנגאזי: הוקמה מועצת המעבר

 

בנגאזי: הוקמה מועצת המעבר

בבנגאזי הוכרז על הקמת מועצת המעבר הזמנית, בראשות השופט מצטפא עבד אל-ג'ליל, שתפעל להשגת הכרה בינ"ל. במועצה 31 חברים, שזהות רובם לא פורסמה מסיבות ביטחוניות. עלי אל-עיסאוי יכהן כשר החוץ, מחמוד ג'בריל יישא וייתן עם הקהילה הבינ"ל על הכרה במועצה, עבד אל-רחמן שלקם ישמש כנציג באו"ם, עמר אל-חרירי יעמוד בראש המנגנון הצבאי ועבד אל-חפיט' ר'וקה יכהן כדובר.

www.libya-alyoum.com, 5.3.11

 

השרים החדשים בממשלת מצרים

ר"מ מצרים החדש, עצאם שרף, השלים את הרכבת ממשלתו, הכוללת שלושה שרים מתקופתו של  מובארכ ועשרה מן הממשלה הקודמת של אחמד שפיק. שבעה שרים חדשים מונו, ובהם: עמאד אבו ר'אזי לשר התרבות והעתיקות. מינויו נתקל בהתנגדות בשל כהונתו כעוזר שר בעת שלטונו של מובארכ; שה"ח הוא נביל אל-ערבי שהיה שופט בבית הדין הבינ"ל ולקח חלק פעיל במו"מ להחזרת טאבה; שר המשפטים הוא מוחמד עבד אל-עזיז אל-גונדי, שהיה התובע הכללי בסוף שנות ה-80; כשר החינוך יכהן אחמד גמאל אל-דין מוסא, ששימש בתפקידים בכירים באקדמיה ובשירות הציבורי והוא בעל משרד לייעוץ משפטי.

אל-אהראם (מצרים), אל-מצריון (מצרים), 7.3.11

 

אל-קדס אל-ערבי: עבאס עשוי לוותר על הדרישה למדינה בגבולות 1967

מקורות פלסטיניים מסרו ליומון אל-קדס אל-ערבי כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, שוקל לוותר על הדרישה למדינה פלסטינית בגבולות 1967 – אם תימשך הבנייה בהתנחלויות והמעצמות לא יכירו במדינה פלסטינית בגבולות אלו עד ספטמבר 2011 – לפרק את הרש"פ ולדרוש הקמת מדינה דו-לאומית בפלסטין ההיסטורית.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 5.3.11

 

רש"פ: קמפיין של צעירים לקביעת ה-15.3 כיום הפיוס הפלסטיני

צעירים פלסטינים קראו לקבוע את ה-15.3.11 כיום סיום הפילוג הפלסטיני ולהתקבץ בכיכרות של רמאללה ועזה, לציון יום זה. חברי הגוף המארגן הנקרא "מהפכת ה-15 במרס", הודיעו כי הצעירים יישארו במוקדי המחאה עד שיושג הסכם לסיום הפילוג הפלסטיני. עוד כינוסים יהיו בקרב ערביי ישראל ומול השגרירויות הפלסטיניות בחו"ל. האסירים הפלסטיניים בבתי הכלא בישראל יקיימו שביתה. עפ"י פעילי המחאה מיליון וחצי אנשים מכל העולם, רובם פלסטינים, הביעו תמיכה בקמפיין בפייסבוק.

אל-חיאת (לונדון), www.alaad.com,  6.3.11

 

משעל: לכונן פיוס על בסיס ההתנגדות והג'יהאד

בנאום בוועידה השמינית של מוסד אל-קדס הבינ"ל בח'רטום, בנוכחות נשיא סודאן עמר אל-בשיר, אמר ראש הלשכה המדינית של החמאס, ח'אלד משעל, כי מצבה של ירושלים קשה בשל הכיבוש הציוני, ייהוד העיר והניסיונות לזייף את ההיסטוריה שלה. הוא קרא להימנע מניהול מו"מ עם האויב ומתיאומים עימו ולא להתמקח על הזכויות והעקרונות הפלסטיניים ואמר שלאיש אין זכות להפקיר טפח מאדמת פלסטין ולהפקיע את זכות השיבה של הפליטים לבתיהם. משעל קרא לכונן פיוס שירים את קרנה של ההתנגדות ולבחור מנהיגים שיובילו את העם בדרך הג'יהאד. כן שיבח את החלטותיה העצמאיות של סודאן למרות הקשר שנקשר נגדה, את עמדתה כלפי פלסטין וירושלים, וקרא לבשיר להגן, עם יתר המנהיגים הערבים, על הזכות הפלסטינית.

www.palestine-info.info, 6.3.11

 

מקור מצרי: מסמכי מנגנון הביטחון הוצתו להשמדת ראיות

מקור ביטחוני מצרי העריך כי אנשי מנגנון הביטחון במדינה – הגוף האחראי לביטחון הפנים – הציתו בכוונה את מטות המנגנון, כדי להשמיד ראיות שיכולות לשמש נגדם. המועצה העליונה של הכוחות המזוינים קראה לציבור לא להפיץ מסמכים אלה ואולם רבים מהם כבר מופיעים באינטרנט ובפייסבוק.

