המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.2.2011
23/2/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.2.2011

 

בתקציר: שר המשפטים של הרש"פ קורא להתנתק מהסכם אוסלו * מצרים: השלטון הצבאי מודיע על הינתקותו ממובארכ;  קולות התנגדות לממשלה החדשה * מקורב לח'אמנאי: תקיפת האתר האמריקאי – הפגנת כוח של משמרות המהפכה * יומון איראני: קדאפי תולה עיניו במערב לאחר שנכנע לדרישותיו

 

סעודיה: קריאה בפייסבוק ליום זעם

אזרחים סעודיים קראו בפייסבוק לקיים ב-11 במרץ 2011 יום זעם, לקראת מהפכה שתפיל את המשטר ותביא לרפורמה שתכלול: בחירת השליט וחברי השורא ע"י העם; הפרדת מערכת המשפט מהשלטון; שחרור אסירים פוליטיים; מתן חופש ביטוי ועוד. מסגד המלך פהד שבעיר המזרחית טאיף, נבחר כמקום ההפגנה.

www.facebook.com, 20.2.11

 

מהפכה בכל ערי הממלכה בתום התפילה ב-11.3

 

 

מקורב לח'אמנאי: תקיפת האתר האמריקאי – הפגנת כוח של משה"מ

עלי סעידי, נציג מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, במשמרות המהפכה, אמר שתקיפת האתר "קול אמריקה" בפרסית ע"י 'צבא הסייבר של איראן', המשתייך למשה"מ, והשארת מסר (בתמונה) למזכירת המדינה הילרי קלינטון מאותתים לוושינגטון שמשה"מ מקדימים אותה במלחמות הרשת. סו"י פארס, המקורבת למשה"מ, טענה שתקיפת אתרים השייכים ל"קול אמריקה", היא תגובה לתמיכת ארה"ב בתנועת המחאה.

אירנא (איראן), 22.2.11 

 

המסר שהשאיר 'צבא הסייבר של איראן' להילרי קלינטון

 

לוב: מה עלה בגורלו של מוסא אל-צדר?

עבד אל-מונעם אל-הוני, שהתפטר מתפקידו כנציג לוב בליע"ר וחבר למתנגדי המשטר, אמר ליומון אל-חיאת כי יו"ר המועצה האסלאמית השיעית העליונה בלבנון האמאם מוסא אל-צדר שנעלם בלוב ב-1978, נהרג במהלך ביקורו שם ונקבר באזור סבהא שבדרום המדינה. מנגד טען צדר אל-דין אל-צדר, בנו של מוסא אל-צדר, כי בידי משפחתו מידע לפיו אביו ומאבטחיו שנעלמו עימו, כלואים בלוב.

אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.2.11

 

יומון איראני: קד'אפי תולה עיניו במערב לאחר שנכנע לדרישותיו

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי תקף את שליט לוב קד'אפי, הדיקטטור הטובח בבני עמו במקום להכות בישראל וטען כי הוא מצפה שהמערב יצילו, לאחר שנכנע לדרישותיו באופן מביש, ויתר על תוכנית הגרעין של לוב והסגיר את הנאשמים בפרשת לוקרבי. היומון צפה שקד'אפי לא ישרוד את המרד נגדו ויודח. דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאן-פרסת, קרא לקהילה הבינ"ל לפעול למניעת הטבח בלוב.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 23.2.11  

 

השלטון הצבאי במצרים: התנתקנו ממובארכ

המועצה העליונה של הכוחות המזוינים במצרים דחתה בדף הפייסבוק שלה טענות על כך שמובארכ מנהל את ענייני המדינה משרם א-שיח', וציינה כי היא אינה מקבלת הוראות מאיש ומנהלת את מצרים לבדה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.2.11

 

סגן נשיא איראן: השינויים בעולם מיטיבים עם איראן וצפ' קוריאה

בפגישתו בטהראן (22.2.11) עם סגן שה"ח של צ' קוריאה, אמר מוחמד רזא רחימי, סגן נשיא איראן, כי שתי המדינות יוסיפו לתמוך זו בזו וכי השינויים בזירה הבינ"ל מועילים להן ופוגעים בארה"ב. האורח מצ' קוריאה הביע סיפוק מהתקדמות תוכנית הגרעין של איראן, וקרא לה לשת"פ עם ארצו בתחום הנפט.

איסנא (איראן), 22.2.11

 

מצרים: קולות התנגדות לממשלה החדשה

אתמול (22.2.11) הושבעו 11 שרים חדשים לממשלה במצרים; סגן רה"מ החדש, יחיא אל-גמל, קרא לעם לתת לממשלה החדשה הזדמנות ולא לדון אותה בטרם החלה לפעול. במקביל דרשו המפגינים בכיכר אל-תחריר להחליף את ראש הממשלה ולבטל את מצב החירום במדינה; מפלגות האופוזיציה אל-ופד ואל-נאצרי הביעו את התנגדותן לממשלה החדשה. אינטלקטואלים מצריים טענו בגילוי דעת שהממשלה החדשה נשענת על מפלגת השלטון (מפל"ד) ויש להחליפה בממשלת טכנוקרטים החפה משחיתות.

אל-אהראם, אל-יום אל-סאבע,  אל-מצריון (מצרים), 23.2.11 

 

שר המשפטים של הרש"פ קורא להתנתק מהסכם אוסלו

שר המשפטים של הרש"פ, עלי ח'שאן, קרא להכריז רשמית על התנתקות מאוסלו ולהתחייב להקים מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית בגדמ"ע, ברצועה ובירושלים. עוד אמר כי יש לנסח מסמך חוקתי שיקבע את זהותה ודמותה של המדינה הפלסטינית ואשר יוביל לסיום הפילוג הפלסטיני.

www.maannews.net, 22.2.11 

 

שלטון המוות של קד'אפי

אל-ג'רידה (כווית), 23.2.11