המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.2.2011
2/2/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.2.2011

 

בתקציר: איראן: קריאות להפגין נגד המשטר * לבנון: האם כוחות ה-14 במרץ יצטרפו לממשלת מיקאתי? * האחים המוסלמים בסוריה: לצאת נגד המשטר *  עימותים בין מפגינים תומכי מובארכ למתנגדיו * שגריר איראן בלבנון: מי שמטיל יהבו על ארה"ב מפסיד * חמאס דוחה הצעה לקיים בחירות

 

עימותים בין מפגינים תומכי מובארכ למתנגדיו

בכיכר אל-תחריר בקהיר פרצו עימותים בין מפגינים תומכי מובארכ למתנגדיו, שכללו יידוי אבנים שגרמו לנפגעים רבים; "הוועדה הלאומית לדרישות המהפכה העממית" התכנסה (2.2.11) בהשתתפות ראשי מפלגות אופוזיציה, האח"ס ותנועות מחאה, דחתה את נאומו של מובארכ (1.2.11), ותבעה את התפטרותו בטרם תסכים לקיים דיאלוג עם סגן הנשיא, עמר סלימאן.

אל-יום אל-סאבע (מצרים),  www.alarabiya.net, 2.2.11

 

לבנון: האם כוחות ה-14 במרץ יצטרפו לממשלת מיקאתי?

מנהיגי הנוצרים בכוחות ה-14 במרץ בלבנון – אמין אל-ג'מיל, מנהיג הפלנגות, וסמיר ג'עג'ע, מנהיג הכוחות הלבנונים – היתנו בפגישתם עם רה"מ המיועד, נג'יב מיקאתי, את הצטרפותם לממשלה  בהשתתפותם של כל כוחות ה-14 במרץ ובקבלת עמדתם בנוגע לביה"ד הבינ"ל ונשק חזבאללה. עאצם עראג'י, ח"פ מזרם אל-מסתקבל, הבהיר כי השניים מונו לנציגי כוחות ה-14 במרץ במו"מ עם מיקאתי לגבי ההצטרפות לממשלה, אף שבכירים בסיעת אל-מסתקבל, שבראשות סעד אל-חרירי, מדגישים כי אין בכוונתם להצטרף לממשלה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.2.11

 

האחים המוסלמים בסוריה: לצאת נגד המשטר 

תנועת האחים המוסלמים הסורית, האסורה על פי חוק, קראה לעם הסורי לצאת נגד המשטר ולומר 'לא' לשחיתות, לדיכוי, לעושק, לעוני ולרעב. בהודעה שפרסמה, קראה התנועה לצבא סוריה לא לכוון את נשקו נגד העם המפגין ודרשה מן המשטר לשנות את החוקה, לבטל את חוקי החירום, לערוך בחירות חופשיות ולשחרר את העצורים, ולא – עלולה לפרוץ מלחמת אזרחים. עלי צדר אל-דין אל-ביאנוני, המדריך הכללי לשעבר של התנועה, אמר כי מצב זכויות האדם, חופש הביטוי והדיכוי בסוריה חמור יותר מזה שבמצרים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.2.11; www.ikhwansyria.com, 31.1.11

 

דיווח: חוליית חזבאללה במצרים ברחה מהכלא

היומון אל-ראי דיווח כי פעילי חזבאללה שהואשמו בתכנון פיגועים במצרים ברחו מהכלא המצרי, לאחר ששומריו נמלטו מהמקום במהלך המהומות שפרצו במדינה. לדברי בכירים בחזבאללה, מפקד החוליה, סאמי שהאב, נמצא במקום בטוח ויגיע בקרוב ללבנון.

אל-ראי (כווית), 2.2.11 

 

שגריר איראן בלבנון: מי שמטיל יהבו על ארה"ב מפסיד

שגריר איראן בלבנון, ר'ד'נפר רכן-אבאדי, אמר בתום פגישה עם רה"מ המיועד, נג'יב מיקאתי, שהאירועים במצרים מוכיחים שמי שמסתמך על ארה"ב מפסיד והביע תקווה שבקרוב יתחילו איראן ולבנון ליישם את ההסכמים עליהן חתמו בחמשת החודשים האחרונים.

אל-אח'באר (לבנון); 2.2.11

 

ממשלת כווית אוסרת על דרשני המסגדים לעסוק באירועי מצרים

הממשלה הכוויתית אסרה על האמאמים ודרשני המסגדים בכווית לעסוק בדרשותיהם באירועי הימים האחרונים במצרים, בייחוד בדרשת יום השישי. הממשלה קבעה כי במסגדים יעסקו בענייני דת, אמונה ואחדות לאומית לאור חגיגות העצמאות במדינה, ומי שלא ינהג כך יפוטר לאלתר ויובא לחקירה.

אל-ג'רידה (כווית), 2.2.11

 

איראן: קריאות להפגין נגד המשטר

סטודנטים בשיראז (דר' איראן) קראו לציבור בעיר להפגין (ב-3.2.11) נגד המשטר ולמחות נגד השלטון הדיקטטורי, שהביא על העם הוצאות להורג, מעצרים, עוני, דלות ושחיתות. הכרוז, שהופץ גם בטוויטר, קרא לציבור שלא לשתוק נוכח עוולות המשטר. קריאות להפגנות נגד המשטר הופצו גם באתרי אינטרנט.

www.newsagency-ina.com, 1.2.11  

 

בכרזה: כולנו יוצאים לרחובות ב-14 בבהמן (ה-3.2 באיראן)

 

 

חמאס דוחה הצעה לקיים בחירות

תנועת החמאס דחתה את הצעת הפת"ח לקיים בחירות בגדמ"ע ובעזה. נציגים מן הפת"ח מציעים לקיים את הבחירות המוניציפאליות בקיץ 2011 ואת הבחירות הכלליות בספטמבר 2011.

www.maannews.net,  2.2.11

 

לקראת "יום הזעם" בתימן: הנשיא הודיע כי לא יאריך את כהונתו ולא יורישה לבנו

לאחר שבועיים של הפגנות בדרישה לפרישתו, ויום לפני "יום הזעם" ו"הפגנות המיליונים" המתוכננים ברחבי המדינה, הודיע (2.2.11) נשיא תימן מאז 1978, עלי עבדאללה צאלח, בכנס שלא מן המניין של הפרלמנט ומועצת השורא, כי הוא אינו מתכוון להאריך את תקופת כהונתו – שצפויה להסתיים ב-2013 – ולא להוריש את הכיסא לבנו. כן החליט לדחות את הבחירות לפרלמנט שנקבעו לאפריל.

www.alarabiya.net, 2.2.11

 

השליטים, בעלי הברית של ישראל וארה"ב, ניתקים מן העץ

פלסטין (עזה), 1.2.11