אל-אהראם, אל-מצרי אל-יום (מצרים), 7.3.11

 

אתר פלסטיני: צפויות הקלות בתנועה בין עזה למצרים

אתר המקורב לפת"ח טען כי מצרים מתכוונת לנקוט צעדים דרמטיים לשיפור תנועת הפלסטינים במעברים בין עזה למצרים.

www.alaahd.com, 7.3.11

 

אל-שרק אל-אוסט: אל-קד'אפי מסתייע בטייסים מחו"ל

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח מפי גורמים בלוב כי אל-קד'אפי איננו סומך על הטייסים הלובים וכי טייסים מאלג'יריה, סוריה, סרביה, אוקראינה ורומניה פועלים כשכירי חרב בדיכוי ההפגנות. עבד אל-מונעם אל-הוני, נציג "המועצה הלאומית" הלובית בליע"ר, המתנגדת לאל-קד'אפי, אמר ליומון כי ידרוש הסברים מנציג סוריה בליע"ר בנוגע למעורבותם של לוחמים סורים בדיכוי המחאה בלוב. מקור סורי טען שטייסים סורים אינם נלחמים לצד כוחותיו של אל-קד'אפי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-וטן (סוריה), 7.3.11 

 

המהפכות במדינות האזור חובטות בראשה של ארה"ב

פארס (איראן), 7.3.11

 

מפקד חה"א האיראני: טייסינו מוכנים למסור את נפשם

מפקד חה"א בצבא איראן, חסן שאה-צפי, אמר שחילו הוא אחד החזקים באזור הודות לציוד המודרני ולנכונותם של הטייסים למסור את נפשם. הוא ציין כי איראן תחל בפיתוח פצצות מדויקות לטווח של מאה ק"מ וקרא לצבאות האזור להצטרף למחאות העממיות בארצם.

מהר (איראן), 7.3.11

 

איראן קוראת לאו"ם לחקור את פשעי המערב במזה"ת

איראן דרשה מהמועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה לחקור את הפשעים שביצעו מדינות המערב, ובראשן ארה"ב ובריטניה. לטענתה, הסיוע הביטחוני והפוליטי שהגיש המערב לדיקטאטורים במדינות המזה"ת, שימש אותם לדיכוי ההתקוממויות של עמיהם.

פרס טי וי (איראן), 7.3.11  

 

בכיר איראני קורא להאקרים באיראן לסייע למשטר

ראש מערך ההגנה הפאסיבית באיראן, ר'ולאם-רזא ג'לאלי, הזמין את ההאקרים באיראן, נאמני המשטר, לפעול תחת מפקדת לוחמת סייבר שתוקם בחסות מערך ההגנה הפאסיבית והזהיר את ההאקרים מתנגדי המשטר כי הם נתונים למעקב ותופעל נגדם יד קשה.

www.bultannews.com, 6.3.11 

 

האופוזיציה בתימן: יוצאים לרחוב עד להדחת הנשיא

בכיר באופוזיציה בתימן אמר כי השיחות העקיפות עם המשטר לא הביאו לכל תוצאה וכי האופציה היחידה שיש כעת לאופוזיציה היא לצאת לרחובות ולדרוש את הדחתו של הנשיא עלי עבדאללה צאלח. מוקדם יותר דחה צאלח יוזמה של האופוזיציה לעזוב את השלטון לפני סוף השנה הנוכחית. מקור המקורב לנשיא חזר על הצהרתו של הנשיא כי לא יתמודד על כהונה נוספת ולא יוריש את השלטון.

www.alarabiya.net, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 7.3.11

 

איראן, סוריה, עיראק ותורכיה מנפיקות ויזת תיירות משותפת

מחמד-רזא רחימי, סגן נשיא איראן, אמר שבכוונת ארצו להרחיב את מסילת הרכבת מאיראן לעיראק, לסוריה וללבנון. סגן אחר של הנשיא עלי אר'א מוחמדי אמר שאיראן, עיראק וסוריה קיבלו את הצעתו של ר"מ תורכיה ארדואן, להנפיק ויזת תיירות משותפת לארבע המדינות ולהקים אזור סחר חופשי ביניהן.

אילנא (איראן), 7.3.11; פארס (איראן), 6.3.11

 

מופתי הר הלבנון: ההתנגדות נאמנה לאיראן ע"ח לבנון

מופתי הר הלבנון, השיח' מוחמד עלי אל-ג'וזו, תקף (6.3.11) את ההתנגדות הנאמנה לאיראן על חשבון נאמנותה ללבנון וגינה את השימוש שעושה חזבאללה בנשק האיראני בזירה הפנים לבנונית. אל-ג'וזו שאל מה רוצה איראן מהערבים ומדוע היא מעוררת מלחמות עדתיות בעיראק, בפלסטין ובלבנון.

אל-מסתקבל (לבנון), 7.3.11  

 

סעודיה: שוחרר איש הדת השיעי תופיק אל-עאמר

השלטונות הסעודיים שחררו את איש הדת השיעי תופיק אל-עאמר שנעצר (27.2.11) בעקבות קריאתו להקים בסעודיה מונרכיה חוקתית. יצוין כי ב-4.3.11 קיימו אזרחים שיעים במזרח המדינה תהלוכות בדרישה לשחרר את אל-עאמר.

www.rasid.com, 7.3.11; www.rasid.com, 4.3.11;  www.rasid.com, 28.2.11